კახა კალაძე: ჩვენ გადავდგით კონკრეტული ნაბიჯები კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულების ბინებით ეტაპობრივად დასაკმაყოფილებლად
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, კახი კალაძის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: კოოპერატიული ბინათმშენებლობის პრობლემა გასული საუკუნიდან არსებობს - ჯერ კიდევ 80-იან წლებში მოსახლეობის ნაწილმა თანხები სახელმწიფო ბანკებში შეიტანა, სახელმწიფომ კი, თავის მხრივ, მათი ბინებით უზრუნველყოფის ვალდებულება აიღო. ბინების უმრავლესობა ვერ დასრულდა, ნაწილის მშენებლობა კი საერთოდ არ დაწყებულა. 1998 წელს ედუარდ შევარდნაძის მთავრობამ მოსახლეობის მიერ გადახდილი თანხა სახელმწიფო ვალად აღიარა.
აღნიშნული პრობლემის მოგვარების მცდელობა წინა ხელისუფლებასაც ჰქონდა, დაზარალებული მოსახლეობისთვის ნაკვეთების გადაცემა სიმბოლურ ფასად დაიწყო, მაგრამ პროცესი მალევე შეჩერდა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ ბიძინა ივანიშვილი აცხადებდა, რომ ეს პრობლემა უახლოეს პერიოდში გადაიჭრებოდა. თუმცა, ამ მიმართულებით, 2016 წლამდე თითქმის არაფერი გაკეთებულა (აღნიშნულ წელს 300 დაზარალებული ოჯახი დაკმაყოფილდა ბინით).
კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულთა პრობლემის მოსაგვარებლად რეალური ნაბიჯები 2017 წლიდან გადაიდგა. დაზარალებულ პირებს, მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთები სიმბოლურ ფასად გადაეცათ, სადაც დაინტერესებულმა კომპანიებმა საცხოვრებელი კორპუსები ააშენეს და კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებული პირები ბინებით დააკმაყოფილეს. დღეის მონაცემებით, წლის ბოლომდე, უკვე დაწყებული პროექტების ფარგლებში, ჯამში, ბინებით უზრუნველყოფილი 1300 ოჯახი იქნება (610 ოჯახი ბინით უკვე დაკმაყოფილებულია). ოფიციალური ინფორმაციით, დარჩენილი ოჯახების ბინებით უზრუნველსაყოფად მუშაობა უკვე დაწყებულია და მომდევნო წლებში, საბოლოო ჯამში, ყველა დაზარალებულ ოჯახს ბინა გადაეცემა. აქედან გამომდინარე, კახა კალაძის განცხადება არის სიმართლე.
თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულებზე ისაუბრა და აღნიშნა(4:40): „ 2017 წლის არჩევნებზე ჩვენი ერთ-ერთი დაპირება იყო კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულების ბინით უზრუნველყოფა. 3000-მდ ოჯახია რეგისტრირებული, რომელთა მიმართ სახელმწიფოს ვალდებულება აღიარებული აქვს. ჩვენ უკვე გადავდგით კონკრეტული ნაბიჯები ამ ოჯახების ეტაპობრივად დასაკმაყოფილებლად“.
კოოპერატიული ბინათმშენებლობის პრობლემა გასული საუკუნიდან არსებობს - ჯერ კიდევ 80-იან წლებში მოსახლეობის ნაწილმა თანხები სახელმწიფო ბანკებში შეიტანა, სახელმწიფომ კი, თავის მხრივ, მათი ბინებით უზრუნველყოფის ვალდებულება აიღო. ბინების უმრავლესობა ვერ დასრულდა, ნაწილის მშენებლობა კი საერთოდ არ დაწყებულა.
1998 წელს ედუარდ შევარდნაძის მთავრობამ მოსახლეობის მიერ გადახდილი თანხა სახელმწიფო ვალად აღიარა და ფინანსთა სამინისტროს ვალის გადახდის წესის შემუშავება დაავალა. პრეზიდენტის (ედუარდ შევარდნაძის) ბრძანებულების მიხედვით, კოოპერატიული ბინათმშენებლობის დაუმთავრებლობით წარმოქმნილი სახელმწიფო დავალიანების დაფარვის ხელშეწყობის ღონისძიებათა განხორციელების პროგრამა განისაზღვრა. ამ პერიოდიდან 2003 წლამდე რამდენიმე კორპუსის მშენებლობა მართლაც დასრულდა და დაზარალებულებზე ჯამში 2 მილიონი ლარის კომპენსაცია გაიცა.
ამ პრობლემის გადაჭრას „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაც შეეცადა. 2009 წელს, მაშინდელი პრემიერ-მინისტრის, ნიკა გილაურის დადგენილებით, ვალის გადახდა თბილისის მერიას დაევალა, რაც ვალზე უარის თქმის სანაცვლოდ დაზარალებულთათვის მიწის ნაკვეთების სიმბოლურ ფასად გადაცემას ითვალისწინებდა. ამ განკარგულების შემდეგ დაზარალებულთა გარკვეულ ნაწილს ნაკვეთები სიმბოლურ ფასად მართლაც გადაეცათ. 2010 წლის თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ კი დაზარალებულთათვის ნაკვეთების გადაცემის პროცესი შეჩერდა.
ჯერ კიდევ ხელისუფლებაში მოსვლამდე, ბიძინა ივანიშვილმა სახელმწიფო კოოპერატიული ბინათმშენებლობებით დაზარალებულ მოქალაქეთა პრობლემა პირველი რიგის პრობლემად განსაზღვრა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე, კოოპერატიულ ბინათმშენებლობებით დაზარალებულებთან შეხვედრისას ის აცხადებდა, რომ მათი პრობლემა უახლოეს დროში გადაიჭრებოდა.
ხელისუფლებაში „ქართული ოცნების“ მოსვლის შემდეგ კოოპერატიული ბინათმშენებლობების პრობლემის შემსწავლელი კომისია შეიქმნა. 2016 წელს მთავრობის განკარგულება გამოიცა, რომლის თანახმადაც კოოპერატიული ბინათმშენებლობის დაუმთავრებლობით წარმოშობილი ვალდებულების მოგვარება თბილისის მერიას დაევალა. განკარგულების მიხედვით, მერიას დაზარალებულთა მხრიდან ვალზე უარის თქმის სანაცვლოდ უძრავი ქონების გადაცემა მათთვის სიმბოლურ ფასად უნდა უზრუნველეყო. ამ ფორმით 300 ოჯახის დაკმაყოფილება მოხერხდა.
2019 წელს კახა კალაძე აცხადებდა, რომ დედაქალაქის ამჟამინდელი მთავრობა კოოპერატიული ბინათმშენებლობებით დაზარალებულ ადამიანებს პრობლემას მოუგვარებდა.
როგორც აღვნიშნეთ, კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულად 3000 -ზე მეტი ოჯახია ცნობილი. 2017-2020 წლის პერიოდში, კოოპერატიული ბინათმშენებლობის პროექტის ფარგლებში, ჯამში, 18 ერთეული უძრავი ქონება/მიწის ნაკვეთი განიკარგა, სანებართვო ეტაპზე - 8, ხოლო მშენებლობის ეტაპზე - 4 პროექტი იყო, ინტერესთა გამოხატვა12 პროექტზე გამოცხადდა, 5 პროექტზე ფართებით დასაკმაყოფილებელ პირთა დოკუმენტაციის დამუშავება მიმდინარეობდა.
ჯამში, საანგარიშო პერიოდში, საცხოვრებელი ფართით ყოფილი საბინაო-სამშენებლო კოოპერატივის 610 წევრი და მათი უფლებამონაცვლე პირი დაკმაყოფილდა. აღნიშნულ პირებს მუნიციპალიტეტის მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთები სიმბოლურ ფასად გადაეცათ, სადაც ინტერესთა გამოხატვაში გამარჯვებულმა კომპანიებმა საცხოვრებელი კორპუსები ააშენეს და დასახელებული პირები ბინებით დააკმაყოფილეს.
ამ ეტაპზე, კოოპერატიული ბინათმშენებლობებით დაზარალებულთა ფართებით დაკმაყოფილების პროცესში 16 გამარჯვებული კომპანია არის ჩართული. ინტერესთა გამოხატვაში გამარჯვებული კომპანიებიდან ექვსს სამშენებლო ნებართვები უკვე მოპოვებული აქვს და მშენებლობაც მიმდინარეობს, ხოლო ათ პროექტთან დაკავშირებით, სამშენებლო ნებართვების მოპოვების პროცედურები გრძელდება. მუნიციპალური ნაკვეთების მოძიებაზე მუშაობა გრძელდება იმისთვის, რომ დანარჩენ დაზარალებულებს მსგავსი მოდელით გადაეცეთ მიწის ნაკვეთები და საცხოვრებელი ფართებით დაკმაყოფილდნენ.
კოოპერატიული ბინათმშენებლობით დაზარალებულთა ბინებით დაკმაყოფილების რიგითობა სოციალური ქულით განისაზღვრება და პირველ რიგში, დაბალი სოციალური ქულის მქონე პირები კმაყოფილდებიან. თბილისის მერიის ქონების მართვის სააგენტოს ხელმძღვანელის, ირაკლი თავართქილაძის, ინფორმაციით, დაწყებული პროექტებით, 2021 წლის ბოლოსთვის, ბინებით ჯამში 1300 დაზარალებული ოჯახი იქნება დაკმაყოფილებული. თუმცა მომდევნო წლებში, ამ მიმართულებით მუშაობა კვლავ გაგრძელდება და საბოლოოდ, ყველა დაზარალებული ოჯახი ბინით უზრუნველყოფილი იქნება.

Kakha Kaladze: “We have made certain steps to gradually provide flats for cooperative housing victims.”
Resume: The cooperative housing problem has been unresolved since the last century. As early as in the 1980s, many people deposited their money in state-owned banks whilst the government pledged in turn to provide them with apartments. Most of the housing buildings were not completed and the construction of some of them were never even started. In 1998, Eduard Shevardnadze’s government recognised the people’s payments as government debt.
The previous government also sought to solve this problem and started to deliver land plots to people who were defrauded for a symbolic price. However, this process was soon discontinued. Prior to the 2012 parliamentary elections, Bidzina Ivanishvili stated that this problem would be solved in the nearest future. However, in the next four years nearly nothing has been done to this end.
Since 2017, the government started to make efforts to solve the problems of those who suffered from cooperative housing and real steps have been made. The injured parties received municipality-owned land plots for a symbolic price and interested companies built residential blocks there, allocating apartments for cooperative housing victims. According to the recent data, a total of 1,300 families will have homes by the end of 2021 as a part of the ongoing projects (610 families have already received their apartments). It is officially reported that work to provide apartments for the rest of the affected families is in progress and all victims of the cooperative housing problem will eventually receive an apartment. Therefore, Kakha Kaladze’s statement is TRUE.
At the session of the government of the Tbilisi municipality, the Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, spoke about victims of cooperative housing and stated: “In the 2017 elections, one of our campaign pledges was to provide apartments for victims of cooperative housing. There are nearly 3,000 registered families and the government has recognised that it has obligations to them. We have already made certain steps to gradually provide apartments for these families.”
The cooperative housing problem has been unresolved since the last century. As early as in the 1980s, many people deposited their money in state-owned banks whilst the government in turn pledged to provide them with apartments. Most of the buildings were not completed and the construction of some of them never even started.
In 1998, Eduard Shevardnadze’s government recognised the people’s payments as government debt and instructed the Ministry of Finance to draft a debt payment rule. According to the President’s (Eduard Shevardnadze) decree, a programme was approved to implement facilitative measures for the repayment of the state debt incurred from incomplete cooperative housing. Since that period until 2003, the construction of several residential blocks has indeed been completed and a total of GEL 2 million in compensation was disbursed to the victims.
The United National Movement government also tried to solve this problem. According to the 2009 decree of the then Georgian Prime Minister, Nika Gilauri, Tbilisi City Hall was charged to repay debts. This envisioned giving land plots to the victims for a symbolic price in exchange for them renouncing their debt rights. After issuing this ordinance, some victims did receive land plots for a symbolic price. After the 2010 municipal elections, the process of transferring land plots to victims was discontinued.
As early as prior to his coming to power, Bidzina Ivanishvili proclaimed the cooperative housing victim issue as a top-tier problem. In the run-up to the 2012 parliamentary elections when meeting with cooperative housing victims, Mr Ivanishvili stated that their problem would soon be solved.
After the Georgian Dream’s coming to power, a commission was established to study cooperative housing problems. In 2016, the Georgian government issued an ordinance to instruct Tbilisi City Hall to handle w the problems vis-à-vis the incomplete cooperative housing. According to the ordinance, Tbilisi City Hall should have provided real estate to the victims in exchange for their renouncing their debt rights. Three hundred families received apartments in this manner.
In 2019, Kakha Kaladze stated that Tbilisi’s current municipal government would solve the problem for cooperative housing victims.
As mentioned previously, over 3,000 families have been recognised as cooperative housing victims. In 2017-2020, a total of 18 real estate/land plots were allocated as a part of a cooperative housing project. There were eight projects at the permit-obtaining stage and four projects at the construction stage. Interest was expressed for 12 projects and document processing was in process for five projects for individuals who were to receive apartments.
In total, 610 members of former housing-construction cooperatives and their successors received housing apartments in the aforementioned period. These individuals obtained municipality-owned land plots for a symbolic price whilst winner companies built residential blocks and gave apartments to cooperative housing victims.
At the present moment, 16 winner companies are involved in providing apartments to housing victims. Of these, six companies have already obtained construction permits and started construction whilst permit-related procedures are still pending for the rest of the ten projects. There is ongoing work to find municipal land plots in order to make sure that the rest of victims are also provided with land plots which would enable them to get accommodation.
The sequence of apartment allocation for cooperative housing victims is based on social points and people with lower social ranking are given apartments first. As stated by Irakli Tavartkiladze, Head of Tbilisi City Hall’s Property Management Agency, a total of 1,300 families would be apartment-owners by the end of 2021 as a part of the ongoing projects. However, work in this direction will continue in the coming years and eventually all victims will receive apartments. Therefore, Kakha Kaladze’s statement is TRUE.