სალომე სამადაშვილი: თითოეული საქართველოს მოქალაქისთვის მხრებზე დაკისრებული ვალი გაიზარდა ოთხჯერ. ვგულისხმობ საგარეო ვალს, რომელიც 2013 წელს იყო რვა მილიარდი და დღეს არის 20 მილიარდი
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სალომე სამადაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
2012 წელთან შედარებით, 2021 წლის მონაცემებით, სახელმწიფო ვალი დაახლოებით 3.7-ჯერ გაიზარდა და 31.3 მლრდ ლარი შეადგინა, ხოლო სახელმწიფო საგარეო ვალი 3.5-ჯერ გაიზარდა და 25.4 მილიარდი ლარი შეადგინა, როდესაც აღნიშნული, 2012 წელს 7.2 მლრდ ლარს უტოლდებოდა. ბუნდოვანია, თუ რომელ მაჩვენებელზე საუბრობდა სალომე სამადაშვილი. ხშირად პოლიტიკოსები მთლიან სახელმწიფო ვალს საგარეო ვალად მოიხსენიებენ, რაც შეცდომას წარმოადგენს. თუმცა, ორივე შემთხვევაში, დასახელებული სტატისტიკა რეალობას აცდენილია და განცხადება ტექნიკურ ხარვეზს შეიცავს.
მეორე მხრივ, ვალზე მსჯელობისას, რელევანტურია ფარდობითი მაჩვენებლის და არა აბსოლუტური მაჩვენებლის განხილვა, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია იყოს ძალიან დიდი, როდესაც საქმე გვაქვს მცირე ეკონომიკასთან და იყოს ძალიან მცირე, შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. ისიც მნიშვნელოვანია, რომ განცხადების ავტორი დროის საკმაოდ დიდ შუალედს ეხება, რომლის განმავლობაშიც მშპ-ც პერმანენტულად იზრდებოდა. 2021 წლისთვის, 2012 წელთან შედარებით, მთლიანი სახელმწიფო ვალის ფარდობითი მოცულობა (მშპ-თან) დაახლოებით 1.7-ჯერ გაიზარდა, ხოლო საგარეო ვალის ფარდობითი მოცულობა 1.6-ჯერ.
ამავდროულად, საგარეო ვალის მონაცემის ზრდა, ნაწილობრივ ისეთი ფაქტორებით იყო გამოწვეული, რაც მთავრობის კონტროლს ნაკლებად ექვემდებარებოდა. მაგალითად, პანდემია და მსოფლიო ბაზარზე დოლარის გამყარებით გამოწვეული ლარის კურსის გაუფასურება. შესაბამისად, სალომე სამადაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
საქართველოს პარლამენტში, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოხსენებისას, „ლელო საქართველოსთვის“ წევრმა, სალომე სამადაშვილმა, ვალთან დაკავშირებით განაცხადა: გასული ათი წლის განმავლობაში ერთადერთი მიღწევა, რომელიც ამ ხალხს [ხელისუფლებას] აქვს... არის ის, რომ თითოეული საქართველოს მოქალაქისთვის მხრებზე დაკისრებული ვალი გაიზარდა ოთხჯერ. ვგულისხმობ საგარეო ვალს, რომელიც 2013 წელს იყო რვა მილიარდი და დღეს არის 20 მილიარდი“.
ბოლო წლების განმავლობაში სახელმწიფო ვალის თემა პოლიტიკოსთა ყურადღებას მუდმივად იპყრობს. ინტერესი განსაკუთრებით პანდემიის პირობებში გაიზარდა. სახელმწიფო ვალი შიდა, ეროვნულ ვალუტაში გამოსახული და საგარეო, შესაბამისად, უცხოურ ვალუტაში გამოსახული ვალისგან შედგება.
ბუნდოვანია, პოლიტიკოსი განცხადებაში საგარეო სახელმწიფო ვალის სტატისტიკაზე საუბრობდა, თუ - მთლიანი ვალის სტატისტიკაზე. აღსანიშნავია, რომ დასახელებული რიცხვები, არც ერთ სტატისტიკურ მონაცემს არ შეესაბამება და შესაბამისად, განცხადება ტექნიკურ ხარვეზს შეიცავს. კერძოდ, საწყისი მონაცემი, 8 მლრდ ლარი, ახლოს არის როგორც მთლიან სახელმწიფო (8.4 მლრდ), ასევე სახელმწიფო საგარეო ვალთან (7.2 მლრდ). ხშირად, პოლიტიკოსები მთლიან სახელმწიფო ვალს საგარეო ვალად მოიხსენიებენ, რაც შეცდომას წარმოადგენს.
2012 წელთან შედარებით, 2021 წლის მონაცემებით, სახელმწიფო ვალი დაახლოებით 3.7-ჯერ გაიზარდა და 31.3 მლრდ ლარი შეადგინა, როდესაც 2012 წლისთვის, სახელმწიფო ვალის მოცულობა 8.4 მლრდ ლარს შეადგენდა. უშუალოდ საგარეო ვალი, 3.5-ჯერ გაიზარდა და 25.4 მლრდ ლარი შეადგინა, როდესაც 2012 წელს, საგარეო ვალი 7.2 მლრდ ლარი იყო. შესაბამისად, ვალის ნომინალური ზრდა, სალომე სამადაშვილის განცხადებასთან შესაბამისობაშია. თუმცა ვალის დინამიკაზე მსჯელობისას და ვალის ტვირთის შეფასებისას, რელევანტურია მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებლის განხილვა, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია იყოს ძალიან დიდი, როდესაც საქმე გვაქვს მცირე ეკონომიკასთან და იყოს ძალიან მცირე შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია მისი მთლიანი მოცულობის, მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებელი. 2021 წლისთვის, 2012 წელთან შედარებით, სახელმწიფო ვალის მოცულობა დაახლოებით 1.7-ჯერ გაიზარდა, ხოლო საგარეო ვალი 1.6-ჯერ. აღსანიშნავია, რომ 2020 წელს, ეკონომიკური შემცირების ფონზე, სახელმწიფო ვალის მშპ-თან ფარდობის მაჩვენებელი კრიტიკულ ნიშნულს ასცდა და 62.7% შეადგინა, თუმცა, 2021 წელს, ვალის შედარებით მცირე ზრდის და ეკონომიკის მკვეთრი ზრდის პირობებში, ვალის მაჩვენებელი დაახლოებით 9.2 პროცენტული პუნქტით შემცირდა.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ვალის დინამიკა 2012-2021 წლებში, მლრდ ლარი, მშპ-ს %
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, ავტორის გამოთვლები
ვალის დინამიკაზე მსჯელობისას, გასათვალისწინებელია რომ ვალის მკვეთრი ზრდა, პანდემიასთან არის დაკავშირებული, პრეპანდემიურ პერიოდში, სახელმწიფო ვალი მშპ-ს 42%-ს შეადგენდა, რაც 2012 წლის ფარდობით მაჩვენებელთან შედარებით 35% ზრდას წარმოადგენდა. ეკონომიკურ კრიზისზე რეაგირების ერთ-ერთი სტანდარტული მექანიზმი, რასაც მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყანა იყენებს, საბიუჯეტო რესურსებით ეკონომიკის წახალისება და გაზრდილი სოციალური პრობლემების დაბალანსებაა. სამთავრობო რეაგირების ფისკალური ნაწილი ქვეყნის ბიუჯეტზე ორი მიმართულებით მოქმედებს - ერთი მხრივ, ბიუჯეტიდან სოციალური დახმარებისა თუ ეკონომიკის სტიმულირების მიმართულებით გასაწევი ხარჯები იზრდება; მეორე მხრივ, ეკონომიკური აქტივობა მცირდება და შესაბამისად, ბიუჯეტში გადასახადები დაგეგმილზე ნაკლები მოცულობით შედის. აღნიშნულის გამო, დღის წესრიგში ვალის მკვეთრი მატების საკითხი დადგა.
აუცილებლად უნდა აღინიშნოს რომ ბოლო წლებში ლარის გაცვლითი კურსის ცვლილებაც არის გასათვალისწინებელი, რასაც ვალის ლარში გამოსახულ მაჩვენებლებზე მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს. თავის მხრივ, 2014 წლის ბოლოდან დაწყებული კურსის მერყეობა, რამაც ლარში გამოსახული ვალის ზრდა გამოიწვია, ძირითადად განაპირობა ფაქტორებმა, რომლებზე ზემოქმედების შესაძლებლობას ხელისუფლება მოკლებული იყო, თუმცა მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა თუ უმოქმედობამ, კურსის შემცირებაზე, ცალსახად დამატებითი უარყოფითი გავლენა იქონია.
ცალსახაა რომ განცხადება, მთავრობის კრიტიკის კონტექსტში გაკეთდა. შესაბამისად, იქიდან გამომდინარე, რომ ვალის ტვირთის ანალიზისთვის, აბსოლუტური დინამიკა საკმარისი არ არის და მნიშვნელოვანია ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა, ასევე, ვალის ზრდაში გასათვალისწინებელია ვალუტის კურსის გავლენა, ინფლაცია თუ სხვადასხვა კრიზისები, რომელზეც მთავრობას ზემოქმედების ბერკეტები ნაკლებად გააჩნია და შესაბამისად, მისი პასუხისმგებლობაც შეზღუდულია, „ფაქტ-მეტრი“ სალომე სამადაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით - ნახევრად სიმართლე, რადგან განცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია მნიშვნელოვანი დეტალები.

Salome Samadashvili: “The debt burden per each Georgian citizen has quadrupled. I mean, the external debt was GEL 8 billion in 2013 is now GEL 20 billion.”
Resume: As compared to 2012, the public debt increased 3.7 times for 2021 and amounted to GEL 31.3 billion (from 8.4 billion in 2012) whilst the public national debt debt increased 3.5 times and reached GEL 25.4 billion. It was GEL 7.2 billion in 2012. It is unclear to which indicator Salome Samadashvili was referring, although politicians tend to name the total public debt as the external debt which is a mistake. However, in both cases, the statistical figures mentioned by Ms Samadashvili are wrong and the statement contains technical inaccuracy.
On the other hand, when discussing debt, it is more appropriate to use the debt to the GDP ratio instead of the absolute figure, since a specific absolute figure can be very large vis-à-vis a smaller economy and very small vis-à-vis a larger economy. It is also important that the statement covers quite a large period of time when the GDP has been growing constantly. As compared to 2012, the public debt to the GDP ratio increased 1.7 times in 2021 and the foreign debt to the GDP ratio 1.6 times.
At the same time, the growth of the public external debt was partly caused by factors which are beyond the Government of Georgia’s control such as the pandemic and the depreciation of GEL as a result of the global appreciation of USD on world markets. Therefore, Salome Samadashvili’s statement is HALF TRUE.
During the Minister of Finance’s speech to the Parliament of Georgia, Lelo for Georgia member, Salome Samadashvili, made the following statement about debt: “The only achievement which these people [government] have in the last ten years.... is that the debt burden per each Georgian citizen has quadrupled. I mean, the external debt was GEL 8 billion in 2013 is now GEL 20 billion.”
The public debt has always been a matter of public interest in the last several years. The interest surged particularly amid the novel coronavirus pandemic. Total public debt consists of the internal public debt, denominated in the national currency, and the national debt denominated in a foreign currency.
It is unclear whether Salome Samadashvili was speaking about public external debt statistics or total debt statistics. Of note is that the figures she names are not in line with the official statistics and, therefore, the statement contains a technical inaccuracy. In particular, the initial figure – GEL 8 billion – is close to the total public debt (GEL 8.4 billion) as well as with the total external public debt (GEL 7.2 billion). In addition, politicians often refer to the total public debt as external debt which is a mistake.
As compared to 2012, the public debt increased 3.7 times for 2021 and now amounts to GEL 31.3 billion whilst the total public debt was GEL 8.4 billion in 2012. The public external debt increased 3.5 times and reached USD 25.4 billion whilst it was GEL 7.2 billion in 2012. Therefore, the nominal growth of the debt is moreless in line with Salome Samadashvili’s statement. However, when discussing debt and measuring the debt burden, it is more appropriate to use the debt to the GDP ratio instead of the absolute figure, since a specific absolute figure can be very large vis-à-vis a smaller economy and very small vis-à-vis a larger economy. In order to properly assess the debt burden, it is widely accepted to use the debt to the gross domestic product ratio. As compared to 2012, the public debt to the GDP ratio increased 1.7 times in 2021 and the foreign debt to the GDP ratio 1.6 times. Of note is that in 2020, in light of the economic downturn, the debt to the GDP ratio exceeded the critical threshold and reached 62.7%. However, against the backdrop of the relatively slow increase of debt and a sharp rise in the economy, the debt to the GDP ratio contracted by nearly 9.2 percentage points in 2021.
Graph 1: Public Debt Dynamic in 2012-2021, GEL Billion, GDP %
Source: Ministry of Finance of Georgia, author’s calculations
Speaking of the debt dynamic, of note is that the sharp growth of the debt is related to the pandemic. In the pre-pandemic period, the public debt to the GDP ratio was 42% which constituted a 35% growth as compared to 2012. One of the standard mechanisms for responding to the economic crisis and used by almost all countries across the world is to stimulate the economy by budget resources and counter-balance rising social problems. The government aid’s fiscal component has a two-pronged effect on a country’s budget: on the one hand, expenses for social assistance and economic stimulus increase in the budget and, on the other hand, economic activity decreases and, therefore, collected taxes are less than planned. As a result, a sharp increase in debt became necessary.
Of further mention is that the GEL exchange rate in the last years needs to be taken into account because it has a significant impact upon GEL denominated debt figures. In turn, the fluctuation of the GEL exchange rate, which started at the end of 2014 and caused a rise in GEL-denominated debt, was mostly stipulated by factors which were beyond the Government of Georgia’s ability to influence. However, certain actions or inactions of the government exerted an additional negative influence upon the depreciation of GEL.
It is obvious that the statement was made to criticise the government. Therefore, since the dynamic in absolute figures is insufficient for a debt burden analysis, it is important to take a look at the debt to the GDP ratio. At the same time, there are other factors which contribute to debt growth such as the currency exchange rate, inflation or various crises where the government lacks mechanisms to influence them and for which it bears only partial responsibility. Therefore, FactCheck gives Salome Samadashvili’s statement a verdict of HALF TRUE because the statement is partly accurate although important details are missing.