დიმიტრი ხუნდაძე: ქვეყანაში სიღარიბე არის კლებადი ტენდენციით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში
რეზიუმე: პანდემიამდე, მოსახლეობის თითქმის მეხუთედი (19.5%) აბსოლუტურ სიღარიბეში ცხოვრობდა, 2020 წელს კი სიღარიბის დონე 21.3%-მდე გაიზარდა. საქსტატის [ასევე მსოფლიო ბანკის] მონაცემებით, 2011-2015 წლებში სიღარიბის დონე 37.3%-დან 21.6%-მდე შემცირდა. 2016 წელს სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის წილი მცირედით გაიზარდა, ხოლო 2017 წელს სიღარიბის დონე თითქმის იმავე ნიშნულზე დარჩა. 2018-2019 წლებში აბსოლუტურ სიღარიბის მაჩვენებელი 21.9%-დან 19.5%-მდე შემცირდა.
Unicef-ის ბოლო მონაცემებით, [რომელზეც დიმიტრი ხუნდაძე მიგვითითებს] 2017 წელს 2015 წელთან შედარებით, ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებელი 18.4%-დან 21.7%-მდე გაიზარდა. უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი კი 2.1%-დან 5%-მდე გაიზარდა. 2017 წელს განსაკუთრებით გაიზარდა ბავშვთა უკიდურესი სიღარიბე, 2.5%-დან 6.8%-მდე. 2011-2015 წლებში საქართველოში უკიდურესი და ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებელი მცირდებოდა.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) 2020 წლის ანგარიშის თანახმად, 2019 წლის მონაცემებით, საქართველოში მოსახლეობის 8.2% (300 ათასზე მეტი ადამიანი) არასრულფასოვნად იკვებება. „შიმშილის გლობალურ ინდექსის“ 2019 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველო 117 ქვეყანას შორის 39-ე ადგილს იკავებს. შიმშილის ინდექსში საქართველოს მდგომარეობა უკანასკნელ, 2010 წლის მონაცემებთან შედარებით, გაუარესებულია.
10-წლიან პერიოდში ქვეყანაში სიღარიბის დონე შემცირებულია, თუმცა რაც შეეხება ტენდენციას, სიღარიბის შემცირების ტენდენცია 2011 წლიდან 2015 წლის ჩათვლით იყო, შემდეგ ქვეყანაში სიღარიბის დონე გაიზარდა. 2018-2019 წლებში კი შედარებით დაბალი ტემპით გაგრძელდა სიღარიბის შემცირება. ამასთან ქვეყნის უმთავრეს გამოწვევად შიმშილი [არასრულფასოვანი კვება] რჩება და ამ მხრივ მდგომარეობა არ გაუმჯობესებულა.
11 ივნისს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა: „მართალია სიღარიბე პრობლემაა, განსაკუთრებით ბავშვთა სიღარიბე. მაგრამ ის, რომ ქვეყანაში ბავშვები შიმშილით იღუპებიან, ეს არის მძიმე ბრალდება საკუთარი ქვეყნის წინაშე... წაიკითხეთ მონაცემები, მსოფლიო ბანკის, იუნისეფის, ქვეყანაში სიღარიბე არის კლებადი ტენდენციით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში“.
„ფაქტ-მეტრმა“ გადაამოწმა, რამდენად მწვავე პრობლემაა უკიდურესი სიღარიბე და შიმშილი ქვეყანაში და როგორია ბოლო წლების ტენდენცია.
საქართველოს ეროვნული სიღარიბის მაჩვენებელი, რომელსაც მსოფლიო ბანკი აქვეყნებს, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებს ასახავს. აბსოლუტური სიღარიბის გაანგარიშების მეთოდოლოგია მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებულ „საბაზისო მოთხოვნილებების მეთოდს“ ეფუძნება, სიღარიბის ზღვრად აღებულია საარსებო მინიმუმი. პანდემიის პერიოდში სამუშაო ადგილებისა და შემოსავლის დაკარგვა განსაკუთრებით მწვავე პრობლემა აღმოჩნდა, რასაც გამაღარიბებელი ეფექტი ჰქონდა. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2020 წელს სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მცხოვრები მოსახლეობის წილი 1.8 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 21.3% შეადგინა.
სიღარიბე ქვეყნის უმთავრესი გამოწვევა იყო პანდემიამდეც, მოსახლეობის თითქმის მეხუთედი (19.5%) აბსოლუტურ სიღარიბეში ცხოვრობდა. საქსტატის [ასევე მსოფლიო ბანკის] მონაცემებით, 2011-2015 წლებში სიღარიბის შემცირების ტენდენცია იყო და 37.3%-დან 21.6%-მდე შემცირდა. 2016 წელს სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის წილი მცირედით გაიზარდა, ხოლო 2017 წელს სიღარიბის დონე თითქმის იმავე ნიშნულზე დარჩა. 2018-2019 წლებში აბსოლუტურ სიღარიბის მაჩვენებელი 21.9%-დან 19.5%-მდე შემცირდა (იხილეთ გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი
რაც შეეხება UNICEF-ის მონაცემებს, „საქართველოში ბავშვებისა და მათი ოჯახების კეთილდღეობის“ კვლევა ორ წელიწადში ერთხელ ტარდება. აღნიშნული კვლევები 2009-2017 წლების მაჩვენებლებს ასახავს. მოსახლეობის სიღარიბე და კეთილდღეობა სამომხმარებლო ხარჯების ანალიზის საფუძველზე ფასდება. უკიდურეს სიღარიბედ მიიჩნევა, როდესაც ადამიანი დღიურად 1.25 დოლარზე ნაკლებს მოიხმარს, რაც ერთ ეკვივალენტურ ზრდასრულ პირზე თვეში 82.8 ლარს შეესაბამება. UNICEF-ის ბოლო, 2017 წლის კვლევის თანახმად, საქართველოში სიღარიბის მაჩვენებლები გაიზარდა. სიღარიბის დონე მოსახლეობის ყველა ჯგუფში გაიზარდა, თუმცა ყველაზე მეტად ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელმა მოიმატა.
Unicef-ის მონაცემებით, 2011-2015 წლებში ზოგადი და უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებლები მცირდებოდა. 2017 წელს კი, 2015 წელთან შედარებით, ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებელი 18.4%-დან 21.7%-მდე გაიზარდა. უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი კი 2.1%-დან 5%-მდე გაიზარდა. (იხ. გრაფიკი 2).
2017 წელს განსაკუთრებით გაიზარდა ბავშვთა უკიდურესი სიღარიბე, 2.5%-დან 6.8%-მდე. აღსანიშნავია, რომ 2009-2015 წლებში ბავშვთა უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელი 11.5%-დან 2.5%-მდე შემცირდა.
გრაფიკი 2: უკიდურესი და ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებლები, 2009-2017 წლებში
წყარო: UNICEF -მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევები
დიმიტრი ხუნდაძე უარყოფს, რომ ქვეყანაში ბავშვები შიმშილით იღუპებიან და აღნიშნულს მძიმე ბრალდებას უწოდებს.
თუმცა საქართველოსთვის, ასევე გლობალურად, შიმშილი ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა, რომლის გამომწვევი მიზეზიც დიდწილად უკიდურესი სიღარიბე და საკვებზე მატერიალური ხელმისაწვდომობის პრობლემაა. აქვე განვმარტავთ, შიმშილი არასრულფასოვან კვებას (საკვების ის ოდენობა, რომლის ენერგეტიკული ღირებულებაც აქტიური და ჯანსაღი ცხოვრებისთვის არასაკმარისია) გულისხმობს. არასრულფასოვანი კვება ჯანმრთელობას აზიანებს და სხვადასხვა არაგადამდები დაავადებების გამომწვევი მიზეზი ხდება, რაც შესაძლოა, შემდგომ გარდაცვალების მიზეზიც გახდეს. UNICEF--ის განმარტებით, არასრულფასოვან კვებას სიღარიბე, ურბანიზაცია, კლიმატის ცვლილება და საკვების მწირი არჩევანი განაპირობებს.
გაეროს მდგრადი განვითარების ერთ-ერთი მიზანი სწორედ შიმშილის აღმოფხვრაა. 2020 წლის სექტემბერში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) „სასურსათო უსაფრთხოებისა და ნუტრიციის“ ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელიც მსოფლიოში შიმშილის მხრივ არსებულ მდგომარეობას აფასებს. კვლევის თანახმად, 2019 წლის მონაცემებით, საქართველოში მოსახლეობის 8.2% (300 ათასზე მეტი ადამიანი) არასრულფასოვნად იკვებება. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მაჩვენებელი კავკასიის რეგიონის ქვეყნების ანალოგიურ მაჩვენებელს 3-ჯერ აღემატება. ანგარიშის თანახმად, მსოფლიო მოსახლეობის 8.9% (თითქმის 690 მილიონი ადამიანი) არასრულფასოვნად იკვებება.
„შიმშილის გლობალურ ინდექსის“ 2019 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველო 117 ქვეყანას შორის 39-ე ადგილს იკავებს. შიმშილის ინდექსში საქართველოს მდგომარეობა უკანასკნელ, 2010 წლის მონაცემებთან შედარებით, გაუარესებულია. შიმშილის ინდექსში საქართველო მეზობელ ქვეყნებს ჩამორჩება. აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში კი მხოლოდ თურქმენეთსა და უზბეკეთზე უკეთესი მაჩვენებელი აქვს. შიმშილის გლობალური ინდექსი შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით დგინდება: მოსახლეობის არასრულფასოვანი კვება, 5 წლამდე ბავშვთა შიმშილი/წონის დეფიციტი, ზრდაში ჩამორჩენა 5 წლამდე ბავშვებში და 5 წლამდე ბავშვთა სიკვდილიანობა.
ფაქტია, რომ შიმშილი და უკიდურესი სიღარიბე ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა და სხვადასხვა მონაცემები ცხადყოფს, რომ ამ მხრივ, ბოლო წლებში მდგომარეობა რიგ შემთხვევაში არათუ გაუმჯობესდა, არამედ გაუარესდა. ყოველივე ამის გათვალისწინებით, დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება შიმშილისა და სიღარიბის შესახებ, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, არის ნახევრად სიმართლე.

Dimitri Khundadze: “In the last ten years, there has been a trend of declining poverty.”
Resume: Prior to the outbreak of the pandemic, almost a fifth (19.5%) of the Georgian population lived in poverty whilst the poverty rate reached 21.3% in 2020. In accordance with the National Statistics Office of Georgia (as well as the World Bank, the poverty level dropped from 37.3% to 21.3% in 2011-2015. In 2016, the share of people living under the poverty line increased slightly whilst poverty levels remained nearly unchanged in 2017. In 2018-2019, the absolute poverty decreased from 21.9% to 19.5%.
According to UNICEF’s latest figures (as referred to by Dimitri Khundadze), the general poverty rate increased from 18.4% to 21.7% in 2017 as compared to 2015 whilst the portion of people living in extreme poverty increased from 2.1% to 5%. In 2017, extreme child poverty increased most sharply from 2.5% to 6.8%. In 2011-2015, both the extreme and the general poverty rates have been declining in Georgia. According to the UN’s Food and Agriculture Organisation’s (FAO) 2020 report, 8.2% of the Georgian population (over 300,000 people) is malnourished according to 2019’s data. According to Global Hunger Index 2019 report, Georgia is ranked 39th among 117 world countries. Georgia’s position in the Global Hunger Index has worsened as compared to the latest 2010 figures.
The poverty level in Georgia has decreased over the last ten years. However, the trend of declining poverty was seen from 2011 to 2016 and the poverty rate increased in the country thereafter. In 2018-2019, the poverty rate continued to decline at a comparably slower pace. At the same time, hunger (malnourishment) remains Georgia’s most acute challenge and the situation in this regard has not improved.
On 11 June 2021, at the plenary session of the Parliament of Georgia, Parliamentary Majority MP, Dimitri Khundadze, stated: “Indeed, poverty is a problem; particularly, child poverty. However, saying that children die from hunger in the country is a grave allegation against one’s own country. Read the World Bank and UNICEF data. In the last ten years, there has been a trend of declining poverty.” FactCheck verified the acuteness of extreme poverty and the problem of starvation in the country and took a look at the trend over the last years.
Georgia’s national poverty line as published by the World Bank reflects the data of the National Statistics Office of Georgia. The absolute poverty calculation methodology is based on World Bank’s Basic Needs Approach and the subsistence minimum is used as the poverty line. Job and income loss amid the pandemic was a particularly devastating problem which caused impoverishment. According to the National Statistics Office of Georgia, the share of people living under the absolute poverty line increased by 1.8 percentage points in 2020 and reached 21.3%.
Poverty was Georgia’s biggest challenge prior to the outbreak of the pandemic as nearly a fifth (19.5%) of the population lived in absolute poverty. In accordance with the National Statistics Office of Georgia (as well as the World Bank), there was a poverty decline trend in 2011-2015 and it decreased from 37.3% to 21.3%. In 2016, the share of people living under the poverty line increased slightly whilst poverty levels remained nearly unchanged in 2017. In 2018-2019, absolute poverty decreased from 21.9% to 19.5% (see Graph 1).
Graph 1: Share of Population Under the Absolute Poverty Line
In regard to UNICEF’s data, the Well-being of Children and Their Families in Georgia research is conducted in every two years. These reports reflect the figures for 2009-2017. The poverty and welfare of the population is assessed on the basis of a consumer expenses analysis. When a person spends less than USD 1.25 a day, which corresponds to GEL 82.8 per month for an adult, he is considered as living in extreme poverty. UNICEF’s latest report from 2017 indicates that poverty figures have increased in Georgia. The poverty rate increased in every group of the population, although child poverty figures have increased the most.
According to UNICEF, both the general and the extreme poverty figures were declining in Georgia in 2011-2015. In 2017, the general poverty rate increased from 18.4% to 21.7% as compared to 2015 whilst the portion of people living in extreme poverty increased from 2.1% to 5% (see Graph 2). In 2017, the extreme child poverty rate increased most sharply from 2.5% to 6.8%. Of note is that extreme child poverty decreased from 11.5% to 2.5% in 2009-2015.
Graph 2: Extreme and General Poverty Figures in 2009-2017
Source: UNICEF’s Welfare of the Population Reports
Dimitri Khundadze denies that children die of hunger in the country and says it is a grave allegation. However, for Georgia, as well as globally, hunger is one of the biggest challenges and is largely caused by extreme poverty and the lack of material access to food. FactCheck would like to clarify that hunger implies malnourishment (the portion of food which has insufficient energy value for an active and healthy life). Malnourishment damages health and causes different non-contagious diseases which may lead to death. As clarified by UNICEF, malnourishment is stipulated by poverty, urbanisation, climate change and a scarcity of food.
One of the UN’s sustainable development goals is the eradication of poverty. In September 2020, the UN’s Food and Agriculture Organisation (FAO) published the State of Food Security and Nutrition in the World report which assesses the global situation in regard to hunger. According to the report, 8.2% of the Georgian population (over 300,000 people) is malnourished as of 2019. Of note is that Georgia’s figure is three times higher as compared to the same figures for other Caucasus region countries. The report says that 8.9% (nearly 690 million people) is malnourished.
According to Global Hunger Index 2019, Georgia is ranked 39th among 117 world countries. Georgia’s position in the Global Hunger Index has worsened as compared to the latest 2010 figures and the county lags behind its neighbours. In the Eastern Europe region, Georgia only outperforms Turkmenistan and Uzbekistan. The Global Hunger Index is based on the following indicators: population undernourishment, the share of children under the age of five who are suffering from child wasting, the share of children under the age of five who are suffering from child stunting and the mortality rate of children under the age of five.
It is a fact that hunger and extreme poverty remain as one of Georgia’s biggest challenges and various data illustrate that the situation has worsened in some respects in the last years let alone being improved.