სალომე სამადაშვილი: იქნებ მოვისმინოთ ახსნა, როგორ მოახერხა „ქართულმა ოცნებამ“, რომ ენერგეტიკის სფეროში რუსეთზე დამოკიდებულება მკვეთრად არის გაზრდილი
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, სალომე სამადაშვილის განცხადება არის მცდარი.
რეზიუმე: სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2021 წელს რუსული ელექტროენერგიის წილი მთლიან იმპორტში 62% იყო. იგივე მონაცემი 2014 წელს 77%-ს შეადგენდა. 2014 წელთან შედარებით რუსეთიდან შემოსული ელექტროენერგიის რაოდენობა ნომინალში მართლაც გაორმაგებულია და როგორც აღვნიშნეთ, მთლიანი იმპორტის 62%-ს შეადგენს. ამ ნაწილში განცხადებაში დასახელებული რიცხვები სიმართლეს შეესაბამება. თუმცა სალომე სამადაშვილს ყურადღების მიღმა აქვს დატოვებული ის ფაქტი, რომ რუსული ელექტროენერგიის იმპორტში აფხაზეთში გატანილი ელექტროენერგიაც შედის, რამაც 2021 წელს მთლიანი რუსული იმპორტის 80% შეადგინა და აქედან გამომდინარე, ბოლო წლებში გაზრდილი რუსული ელექტროენერგიის იმპორტი, სწორედ აღნიშნული ფაქტით არის განპირობებული. თანაც რუსეთზე დამოკიდებულების შესაფასებლად, უფრო მართებულია, ელექტროენერგიის მთლიან მოხმარებაში რუსული იმპორტის წილის განსაზღვრა, რამაც 2021 წელს 8% შეადგინა. 2014 წელს აღნიშნული სიდიდე 5.7% იყო. საანგარიშო პერიოდში მცირედი ზრდის ტენდენცია შეინიშნება. თუმცა რუსეთიდან ელექტროენერგიის იმპორტის ზრდის განმაპირობებელი მნიშვნელოვანი ფაქტორი ერთჯერადი ხასიათისაა. კერძოდ, 2021 წლის 20 იანვრიდან 7 აპრილის ჩათვლით, ენგურჰესი გეგმური რემონტისათვის სრულად იყო გაჩერებული. ვინაიდან აფხაზეთს ალტერნატიული ენერგია არ გააჩნია, ამ პერიოდის სრული მოხმარების იმპორტი რუსეთის ფედერაციიდან საქართველოს ელექტროსისტემის გავლით განხორციელდა, რამაც ტექნიკურად რუსეთიდან იმპორტის სიდიდის გაზვიადება გამოიწვია.
უმნიშვნელოა ასევე რუსულ გაზზე დამოკიდებულებაც, 2020 წელს მთლიანი იმპორტის მხოლოდ 7% იყო რუსული გაზი, თუმცა აქაც ბოლო წლებში მცირედი ზრდის ტენდენცია იკვეთება.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, იმის თქმა, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ ენერგეტიკის სფეროს რუსეთზე დამოკიდებულება მკვეთრად გაზარდა, არასწორია. დაფიქსირებული ზრდის განმაპირობებელი ფაქტორები ზემოთ უკვე განვიხილეთ. შესაბამისად, სალომე სამადაშვილის განცხადება არის მცდარი.
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პარტია „ლელოს“ წარმომადგენელმა სალომე სამადაშვილმა სემეკ-ის თავმჯდომარე დავით ნარმანიას კითხვით მიმართა: „ ჩემი შეკითხვა ეხება ქვეყნის მთავარ გამოწვევას - ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას. როგორ მოახერხა „ქართულმა ოცნებამ“, რომ გასული წლების მანძილზე ჩვენი ქვეყნის დამოკიდებულება რუსეთზე ენერგეტიკის სფეროში არის მკვეთრად გაზრდილი. ელექტროენერგიის იმპორტი 2014 წლის შემდეგ გაორმაგებულია და 60%-ს ვიღებთ რუსეთიდან. რაც შეეხება ბუნებრივ აირს, მხოლოდ ერთი წლის მანძილზე 12%-ით გაიზარდა რუსეთიდან შემოსული ენერგომატარებელი ჩვენს ეკონომიკურ სისტემაში“.
ელექტროენერგიის გამომუშავების ძირითად წყაროს საქართველოში ჰიდროელექტროსადგურები წარმოადგენს. 2021 წლის მონაცემების მიხედვით, მთლიან გამომუშავებაში ჰიდროელექტროსადგურების წილი 80.5% იყო, თბოელექტროსადგურების - 18.8%, ქარის ენერგიის მოცულობა კი უმნიშვნელოა და 0.66%-ს შეადგენს. საანგარიშო პერიოდში ( 2014-2021 წლებში) მთლიანი გამომუშავება 10.4 მლრდ კვტსთ-დან 12.6 მლრდ-მდე გაიზარდა, რაც 21.2%-იან ზრდას შეადგენს.
ასევე აღსანიშნავია, რომ მთლიანი გამომუშავების დაახლოებით 33.2% (2021 წლის მონაცემით, წინა წლების საშუალო მონაცემით 38.3%) ენგურისა და ვარდნილის ჰესების კასკადზე მოდის. მოცემული ჰესების გამომუშავების 40% სიტყვიერი შეთანხმების საფუძველზე რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთს მიეწოდება. ეს რესურსი აფხაზეთისთვის ელექტროენერგიის ერთადერთ წყაროს წარმოადგენს. ბოლო წლებში გაზრდილი მოხმარების გამო, 40% საკმარისი არ არის და ფაქტობრივად, ოკუპირებულ ტერიტორიას აღნიშნული ჰესების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის შედარებით მაღალი წილი მიეწოდება, წლიურად საშუალოდ 44.8%.
ელექტროენერგიის მოხმარებას სეზონურობა ახასიათებს. კერძოდ, ელექტროენერგიის მოხმარება ცივ სეზონებზე იზრდება. უფრო კონკრეტულად, ზამთრის პერიოდში ელექტროენერგიის მოხმარება, ზაფხულის პერიოდში მოხმარებას, მნიშვნელოვნად აღემატება. ამავდროულად, რადგან ელექტროენერგიის გამომუშავების 80% ზე მეტი ჰიდროელექტროსადგურებზე მოდის, ბუნებრივი პირობების გათვალისწინებით, ელექტროენერგიის გამომუშავება ზამთარში მცირდება და თბილ პერიოდში, წყლის რესურსის მატების პარალელურად, იზრდება. შესაბამისად, წლის ცივ პერიოდში ქვეყანას ელექტროენერგიის დეფიციტი, ხოლო ზაფხულში სიჭარბე აქვს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, რადგან ელექტროენერგიის დაგროვება შეუძლებელია, თბილ პერიოდში ქვეყანა ელექტროენერგიას ყიდის (ძირითადად თურქეთში), ცივ პერიოდში კი, აზერბაიჯანიდან და რუსეთიდან ყიდულობს.
რამდენად ვართ დამოკიდებული რუსეთიდან ელექტროენერგიის იმპორტზე, ამის გასარკვევად სტატისტიკური მონაცემები განვიხილოთ.
ცხრილი 1: ელექტროენერგიის ბალანსი (მლნ/კვტსთ)
წყარო: ესკო
ცხრილი 1-ის მიხედვით, 2014 წლის შემდეგ გასული წლის მონაცემებით, რუსეთიდან ელექტროენერგიის იმპორტი ნომინალურ მაჩვენებელში მართლაც გაორმაგებულია და მთლიან იმპორტში წილიც 62% შეადგენს, თუმცა წილობრივი მაჩვენებელი 2014 წელთან შედარებით 15 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული, 2014 წელს რუსეთიდან იმპორტის წილი მთლიან ელექტროენერგიის იმპორტში 77% იყო. გარდა ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ რუსეთის იმპორტის წილში იმ ენერგიის რაოდენობაც შედის, რომელიც აფხაზეთში გადის. ესკომ აღნიშნული სტატისტიკის წარმოება 2019 წლიდან დაიწყო და აღნიშნული წლების მონაცემები შემდეგნაირია:
ცხრილი 2: აფხაზეთში გასული ელექტროენერგიის წილი რუსულ იმპორტში (მლნ/კვტსთ)
მონაცემების მიხედვით, აფხაზეთში გატანილი ელექტროენერგიის წილი რუსულ იმპორტში ბოლო წლების განმავლობაში მზარდია, რაც იმის მაჩვენებელია, რომ რუსული ელექტროენერგიის იმპორტის ზრდა სწორედ აღნიშნულით არის განპირობებული. აქედან გამომდინარე, თუ 2021 წელს რუსეთიდან იმპორტირებულ ელექტროენერგიის რაოდენობას აფხაზეთში გატანილ მონაცემს გამოვაკლებთ, მაშინ რუსული იმპორტის წილი მთლიან იმპორტში მნიშვნელოვნად შემცირდება და 62%-ის ნაცვლად 20% იქნება. თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რომ აღნიშნული სტატისტიკის წარმოება ესკომ 2019 წლიდან დაიწყო, 2014 წლის მონაცემს აღნიშნულს ვერ შევადარებთ. რადგან სალომე სამადაშვილი განცხადებაში ელექტროენერგიის სფეროს რუსეთზე დამოკიდებულების მკვეთრ ზრდაზე აპელირებს, მართებულია, განვსაზღვროთ რამდენად არის გაზრდილი რუსეთიდან შემოტანილი ელექტროენერგიის წილი ელექტროენერგიის საერთო მოხმარებაში. 2014 წელს აღნიშნული მონაცემი 5.7% იყო. 2021 წლისთვის იგივე სიდიდე 8.1%-მდე, შესაბამისად - 2.4 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი. თუმცა აღნიშნული ზრდის განმაპირობებელი მნიშვნელოვანი ფაქტორი ერთჯერადი ხასიათისაა. კერძოდ 2021 წლის 20 იანვრიდან 7 აპრილის ჩათვლით ენგურჰესი გეგმური რემონტისათვის სრულად იყო გაჩერებული. ვინაიდან აფხაზეთს ალტერნატიული ენერგია არ გააჩნია ამ პერიოდის სრული მოხმარების იმპორტი რუსეთის ფედერაციიდან საქართველოს ელექტროსისტემის გავლით განხორციელდა, რამაც ტექნიკურად რუსეთიდან იმპორტის სიდიდის გაზვიადება გამოიწვია.
აქვე ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ IDFI-ის 2015 წლის ანგარიშის მიხედვით, რუსული კომპანიები საქართველოს ენერგეტიკის სტრატეგიულ ობიექტებში საკმაოდ დიდ წილს ფლობენ. მაგალითად, თელასის - რომელიც თბილისის ელექტრომომარაგებას უზრუნველყოფს, 75%-იანი წილის მფლობელი რუსული კომპანია სს Inter Rao UES-ი არის.
ასევე „საქენერგოს“- რომელიც სტრატეგიულად მნიშვნელოვან 500, 330, 220-კილოვატიან გადამცემ ხაზებს ფლობს, 50%-იანი წილი რუსეთის გაერთიანებულ ენერგოსისტემას ეკუთვნის.
რაც შეეხება გაზმომარაგებას, საქართველოსთვის გაზის მთავარი მომწოდებელი აზერბაიჯანია, რომლის სახელმწიფო ნავთობკომპანია SOCAR-თან და შაჰ-დენიზის კონსორციუმთან არსებული ხელშეკრულებების მიხედვით, ქვეყანა სოციალური სექტორისთვის და თბოსადგურებისთვის განკუთვნილ გაზს შეღავათიან ფასად იღებს, თუმცა საქართველო პარალელურად რუსული გაზის შესყიდვასაც ახორციელებს, რასაც ქვეყანა ჩრდილოეთი-სამხრეთის მაგისტრალური გაზსადენიდან იღებს. აღნიშნული მილსადენი წლიურად 2.2-2.3 მილიარდ კუბურ მეტრ გაზს ატარებს და ის სომხეთის გაზმომარაგების მთავარი არხია. 2017 წლამდე საქართველო ტრანზიტის საფასურს გატარებული გაზის 10%-ის ნატურით იღებდა, 2018 წლიდან ტრანზიტის საფასურს რუსული „გაზპრომ ექსპორტი“ საქართველოს ფულადი სახით უხდის, ანაზღაურების თანხა კი კომერციული საიდუმლოებაა.
საქართველოში ბუნებრივ აირზე არსებული მოთხოვნა ბოლო წლებში საშუალოდ 2.2 მლრდ კუბ.მ-ის ფარგლებშია, ცალკეულ წლებში კლიმატური პირობებითა თუ სხვა ფაქტორებით გამოწვეული გადახრით საშუალოდან.
რაც შეეხება ბაზრის მიწოდების მხარეს, ბუნებრივი აირის ადგილობრივი მოპოვება მიზერულია და მთლიან მიწოდებაში მისი წილი 0.3-0.4%-ის ფარგლებშია, შესაბამისად, ქვეყანა დამოკიდებულია იმპორტირებულ ბუნებრივ აირზე. ბუნებრივი აირის მიწოდებას მომწოდებელი ქვეყნების მიხედვით ცხრილი 3 ასახავს.
ცხრილი 3: ბუნებრივი აირის მიწოდება საქართველოში (მლნ. კუბ.მეტრი)
წყარო: სემეკი
სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, რუსული გაზის წილი მთლიან იმპორტში უმნიშვნელოა და წლების განმავლობაში 11.7%-დან 7.9%-მდე არის შემცირებული. თუმცა 2018 წელთან შედარებით, როდესაც რუსული გაზის წილი იმპორტში 1.7%-მდე შემცირდა, 2019, 2020 წლებში კვლავ ზრდა დაფიქსირდა და როგორც აღვნიშნეთ 7.9% შეადგინა. სალომე სამადაშვილი 12%-იან ზრდაში რას გულისხმობს, ბუნდოვანია. თუ 2020 წლის მონაცემს 2019 წლისას ადარებს, ამ შემთხვევაში რუსული გაზის იმპორტის არა 12%-იანი, არამედ 26%-იანი ზრდა ფიქსირდება.
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ ამ ეტაპზე საქართველოს ენერგეტიკის სექტორის რუსეთზე დამოკიდებულება საგანგაშო არ არის. თუმცა ბოლო წლებში მცირედი ზრდის ტენდენციები შეინიშნება, რაც სასურველი ნამდვილად არ არის და პირიქით, მუშაობა უნდა გაძლიერდეს ამ დამოკიდებულების შესამცირებლად.
ელექტროენერგიის იმპორტში ზრდა ბოლო წლებში აფხაზეთში გასული ენერგიის რაოდენობის ზრდით არის განპირობებული, რასაც განცხადების ავტორი უგულებელყოფს. რუსეთზე დამოკიდებულების შესაფასებლად მთლიან მოხმარებაში რუსული იმპორტის წილის განსაზღვრა უფრო მართებულია, ვიდრე მთლიან იმპორტში. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, 2014 წელს ეს მონაცემი 5.7% იყო. 2021 წლისთვის იგივე სიდიდე 8.1%-მდე, შესაბამისად - 2.4 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი, რაც როგორც აღვნიშნეთ, აფხაზეთში გატანილი ელექტროენერგიის რაოდენობის გაზრდით და მეტწილად ენგურჰესის გეგმური რემონტისთვის გაჩერებით არის განპირობებული. შესაბამისად, იმის თქმა, რომ ენერგოსექტორის რუსეთზე დამოკიდებულება „ქართული ოცნების“ პირობებში მკვეთრად გაიზარდა, სიმართლეს არ შეესაბამება. აქედან გამომდინარე, სალომე სამადაშვილის განცხადება არის მცდარი.

Salome Samadashvili: “Perhaps we can hear an explanation as to how the Georgian Dream accomplished a sharply increased energy dependency on Russia.”
At the plenary session of the Parliament of Georgia, MP from Lelo, Salome Samadashvili asked a question to GNERC chairperson, Davit Narmania: “My question is about the major challenge this country faces – energy security. How is it that the Georgian accomplished a sharp increase in our country’s energy dependency on Russia in the course of the last years? Since 2014, electricity import has doubled and 60% of our electricity comes from Russia. Energy from Russia increased by 12% in one year alone.”
Hydro power plants (HPPs) constitute the major source of energy generation in Georgia. According to 2021’s data, the share of HPPs in the total energy generation was 80.5% followed by thermal power plants with 18.8% whilst wind energy generation is negligible and amounts to only 0.66%. In the reporting period (2014-2021), the total generation increased from 10.4 billion kwt/h to 12.6 billion kwt/h which is a 21.2% growth. Of additional note is that the Enguri and Vardnili HPP cascades account for 33.2% of the total generation (this is according to 2021’s data whilst the average figure of the previous years was 38.3%). In accordance with a verbal agreement, 40% of the generation of these HPPs is supplied to the Russian-occupied Abkhazia. Given the increased consumption in the past years, 40% is not enough and, in fact, the occupied territory receives a comparatively higher share energy generated by these HPPs which is 44.8% annually. Electricity consumption bears a seasonal character. At the same time, since nearly 80% of electricity generation comes from HPPs, electricity generation drops in winter and rises in warmer periods, simultaneously with increasing water resources owing to environmental conditions. Therefore, the country has a shortage of electricity in winter but a surplus in summer. Therefore, since it is impossible to accumulate electricity, Georgia sells electricity in warmer periods of the year (mostly to Turkey) and purchases electricity from Azerbaijan and Russia in colder periods. We take a look at statistical data in order to understand the extent to which Georgia depends on Russia in terms of electricity imports.
Table 1: Electricity Balance (Million Kwt/h)
Source: Energy Service Company
According to the Table 1, electricity import from Russia in nominal indicators has indeed doubled since 2014 as compared to 2021 and Russia’s share accounts for 62% of the total import. However, Russia’s share has shrunk by 15 percentage points as compared to 2014 because Russia’s share in the total electricity import was 77% in 2014. In addition, the share of Russian electricity import includes that energy which is supplied to Abkhazia. The Energy Service Company started to compile these statistics in 2019 and figures of the past years are as follows:
Table 2: Share Energy Supplied to Abkhazia in Russian Energy Import (Million Kwt/h)
According to the data, the share of energy supplied to Abkhazia in energy imported from Russia has been rising in the past year. This indicates that the growth of electricity import from Russia is attributable to that fact. Therefore, if we deduct the volume of energy supplied to Abkhazia from the electricity imported from Russia it turns out that the share of import from Russia in the total import significantly declines and drops to 20% instead of 62%. However, since the Energy Service Company started to compile these statistics from 2019, we cannot make a comparison to 2014’s figure. It would be appropriate to measure the extent to which the share of energy imported from Russia has increased in the total energy consumption. In 2014, this figure was 5.7% whilst the same figure increased to 8.1% in 2021; that is, by 2.4 percentage points. However, there is a one-time significant factor behind this growth. In particular, from 20 January to 7 April 2021, the Enguri HPP was fully shut down for planned repair work. Since Abkhazia does not have an alternative source of energy, the total import of energy from Russia was carried out through the Georgian electricity system which technically caused an exaggeration of import from Russia. In regard to gas supply, Azerbaijan is major gas supplier for Georgia and Georgia receives gas for the social sector and TPPs for reduced prices in line with the contracts signed with Azerbaijan’s state oil and gas company (SOCAR) and the Shah-Deniz consortium. However, at the same time Georgia also buys Russian gas which the country receives from the North-South main gas pipeline. This pipeline transmits 2.2-2.3 billion cubic metres annually and is a major artery for Armenia’s gas supply. Prior to 2017, Georgia was receiving 10% of the total volume of natural gas as a transit fee a. Since 2018, Russia’s Gazprom Export pays a transit fee in a monetary form whilst the amount of payment is a commercial secret. The current demand for natural gas in Georgia has been within the margin of 2.2 billion cubic meters on average in the past few years whist there are some deviations from this average stipulated by climatic conditions or other factors. In regard to the market supply component, local extraction of natural gas is negligible and its share in the total consumption is around 0.3-0.4%. Therefore, Georgia depends on imported natural gas. Table 3 shows natural gas supply in terms of supplying countries.
Table 3: Natural Gas Supply in Georgia (Million Cubic Meters)
According to the statistical data, the share of Russian gas in total import is marginal and has decreased from 11.7% to 7.9% over the past years. However, the Russian gas in the total import dropped by 1.7% whilst in 2019 and 2020 as compared to 2018 but increased again and reached 7.9% as mentioned earlier. It is unclear what Salome Samadashvili means by a 12% growth. If she compares 2020’s figure to 2019, then Russia’s gas import had a 26% growth as opposed to the 12% in her claim. In sum we may say that Georgia’s current energy sector dependence on Russia is not alarming. However, there has been a slight growth trend in the last years which is not desirable and more robust work is needed to reduce this dependency. Growth in energy imports in the past years has been attributable to increased energy consumption in Abkhazia in the past few years which the author of the statement disregards. In order to assess dependency on Russia, it is more appropriate to measure the share of Russian import in the total consumption rather than share of Russian import in the total import. In this case, there is a slight growth which is largely attributable to the scheduled shut down of the Enguri HPP for repair work. Therefore, a straightforward claim that dependency on Russia under the Georgian Dream has increased sharply is wrong.