დეზინფორმაცია: თბილისის ანძა და მშვიდობის ხიდი ყარაბაღის ომში ბაქოს მხარდასაჭერად აზერბაიჯანის დროშის ფერებში განათდა
ვერდიქტი: "ფაქტ-მეტრის" დასკვნით, აღნიშნული ინფორმაცია არის ყალბი ამბავი
For English click here
27 სექტემბერს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მთიანი ყარაბაღის გარშემო განახლებული სამხედრო დაპირისპირების ფონზე, საკითხთან დაკავშირებით, ინტერნეტ სივრცეში სხვადასხვა სახის ყალბი ამბავი გავრცელდა, რის შესახებაც „ფაქტ-მეტრიც“ წერდა (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3). კიდევ ერთი დეზინფორმაციის მიხედვით, ყარაბაღში მიმდინარე კონფლიქტში აზერბაიჯანის მხარდასაჭერად, თბილისის სატელევიზიო ანძა და „მშვიდობის ხიდი“ აზერბაიჯანის დროშის ფერებში განათდა. ყალბი ამბავი ინტერნეტ სივრცეში რუსულ და აზერბაიჯანულ ენებზე ფართოდ გავრცელდა და ინფორმაციის მანიპულაციურად გასავრცელებლად, ფოტო მასალასთან ერთად, ვიდეო მასალაც იქნა გამოყენებული.
იხილეთ მანიპულაციური სტატიები:
იხილეთ ყალბი ამბების გავრცელება Facebook-ზე:
ცნობა, რომ საქართველოს მთავრობამ დაპირისპირებულ მხარეებს შორის აზერბაიჯანის მხარდასაჭერად თბილისის სატელევიზიო ანძა და „მშვიდობის ხიდი“ აზერბაიჯანის დროშის ფერებში გაანათა, ტყუილია. კონფლიქტის პარალელურად გავრცელებული მანიპულაციური ფოტოები სინამდვილეში აზერბაიჯანის პირველი რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის დღეს - 28 მაისსაა გადაღებული. საქართველომ მეზობელ სახელმწიფოს ეს მნიშვნელოვანი თარიღი მეგობრული ჟესტით მიულოცა.

Disinformation:  Tbilisi TV Tower and the Bridge of Peace were lit up with the colours of Azerbaijani flag in support of Baku.
In light of the resumption of hostility between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh on 27 September 2020, different items of fake news have been promoted through the internet and FactCheck has published articles on this issue (see link 1, link 2 and link 3). In accordance with yet another item of disinformation, it was reported that the Tbilisi TV tower and the Bridge of Peace were lit up with the colours of the Azerbaijani flag to support Azerbaijan in the ongoing Nagorno-Karabakh conflict. The fake news item has been widely promoted through the internet in the Russian and Azerbaijani languages and a video was also used to manipulatively promote the information alongside photographs.
See manipulative articles here:
See promotion of fake news on Facebook:
The report that the Government of Georgia lit up the Tbilisi TV tower and the Bridge of Peace with the colours of the Azerbaijani flag to support Azerbaijan between the adversaries is a lie. The manipulative photographs, promoted concurrently with the conflict, were in fact taken on 28 May 2020 which serves as Independence Day for the First Republic of Azerbaijan. Georgia made a friendly gesture to congratulate the neighbouring state on the occasion of its important historical date.