რეზიუმე: საქსტატის განახლებული მონაცემებით, წინა ხელისუფლების პერიოდში, (2004-2012 წლებში) [1] მოსახლეობის რაოდენობა 199 ათასით შემცირდა. 2013 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით კი მოსახლეობის რიცხოვნობა 220 ათასით არის შემცირებული.
ირაკლი კობახიძე 2014 წლის აღწერის შედეგებს და განახლებულ მონაცემებს ეყრდნობა. წინა ხელისუფლების პერიოდზე საუბრისას ის მიახლოებულ მონაცემებს ასახელებს, თუმცა მტკიცება, რომ 2014 წლის შემდეგ მოსახლეობის კლება არ ფიქსირდება, მცდარია. გასულ 2 წელში საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობა 13 ათასით შემცირდა.
აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის საყოველთაო აღწერის შედეგებიდან გამომდინარე, აღწერათაშორის პერიოდში (2002-2014 წლები) მოსახლეობის რაოდენობის და სხვა დემოგრაფიული მაჩვენებლების გადაანგარიშება/განახლება მოხდა. კვლევებით დასტურდება, რომ მოსახლეობის რაოდენობა მცირდებოდა, თუმცა გარკვეული კითხვის ნიშნები არსებობს, 2014 წლის აღწერამდე პერიოდში კონკრეტული წლების მაჩვენებლები რამდენად ზუსტია.
„ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა ირაკლი კობახიძემ „ღამის კურიერში“ განაცხადა: „მოსახლეობის რაოდენობა დაახლოებით 230 ათასით შემცირდა წინა ხელისუფლების დროს, პირველად ჩვენ დავასტაბილურეთ ეს მაჩვენებელი 2014 წელს. 2014 წლიდან მოყოლებული მოსახლეობის კლება არ არის“.
საქსტატის განახლებული მონაცემებით, 2004 წლიდან 2012 წლამდე მოსახლეობის რაოდენობა 199 ათასით შემცირდა. მტკიცება, რომ 2014 წლიდან ქვეყანაში მოსახლეობის რაოდენობა არ მცირდება, სიმართლეს არ შეესაბამება. გასულ 2 წელში საქართველოს მოსახლეობის რაოდენობა 13 ათასით შემცირდა. მოსახლეობის რიცხოვნობა ასევე შემცირდა 2017 წლის მონაცემებითაც (იხილეთ გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობა 1 იანვრის მდგომარეობით, ათასი კაცი
2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის შედეგად, ქვეყნის მოსახლეობის ოდენობა, ძველი აღწერის შესაბამისად დაანგარიშებულ მონაცემებთან შედარებით, 4.5 მლნ-დან 3.7 მლნ-მდე შემცირდა. ახალი აღწერით, მოსახლეობის რაოდენობის მნიშვნელოვანად შემცირების მიზეზად 2002 წლის საყოველთაო აღწერაში არსებული უზუსტობები და გარე მიგრაციული ნაკადები დასახელდა.
საქსტატის ძველი მონაცემებით, მოსახლეობის საყოველთაო აღწერებს შორის პერიოდში (2002-2014 წლებში), ჯამში, მიგრაციული სალდოც და ბუნებრივი მატების მაჩვენებელიც, დადებითი იყო. რაც იმას ნიშნავს, რომ მოსახლეობის რაოდენობა იზრდებოდა. თუმცა 2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის შედეგებმა საპირისპირო აჩვენა. სტატისტიკაში არსებული შეუსაბამობის გამო, წინა წლების მონაცემების გადაანგარიშება მოხდა. 2002 წლის აღწერის შედეგები შინამეურნეობების ინტეგრირებული კვლევის შედეგების საფუძველზე დაკორექტირდა და დაახლოებით 9%-ით შემცირდა. 2002 წლის კორექტირებულ მონაცემებსა და 2014 წლის აღწერის შედეგებს შორის დაფიქსირებული სხვაობა კი ძირითადად მიგრაციულ მაჩვენებლებზე გადანაწილდა (იხილეთ ამ თემაზე „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
საქსტატის და გაეროს მოსახლეობის ფონდის ერთობლივმა კვლევის - „მოსახლეობის დინამიკა საქართველოში“ თანახმად, 2002 წლის საყოველთაო აღწერით მიღებული მოსახლეობის რიცხოვნობა გადაჭარბებული იყო და რეალობას არ ასახავდა. ამასთან, აღწერათაშორის პერიოდში მიგრაციული სალდო (სხვაობა ემიგრანტებსა და იმიგრანტებს შორის) იყო უარყოფითი. მიუხედავად იმისა რომ, განახლებული მონაცემები ტენდენციას სწორად ასახავს, მოსახლეობის რიცხოვნობაზე საუბრისას სადაოა, 2014 წლამდე პერიოდში, რამდენად ზუსტია კონკრეტული წლების მაჩვენებლები.
1.მოსახლეობის რიცხოვნობა ქვეყნდება 1 იანვრის მდგომარეობით, შესაბამისად 2012 წლის 1 იანვარი შედარებულია 2004 წლის 1 იანვართან

Irakli Kobakhidze:  “The population dropped by nearly 230,000 under the previous government. Since 2014, there has not been a population decline.”
Resume: In accordance with the updated data of the National Statistics Office of Georgia, the population dropped by 199,000 under the previous government (in 2004-2012). [1] As of 1 January 2013, the population number decreased by 220,000.
Irakli Kobakhidze’s statement is based on 2014 census results and updated data. In reference to the period under the previous government, Mr Kobakhidze’s figure is close to the factual number. However, his claim that there has not been a population decline since 2014 is false. In the past two years, Georgia’s population dropped by 13,000.
Of note is that given the 2014 universal public census results, the population number and other demographic data in the intercensal period (2002-2014) have been revised/updated. Surveys show that population numbers have been falling, although there are some questions in regard to the accuracy of specific years’ data prior to the 2014 census.
Georgian Dream Executive Secretary, Irakli Kobakhidze, on air on Ghamis Kurieri, stated:  “The population dropped by nearly 230,000 under the previous government. We were the first to make that figure stable in 2014. Since 2014, there has not been a population decline.”
In accordance with the updated data of the National Statistics Office of Georgia, the population dropped by 199,000 from 2004 to 2012. The MP’s claim that there has not been a population decline in Georgia since 2014 does not correspond to the truth. In the past two years, Georgia’s population dropped by 13,000. The population also decreased based on 2017’s data (see Graph 1).
Graph 1:  Georgian Population as of 1 January 2020, Thousand People
As a result of the 2014 universal public census, Georgia’s population dropped from 4.5 million – the previous census figure – to 3.7 million. In accordance with the new census, inaccuracies in the 2002 universal public census as well as external migration flows were named the reason behind the significant drop in the population.
In accordance with the previous data of the National Statistics Office of Georgia, both net migration and the natural population increase were positive in total in the intercensal periods. This means that the population was increasing. However, the 2014 universal public census showed the opposite. Given the inconsistencies in the statistics, the figures of the previous years have been revised. The 2002 universal public census results have been adjusted based on integrated household survey results and decreased by nearly 9%. The difference between the 2002 adjusted data and the 2014 census results was mostly distributed to migration figures (see FactCheck’s article on this topic).
In accordance with the joint overview of National Statistics Office of Georgia and the United Nations Population Fund, entitled Population Dynamics of Georgia, the population figures in the 2002 universal public census figures were bloated and did not reflect the reality. In addition, net migration (the difference between emigrants and immigrants) in the intercensal period was negative. Although the revised data provides a correct reflection of the trends, the accuracy of the figures vis-à-vis some pre-2014 years is disputable.
[1]   Population figures are published as of 1 January. Therefore, 1 January 2012 is compared with 1 January 2004.