საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პერსპექტივა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიხედვით
სწრაფი ეკონომიკური ზრდა, განვითარების და სიღარიბის შემცირებისთვის არსებითად მნიშვნელოვანია, თუმცა, ბოლო წლებში, განსაკუთრებით კი პანდემიური კრიზისის კონტექსტში, გრძელვადიანი ეკონომიკური ზრდის შემცირება მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს
18/10/2021
საერთაშორისო სავალუტო ფონდი (სსფ; International Monetary Fund) გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომელსაც გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის სპეციალიზებული დაწესებულების სტატუსი აქვს მინიჭებული. სსფ მიზნად ისახავს გლობალური ფინანსური სისტემის უზრუნველყოფას უცხოური გადაცვლის კურსების და საგადამხდელო ბალანსის მონიტორინგის მეშვეობით. ის ასევე განვითარებად ქვეყნებს საჭიროებისამებრ ტექნიკურ და ფინანსურ დახმარებას სთავაზობს.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებები თუ რეკომენდაციები როგორც ქართულ, ასევე უცხოურ ეკონომიკურ და პოლიტიკურ წრეებში რელევანტური და ხშირად ციტირებადია. შესაბამისად, განსაკუთრებით „ფაქტ-მეტრისთვის“ რელევანტურია ორგანიზაციის შეფასება საქართველოს ეკონომიკურ ზრდასთან დაკავშირებით. სწრაფი ეკონომიკური ზრდა, განვითარების და სიღარიბის შემცირებისთვის არსებითად მნიშვნელოვანია, თუმცა, ბოლო წლებში, განსაკუთრებით კი პანდემიური კრიზისის კონტექსტში, გრძელვადიანი ეკონომიკური ზრდის შემცირება მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.  2013-2020 წლებში, ეკონომიკა საშუალოდ 2.81%-ით იზრდებოდა. 2020 წლის, ანუ პანდემიური კრიზისის გამოკლებით, 2013-2019 წლებში ეკონომიკა საშუალოდ 4.09%-ით იზრდებოდა. აღნიშნულ კონტექსტში, საინტერესოა ეკონომიკური ზრდის პერსპექტივები.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მსოფლიო ეკონომიკური პერსპექტივის (WEO) მონაცემთა ბაზა წელიწადში ორჯერ - გაზაფხულზე და შემოდგომაზე, ქვეყნდება. 12 ოქტომბრის მონაცემებით, ორგანიზაცია ვარაუდობს რომ 2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა 7.7%-ით გაიზრდება. აღსანიშნავია, რომ სსფ-ს ეკონომიკური ზრდის თავდაპირველი პროგნოზი 3.5% იყო, თუმცა 2020 წელთან შედარებით, მოსალოდნელზე მაღალი ეკონომიკური აღდგენის დინამიკა, ეკონომიკური ზრდის პროგნოზების მკვეთრი გაუმჯობესების საფუძველი გახდა. 2021 წლისთვის, სსფ-ს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი საქართველოს მთავრობის საბაზისო პროგნოზს ემთხვევა.
2020 წელს, საქართველოს ეკონომიკა 6.2%-ით შემცირდა, რაც მეზობელ ქვეყნებში სომხეთის შემდგომ ყველაზე დიდი კლება იყო. თუ 2021 წელს სსფ-ს პროგნოზირებული ზრდა დაფიქსირდა, 2019 წელთან შედარებით საქართველოს ეკონომიკა 1%-ით აღდგება, რაც მეზობელ ქვეყნებს შორის, აღდგენის კუთხით საქართველოს - თურქეთისა და რუსეთის შემდეგ, მესამე ადგილზე მოაქცევს. თუმცა, მეორე მხრივ, 2021-2026 წლებში, საშუალო ეკონომიკური ზრდის 5.8% იანი პროგნოზით, საქართველო მეზობელ ქვეყნებს შორის პირველ ადგილზეა.
ცხრილი 1: ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო დინამიკა სსფ-ის მიხედვით, საქართველოსა და მის მეზობელ ქვეყნებში
2021 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით, საქართველო მსოფლიო ბანკის ნუსხაში შეყვანილი 195 ქვეყანას შორის - მე-18, 2019 წელთან შედარებით ეკონომიკის აღდგენის კუთხით კი  69-ე ადგილს იკავებს. თუმცა, მეორე მხრივ, 2021-2026 წლებში, საშუალო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით საქართველო 24-ე ადგილზეა. აღსანიშნავია, რომ როგორც რეგიონში [1], ასევე ზოგადად, ევროპის მასშტაბით, ეკონომიკური ზრდის აღდგენის პროგნოზით საქართველო პირველ ადგილს იკავებს, რაც ბუნებრივია გარკვეულწილად, დამაიმედებელ დინამიკაზე მიუთითებს, კერძოდ კი, საქართველო აქვს უკეთესი პროგნოზები როგორც შედარებით მსგავსი, ასევე შედარებით მცირე ეკონომიკის მქონე ქვეყნებთან მიმართებით, რაც გარკვეულწილად, საბაზო ეფექტით გამოწვეულ უპირატესობას გამორიცხავს. მაგრამ მეორე მხრივ, საშუალოდ 5.8%-იანი ზრდა, საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნისთვის მცირეა და აღნიშნული ტემპით, სიღარიბის შემცირების და სწრაფი განვითარების მიზნების მიღწევა გართულდება. ასევე, პანდემიურ და პოსტპანდემიურ ვითარებაში, გაურკვევლობის ხარისხი მაღალია და პროგნოზები ძალიან მოკლე დროში არსებითად იცვლება. ხშირად ფაქტობრივი მონაცემები პროგნოზებს არ ემთხვევა. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ სხვა ქვეყნებთან შედარებით, სსფ-ს შეფასებით საქართველოს შემთხვევაში კეთილსაიმედო საპროგნოზო ვითარება იკვეთება, პროგნოზებზე დაყრდნობით წარმატებაზე ან წარუმატებლობაზე მსჯელობა ნაადრევია.
[1]  მათ შორის მსოფლიო ბანკის მიერ განსაზღვრულ აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური ევროპის რეგიონში, რომელშიც 24 ქვეყანა შედის

Georgia’s Economic Growth Prospects According to the International Monetary Fund
According to the economic growth rate forecast for 2021, Georgia is the 18th position of the 195 countries ranked in the World Bank’s list. It is in the 69th position in terms of economic recovery as compared to 2019. However, on the other hand, Georgia i
18/10/2021
The International Monetary Fund (IMF) is an authoritative international organisation which bears the status of a United Nations specialised agency. The IMF aims to support the global financial system through the monitoring of foreign exchange rates and balances of payments. It also offers needs-based technical and financial assistance to developing nations.
The assessments and recommendations of the IMF are relevant and oft-cited both in Georgian and foreign economic and political circles. Therefore, FactCheck deems the IMF’s assessment vis-à-vis Georgia’s economic growth as particularly relevant. Rapid economic growth is vital for development and poverty reduction, although declining long-term growth has been a significant problem in recent years, most particularly within the context of the pandemic-induced crisis. In 2013-2020, Georgia’s economy was growing by 2.81% on average. If we exclude 2020 because of the pandemic-induced crisis, the economy was growing by 4.09% on average in 2013-2019. Economic growth rate prospects are of special interest within this context.
The IMF’s World Economic Outlook’s (WEO) database is published twice every year in spring and autumn. As of the data for 12 October 2021, the IMF expects that Georgia’s economy will grow by 7.7% in 2021. Of note is that the IMF’s initial growth forecast was 3.5%, although the higher than expected economic recovery dynamic as compared to 2020 led to a sharp improvement of the economic growth forecasts. The IMF’s forecast for Georgia’s economic growth rate in 2021 is in line with the Government of Georgia’s basic forecasts.
In 2020, Georgia’s economy decreased by 6.2% which was the biggest drop in the neighbouring countries, except for Armenia. If the IMF’s economic growth rate forecast for Georgia in 2021 comes true, this would mean a 1% economic growth as compared to 2019 which would put Georgia in third place among the neighbouring countries after Turkey and Russia in terms of economic recovery. However, on the other hand, Georgia is ranked in the first position among the neighbouring countries based on the average annual economic growth rate forecast of 5.8% for 2021-2026.
Table 1: Economic Growth Rate Forecast Dynamic in Georgia and Neighbouring Countries According to the IMF
According to the economic growth rate forecast for 2021, Georgia is the 18th position of the 195 countries ranked in the World Bank’s list. It is in the 69th position in terms of economic recovery as compared to 2019. However, on the other hand, Georgia is ranked 24th globally based on the average economic growth rate forecast for 2021-2026. Of note is that Georgia is ranked in the top position based on the economic recovery forecast both in the region  and across Europe which naturally indicates an encouraging dynamic to some extent. In particular, Georgia has better forecasts as compared to relatively similar as well as smaller economies which rules out any advantage from the base effect to a certain extent. However, it is impossible not to mention that an average 5.8% economic growth rate is a small figure for a developing country like Georgia. Poverty reduction and development goals will remain unattainable with this rate. However, it needs to be highlighted that in general and amid the pandemic, in particular, the level of uncertainty is very high and forecasts are subject to substantial changes in a very short period of time. Therefore, it is not uncommon that factual figures do not coincide with the forecasts. Therefore, although Georgia has promising forecasts as compared to other countries based on the IMF’s assessment, it is still early to make conclusions about success or failure based on forecasts.