რატომ არის ახალი კორონავირუსი გრიპზე უფრო სახიფათო?
სოციალურ ქსელებში კვლავ აქტიურად ვრცელდება მანიპულაციური მტკიცებები COVID-19-ის სხვა ვირუსებთან შედარებების სახით.
08/10/2020
Facebook მომხმარებელმა გოჩა ქართველი ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებით პოსტი გამოაქვეყნა, რომელშიც, მისი თქმით, ექიმ და ბიზნესმენ რამაზ გაგნიძეს ციტირებს. პოსტში საუბარია ე.წ. „კორონა-აფიორაზე“, რომელიც რამდენიმე მცდარ მტკიცებას შეიცავს:
• კორონავირუსი სხვა გრიპის ვირუსებთან შედარებით ნაკლებად მომაკვდინებელია;
• უსიმპტომო პაციენტი არ არსებობს;
• საქართველოში კორონავირუსის სტატისტიკის მატება საეჭვოდ უკავშირდება მომავალ არჩევნებს.
მტკიცება: კორონავირუსი სხვა გრიპის ვირუსებთან შედარებით ნაკლებად ლეტალურია
ახალი კორონავირუსის გამოჩენისთანავე სეზონურ გრიპთან მისი არასწორად გაიგივება დაიწყო. გავრცელდა ყალბი ამბები, რომლებიც ამტკიცებენ, თითქოს გრიპით უფრო მეტი ადამიანი იღუპება, ვიდრე კორონავირუსით.
გრიპიც და კორონავირუსიც რესპირატორულ დაავადებებს იწვევს, ამიტომ მათი სიმპტომები მსგავსია. ორივე ვირუსი ადამიანიდან ადამიანს გადაეცემა წვეთოვანი გზით. შესაბამისად, მსგავსია ჯანდაცვის ზომებიც - ხელების ჰიგიენა, პირბადის გამოყენება და სოციალური დისტანცირება.
თუმცა სიმპტომების მსგავსების მიუხედავად, მათი ერთმანეთთან გაიგივება არ შეიძლება, რადგან ისინი ორ სხვადასხვა ვირუსს წარმოადგენენ. COVID-19 ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციაა. ამ ეტაპზე ის გაცილებით საშიშია, ვიდრე გრიპის ვირუსები შემდეგი მიზეზების გამო:
• COVID-19 ახალი ინფექციაა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჯერ კიდევ შესწავლის პროცესშია და არ არსებობს დამტკიცებული ვაქცინა ვირუსის წინააღმდეგ.
• COVID-19 უფრო გადამდებია, ვიდრე გრიპის ვირუსები. კორონავირუსის ეს შტამი აინფიცირებს 2-2.5 ადამიანს, გრიპი კი - 1.3-ს. შესაბამისად, COVID-19 უფრო სწრაფად ვრცელდება.
• არსებული მონაცემებით, COVID-19-ის შემთხვევაში სიკვდილიანობის კოეფიციენტი გაცილებით მაღალია, ვიდრე სეზონური გრიპის შემთხვევაში. COVID-19-ით გარდაცვალების მაჩვენებელი საერთო შემთხვევების 1%-ია, სეზონური გრიპის გარდაცვალების მაჩვენებელი დაახლოებით 0.1%-ია. თუმცა, ამ ორი მონაცემის ერთმანეთთან შედარება არამართებულია. გრიპის ცალკეული ვირუსების შემთხვევაში, გარდაცვლილების შესახებ სტატისტიკური მონაცემები არ არსებობს და მხოლოდ დაახლოებით მაჩვენებლებზე შეგვიძლია საუბარი. ამასთან, რადგან ამ ეტაპზე კორონავირუსის პანდემია აქტიურ ფაზაშია, COVID-19-ის სიკვდილიანობის ზუსტი კოეფიციენტის განსაზღვრა რთულია და ეს პანდემიის დასრულების შემდეგ იქნება შესაძლებელი.
აქვე აღსანიშნავია, რომ COVID-19-ს შეიძლება უფრო მძიმე გართულებები მოჰყვეს, ვიდრე გრიპს. უმეტეს შემთხვევაში, ვირუსი მსუბუქად მიმდინარეობს, თუმცა რიგ შემთხვევებში მას თან მძიმე გართულებები ახლავს, რომლებიც შესაძლოა, ფატალურად დასრულდეს. საშუალო და კრიტიკულ შემთხვევებში მწვავე რესპირატორული დისტრეს სინდრომის განვითარების ალბათობა დიდია, რომლის დროსაც ფილტვის ალვეოლებში სითხე გროვდება. დაგროვებული სითხის გამო ფილტვებში საკმარისი სივრცე ჰაერისთვის აღარ რჩება, რის შედეგადაც, სისხლის მიმოქცევის სისტემაში გაცილებით ნაკლები ჟანგბადი აღწევს. მწვავე რესპირატორული დისტრეს სინდრომის დროს საჭიროა ჟანგბადის მიწოდება და ხელოვნური ვენტილაცია.
ჯონ ჰოპკინსის უნივერსიტეტის მონაცემებით, COVID-19-ით სიკვდილიანობის ზუსტი მაჩვენებელი არ არის ცნობილი, მაგრამ სავარაუდოდ, იგი მნიშვნელოვნად მაღალია, შესაძლოა, 10-ჯერ ან უფრო მეტადაც, ვიდრე გრიპის შტამების უმეტესობა.
მტკიცება, რომ ახალი კორონავირუსი ნაკლებად ლეტალურია სიმართლეს არ შეესაბამება. თუმცა, აღნიშნული მანიპულაციური მტკიცებები სხვა ქვეყნებშიც მრავლად გავრცელდა. იხილეთ ამ თემაზე სხვა ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაციების სტატიები (ბმული 1, ბმული 2).
BBC-ის ცნობით, Facebook- მა აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის პოსტი წაშალა, სადაც ის ამტკიცებდა, რომ COVID-19 ნაკლებად მომაკვდინებელია, ვიდრე გრიპი.
მტკიცება: უსიმპტომო პაციენტი არ არსებობს
ახალი კორონავირუსი შესაძლოა, უსიმპტომოდ მიმდინარეობდეს. უსიმპტომოდ ითვლება პირი, რომელსაც COVID-19-ის ინფექცია, დაავადებისთვის დამახასიათებელი სიმპტომების გამოვლენის გარეშე გადააქვს.
ამერიკის დაავადებათა კონტროლის ცენტრი (CDC) უსიმპტომო და პრესიმპტომურ შემთხვევებს გამოყოფს. კერძოდ, პრესიმპტომურია პირი, რომელსაც ლაბორატორიულად COVID-19 დაუდასტურდა და არანაირი სიმპტომი არ აქვს, თუმცა სიმპტომებს მოგვიანებით, ინფექციის მსვლელობისას ავლენს. უსიმპტომო შემთხვევაა, როდესაც პირს ინფექცია სიმპტომების გამოვლენის გარეშე გადააქვს.
საქართველოს დაავადებათა კონტროლის ცენტრის ანგარიშის თანახმად, საქართველოში პაციენტების 36.2% PCR ტესტირების დღეს ასიმპტომური იყო. თუმცა სიმპტომები შესაძლოა, მოგვიანებით, დაავადების მიმდინარეობასთან ერთად, გამოვლენილიყო.
მანიპულაცია სექტემბერში COVID-19-ის შემთხვევების მატებასთან დაკავშირებით
Facebook- პოსტში გამოთქმულია კონსპირაციული ვარაუდი, რომ სექტემბერში COVID-19-ის შემთხვევების მატება მთავრობის ინტერესებში იყო და არჩევნებთან არის კავშირში.
საქართველოში, სექტემბრის დასაწყისიდან, ახალი კორონავირუსის შემთხვევების რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა. 1 სექტემბრის მონაცემებით, COVID-19-ით ინფიცირების 1 510 შემთხვევა იყო დადასტურებული. 7 ოქტომბრის მონაცემებით კი 9 753 შემთხვევაა დადასტურებული. ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის გაუარესება, შეიძლება ითქვას, რომ მოსალოდნელიც კი იყო. ამის ასახსნელად რამდენიმე მიზეზის მოყვანაა შესაძლებელი, მათ შორის, შეზღუდვების შემსუბუქება, რეკომენდაციების ნაკლებად დაცვა და ტურისტული სეზონი.
1 სექტემბრის შემდეგ დადასტურებული შემთხვევების აბსოლუტური უმრავლესობა აჭარის რეგიონზე მოდის. ვინაიდან ზაფხულის სეზონი დაიწყო და მოქალაქეები დასასვენებლად ტურისტული მიზნით ქვეყნის დატოვებას ვერ ახერხებდნენ, მთელი ყურადღება შიდა ტურიზმზე გადავიდა. ამ მიმართულებით მთავარ დანიშნულების წერტილად სწორედ აჭარა გადაიქცა. ზაფხულის განმავლობაში აჭარაში უამრავი ღონისძიება ჩატარდა და ამ ღონისძიებებზე, ძირითადად, რეკომენდაციების დაცვა ვერ მოხერხდა. „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში მოცემულია იმ ობიექტების სია, რომლებიც სწორედ ამ პერიოდში სახელმწიფომ დააჯარიმა ან/და დახურა.
ამასთან, ქვეყნის მთავარი ეპიდემიოლოგები ჯერ კიდევ პანდემიის პირველი ტალღის დროს, გაზაფხულზე, საუბრობდნენ, რომ ზაფხულის დასრულების შემდეგ ვირუსის მეორე ტალღა იყო მოსალოდნელი. აქედან გამომდინარე, არაფერი გაურკვეველი და ამოუხსნელი მეორე ტალღასა და შემთხვევების მატებაში არ არის. არც ისაა გასაკვირი, რომ პირველ ტალღასთან შედარებით, დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობა უფრო მაღალია. ეს სწორედ შეზღუდვების ნაკლებობით აიხსნება. მარტში ხელისუფლების მიერ მიღებულმა ზომებმა, ფაქტობრივად, ქვეყნის სრული ჩაკეტვა გამოიწვია, რამაც ვირუსის გავრცელება მნიშვნელოვნად შეაფერხა. ხოლო ზაფხულში მოხსნილმა შეზღუდვებმა, სხვა ზემოჩამოთვლილ მიზეზებთან ერთად, სავსებით ლოგიკურად, შემთხვევათა მკვეთრი ზრდა გამოიწვია.
აქვე აღსანიშნავია, რომ კორონავირუსთან დაკავშირებით დეზინფორმაცია და კონსპირაციული ვარაუდები, ახალ კორონავირუსის გავრცელებას ხელს უწყობს, რადგან ადამიანების გარკვეული ნაწილი პრევენციული ზომების დაცვაზე უარს აცხადებს.

Why is the Novel Coronavirus More Dangerous than the Flu?
Manipulative claims about the COVID-19 comparisons with other viruses continue to be actively promoted through social networks.
08/10/2020
Facebook user, Gocha Kartveli, published a post about the novel coronavirus where he claims to be quoting Ramaz Gagnidze, a doctor and a businessman. The post refers to the so-called “Corona Scam” which contains a number of fallacious claims:
• The coronavirus is less lethal as compared to other flu viruses.
• There are no asymptomatic patients.
• The rise in Georgia’s coronavirus cases is suspiciously related to the upcoming elections.
Claim:  The coronavirus is less lethal as compared to other flu viruses.
Since the outbreak of the novel coronavirus, people started to erroneously equate it with a seasonal flu. The fake news item, saying that the flu claims more lives as compared to the coronavirus, was also promoted.
Both the flu and the coronavirus cause respiratory diseases and their symptoms are similar. These two viruses are spread via droplets and, therefore, health measures are identical – hand hygiene, wearing face masks and social distancing.
However, in spite of their symptoms being similar, we should not equate them with each other since they are two different viruses. COVID-19 is the infection caused by the novel coronavirus (SARS-CoV-2). Currently, it is more dangerous as compared to other flu viruses for the reasons given below:
• COVID-19 is a new infection meaning that it is still being studied and there are no approved vaccines against the virus.
• COVID-19 is more infectious than flu viruses. This strain of the coronavirus infects 2-2.5 persons whilst the flu infects 1.3. Therefore, COVID-19 is spread more rapidly.
• In accordance with the available data, the COVID-19 mortality rate is much higher as compared to a seasonal flu. COVID-19 deaths constitute 1% of the total cases whilst seasonal the flu mortality rate is nearly 0.1%. However, a comparison of these two items of data is not appropriate since there are no statistical data about deaths for certain flu viruses and so we can only make estimates. In addition, since the coronavirus pandemic is in its active phase, it is hard to determine the precise COVID-19 mortality rate. This will only be possible after the pandemic is over.
Of note is that COVID-19 may be followed with more dangerous health complications as compared to flu. In most cases, the coronavirus goes mildly, although in certain cases it is accompanied with severe complications which can have a fatal outcome. In mild, severe and critical cases, there is a big chance to develop an acute respiratory distress syndrome (ARDS) when fluid builds up in the air sacs of the lungs. The fluid keeps the lungs from filling with air and, consequently, less oxygen reaches the bloodstream. In ARDS, oxygen therapy and artificial respiration are needed.
According to John Hopkins University’s data, the precise mortality rate for COVID-19 is not available. However, supposedly it is significantly higher as compared to most of the flu strains, perhaps ten times or even more.
Claim the cat the novel coronavirus is less lethal does not correspond to the truth. However, those aforementioned manipulative claims were also ample in other countries. See the articles of the other fact-checking organisations (link 1 and link 2).
The BBC reports that Facebook removed US President Donald Trump’s post where he claimed that COVID-19 is less lethal than the flu.
Claim:  There are no asymptomatic patients.
The novel coronavirus can be asymptomatic. A person who recovers without showing symptoms characteristic of a COVID-19 infection is considered as asymptomatic.
The US Centre for Disease Control (CDC) employs categories of asymptomatic and pre-symptomatic cases. In particular, a pre-symptomatic case of COVID-19 is an individual infected with SARS-CoV-2 who has not exhibited symptoms at the time of testing but who later exhibits symptoms during the course of the infection. An asymptomatic case is an individual infected with SARS-CoV-2 who does not exhibit symptoms during the course of the infection.
According to the report of Georgia’s National Centre for Disease Control, 36.2% of the patients were asymptomatic on the PCR testing day. However, symptoms may be exhibited later in the course of the disease.
Manipulation vis-à-vis Rising Cases of COVID-19 in September
A Facebook post contains a conspirological assumption that the rising cases of COVID-19 are in the interests of the Government of Georgia and are related to the upcoming elections.
Since the beginning of September, the number of confirmed novel coronavirus cases has skyrocketed in Georgia. As of 1 September 2020, there were 1,510 confirmed COVID-19 cases whilst as of 7 October 2020, the number of confirmed cases reached 9,753. It is safe to say that the deterioration of the epidemiological situation was expected. There are numerous reasons to explain this, including lifting restrictions, ignoring recommendations and the summer tourist season.
The vast majority of COVID-19 cases confirmed since 1 September 2020 are in Ajara. Since people were unable to leave the country for tourist trips this summer, the focus shifted to domestic tourism. The main destination here was Ajara. Plenty of events were held in Ajara throughout this summer and recommendations were largely not observed at those events. FactCheck’s article lists those facilities which the government fined or/and shut down for their failure to comply with the recommendations.
In addition, Georgia’s chief epidemiologists started to talk about the post-summer looming second wave as early as during the first wave of the pandemic in spring. Therefore, there is nothing unclear or inexplicable in the second wave and the surge of new cases. It is also not surprising that the number of confirmed cases is higher as compared to the first wave. This can be explained precisely by the lack of restrictions. The government measures in March 2020 led to an almost full lockdown which significantly impeded the spread of the virus whilst lifting the restrictions in summer, together with the other aforementioned reasons, quite logically caused a sharp spike in confirmed cases.
Of further note is that disinformation and conspirological assumptions about the coronavirus help its spread since some people refuse to follow relevant preventive measures.