ნათია თურნავა: საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი უცვლელი დარჩა იმ ფონზე, როდესაც ჩვენს რეგიონში ბევრ ქვეყანას რეიტინგი დაუქვეითდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
საკრედიტო სარეიტინგო სააგენტო Fitch-ის უკანასკნელი მონაცემებით, საქართველოს მაჩვენებელი BB ნეგატიურზე შენარჩუნდა. საქართველოს რეიტინგის პერსპექტივა 2020 წლის აპრილში, სტაბილურიდან ნეგატიურამდე, პანდემიის კონტექსტის გათვალისწინებით, გაუარესდა. ამ ნაწილში, პოლიტიკოსის განცხადება სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა Fitch-ის მიერ შეფასებულ ქვეყნებს შორის, მხოლოდ ბელარუსის, სომხეთის და სლოვაკეთის მაჩვენებლები გაუარესდა. ბელარუსის და სომხეთის შემთხვევაში კი ცვლილებები ყარაბაღის კონფლიქტით და შიდა პოლიტიკური დესტაბილიზაციით არის განპირობებული. შესაბამისად, მცდარია მტკიცება, რომ ბევრ ქვეყანას საკრედიტო რეიტინგი დაუქვეითდა და ამ თვალსაზრისით, საქართველო არსებულ ტენდენციაზე უკეთეს შედეგებს აჩვენებს.
ანალიზი: საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ Fitch-ის საკრედიტო რეიტინგთან დაკავშირებით განაცხადა: „Fitch-ის შეფასებით საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი უცვლელი დარჩა იმ ფონზე, როდესაც პოსტ-საბჭოთა სივრცეში, აღმოსავლეთ ევროპაში და ჩვენს რეგიონში ბევრ ქვეყანას რეიტინგი დაუქვეითდა“.
ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი ცალკეულ ქვეყანაში ინვესტირების რისკფაქტორებისა და ამ ქვეყნის სანდოობის შესახებ ინვესტორს ინფორმაციას აწვდის. ზოგადად, Fitch-ის შეფასება შემდეგნაირია: უმაღლესი შეფასება არის AAA, შემდგომ AA+, AA, AA-, საშუალოზე მაღალი A+, A, A-, საშუალოზე დაბალი BBB+,BBB, BBB-, არასაინვესტიციო სპეკულაციური BB+, BB, BB-, სპეკულაციური B+, B, B-, მნიშვნელოვნად რისკიანი CCC, დეფოლტი გაუმჯობესების პერსპექტივით CC, დეფოლტი D.
ცხრილი1: Fitch-ის შეფასების სისტემა.
წყარო: factcheck.ge
რეიტინგში, საქართველო BB დონეზე იმყოფება, ნეგატიური პერსპექტივით, რაც იმას ნიშნავს, რომ ეკონომიკაში არსებობს გარკვეული სპეკულაციური რისკები. აღსანიშნავია, ის ფაქტიც, რომ BB რეიტინგი არა-საინვესტიციო დონეში ექცევა. სარეიტინგო სააგენტო Fitch-ის უკანასკნელი მონაცემებით საქართველოს მაჩვენებელი BB ნეგატიურზე შენარჩუნდა. ამ ნაწილში, პოლიტიკოსის განცხადება სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა საქართველოს რეიტინგის პერსპექტივა 2020 წლის აპრილში სტაბილურიდან ნეგატიურამდე, პანდემიის კონტექსტის გათვალისწინებით, გაუარესდა.
განცხადების მეორე ნაწილში დასახელებული რეგიონის ქვეყნებიდან რეიტინგი, წინა შეფასებასთან შედარებით, მხოლოდ ბელარუსს, სომხეთს და სლოვაკეთს გაუუარესდათ. თუმცა ამ სამი ქვეყნიდან, სომხეთის შემთხვევაში რეიტინგის გაუარესება რეგიონში საომარმა მდგომარეობამ გამოიწვია, ხოლო ბელარუსში კი შიდა პოლიტიკურმა არეულობამ და დასავლეთის მიერ დაწესებულმა სანქციებმა. სხვა ქვეყნების რეიტინგები უცვლელი დარჩა.

Natia Turnava: “Fitch’s assessment left Georgia’s credit rating unchanged against the backdrop of many countries in the post-Soviet space, Eastern Europe and our region which had their ratings downgraded.”
Resume: According to the Fitch credit agency’s latest updates, Georgia’s outlook was kept at BB negative. Georgia’s credit outlook worsened in April 2020 amid the pandemic from stable to negative. In this part, Natia Turnava’s statement is indeed true. However, of those countries which Fitch assessed, only ratings for Belarus, Armenia and Slovakia were downgraded. In the case of Belarus and Armenia, these changes were stipulated by domestic political instability and the Nagorno-Karabakh conflict, respectively. Therefore, the claim that many countries had their credit ratings downgraded and Georgia’s performance is better in light of current trends is false.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, speaking of Fitch’s credit ratings, stated: “Fitch’s assessment left Georgia’s credit rating unchanged against the backdrop of many countries in the post-Soviet space, Eastern Europe and our region which had their ratings downgraded.”
A country’s credit rating gives investors information about risk factors associated with investments in certain countries as well as the reliability of these countries. Generally, Fitch employs the following assessment system: AAA is the highest rating in their assessment which is followed by AA+, AA, AA- above average – A+, A, A-, below average – BBB+, BBB, BBB-, non-investment grade speculative – BB+, BB, BB-, speculative B+, B, B-, highly vulnerable CCC, on the verge of bankruptcy CC and default D.
Table 1: Fitch’s Assessment System
Source: FactCheck.ge
According to Fitch’s ranking system, Georgia’s credit rating is BB with a negative outlook, meaning that there are certain speculative risks in the economy. Of note is that a BB rating is a non-investment grade. According to the Fitch credit agency’s latest updates, Georgia’s outlook was kept at BB negative. In this part, Natia Turnava’s statement is indeed true. However, Georgia’s credit rating outlook worsened in April 2020 from stable to negative amid the pandemic.
The second part of the statement refers to the downgraded credit ratings in Eastern European and post-Soviet countries. Only three countries – Belarus, Armenia and Slovakia – had their credit ratings downgraded as compared to the previous assessment. However, Armenia’s downgrade was caused by hostilities in the region whilst the drop in the ratings for Belarus was stipulated by domestic political turmoil and Western sanctions. The ratings of other countries were left unchanged.