სოზარ სუბარი: ეკონომიკური კრიზისი არის მთელ მსოფლიოში, მაგრამ ამ კრიზისიდან გამოსვლის გზაზე საქართველო აღმოჩნდა ყველაზე წარმატებული 10%-იანი ეკონომიკური ზრდით
2021 წლის ეკონომიკური ზრდის პირველი ცხრა თვის საშუალო მაჩვენებელი 11.3 პროცენტია, თუმცა, ეკონომიკური ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, ნაწილობრივ საბაზო ეფექტით არის გამოწვეული. 2020 წელს, რეალური ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა, რამაც 2021 წელს, შეზღუდვების შემსუბუქების და შენელებული ერთობლივი მოთხოვნის აღდგენის ფონზე, ზრდის უფრო მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. მიმდინარე წელს დაფიქსირებულ მსგავს ეფექტს, ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში, ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. ასევე, ეკონომიკის ზრდის ტემპების დაჩქარება ნაწილობრივ შეზღუდვების არათანმიმდევრულ მოხსნას უკავშირდება, რის შედეგადაც 100 000 მოსახლეზე კორონავირუსით გარდაცვალების მაჩვენებლით, საქართველო მსოფლიოში პირველ ადგილზე მოექცა.
რადგან პოლიტიკოსი ეკონომიკის აღდგენაზე საუბრობს, ბუნებრივია, აღნიშნული ანალიზი 2020 წლის ბაზის გათვალისწინებას მოითხოვს. თუ სსსფ-ს პროგნოზი (7.7% ზრდა) გამართლდა, 2019 წელთან შედარებით ეკონომიკის აღდგენის მხრივ, საქართველო 76-ე ადგილს დაიკავებს 0.3% აღდგენით, ხოლო საქართველოს მთავრობის პროგნოზის გამართლების შემთხვევაში (10%), საქართველო მე-40 ადგილზე აღმოჩნდება 2.5%-იანი აღდგენით, რაც სოზარ სუბარის განცხადებასთან, თითქოს საქართველო კრიზისიდან გამოსვლის გზაზე ყველაზე წარმატებულია, წინააღმდეგობაში მოდის. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პოლიტიკოსის განცხადება არის ტყუილი.
„ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს წევრმა, სოზარ სუბარმა, ეკონომიკური ზრდის დინამიკასთან დაკავშირებით განაცხადა: „ეკონომიკური კრიზისი არის მთელ მსოფლიოში, მაგრამ ამ კრიზისიდან გამოსვლის გზაზე სქართველო აღმოჩნდა ყველაზე წარმატებული 10%-იანი ეკონომიკური ზრდით“.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის, წინასწარი შეფასებით, 2021 წლის სექტემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 6.9% შეადგინა, ხოლო 2021 წლის პირველი ცხრა თვის საშუალო მაჩვენებელი 11.3%-ია.
ბოლო პერიოდში, მთავრობის წარმომადგენლები ეკონომიკური ზრდის ორნიშნა მაჩვენებელზე ხშირად აპელირებენ. თუმცა ეკონომიკური ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, ნაწილობრივ საბაზო ეფექტით არის გამოწვეული, რადგან 2020 წლის მარტი-ივნისის განმავლობაში, ძალაში იყო პანდემიასთან დაკავშირებული უპრეცედენტოდ მკაცრი შემზღუდავი ზომები, რამაც, პრაქტიკულად ეკონომიკის დარგების დიდი ნაწილის პარალიზება გამოიწვია. სწორედ აღნიშნულ პერიოდებთან მიმართებით ფიქსირდება განსაკუთრებით მაღალი ზრდა, რაც შესაბამისად, საშუალო მაჩვენებელსაც გაზრდილად წარმოაჩენს. 2020 წელს, რეალური ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა, რამაც 2021 წელს, შეზღუდვების შემსუბუქების და შენელებული ერთობლივი მოთხოვნის აღდგენის ფონზე, ზრდის უფრო მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. მიმდინარე წელს დაფიქსირებულ მსგავს ეფექტს, ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში, ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ.
გრაფიკი 1: რეალური მშპ-ს ზრდის (წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან) კვარტალური დინამიკა
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, წელს საქართველოს ეკონომიკა 7.7%-ით გაიზრდება. აღსანიშნავია, რომ საქართველოსთვის, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (სსფ) ეკონომიკური ზრდის თავდაპირველი პროგნოზი 3.5% იყო, თუმცა 2020 წელთან შედარებით, მოსალოდნელზე მაღალი ეკონომიკური აღდგენის დინამიკა, ეკონომიკური ზრდის პროგნოზების გაუმჯობესების საფუძველი გახდა. საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს პროგნოზით, 2020 წელს საქართველოს ეკონომიკა 10%-ით გაიზრდება, რაც წინა პროგნოზთან შედარებით, 3.3 პროცენტული პუნქტით (პ.პ) მაღალი მაჩვენებელია.
ბუნებრივია, ჯერჯერობით უცნობია, ეკონომიკა 2021 წელს რამდენი პროცენტით გაიზრდება. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზის მიხედვით, საქართველო 7.7%-იანი ეკონომიკური ზრდით მე-18 ადგილს დაიკავებს. იმ შემთხვევაში, თუ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს პროგნოზის შესაბამისად, ეკონომიკა 10%-ით გაიზრდება, საქართველო ეკონომიკური ზრდით მსოფლიოში მე-10 ადგილს დაიკავებს. თუმცა, მეორე მხრივ, 2020 წელს ეკონომიკური ზრდის მიხედვით საქართველო 130-ე ადგილს იკავებდა. რადგან პოლიტიკოსი ეკონომიკურ აღდგენაზე საუბრობს, ბუნებრივია, აღნიშნული ანალიზი 2020 წლის ბაზის გათვალისწინებას მოითხოვს. თუ სსფ-ს პროგნოზი (7.7% ზრდა) გამართლდა, 2019 წელთან შედარებით ეკონომიკის აღდგენის მხრივ, საქართველო 76-ე ადგილს დაიკავებს, ხოლო საქართველოს მთავრობის პროგნოზის გამართლების შემთხვევაში, საქართველო მე-40 ადგილზე აღმოჩნდება, რაც სოზარ სუბარის განცხადებასთან, თითქოს საქართველო კრიზისიდან გამოსვლის გზაზე ყველაზე წარმატებულია, წინააღმდეგობაში მოდის. აგრეთვე, გასათვალისწინებელია პანდემიური კონტექსტიც. კერძოდ, ეკონომიკის ზრდის ტემპების დაჩქარება ნაწილობრივ შეზღუდვების არათანმიმდევრულ მოხსნას უკავშირდება, რის შედეგად 100 000 მოსახლეზე კორონავირუსით გარდაცვალების მაჩვენებლით, საქართველო მსოფლიოში პირველ ადგილზე მოექცა (უფრო ვრცლად, იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ ანალიზი).

Sozar Subari: “There is an economic crisis in the whole world but Georgia, with a 10% economic growth, turned out to be the most successful on its way to overcome this crisis.”
Verdict: FactCheck concludes that Sozar Subari’s statement is a LIE.
Georgia’s average economic growth rate for the first nine months of 2021 is 11.3%. However, the higher economic growth rate in 2021 is partially stipulated by the base effect. In 2020, the real economy contracted by 6.8% which partially resulted in a higher economic growth figure in light of lifting restrictions in 2021 and the restoration of a slackened total demand. This high economic growth effect in 2021 is often referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.” In addition, an acceleration of the economic growth rate is partially attributable to the inconsistent lifting of regulations as a result of which Georgia topped the world in terms of coronavirus deaths per 100,000 people.
Since Sozar Subari speaks about economic recovery, it is only natural that an analysis of his claims requires taking the 2020 base effect into account. If the IMF’s forecast (7.7% growth) comes true, Georgia will be ranked 76nd in terms of economic recovery as compared to 2019 with its 0.3% recovery rate whilst if the Government of Georgia’s forecast (10%) comes true, Georgia will be ranked 40ფ44th with a 2.5% recovery which still contradicts Mr Subari’s statement that Georgia is the most successful on its way to overcome the crisis. Therefore, FactCheck concludes that Sozar Subari’s statement is a LIE.
Georgian Dream Political Council member, Sozar Subari, speaking about Georgia’s economic growth dynamic, stated: “There is an economic crisis in the whole world but Georgia, with a 10% economic growth, turned out to be the most successful on its way to overcome this crisis.”
According to the preliminary estimates of the National Statistics Office of Georgia, the real gross domestic product (GDP) growth was 6.9% in September 2021 as compared to the same period of the previous year whilst the average figure for the first nine months of 2021 is 11.3%.
Recently, the authorities are making frequent references to the double-digit economic growth figures. However, the higher economic growth rate is largely stipulated by the base effect since unprecedentedly stringent pandemic-related measures were imposed in March-June 2020 which basically paralysed many economic fields. The higher growth figures are registered vis-à-vis those periods under lockdown and, therefore, this makes the average figure higher as well. In 2020, the real economy contracted by 6.8% which resulted in a higher economic growth figure in light of lifting restrictions in 2021 and the restoration of a slackened total demand. This year’s economic growth effect is often referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.”
Graph 1: Real GDP Growth (As Compared to the Same Period of the Previous Year) Quarterly Dynamic
According to the International Monetary Fund’s forecasts, Georgia’s economy will grow by 7.7% in 2021. Of note is that the IMF’s initial growth forecast was 3.5%, although the higher than expected economic recovery dynamic as compared to 2020 led to a sharp improvement of the economic growth forecasts. According to the forecast of the Ministry of Finance of Georgia, the country’s economy will grow by 10% in 2020 which is 3.3 percentage points higher as compared to the previous forecast.
Naturally, is still unknown what the actual economic growth rate will be in 2021. According to the International Monetary Fund’s forecasts, Georgia will be ranked 18th with its 7.7% economic growth rate. If Georgia’s economy grows by 10%, as forecasted by the Ministry of Finance, Georgia will be ranked 10th in the world in terms of its economic growth rate. On the other hand, however, Georgia was ranked 141th in terms of its economic growth rate in 2020. Since Sozar Subari speaks about economic recovery, it is only natural that an analysis of his claims requires to take the 2020 base effect into account. If the IMF’s forecast (7.7% growth) comes true, Georgia will be ranked 76nd in terms of economic recovery as compared to 2019 with its 0.3% recovery rate whilst if the Government of Georgia’s forecast (10%) comes true, Georgia will be ranked 40th with a 2.5% recovery which still contradicts Mr Subari’s statement that Georgia is the most successful on its way to overcome the crisis. In addition, the pandemic context also needs to be taken into account. In particular, an acceleration of the economic growth rate is partially attributable to the inconsistent lifting of regulations as a result of which Georgia topped the world in terms of coronavirus deaths per 100,000 people.