ნათია თურნავა: [არსებული პროგნოზებით] საქართველო არის რეგიონში ერთ-ერთი ის ქვეყანა, რომელიც ყველაზე ადრე აღადგენს ეკონომიკას.
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის მეტწილად სიმართლე
ბუნდოვანია, თუ რომელ რეგიონზე საუბრობდა და კონკრეტულად, რომელი ორგანიზაციები იგულისხმა ეკონომიკის მინისტრმა. შედარებისთვის, მსოფლიო ბანკის მიერ განსაზღვრული, აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების რეგიონი გამოვიყენეთ, რომლშიც საქართველოს გარდა 22 ქვეყანა შედის. [1] ანალიზისთვის, შესაძლოა გამოვიყენოთ მსოფლიო ბანკის და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) პროგნოზები. როგორც საერთაშორისო მასშტაბის ორგანიზაციების, რომლებიც რეფერირებად სუბიექტებს წარმოადგენენ.
არსებული პროგნოზებით, საქართველო, რეგიონთან შედარებით, მართლაც წამყვან პოზიციებს იკავებს. თუმცა, აქვე, საჭიროა აღინიშნოს ფაქტი რომ ეკონომიკური ზრდის მაღალი პროგნოზის არსებობა არ წარმოადგენს გარანტიას, რომ არსებული პროგნოზები რეალობად იქცევა. მაგალითისთვის, 2020 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით საქართველო წარსულში ლიდერ პოზიციებს ინარჩუნებდა, თუმცა პანდემიასთან დაკავშირებული მკაცრი შეზღუდვების გამო, საქართველო რეგიონში 23 ქვეყანას შორის მე-16 ადგილზე აღმოჩნდა. პროგნოზებზე დაყრდნობით მტკიცებით ფორმაში საუბარი, შინაარსს მოკლებულია, თუ არ დაკმაყოფილდება ის პირობები - რა დაშვების ფარგლებშიც აღნიშნული შეფასებები არის განხორციელებული. შესაბამისად, მტკიცება ფაქტს არ წამოადგენს და მის მისაღწევად ხელისუფლებას მნიშვნელოვანი ძალისხმევის გამოვლენა მოუწევს.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ, ეკონომიკური ზრდის პროგნოზებთან დაკავშირებით განაცხადა: „ყველა საერთაშორისო ორგანიზაცია თანხმდება იმაზე, რომ საქართველო არის რეგიონში ერთ-ერთი ის ქვეყანა, რომელიც ყველაზე ადრე აღადგენს ეკონომიკას“.
ბუნდოვანია, თუ რომელ რეგიონზე საუბრობდა და კონკრეტულად, რომელი ორგანიზაციები იგულისხმა ეკონომიკის მინისტრმა. რეგიონის უნივერსალური განსაზღვრება არ არსებობს და სხვადასხვა ორგანიზაციები, რეგიონებს სხვადასხვანაირად განსაზღვრავენ. შესაბამისად, კონკრეტული განსაზღვრების გარეშე, განცხადება გარკვეულ კითხვის ნიშნებს აჩენს. შედარებისთვის, მიზანშეწონილია მსოფლიო ბანკის მიერ განსაზღვრული, აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების რეგიონის გამოყენება, რომლშიც საქართველოს გარდა 22 ქვეყანა შედის. ანალიზისთვის, შესაძლოა გამოვიყენოთ მსოფლიო ბანკის და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) პროგნოზები. აღნიშნული ორგანიზაციები საერთაშორისო მასშტაბის, რეფერირებად სუბიექტებს წარმოადგენენ.
მსოფლიო ბანკს გამოქვეყნებული აქვს 2021-2022 წლების პროგნოზები, რომლის მიხედვით, საქართველო რეგიონში, მონტენეგროსთან ერთად, 5%-იანი ზრდის მაჩვენებლით, მართლაც ლიდერი იქნება.
გრაფიკი 1: საშუალო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები 2021-2022 წლებში, მსოფლიო ბანკის მიხედვით
საერთაშორისო სავალუტო ფონდს, პროგნოზები შემუშავებული აქვს 2025 წლამდე. 2021-2025 წლების საშუალო ზრდის პროგნოზების მიხედვით, საქართველო უზბეკეთთან ერთად მეორე-მესამე ადგილს იყოფს, 5.5%-იანი ზრდის პროგნოზით. ყირგიზეთი პირველ ადგილს იკავებს (6.5%-იანი ზრდით).
გრაფიკი 2: საშუალო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები 2021-2025 წლებში, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიხედვით
აქვე, საჭიროა აღინიშნოს ფაქტი, რომ ეკონომიკური ზრდის მაღალი პროგნოზის არსებობა არ წარმოადგენს გარანტიას, რომ არსებული პროგნოზები რეალობად იქცევა. მაგალითისთვის, 2020 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით საქართველო წარსულში ლიდერ პოზიციებს ინარჩუნებდა, თუმცა პანდემიასთან დაკავშირებული მკაცრი შეზღუდვების გამო, საქართველო რეგიონში 23 ქვეყანას შორის მე-16 ადგილზე აღმოჩნდა.

Natia Turnava: “[According to current forecasts] Georgia is one of those countries in the region which will have the fastest economic recovery.”
Verdict: FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is MOSTLY TRUE.
It is unclear which region the Minister of Economy and Sustainable Development meant and to which specific organisations she was referring in her statement. For comparison’s sake, FactCheck used the World Bank’s Eastern Europe and Central Asia Region which comprises Georgia and 22 additional countries. [1]. For the analysis, we can use the forecasts published by the World Bank and the International Monetary Fund (IMF) as international organisations whose content can be used for references.
According to existing forecasts, Georgia has indeed been outstanding in the region. However, of necessary mention is that high economic growth forecasts do not guarantee that these forecasts will definitely come true. For instance, Georgia was leading in the region based on 2020’s economic growth forecasts, although it ended up 16th among the region’s 23 countries given the stringent pandemic-related restrictions. Affirmatory talk vis-à-vis forecasts is misguided if the conditions on which the forecasts are based are not met. Therefore, the claim is not a fact and the authorities will have to invest serious efforts in order to achieve the expressed goal.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, speaking about economic growth forecasts, stated: “All international organisations agree that Georgia is one of those countries in the region which will have the fastest economic recovery.”
It is unclear which region the Minister meant and to which specific organisations she was referring in her statement. There is no universal definition for a region and different organisations provide various definitions of regions. Therefore, without a specific definition, the Minister’s statement gives rise to certain questions. For comparison, it would be proper to use the World Bank’s Eastern Europe and Central Asia Region which comprises Georgia and 22 additional countries. For the analysis, we can use the forecasts published by the World Bank and the International Monetary Fund (IMF) since these are international organisations whose content can be used for references.
The World Bank has published economic growth forecasts for 2021-2022. According to these forecasts, Georgia will indeed be a leader in the region together with Montenegro with a 5% economic growth rate.
Graph 1: Average Economic Growth Forecasts for 2021-2022, World Bank Estimates
The International Monetary Fund has released economic growth forecasts up until 2025. According to 2021-2025 average economic growth forecasts, Georgia is tied with Uzbekistan in the second-third positions with a 5.5% economic growth, outperformed by only Kyrgyzstan.
Graph 2: Average Economic Growth Forecasts in 2021-2025, IMF Estimates
However, of necessary mention is that high economic growth forecasts do not guarantee that these forecasts will definitely come true. For instance, Georgia was leading in the region based on 2020’s economic growth forecasts, although it ended up 16th among the region’s 23 countries given the stringent pandemic-related restrictions.