დეზინფორმაცია: უკრაინის შეიარაღებული ძალები იარაღს ყრიან და გარბიან
Facebook-მომხმარებელმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა გაავრცელა რუსული დეზინფორმაციული გზავნილი, თითქოს უკრაინის შეიარაღებული ძალები რუსეთს ნებდებიან:
„უკრაინის ბანდერული შეიარაღებული ძალები, ფრონტის სხვადასხვა პოზიციებზე იარაღს ყრიან და რუსებს გასაქცევ გზას - ჰუმანიტარული კორიდორის მიცემას სთხოვენ!..“
უკრაინაში რუსული სამხედრო ძალების უკანონო შეჭრის პარალელურად რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ საინფორმაციო ომიც გააძლიერა. მაგალითად, რუსული მედია ავრცელებს დეზინფორმაციას, თითქოს უკრაინის სამხედრო პერსონალი კრემლის საოკუპაციო ძალებს წინააღმდეგობას არ უწევენ. აღნიშნული მტკიცება უკრაინულმა ფაქტების გადამმოწმებელმა პლატფორმა StopFake-მა გადაამოწმა, რომელსაც „ფაქტ-მეტრი“ მოცემული სტატიაში ეყრდნობა (აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ასევე იხილეთ Stopfake-ის მეორე სტატია).
რეალურად, უკრაინა იყენებს გაერო-ს წესდების 51-ე მუხლით გარანტირებულ თავდაცვის უფლებას და წინააღმდეგობას უწევს რუსულ არმიას. უკრაინის შეიარაღებული ძალები პუტინის მიერ ომის გამოცხადების მომენტიდან სრულ საბრძოლო მზადყოფნაში არიან და რუსული თავდასხმის მოგერიებას ცდილობენ. უკრაინის ჯარებს თავდაცვითი პოზიციები აქვთ დაკავებული. უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის თანახმად, უკრაინის სამხედრო ძალებმა ჩამოაგდეს ხუთი რუსული თვითმფრინავი და 2 ვერტმფრენი, ააფეთქეს ორი რუსული ტანკი და რამდენიმე სამხედრო მანქანა (განახლებული ინფორმაციით, უკრაინული მხარე მეექვსე რუსული სამხედრო თვითმფრინავის ჩამოგდების შესახებაც იუწყება). არსებული ინფორმაციით, მოცემული მომენტისთვის უკრაინული მხარე სიტუაციას აკონტროლებს.
უკრაინული მხარის მიერ წინააღმდეგობის გაწევის ფაქტზე მიუთითებს პრეზიდენტი ზელენსკის მიერ საომარი მდგომარეობის გამოცხადება, ანტიპუტინისტური კოალიციის შექმნისკენ მოწოდება და ასევე სხვა განცხადებები. ამასთან, ზელენსკიმ გასცა ბრძანება, რომ თავდამსხმელებს „მაქსიმალური დანაკარგები მიაყენონ“. უკრაინის სამხედრო ხელმძღვანელობაც ავრცელებს ინფორმაციას, რომ მათ პრეზიდენტისგან (და უმაღლესი მთავარსარდლისგან) მიიღეს განკარგულება, რომ რუსული შემოჭრა შეაჩერონ.
ასევე, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველმა, ოლექსეი არესტოვიჩმა, განაცხადა, რომ ქვეყნის სამხედრო ინფრასტრუქტურა სერიოზულად არ დაზიანებულა. მისი განცხადებით, „პირველი თავდასხმა წარუმატებელი იყო“, „არის დანაკარგები, თუმცა ამას მათი ძალების სამხედრო მზადყოფნა არ დაუზიანებია“.
ასევე მედიაში ვრცელდება ინფორმაცია სტრატეგიული კომუნიკაციისა და სტრატეგიული უსაფრთხოების ცენტრზე დაყრდნობით, რომ „უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა ლუგანსკის ოლქის ქალაქ სჩასტიეზე თავდასხმა მოიგერია და მტრის 50-მდე ჯარისკაცი გაანადგურა“.
მოცემული ცნობები მიუთითებს, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალები არ დანებებულან და რუსულ ძალებისთვის წინააღმდეგობას გაწევას აგრძელებენ. შესაბამისად, გავრცელებული ინფორმაცია, რომ „უკრაინის ბანდერული შეიარაღებული ძალები, ფრონტის სხვადასხვა პოზიციებზე იარაღს ყრიან და რუსებს გასაქცევ გზას - ჰუმანიტარული კორიდორის მიცემას სთხოვენ!..“, ყალბი ამბავია. აღნიშნული რუსული პროპაგანდისა და ჰიბრიდული ომის ნარატივია.
უკრაინის თავდაცვის ჩამოშლის შესახებ ინფორმაცია უარყო უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, კულებამაც და განაცხადა, რომ თავდაცვას განაგრძობენ.
შენიშვნა: ინფორმაცია მოცემულია დეზინფორმაციის გავრცელებისა და სტატიის გამოქვეყნების მომენტისთვის. ის შეიძლება ნებისმიერ დროს შეიცვალოს/განახლდეს.

Disinformation:  Ukrainian Armed Forces Are Laying Down Arms and Running Away
Irakli Zakareishvili, a Facebook user, promoted Russia’s disinformation message that Ukrainian armed forces are surrendering to the Russians:
“Ukraine’s Banderite armed forces are laying down arms at different positions of the frontline and beg Russians to give them a way to escape – a humanitarian corridor.”
In light of the unlawful invasion of Russia’s armed forces in Ukraine, Moscow is also intensifying its information warfare targeting Ukraine. For instance, the Russian media reports disinformation that Ukraine’s military offers no resistance to the Kremlin’s occupier forces. This claim was verified by the Ukrainian fact-checking platform StopFake and FactCheck’s article is based on their content (see StopFake’s another article on this topic).
In fact, Ukraine exercises its right to self-defence, enshrined in Article 51 of the UN Charter, and is resisting the Russian army. Since the very moment of Vladimir Putin’s announcement of war, the Ukrainian armed forces are in full combat readiness and fight to repel the Russian assault. Ukraine’s forces have taken defensive positions. According to the General Staff of the Ukrainian Armed Forces, Ukraine’s military shot down five Russian aircrafts and two helicopters and also destroyed two Russian battle tanks and several military vehicles (according to the updated information, Ukraine reported that sixth Russian aircraft was shot down). According to the current information, Ukraine controls the situation.
President Zelensky’s decision to announce a state of war, his calls to create an anti-Putin coalition and other statements also indicate that Ukraine indeed offers resistance. In addition, President Zelensky also ordered that the invaders should be “inflicted with maximum losses.” Ukraine’s top military brass also reports that they were instructed by the President (and the supreme commander-in-chief) to halt the Russian invasion.
Furthermore, Adviser to the President of Ukraine, Oleksey Arestovich, stated that Ukraine’s military infrastructure had not been seriously damaged. As claimed by Mr Arestovich:  “The first assault was unsuccessful” as “there are losses but they did not undermine readiness of Ukraine’s forces.”
In addition, based on Ukraine’s Strategic Communication and Strategic Communication Centre, media reports that the “Ukrainian armed forces repelled an attack on the town of Shchastia in the Luhansk District and killed nearly 50 enemy troops.”
These reports indicate that the Ukrainian armed forces have not surrendered and continue to offer resistance to the Russian invading forces. Therefore, information that “Ukraine’s Banderite armed forces are laying down arms at different positions of the frontline and beg Russians to give them a way to escape – a humanitarian corridor” is fake news. This is a narrative of Russian propaganda and one of the hybrid warfare tools.
The Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Dmytro Kuleba, denied information about collapse of Ukraine’s defence and added that Ukraine continues to resist.
Note:  The information is true at the moment of promoting the disinformation and publication of this article. This may change/update at any moment.