რატომ არის გელათი ბოქლომით დაკეტილი?
გელათის ცენტრალურ შესასვლელს ბოქლომი ადევს და დაკეტილია. პარალელურად, ტაძრის შიგნით საკონსერვაციო სამუშაოები მიმდინარეობს, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს დასკვნა, რომლის მიხედვით, თუ კედლები სველია, კონსერვაცია უარეს შედეგებამდე მიგვიყვანს
06/12/2021
გელათის მონასტერი ქუთაისის ჩრდილო-დასავლეთ ნაწილში 1106 წელს, დავით აღმაშენებლის თაოსნობით აშენდა. 900-წლიანი არსებობის მანძილზე მონასტერი 1923 წელს, ბოლშევიკების მთავრობის დროს იყო დაკეტილი. თითქმის 100 წლის შემდეგ, გელათის მონასტერს კვლავ ბოქლომი ადევს.
გელათის მონასტერი მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლთა ნუსხაში 1994 წელს ბაგრატის ტაძართან ერთად აღირიცხა. თუმცა, ბაგრატის კათედრალზე განხორციელებული სამუშაოების შედეგად, ორივე ტაძარი ნუსხიდან ამოიღეს და საფრთხის ქვეშ მყოფ ძეგლთა სიაში გადაიტანეს. 2017 წელს, მსოფლიო მემკვიდრეობის კომიტეტმა გელათის მონასტერი მსოფლიო მემკვიდრეობის სიაში დააბრუნა.
გელათის სამონასტრო კომპლექსის ფართომასშტაბიანი სარეაბილიტაციო პროგრამის მიმდინარეობის შესახებ „ფაქტ-მეტრი“ ადრეც წერდა (იხ: სტატია).
ბოლო ეტაპის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, რაც გელათის ღვთისმშობლის ტაძრის ეკვდერების გადახურვას და სადრენაჟე სისტემის რეაბილიტაციას გულისხმობდა, 2017 წელს დაიწყო. პროექტს ა(ა)იპ „ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრი“ ახორციელებდა და ღირებულება 1 356 842 ლარს შეადგენდა.
გასული წლის მარტში კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სააგენტოს ანგარიშიდან ცნობილი გახდა, რომ გელათის ღვთისმშობლის სახელობის ტაძრის ახლად რეაბილიტირებული სახურავი ყინვის გამო დაზიანდა, რის შედეგადაც დასავლეთ მკლავში წყალი ჩადიოდა და კედლის მხატვრობა ზიანდებოდა.
მიუხედავად იმისა, რომ გელათის მონასტრის ღვთისმშობლის ტაძრის სახურავის რესტავრაციაში აღნიშნული ხარვეზები გასული წლის მარტში გამოვლინდა, თვეების განმავლობაში ტაძარი ბრეზენტის ტენტით იყო დახურული, რამაც ტაძარში შექმნილი მძიმე მდგომარეობა, კიდევ უფრო გაამწვავა.
მიმდინარე წლის ივნისში საქართველოში კულტურის სამინისტროს მოწვევით UNESCO-ს იტალიელ ექსპერტთა ჯგუფი ჩამოვიდა, რომელთაც გელათის კედლის მხატვრობის მდგომარეობა და გადახურვის სარეაბილიტაციო სამუშაოები შეისწავლეს.
კულტურის და სპორტის სამინისტროს მიერ გავრცელებული იტალიელი სპეციალისტების დასკვნაში კედლის მხატვრობის მდგომარეობის შესახებ ნათქვამია (კედლის მხატვრობის კონსერვაციის სპეციალისტები: მარიო პულიერი, ვინჩენცო ჩენტანი): „მიუხედავად იმისა, რომ 2020 წლის ივლისში, მთავარ ტაძარზე დროებითი მყარი გადახურვის მოწყობამ წყლის ინფილტრაციის პროცესი შეაჩერა, დროებითი გადახურვის მოწყობის დროისთვის, უკვე დიდი რაოდენობით ინფილტრირებული წყლის გამო, კედლის მხატვრობის მდგომარეობა კრიტიკული იყო“.
რაც შეეხება მეორე დასკვნას, რომელიც გელათის ტაძრის გადახურვის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს აფასებს (ექსპერტები უგო ტონიეტტი, სარა სტეფანიანი), წერია: „გელათის კომპლექსში გამოყენებული მიდგომების, ტექნიკის და მასალების ნაირსხვაობის შედეგად, საკმაოდ მძიმე სურათი იკვეთება. თითქოს, შემსრულებლები მოქმედებდნენ სახელდახელოდ, გადაუდებელ ვითარებაში - ყველანაირი გეგმის გარეშე და უწევდათ სხვადასხვა გადაწყვეტილების იმპროვიზაცია“.
იტალიური ასოციაციის „სუარდოს“ ექსპერტებმა აღნიშნული დასკვნის საფუძველზე გელათის კონსერვაციის გეგმა შეადგინეს. იტალიელების მიერ მომზადებული რეკომენდაციაში აღწერილია სამუშაოები, რომელიც გელათის კედლის მხატვრობის გადასარჩენად უნდა განხორციელდეს.
იტალიელი ექსპერტების მიერ შემოთავაზებული რეკომენდაციის მიმართ ქართველ სპეციალისტთა ნაწილს გარკვეული კითხვები თავიდანვე გაუჩდა. მათ საბოლოო დასკვნა რეცენზიისთვის ბრიტანელ ექსპერტებს - კომპანია „Rickerby & Shekede”-ს წარმომადგენლებს, გადაუგზავნეს. აღნიშნულ ჯგუფს კედლის მხატვრობის მიმართულებით მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში არაერთი პროექტი აქვს განხორციელებული.
ბრიტანელების რეცენზია (დანართი 1) იტალიელების მიერ გაწეულ სამუშაოებს შვიდი პუნქტით აფასებს. შეფასებაში ხშირად მეორდება ტერმინი შეუსრულებლობა /მარცხი (failure):1.მისიის მიზნის შეუსრულებლობა (მარცხი), 2.კონსერვაციის დადგენილი საერთაშორისო კრიტერიუმების შეუსრულებლობა (მარცხი),3.არაადეკვატური კავშირი ტექნოლოგიას და ცვეთის ფენომენებს შორის, 4. სუსტი გამოკვლევები და მონაცემთა ინტერპრეტაცია, 5. შემოთავაზებულ ზომებში არასწორი აქცენტები, 6. შუალედურ და დაუყოვნებლივ განსახორციელებელ ზომებს შორის სიცხადის ნაკლებობა, 7. რეკომენდაცია შეუსაბამო და პოტენციურად დამაზიანებელ ქმედებებზე.
ბრიტანელების აზრით, იტალიელებმა კვლევა ზედაპირულად ჩაატარეს, არ შეისწავლეს მხატვრობის ტექნოლოგია და საღებავი მასალები, ჩათვალეს, რომ კედლის ყველა მხატვრობა ფრესკის ტექნიკით არის შესრულებული, რაც ასე არ არის.
ისინი იტალიელების კონსერვაციის, გამაგრების და მარილების მოშორების რეკომენდაციას არ ეთანხმებიან, რადგან აღნიშნული სამუშაოები კედლის ნესტიანობის გამო, ნაადრევად და სარისკოდ მიაჩნიათ.
მათივე დასკვნით, იტალიელებმა ნესტის შეღწევის და გავრცელების არეალები დაწვრილებით არ გამოიკვლიეს. ნესტიანობის დასადგენად მათ გამოიყენეს მრიცხველები, რომელიც ხის მასალაზე გამოიყენება და ქვის შემთხვევაში, სრულყოფილ ინფორმაციას არ იძლევა.  ნახატზე ტენიანობის გასაზომად ემპირიული მეთოდი გამოიყენეს და სისველე მასზე მარილიანი ფურცლების მიკვრით განსაზღვრეს. ამიტომ გაწეული სამუშაოები ტენიანობის კვლევად ვერ ჩაითვლება.
ბრიტანელები ასევე წერენ, რომ „სუარდომ“ კონსერვაციის საერთაშორისო ნორმები დაარღვია, ისეთი მასალების გამოყენების რეკომენდაცია გასცა, რომელიც წლების შემდეგ მხატვრობას დააზიანებს.
ბრიტანელების საბოლოო დასკვნის მიხედვით, თუ გელათის კედლები ისევ სველია, კედლის მხატვრობის კონსერვაცია უარეს პრობლემას გამოიწვევს, ვიდრე ახლაა.
ბრიტანელების დასკვნას კულტურისა და სპორტის სამინისტროც იცნობს. მიუხედავად ამისა, სსიპ „საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ“ 1 ნოემბერს გელათის ტაძრის კონსერვაციასთან დაკავშირებით ხუთი ტენდერი გამოაცხადა და  მერაბ ბუჩუკურსა და მის გუნდთან ხელშეკრულება გააფორმა (დანართი 2), რომლის საგანს გელათის კედლის მხატვრობისა და მოზაიკის მდგომარეობის შესასწავლად გაფართოებული კვლევა და გადაუდებელი  საკონსერვაციო სამუშაოების განხორციელება წარმოადგენს.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, გელათის ცენტრალურ შესასვლელს ბოქლომი ადევს და დაკეტილია. პარალელურად, ტაძრის შიგნით საკონსერვაციო სამუშაოები მიმდინარეობს, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს დასკვნა, რომლის მიხედვით, თუ კედლები სველია, კონსერვაცია უარეს შედეგებამდე მიგვიყვანს. გელათში მიმდინარე სამუშაოების შესახებ კულტურის სამინისტრო ოფიციალურ განცხადებას არ ავრცელებს და სპეციალისტების მცდელობის მიუხედავად, განმარტებებს არ იძლევა.
ჩვენ არ ვართ არც კედლის მხატვრობის ექსპერტები და არც სპეციალისტები. ჩვენ ვაფასებთ არსებულ რეალობას. გელათის ტაძრის კედლის მხატვრობის კონსერვაციასთან დაკავშირებით არსებობს ორი განსხვავებული დასკვნა და აქედან გამომდინარე, ლეგიტიმური კითხვები, რომელზე პასუხებიც სპეციალისტების გარდა, საქართველოს მოქალაქეებსაც აინტერესებთ და რომელზე პასუხის გაცემის ვალდებულებაც, როგორც პასუხისმგებელ ინსტიტუციას, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს აქვს.
ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ გელათის კედლის მხატვრობის კონსერვაცია/რესტავრაცია საერთაშორისო სტანდარტების სრული დაცვით და მაღალკვალიფიციური ექსპერტების ჩართულობით განხორციელდება და მათი ძალისხმევით უკვე საკმაოდ დაზიანებული კედლის მხატვრობის შენარჩუნება მოხერხდება.

Why is Gelati Locked?
The Gelati central entrance is currently closed and locked. Simultaneously, conservation work is in progress inside the church, notwithstanding the conclusion that if the walls are wet the conservation results will be even more disastrous
06/12/2021
The Gelati Monastery was built in 1106 by King David the Builder in the north-western part of Kutaisi. In the course of its 900 years of history, the Monastery was locked only in 1923, under the Bolshevik government. After nearly 100 years, Gelati Monastery is locked again.
The Gelati Monastery was recognised as the World Heritage Site in 1994 together with Bagrati Cathedral. However, after reconstruction work was carried at Bagrati Cathedral, both monasteries were removed from the list of World Heritage Sites and inscribed on the list of World Heritage in Danger. In 2017, the World Heritage Committee brought the Gelati Monastery back to the list of World Heritage Sites.
FactCheck has already written about the massive rehabilitation programme for the Gelati Monastery complex (see the article).
The last phase of the rehabilitation work, which involved the roofing of the Virgin Mary church chapels and the rehabilitation of the drainage system, was launched in 2017. The project was implemented by the International Art Centre NNLE and the value of the project was estimated at GEL 1,356,842.
In March 2020, the report of the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia revealed that the newly rehabilitated roof of Gelati’s Virgin Mary church was damaged because of frost. As a result, water started to infiltrate the western arm of the temple, damaging the wall paintings.
Although these shortcomings in the restoration work carried out at Gelati’s Virgin Mary church roofing was detected as early as in March 2020, the church was covered by tarpaulin tent which further exacerbated the already difficult conditions inside the church.
In June 2021, the Ministry of Culture of Georgia invited a team of UNESCO’s Italian experts. The team studied the state of Gelati’s wall paintings and rehabilitation work for the roofing.
The Ministry of Culture and Sport released the assessment of the Italian specialists in regard to the state of the wall paintings (Mario Pulieri, Vincenzo Centanni, wall painting conservation specialists):  “Although installation of the temporary solid roofing over the main church in July 2020 stopped the water infiltration process, given the large volume of already infiltrated water at the time of the installation of solid roofing, the state of the wall paintings was critical.”
In regard to the second assessment which deals with roofing rehabilitation work (authored by the experts Hugo Tognetti and Sarah Stepanian), it reads: “As a result of the application of different approaches, techniques and materials, the picture is quite difficult. It seems like the workers were acting impromptu and in haste without any prior planning and had to improvise different decisions.”
On the basis of this assessment, experts of the Italian association Suardo produced a Gelati conservation plan. These recommendations, drafted by the Italians, describe the work which need to be done to save Gelati’s wall paintings.
Some Georgian specialists raised doubts early on vis-à-vis the recommendations suggested by the Italians. They sent the final conclusion to British experts at the Rickerby & Shekede company for their review. This group has carried out numerous projects across the world in the field of wall painting.
The review of the British experts offers a seven-point assessment of the work performed by the Italians. The oft-repeated word in the review is failure: 1. Failure to achieve a mission goal, 2) Failure to observe international conservation criteria, 3. Inadequate connection between the technology and wearing out phenomenon, 4) Weak studies and data interpretation, 5) Wrong emphasis in suggested measures, 6) Lack of clarity between immediate and interim measures and 7) Recommendation on inappropriate and potentially damaging actions.
According to the experts from the UK, the Italians carried out a superficial study, did not delve into painting technology and painting materials and decided that all of the wall paintings were done in a fresco technique which is not true.
The British experts also disagree with the Italians’ recommendation on conservation and the reinforcement and removal of salts since they believe that the work is untimely and risky given the humidity of the walls.
They also concluded that the Italians did not properly study moisture infiltration and spread areas. In order to identify humidity, the Italians used meters which are used for wooden materials and cannot provide comprehensive information in the case of stone. The Italians also used an empirical method to measure the moisture on the painting and determined the level of dampness by sticking salty papers on it. Therefore, their work cannot be considered as a humidity study.
The British experts also wrote that Suardo breached international conservation norms and recommended the use of such materials that would damage the paintings after years.
According to the final conclusion of the experts of the UK, if Gelati’s walls are still wet then any conservations of the wall paintings will put them into a worsened state.
The Ministry of Culture and Sport is also familiar with the assessments from the UK company. Nevertheless, on 1 November 2021, the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia announced five tenders in regard to the conservation of the Gelati Monastery and signed a contract with Merab Buchukuri and his team. The contract envisions wider studies for the state of the Gelati wall paintings and mosaics as well as the implementation of urgent conservation work.
As mentioned earlier, the Gelati central entrance is currently closed and locked. Simultaneously, conservation work is in progress inside the church, notwithstanding the conclusion that if the walls are wet the conservation results will be even more disastrous. The Ministry of Culture and Sport has not released an official statement in regard to the ongoing works at Gelati and despite multiple attempts from the specialists gives no commentary.
We are neither experts nor specialists in the field of wall paintings. We offer the assessment of the reality on the ground. There are two contradicting assessments in regard to conservation of the Gelati church’s wall paintings as well as there are accompanying legitimate questions. Georgian citizens, together with the specialists, are seeking answers to these questions and the Ministry of Culture and Sport in the capacity of a responsible institution has an obligation to answer them.
We remain hopeful that the conservation/restoration of Gelati wall paintings will be carried out in full observance of international standards as well as with the involvement of high-quality experts whose efforts will result in saving already very damaged wall paintings.