რომან გოცირიძე: დღეს არის 11.9% ინფლაცია, ორნიშნა ინფლაცია, ბოლო 10 წლის განმავლობაში ნებისმიერ თვესთან შედარებით, ამ მასშტაბის ინფლაცია არ ყოფილა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე
პანდემიური კრიზისის პერიოდში, ფასების მატება მოსახლეობისთვის კრიტიკულ პრობლემას წარმოადგენს. 2021 წლის ივლისში, წლიური ინფლაციის დონემ 11.9% შეადგინა. უშუალოდ ჯგუფებში, რომლის მიმართაც მოსახლეობა განსაკუთრებით მოწყვლადია, ინფლაციის მაჩვენებლები უფრო მაღალი იყო, ვიდრე ინფლაციის ზოგადი მაჩვენებელი. სურსათი და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასები 14.1%-ით გაიზარდა. მიმდინარე ინფლაცია, ბოლო 10 წლის მონაცემებით, ტექნიკური თვალსაზრისით, მართლაც ყველაზე მაღალია. თუმცა, ბოლო 20 წლის განმავლობაში, პერიოდულად, უფრო მაღალი წლიური ინფლაციაც ფიქსირდებოდა. მათ შორის, 2011 წლის იანვარ-ივნისში, წლიური ინფლაცია საშუალოდ 13%-ის ფარგლებში მერყეობდა, თუმცა წლის ბოლოს, ფასების დონე დასტაბილურდა. აღნიშნული დინამიკა, განცხადებაში არ იკითხება. ნაციონალური მოძრაობის მმართველობის პერიოდში, ინფლაციის მაჩვენებელმა კრიტიკულ ორ ნიშნა მიჯნას არაერთხელ მიაღწია და მიმდინარე ინფლაციასაც არაერთხელ გადააჭარბა. შესაბამისად, მიმდინარე, მაღალი ინფლაცია უახლეს ისტორიაში უპრეცედენტო/ყველაზე მაღალი ნამდვილად არ არის, რაც საკითხის ანალიზისას გასათვალისწინებელია.
ბუნებრივია, ჯერჯერობით ბუნდოვანია, თუ რამდენი იქნება ინფლაცია 2021 წლის ბოლოს და შესაბამისად, იქნება, თუ - არა წლიური ინფლაცია რეკორდული.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით, მაღალი ინფლაციის შენარჩუნება წლის ბოლომდე მოსალოდნელია. სსფ დასძენს, რომ ინფლაციური ზეწოლა, ერთი მხრივ ,კონკრეტულად საქართველოში, გამოწვეულია ნაწილობრივ მოსალოდნელზე მაღალი ეკონომიკური ზრდის შედეგად გამოვლენილი ზეწოლით ფასებზე და ასევე, მსოფლიო მასშტაბით, მომატებული ფასებით სამომხმარებლო საქონელზე (World Economic Outlook)“. შესაბამისად, ინფლაციური პროცესის გამომწვევი ფაქტორები ნაწილობრივ მთავრობის პასუხისმგებლობის მიღმა ექცევა, თუმცა, განცხადების კონტექსტი, მთავრობისადმი კრიტიკას მოიცავს.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, რომან გოცირიძემ, ტელეკომპანია კავკასიაში სტუმრობისას განაცხადა: „დღეს არის 11.9% ინფლაცია, ორნიშნა ინფლაცია, ბოლო 10 წლის განმავლობაში ნებისმიერ თვესთან შედარებით, ამ მასშტაბის ინფლაცია არ ყოფილა.
დროთა განმავლობაში, ინფლაციის შედეგად ფულის მსყიდველუნარიანობა მცირდება და მოცემულ ეტაპზე ერთი ლარით უფრო ნაკლები საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი, ვიდრე ადრე. სამომხმარებლო ინფლაცია „სამომხმარებლო ფასების ინდექსით“ ფასდება, რომელიც 12 მსხვილი ჯგუფის ფასებს მოიცავს.
2021 წლის ივლისში წინა თვესთან შედარებით ინფლაციის დონემ საქართველოში 1.3%, ხოლო წლიური ინფლაციის დონემ 11.9% შეადგინა. თუმცა, ხაზგასასმელია, რომ უშუალოდ ჯგუფებში, რომლის მიმართაც მოსახლეობა განსაკუთრებით მოწყვლადია, ფასების ზრდა უფრო მაღალი იყო, ვიდრე ინფლაციის ზოგადი მაჩვენებელი, რაც პანდემიურ პირობებში, მოქალაქეების ცხოვრების დონეზე კიდევ უფრო მძიმედ აისახება. წლიური თვალსაზრისით, სურსათი და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასები 14.1%-ით გაიზარდა, რაც წლიურ ინფლაციაზე 4.43 პროცენტული პუნქტით აისახა. ფასები მომატებულია შემდეგ ქვეჯგუფებზე: ზეთი და ცხიმი (48.0%), ბოსტნეული და ბაღჩეული (35.4%), შაქარი, ჯემი და სხვა ტკბილეული (18.1%), რძე, ყველი და კვერცხი (15.4%), პური და პურპროდუქტები (12.4%), თევზეული (11.5%), მინერალური და წყაროს წყალი, უალკოჰოლო სასმელები და ნატურალური წვენები (10.4%), ხორცი და ხორცის პროდუქტები (5.3%), ყავა, ჩაი და კაკაო (4.7%). ტრანსპორტის ჯგუფში ფასები გაიზარდა 22.5%, ხოლო საცხოვრებელი, წყალი, ელ.ენერგია, აირის ჯგუფში ფასები გაიზარდა 11.4%-ით.
ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, საქართველოში ინფლაციის მატება მსოფლიოში ფართო მოხმარების პროდუქტებზე, კერძოდ კი სურსათზე ფასების ზრდას მჭიდროდ უკავშირდება. ასევე, შესაძლოა ინფლაცია ეკონომიკური ზრდის მაღალ მონაცემებთანაც იყოს დაკავშირებული. წინასწარი შეფასებით, 2021 წლის ივნისში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 18.7% შეადგინა, ხოლო 2021 წლის პირველი ექვსი თვის საშუალო მაჩვენებელი 12.7%-ია. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით, მაღალი ინფლაციის შენარჩუნება წლის ბოლომდე მართლაც მოსალოდნელია. თუმცა, ორგანიზაციის შეფასებითვე, 2022 წლისთვის მოსალოდნელია ინფლაციის კლება. საერთაშორისო ფონდი დასძენს რომ ინფლაციური ზეწოლა, ერთი მხრივ კონკრეტულად საქართველოში, გამოწვეულია ნაწილობრივ მოსალოდნელზე მაღალი ეკონომიკური ზრდის შედეგად წარმოშობილი ზეწოლით ფასებზე და მეორე მხრივ, ზოგადად, მსოფლიოში მომატებული ფასებით სამომხმარებლო საქონელზე (World Economic Outlook).
მიმდინარე ინფლაცია, ბოლო 10 წლის მონაცემებით, ტექნიკური თვალსაზრისით, მართლაც ყველაზე მაღალია. თუმცა, ბოლო 20 წლის განმავლობაში, ცალკეულ პერიოდებში უფრო მაღალი წლიური ინფლაცია ფიქსირდებოდა. მაგალითად, 2011 წლის იანვარ-ივნისში, წლიური ინფლაცია საშუალოდ 13%-ის ფარგლებში მერყეოდა. 2011 წლის მაისში, ანუ 10 წლის და 3 თვის წინანდელ პერიოდში, ინფლაციამ 14.3% შეადგინა. 2007 წელს, წლიური ინფლაცია 11%-ს შეადგენდა, თუმცა, ამავდროულად ეკონომიკა 12.5%-ით გაიზარდა. ბუნებრივია, ჯერჯერობით ბუნდოვანია, თუ რამდენი იქნება ინფლაცია 2021 წლის ბოლოს და შესაბამისად, იქნება, თუ - არა წლიური ინფლაცია რეკორდული. აღსანიშნავია რომ 2021 წლის აგვისტოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტმა 2021 წლის 4 აგვისტოს რეფინანსირების განაკვეთის 0.5 პროცენტული პუნქტით გაზრდის გადაწყვეტილება მიიღო. მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი 10.0%-ით განისაზღვრა.

Roman Gotsiridze: “Today’s inflation rate is 11.9%, a double-digit inflation. In the course of the last ten years, there has not been inflation of such a scale as compared to any month.”
Growing prices remains a critical problem for the population amid the pandemic. In July 2021, the annual inflation rate reached 11.9%. The inflation rate in groups of goods where the population is particularly vulnerable was higher as compared to the general inflation figure. Prices in the food and non-alcoholic beverages group increased by 14.1%. Technically speaking, the current inflation is indeed the highest in the last ten years, although there were periods with higher annual inflation rates in the last 20 years. For instance, in January-June 2011, the annual inflation rate fluctuated within the margin of 13% on average, although by the end of the year prices stabilised and the annual inflation constituted 2%. This dynamic cannot be discerned from Roman Gotsiridze’s statement. Under the United National Movement’s rule, the inflation rate reached a critical double-digit threshold multiple times and there were numerous cases when the inflation rate then was higher as compared to the current inflation figure. Therefore, high inflation is not unprecedented/highest in contemporary history and this needs to be taken into account whilst analysing the issue.
Naturally, it is still vague as to what the inflation rate would be by the end of 2021 and whether or not the annual inflation rate would be at a record high. According to the assessment of the International Monetary Fund (IMF), it is expected that the high inflation rate would be maintained until the end of the year. The IMF also adds that inflationary pressure, particularly in Georgia, is partially stipulated by the higher than expected economic growth rate-induced pressure on prices as well as by increased prices on consumer goods worldwide (World Economic Outlook). Therefore, factors contributing to the inflationary processes are partly out of the government’s responsibility, although the context of Roman Gotsiridze’s statement reflects criticism targeting the authorities.
United National Member MP, Roman Gotsiridze, on air on TV Kavkasia, stated: ““Today, the inflation rate is 11.9%, a double-digit inflation. In the course of the last ten years, there has not been inflation of such a scale as compared to any month.”
In time, the currency’s purchasing power decreases as a result of inflation and currently one can buy less goods and services with GEL 1 than was previously possible. Consumer inflation is measured by the Consumer Price Index which includes prices in 12 large groups of goods.
In July 2021, the monthly inflation rate was 1.3% as compared to the previous month whilst the annual inflation rate reached 11.9%. However, it needs to be emphasised that the price growth in groups of goods where the population is particularly vulnerable was higher as compared to the general inflation figure which even more negatively affects people’s quality of life amid the pandemic. The yearly inflation rate in the foods and non-alcoholic beverages group was 14.1% which affected the yearly inflation by 4.43 percentage points. Prices have gone up in the following sub-groups: oil and fats (48.0%), vegetables and melons (35.4%), sugar, jams and other sweets (18.1%), milk, cheese and eggs (15.4%), bread and bakery products (12.4%), fish (11.5%), mineral and spring water, non-alcoholic beverages and fresh juices (10.4%), meat and meat products (5.3%) and coffee, tea and cocoa (4.7%). Prices in transport increased by 22.5% and by 11.4% in accommodations, water, energy and gas.
According to the information of the National Bank of Georgia, the rising inflation in Georgia is closely related to price hikes on products for mass consumption, particularly on food. It is also possible that inflation is stipulated by the higher economic growth rate. According to a preliminary assessment, the real gross domestic product (GDP) growth in June 2021 amounted to 18.7% as compared to the same period of the previous year and the economic growth rate for the first six months of 2021 is 12.7%. In accordance with the IMF’s assessment, it is indeed expected that the high inflation will be maintained until the end of 2021, although the IMF also expects the inflation to decrease in 2022. The IMF also adds that inflationary pressure, particularly in Georgia, is partially stipulated by the higher than expected economic growth rate-induced pressure on prices as well as by increased prices on consumer goods worldwide (World Economic Outlook).
Technically speaking, the current inflation is indeed the highest in the last ten years, although there were periods with higher annual inflation rates in the last 20 years. For instance, in January-June 2011 the annual inflation rate fluctuated within the margin of 13% on average. In May 2011; that is, ten years and three months before, the annual inflation rate reached 14.3%. In 2007, the annual inflation constituted 11%, although the economy increased by 12.5% simultaneously. Naturally, it is still vague as to what the inflation rate will be by the end of 2021 and whether or not the annual inflation rate will be at a record high. Of note is that on 4 August 2021, the Monetary Policy Committee of the National Bank of Georgia decided to increase the refinancing rate by 0.5 of a percentage point. The monetary policy rate was set at 10.0%.