პოლიტიკოსს არსებითად არ შეუცვლია პოზიცია და მის გახმოვანებაში გამოყენებული ტონი
რეზიუმე: 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი დაპირება დიდი ჰესების მშენებლობის აკრძალვა იყო. ბოლო პერიოდში ნამახვანის ჰესების კასკადის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით მმართველი გუნდის წარმომადგენლები, მათ შორის, პრემიერ-მინისტრი, ეკონომიკის მინისტრი და ა.შ. აქტიურად საუბრობდნენ დიდი ჰესების მშენებლობის აუცილებლობაზე. მეტიც, პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, საქართველოში ყოველწლიურად მინიმუმ 100 მეგავატის სიმძლავრის ჰესი უნდა შენდებოდეს.
2019 წლის 19 მარტს ეკონომიკის სამინისტროსა და ინვესტორს შორის ნამახვანის ჰესების კასკადის მშენებლობის შესახებ, მოლაპარაკებები დასრულდა. შეთანხმების მიხედვით, ნამახვანის ჰესების კასკადს კომპანია „ენკა“ ააშენებს.
ნამახვანჰესის ოფიციალური ვებგვერდის მიხედვით, „ნამახვანის ჰიდროელექტროსადგურის პროექტი საქართველოს დამოუკიდებლობის ისტორიაში ყველაზე მსხვილი ენერგეტიკული პროექტია, რომელიც 800 მილიონ აშშ დოლარამდე მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებით ხორციელდება. ნამახვანის კასკადის პროექტი რიონის ხეობაში ორი დამოუკიდებელი ჰესის მშენებლობას გულისხმობს: ქვემო ნამახვანის ჰესი (333მვ) და ზემო ნამახვანი (100მვ). ქვემო ნამახვანჰესის წყალსაცავის ზედაპირის სარკის ფართობი იქნება 5.1 კმ2“.
რამდენიმე თვეა, რაც ადგილობრივი მოსახლეობა, ე.წ. „რიონის მცველები“, გარემოსდამცველები და არასამთავრობო ორგანიზაციების ნაწილი ნამახვანჰესის მშენებლობას აპროტესტებენ. ჰესის მშენებლობის შეჩერების მოთხოვნით რამდენიმე მრავალათასიანი აქცია ქუთაისშიც გაიმართა. გასული თვეების განმავლობაში, რიონის ხეობაში პროტესტის მონაწილეებსა და სამართალდამცავებს შორის ვითარება არაერთხელ დაიძაბა. დაპირისპირება განსაკუთრებით 2021 წლის მარტის მეორე ნახევარში და აპრილის პირველ ნახევარში გამძაფრდა. პროტესტის მონაწილეები ნამახვანის ჰესების კასკადის მშენებლობასთან დაკავშირებით, სახელმწიფოსა და კომპანია „ენკა რინიუებლზს“ შორის არსებული კონტრაქტის გაწყვეტას ითხოვენ. ასევე, მათი მოთხოვნით, ნამახვანის ჰესების კასკადზე 2015 წელს გაცემული სამშენებლო ნებართვა და კომპანიისთვის სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული მიწის პირდაპირი მიყიდვის წესით გასხვისების შესახებ განკარგულება უნდა გაუქმდეს და ეკონომიკის მინისტრმა თანამდებობა უნდა დატოვოს.
ე.წ. „რიონის მცველების“ პროტესტის ფონზე, მმართველი გუნდის ლიდერები ნამახვანჰესის და ზოგადად დიდი ჰესების საჭიროებაზე საუბრობენ. 2021 წლის 4 მარტს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ქვეყანაში ახალი ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობის მიმართ მხარდაჭერა გამოხატა. მისი თქმით, ენერგომოხმარებაზე მზარდი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად, ყოველ წელს ქვეყანაში მინიმუმ 100 მეგავატის სიმძლავრის ჰესი უნდა შენდებოდეს. ჰესების მშენებლობასთან დაკავშირებით ეკონომიკის მინისტრმაც არაერთი განცხადება გააკეთა. 2021 წლის 8 თებერვალს ნათია თურნავამ განაცხადა, რომ „ენგურჰესის“ მიერ გამომუშავებული ენერგია აღარ არის საკმარისი. აქედან გამომდინარე, ახალი ჰიდროსადგურები უნდა აშენდეს, მსხვილი და მცირე სადგურებიც უნდა აშენდეს მოსახლეობის ინტერესების გათვალისწინებით და სერიოზულ კვლევებზე დაყრდნობით. ჰესების მხარდამჭერი განცხადება გააკეთა პარლამენტის თავმჯდომარემაც. არჩილ თალაკვაძის თქმით, ხელისუფლების პოზიციის მიხედვით, ნებისმიერი ასეთი მასშტაბური პროექტი უნდა იყოს ჩვენი ქვეყნის და ჩვენი საზოგადოების ინტერესებში.
საყურადღებოა, რომ მთავრობის მეთაურის და მმართველი გუნდის სხვა წარმომადგენლების ბოლოდროინდელი განცხადებები არსებითად ეწინააღმდეგება „ქართული ოცნების“ თავდაპირველ - გაცხადებულ პოზიციას. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის „ქართული ოცნების“ მიერ მომზადებული საარჩევნო პროგრამის მიხედვით, „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი დაპირება იყო, „სეისმურობის მაღალი მაჩვენებლის გათვალისწინებით, დიდი ჰესებისა და ატომური ელექტროსადგურების მშენებლობის აკრძალვა“. ასევე, ალტერნატიული და განახლებადი წყაროების გამოყენების ხელშეწყობა, მოსახლეობაში ამ სახის ინდივიდუალური სისტემების გავრცელების მხარდაჭერა, ენერგოეფექტიანობის გაზრდისკენ მიმართული სახელმწიფო პროგრამების განხორციელება; ქვეყანაში ელექტროენერგიის მოთხოვნის ზრდისა და თანამედროვე გარემოსდაცვითი სტანდარტების გათვალისწინებით, მიკრო და მცირე ჰესების მშენებლობის, აგრეთვე არსებული ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაციის ხელშეწყობა. [1]
აღნიშნულის გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ ჰესების მშენებლობასთან დაკავშირებით პოზიცია არსებითად შეიცვალა. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, 2012 წელს „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი დაპირება დიდი ჰესების მშენებლობის აკრძალვა იყო, თუმცა დღეს მმართველი გუნდის წარმომადგენლები აქტიურად საუბრობენ დიდი ჰესების მშენებლობის აუცილებლობაზე.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ჰესების მშენებლობის საკითხთან დაკავშირებით პოზიცია მიხეილ სააკაშვილმაც არსებითად შეიცვალა. აღნიშნულ თემაზე უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
ფაქტ-მეტრი არ ახდენს პოზიციის ცვლილების მორალურ შეფასებას ან განსჯას. თუ მოქალაქეთა ერთი ნაწილის შეხედულებით პოზიციის ცვლილება პრინციპებში მერყეობის ან/და მყარი ღირებულებების უქონლობის ნიშანია, სხვათა შეხედულებით ეს კომპრომისზე მზაობისა და პრაგმატიზმის მაჩვენებელია. როგორც კლასიკური ფაქტჩეკინგის შემთხვევაში, პოზიციის ცვლილების გადამოწმების (FLIP-O-METER) ფარგლებშიც, ჩვენი მიზანია საზოგადოებას, უფრო ინფორმირებული არჩევანის გასაკეთებლად, ხელი შევუწყოთ.
[1] საარჩევნო ბლოკის, „ ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“ საარჩევნო პროგრამა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის. გვ. 55

Resume: Banning the construction of large HPPs was one of the Georgian Dream’s campaign pledges for the 2012 parliamentary elections. However, in light of recent events vis-à-vis the construction of the Namakhvani HPP cascade, the Prime Minister, the Minister of Economy and Sustainable Development and others are busy talking about the necessity of building the large HPPs. Moreover, according to the Prime Minister, a new HPP of at least a 100 MW capacity should be built every year in Georgia.
On 19 March 2019, negotiations between the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the investor on the construction of the Namakhvani HPP cascade were brought to an end. The contract states that ENKA Renewables will build the Namakhvani HPP cascade. According to the official website of the Namakhvani HPP: “The Namakhvani project is the largest energy project in the history of independent Georgia which will be implemented by ENKA Renewables with a direct foreign investment of USD 800 million. The Namakhvani HPP Cascade project encompasses two separate HPPs on the Rioni River; namely, the Lower Namakhvani HPP (333 MW) and the Upper Namakhvani HPP (100 MW). The reservoir surface area of the Lower Namakhvani HPP will be 5.1 square kilometres.”
It has been several months since the local population, the so-called “Guardians of the Rioni Valley,” environmental activists and some NGOs have started protests against the construction of the Namakhvani HPP. Thousands rallied in Kutaisi demanding to halt construction of the HPP. In the course of the past few months, there were numerous instances of tensions between the protesters and law-enforcement in the Rioni Valley. The tension started to rise particularly from the second half of March and the first half of April 2021. Protesters demanded scrapping the contract between the government and ENKA Renewables on the construction of the Namakhvani HPP cascade. They also demanded annulling the construction permit which was issued for the Namakhvani HPP cascade in 2015 as well as calling for a revocation of the ordinance on ENKA Renewables’ direct purchase of the state owned land and the resignation of the Minister of Economy and Sustainable Development.
In light of the protests of the “Guardians of the Rioni Valley,” ruling party leaders are speaking about the necessity of the Namakhvani HPP and large HPPs, generally. On 4 March 2021, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, expressed his support for the construction of the new HPPs. As stated by the Prime Minister, at least 100 MW capacity HPPs should be built every year in order to meet the country’s rising demand for energy. The Minister of Economy and Sustainable Development also made a number of statements in regard to the construction of HPPs. On 8 February 2021, Natia Turnava stated that the energy generated by the Enguri HPP is no longer sufficient. Therefore, new HPPs have to be built, both large and small ones, but the process must be mindful of the population’s interests and based on serious surveys. The Speaker of the Parliament also supported HPPs in his statement. As stated by Archil Talakvadze, it is the government’s position that any such large-scale project should serve the interests of our country and the public.
Of note is that the latest statements of the head of the government and other members of the ruling party strongly contradict the Georgian Dream’s initially manifested position. According to the campaign programme issued for 2012 parliamentary elections, one of the Georgian Dream’s campaign pledges was “banning the construction of the large HPPs and nuclear HPPs given a high seismic hazard.” The Georgian Dream also pledged to facilitate the use of alternative and renewable energy sources, support the introduction of such individual energy systems among the wider population, implement government programmes aimed at increased energy efficiency and advance the construction of micro and small HPPs as well as rehabilitating existing HPPs in observance of modern environmental standards given the rising demand for energy. [1]
Given all of the aforementioned, we may conclude that the Georgian Dream made a major reversal of its position in regard to the construction of HPPs. As mentioned earlier, banning the construction of large HPPs was one of the Georgian Dream’s campaign pledges for the 2012 parliamentary elections, although the ruling party members today are busy talking about the necessity of building large HPPs.
Of additional note is that Mikheil Saakashvili also made a major reversal of his position in regard to the construction of the HPPs. See FactCheck’s article for more details.
FactCheck does not make a value judgment about flip-flopping. Whilst some people believe that flip-flopping demonstrates incoherent principles or/and a lack of solid values, others say that it is a sign of pragmatism and a willingness to compromise. As part of verifying position reversal (FLIP-O-METRE), similar with the classical fact-checking, our goal is to the help public make a more informed choice.
[1] Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream Electoral Block’s Campaign Programme for the 2012 Parliamentary Elections, p. 55.