ხატია დეკანოიძე: საქართველო უმუშევრობის დონით მსოფლიოს ათეულშია
რეზიუმე: ILO-ს მონაცემებით, ტექნიკურად საქართველო უმუშევრობის დონით, 186 ქვეყანასა და ტერიტორიულ ერთეულს შორის მე-13 ადგილს იკავებს. აღნიშნული სტატისტიკა საქართველოს შემთხვევაში უმუშევრობის დონის 2020 წლის მაჩვენებელს, უმეტეს შემთხვევაში კი 2020 წლამდე, ანუ პანდემიამდე პერიოდის [2019 წლის და 2014-2018 წლების] მონაცემებს ასახავს. სხვადასხვა წლის მონაცემების, მით უმეტეს, პანდემიამდე და შემდგომი პერიოდის, ერთმანეთთან შედარება რეალურ სურათს ამახინჯებს და მანიპულაციურია.
გარდა ამისა, მეთოდოლოგია, რომლითაც უმუშევრობის მაჩვენებელი გამოითვლება, სხვადასხვა ქვეყნისთვის განსხვავებულია და შესადარებლად მათი გამოყენება არამართებულია.
11 ივნისს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ხატია დეკანოიძემ განაცხადა: „საქართველო უმუშევრობის დონით მსოფლიოს ათეულშია“.
შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) უმუშევრობის სტატისტიკა 186 ქვეყნის და ტერიტორიული ერთეულის მაჩვენებელს მოიცავს. აღნიშნული სტატისტიკა სხვადასხვა ქვეყანაში / ტერიტორიულ ერთეულში უმუშევრობის დონის სხვადასხვა წლის მაჩვენებელს ასახავს. საქართველოს შემთხვევაში უმუშევრობის დონის 2020 წლის მაჩვენებელია აღებული, უმეტეს შემთხვევაში კი, 2020 წლამდე, ანუ პანდემიამდე პერიოდის [2019 წლის და 2014-2018 წლების] მონაცემებია გამოყენებული. [თითოეული ქვეყნის შემთხვევაში უმუშევრობის დონის ბოლო მაჩვენებელი, რაც იყო ხელმისაწვდომი]. აღსანიშნავია, რომ 2020 წელს, გლობალურად, პანდემიით გამოწვეულ ეკონომიკურ კრიზისსა და მასთან დაკავშირებულ შეზღუდვებს უმუშევრობის დონეზე ნეგატიური გავლენა ჰქონდა. 2020 წელს საქართველოში უმუშევრობის დონე 0.9 პროცენტული პუნქტით, 18.5%-მდე გაიზარდა. გარდა იმისა, რომ სხვადასხვა წლის მონაცემების ერთმანეთთან შედარება არამართებულია, პანდემიამდე და შემდგომი პერიოდის ერთმანეთთან შედარება, რეალურ სურათს კიდევ უფრო ამახინჯებს და მანიპულაციურია.
მეორე მიზეზი, რის გამოც სხვადასხვა ქვეყნის მონაცემების ერთმანეთთან შედარება არასწორია, ეს არის უმუშევრობის სტატისტიკის აღრიცხვის განსხვავებული მეთოდოლოგია. ILO-ს მიერ შემოთავაზებული უმუშევრობის დათვლის ახალი სტანდარტი ოფიციალურად 2018 წლის ოქტომბერში, შრომის სტატისტიკოსთა მე-20 საერთაშორისო კონფერენციაზე, შევიდა ძალაში. რიგ ქვეყნებში ის უკვე დაინერგა, თუმცა არა ყველაში. საქართველო ILO-ს მიერ შემოთავაზებულ ახალი სტანდარტზე გასულ წელს გადავიდა და უმუშევრობა/დასაქმების სტატისტიკის გადაანგარიშება მოხდა. ახალი მეთოდოლოგიით, თვითდასაქმებულთა გადაკვალიფიცირება მოხდა, ნაწილი უმუშევართა კატეგორიაში, ნაწილი კი სამუშაო ძალის მიღმა გადავიდა. შედეგად, უმუშევართა რაოდენობა გაიზარდა, ხოლო სამუშაო ძალა, ანუ ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა შემცირდა, რასაც უმუშევრობის დონის მკვეთრი ზრდა მოჰყვა.
გრაფიკი 1: 2010-2019 წლებში უმუშევრობის დონე (%), ძველი და ახალი მეთოდოლოგიით
ILO-ს მონაცემებით, საქართველო უმუშევრობის დონით, 186 ქვეყანას შორის მე-13 ადგილს იკავებს, თუმცა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, მსგავსი შედარება მანიპულაციურია და რეალურ სურათს ამახინჯებს.

Khatia Dekanoidze: “Georgia is among the world’s top ten countries with the highest rate of unemployment.”
Verdict: FactCheck concludes that Khatia Dekanoidze’s statement is a MANIPULATION
Resume: According to the ILO’s data, Georgia is ranked 13th among 186 countries and territorial units in terms of the unemployment rate. In the case of Georgia, these statistics reflect the unemployment rate for 2020 whilst also including unemployment figures before 2020 in the majority of cases; that is, prior to the outbreak of the pandemic (2019 and 2014-2018). A comparison of the data for different years, particularly before and after the pandemic, is manipulative and distorts the real picture.
In addition, the unemployment measurement methodology varies for different countries and, therefore, it is inappropriate to make a comparison between unemployment rates.
On 11 June 2021, at the plenary session of the Parliament of Georgia, UNM MP, Khatia Dekanoidze, stated: “Georgia is among the top ten countries with the highest rate of unemployment.”
The International Labour Organisation’s (ILO) unemployment statistics include data from 186 countries and territorial units. These statistics reflect the unemployment rate in various countries/territorial units in different years. In the case of Georgia, the data includes the unemployment rate for 2020 whilst in most cases unemployment figures are taken from the years before 2020 (2019 and 2014-2018) and the outbreak of the pandemic (these are the latest available unemployment figures for countries). Of note is that the pandemic-induced global crisis and the ensuing restrictions in 2020 negatively affected the unemployment rate. In 2020, the unemployment rate in Georgia increased by 0.9 of a percentage point to 18.5%. Apart from the fact that the comparison of data for different years is inappropriate, the juxtaposition of the pre-pandemic period and the period after the outbreak of the pandemic distorts the real picture even further and is manipulative.
Another reason why it is wrong to compare the data of different countries is because of the unemployment measurement methodology. The ILO-suggested new unemployment measurement standard officially entered into force in October 2018 at the 20th International Conference of Labour Statisticians. The methodology has already been introduced in some countries but not everywhere. Georgia moved to the new ILO standard last year and employment/unemployment were recalculated. The new standard envisioned a recategorisation of self-employed people. As a result of the recalculation conducted in accordance with the new methodology, some self-employed persons were included in the unemployed category and some of them ended up outside of the workforce. Therefore, the number of unemployed individuals increased whilst the workforce; that is, the economically active population, decreased which caused a sharp growth in the unemployment rate.
Graph 1: Unemployment Rate (%) in 2010-2019 According to Old and New Methodologies
According to the ILO’s data, Georgia is ranked 13th among 186 countries in terms of the unemployment rate. However, as mentioned earlier, such a comparison is manipulative and distorts the real picture.