დეზინფორმაცია: რუსეთის ჯარი უკრაინის ქალაქებს ათავისუფლებს
რუსეთმა უკრაინაში სამხედრო ინტერვენციის პარალელურად საინფორმაციო ომიც გააძლიერა. კრემლი და მასთან დაკავშირებული მედია შეჭრის გასამართლებლად სხვადასხვა დეზინფორმაციულ ნარატივს ავითარებს, რომლებიც, უკრაინის განთავისუფლებას - „დენაციფიკაციას“ და „დემილიტარიზაციას“ გულისხმობს (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5, ბმული 6, ბმული 7).
სინამდვილეში, რუსეთი არა უკრაინის განმათავისუფლებელი, არამედ აგრესორია, რომელმაც 2014 წელს ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსია და დონეცკისა და ლუჰანსკის რეგიონების ნაწილების ოკუპაცია მოახდინა, 2022 წლის 24 თებერვალს კი უკრაინის დანარჩენ ტერიტორიაზე „დენაციფიკაციისა“ და „დემილიტარიზაციისა“ აბსურდული არგუმენტით სრულმასშტაბიანი ომი დაიწყო. მიუხედავად იმისა, თუ რა საბაბს იყენებს პუტინი ომის ლეგიტიმაციისთვის, ფაქტია, რომ რუსეთი სუვერენული უკრაინის ტერიტორიაზე შეიჭრა.
საბაბები, რითაც რუსეთი უკრაინაში „სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას“ ამართლებს
2022 წლის 24 თებერვალს პუტინმა „სპეცოპერაციად“ წოდებული სრულმასშტაბიანი ომის მიზეზად „მოსახლეობის გენოციდისგან დაცვა და უკრაინის დემილიტარიზაციისა და დენაციფიკაციის მიღწევა“ დაასახელა, ასევე, „იმ ხალხის დაცვა, რომლებიც 8 წლის განმავლობაში კიევის რეჟიმისგან შეურაცხყოფას, გენოციდს განიცდიდნენ“. მსგავსი განცხადება პუტინმა 2021 წლის დეკემბერს ადამიანის უფლებათა საბჭოს სხდომაზეც გააკეთა: „რაც ახლა დონბასში ხდება, ძალიან მოგვაგონებს გენოციდს“.
24 თებერვალს კრემლის პრესსპიკერმა, დიმიტრი პესკოვმა, კითხვაზე, თუ რას გულისხმობს „დენაციფიკაცია“ უპასუხა, რომ „იდეალურ შემთხვევაში, უკრაინა უნდა გათავისუფლდეს, უნდა გაიწმინდოს ნაცისტებისგან, პრონაცისტური ხალხისგან და იდეოლოგიისგან“.
კრემლის ანტი-უკრაინული პროპაგანდის მთავარი თეზისი იმის მტკიცებაა, რომ უკრაინა არის ნაცისტური, ფაშისტური სახელმწიფო, რომელიც მოქალაქეებს ეროვნული ნიშნით ავიწროებს და უკრაინულის გარდა სხვა ენაზე საუბარს უკრძალავს.
თუმცა, საერთაშორისო საზოგადოებაში ამ საკითხზე მკაფიო კონსენსუსია - უკრაინას არაფერი აქვს საერთო რუსული პროპაგანდის მიერ წოდებულ "ნაცისტური სახელმწიფოსთან" და ამას არაერთი მაღალი რანგის ევროპელი და ამერიკელი პოლიტიკოსები მოწმობენ.
საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა ცრუ ბრალდებები უწოდა კრემლის გზავნილებს, რომ უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო ოპერაცია ნაციზმთან და ფაშიზმთან ბრძოლას ისახავს მიზნად. გერმანიის კანცლერმა, ოლაფ შოლცმა, ასევე გამოთქვა საკუთარი აზრი პუტინის მიერ დონბასში გენოციდის შეფასებასთან დაკავშირებით - 2022 წელს მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე გამოსვლისას მან ამ ბრალდებებს უბრალოდ „სასაცილო“ (ridiculous) უწოდა.
აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა, რომლის მამინაცვალი ჰოლოკოსტის გადარჩენილი ებრაელი იყო, 2022 წლის 17 თებერვალს გაერო-ში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, რომ რუსეთი უკრაინაში შესაჭრელად საბაბს შექმნის „რუსეთმა შეიძლება აღწეროს ეს მოვლენები, როგორც ეთნიკური წმენდა ან გენოციდი, მასხრად აიგდებს იმ კონცეფციას, რომელსაც ჩვენ ამ პალატაში ასე მსუბუქად არ ვუყურებთ და არც მე ვუყურებ მსუბუქად ჩემი ოჯახის ისტორიიდან გამომდინარე“.
უკრაინაში თითქოსდა გენოციდის შესახებ აქტიური რიტორიკის მიუხედავად, რუსეთმა ბრალდებების დამტკიცება ვერ შეძლო. ამას ადასტურებს სრულიად რუსეთის ოფიცერთა კრება, სადაც ნათქვამია, რომ „კიევის მიერ სამხრეთ-აღმოსავლეთ რეგიონებში ჩადენილი გენოციდის საკითხი არც გაეროში და არც ეუთოში დღის წესრიგში არ დაყენებულა“.
არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება იმისა, რომ უკრაინის მხრიდან დონბასის რეგიონში მშვიდობიანი მოსახლეობის სისტემატური განადგურება მოხდა. ეუთოს მისიამ, რომელიც უკრაინაში 2014 წლიდან მუშაობს, უკრაინის მიერ დონბასის მოსახლეობის გენოციდის ფაქტის დამადასტურებელი ფაქტი ვერ იპოვა.
არ არსებობს არც ერთი საერთაშორისო დოკუმენტი ან შესაბამისი საერთაშორისო ორგანიზაციების დასკვნა, რომელიც მხარს უჭერს მოსკოვის ბრალდებას იმის თაობაზე, რომ აღმოსავლეთ უკრაინის რუსულენოვანი ან ეთნიკური რუსი მაცხოვრებლები იდევნებიან, რომ აღარაფერი ვთქვათ უკრაინის ხელისუფლების მიერ განხორციელებულ გენოციდზე. აღნიშნულს ადასტურებს ევროპის საბჭოს, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრისა და ეუთოს მიერ გამოქვეყნებული ანგარიშები.
უკრაინამ ჰააგის საერთაშორისო სასამართლოში (გაერო-ს მთავარი სამართლებრივი ორგანო) შეიტანა სარჩელი, რათა გაეპროტესტებინა რუსეთის მხრიდან უკრაინაში შეჭრისთვის დასახელებული საბაბი - რომ რუსეთმა უკრაინაში დონბასში უკრაინის მიერ მოწყობილი გენოციდი უნდა დაასრულოს.
უკრაინაში შეჭრის რეალური მიზეზები და მიზნები
იმ საბაბის უკან, რასაც რუსეთი უკრაინაში „სპეციალური სამხედრო ოპერაციის“ გასამართლებლად იყენებს, რეალური მიზეზები დგას. უკრაინასთან დაკავშირებული მისი მისწრაფებები ჯერ კიდევ 2014 წელს გახდა აშკარა.
რუსეთის მიზანია უკრაინის თავისი გავლენის სფეროში, ე.წ. „ახლო საზღვარგარეთში“ დაბრუნება. ამ მიზნის შესრულებისთვის რუსეთი ცდილობს, არ დაუშვას უკრაინის ევროატლანტიკური ინტეგრაცია და მისი დემოკრატიული განვითარება.
უკრაინის ევროატლანტიკური არჩევანის შესაცვლელად რუსეთი ლეგიტიმური მთავრობის დამხობასა და მარიონეტული მთავრობის დანიშვნას ისახავდა მიზნად. ამ მიზნისთვის რუსეთმა ომის პირველივე დღეს, 24 თებერვალს, კიევში დივერსანტები შეიყვანა, ხოლო კიევთან ახლოს მდებარე ჰოსტომელის აეროპორტში სადესანტო დანაყოფები ჩამოსვა. პუტინმა 25 თებერვალს უკრაინულ არმიას მოუწოდა, რომ ხელში აეღოთ ძალაუფლება და ჩამოეგდოთ „ტერორისტებისა“ და „ნარკოტიკებზე დამოკიდებული ბანდის, ნეონაცისტების“ მთავრობა, რომლებმაც კიევის ოკუპაცია მოახდინეს და უკრაინელი ხალხი მძევლად აიყვანეს. თუმცა მოვლენები გეგმის მიხედვით არ წარიმართა, რუსეთმა უკრაინის „გათავისუფლება“ ვერ მოახერხა - უკრაინამ კიევი და სხვა დიდი ქალაქები შეინარჩუნა, ხელისუფლებაში კი ისევ ლეგიტიმური მთავრობაა.
საბრძოლო მოქმედებებიდან 1 თვის შემდეგ, რუსეთის ამოცანები უკრაინასთან მიმართებით, შეიძლება ითქვას, „შეიცვალა“. თუ რუსეთის თავდაპირველი მიზანი მთელი უკრაინის ნაცისტური ძალებისგან გათავისუფლება, კიევის აღება და მარიონეტული მთავრობის დასმა იყო, ამჯერად ის დონეცკისა და ლუჰანსკის სრული „გათავისუფლებისკენ“ ისწრაფვის. შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილემ, სერგეი რუდსკოიმ, განაცხადა, რომ „ოპერაციის პირველი ეტაპის მთავარი მიზნები ძირითადად მიღწეულია, რაც გვაძლევს საშუალებას, ფოკუსირება მოვახდინოთ ჩვენი მთავარი მიზნის მიღწევაზე - დონბასის გათავისუფლებაზე“. როგორც რუდსკოიმ თქვა, მათი ძალები უკვე ლუჰანსკის რეგიონის 93%-ს და დონეცკის რეგიონის 54% აკონტროლებენ.
საერთაშორისო საზოგადოება უკრაინაში რუსეთის მოქმედებებს არალეგიტიმურ შეჭრად და სამხედრო აგრესიად აფასებს
საერთაშორისო საზოგადოება თანხმდება, რომ რუსეთ-უკრაინის ომში აგრესორი რუსეთია, რომელიც სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე შეიჭრა. განსაკუთრებულია გაერო-ს გენერალური ასამბლეის 2022 წლის 2 მარტის სხდომა, სადაც უკრაინაში რუსეთის აგრესიის შესახებ მიიღეს რეზოლუცია. რეზოლუცია, სახელწოდებით - „აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ“, „მოითხოვს, რომ რუსეთის ფედერაციამ დაუყოვნებლივ, სრულად და უპირობოდ გაიყვანოს მთელი თავის ჯარები უკრაინის საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ფარგლებში მდებარე ტერიტორიიდან.“ რეზოლუციაში სუვერენული სახელმწიფოს, ტერიტორიული მთლიანობისა და პოლიტიკური დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ სხვა სახელმწიფოს მიერ სამხედრო ძალის გამოყენება განიმარტება, როგორც აგრესია. რეზოლუციაში დაგმობილია 2022 წლის 24 თებერვალს რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო ძალის გამოყენება და შეფასებულია, როგორც გაერო-ს წესდების მიზნებისა და პრინციპების და 1974 წლის 14 დეკემბრის რეზოლუციის დარღვევა. გამოხატულია ღრმა შეშფოთება სამოქალაქო დაწესებულებებზე თავდასხმებისა და სამოქალაქო პირების, მათ შორის, ქალების, მოხუცების, სპეციალური საჭიროების მქონე პირებისა და ბავშვების, დაღუპვის შესახებ.
გაერო-ს აღნიშნულ რეზოლუციას მხარი დაუჭირა 141-მა სუვერენულმა სახელმწიფომ, ხოლო მის წინააღმდეგ ხმა მისცა 5-მა ქვეყანამ (რუსეთი, ბელარუსი, ჩრდილოეთ კორეა, სირია, ერიტრეა). ამ ფაქტით კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ რუსეთის აბსურდულ მტკიცებას უკრაინაში ნაცისტური რეჟიმის არსებობის შესახებ მსოფლიოს მხოლოდ 5 სახელმწიფო უერთდება. სხვა 141-ივე სახელმწიფო აგრესორად მოიხსენიებს რუსეთს და არა უკრაინას. აღსანიშნავია, რომ მოცემული რეზოლუცია უკანასკნელი ოთხი ათწლეულის განმავლობაში გაერო-ს გენერალური ასამბლეის მიერ მიღებული ამ ტიპის პირველი რეზოლუციაა. 24 მარტს გაერო-ს გენერალურმა ასამბლეამ საგანგებო სესიის ფარგლებში მიიღო კიდევ ერთი რეზოლუცია, სახელწოდებით - „უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიის ჰუმანიტარული შედეგები“. რეზოლუცია რუსეთის ფედერაციის მხრიდან უკრაინის წინააღმდეგ საბრძოლო მოქმედებების დაუყოვნებლივ შეწყვეტას და სამოქალაქო მოსახლეობის, სამედიცინო და ჰუმანიტარული პერსონალის დაცვის უზრუნველყოფას მოითხოვს.
რეზოლუცია ეხმიანება გაერო-ს გენერალური მდივნის მოწოდებას რუსეთისადმი, შეწყვიტოს სამხედრო თავდასხმა და დაუბრუნდეს მოლაპარაკებების გზას.
რუსეთის რეალური ქმედებები უკრაინაში
იმას, რუსეთი უკრაინას კი არა „ათავისუფლებს“, არამედ თავს ესხმის, სხვა მრავალ ფაქტთან ერთად ისიც ადასტურებს, რომ რუსეთი ქალაქებს განურჩევლად ბომბავს. საერთაშორისო ორგანიზაციებისა თუ ცალკეული დასავლური ქვეყნების სადაზვერვო და უსაფრთხოების სამსახურების ინფორმაციით მტკიცდება, რომ რუსეთი თავს ესხმის სამოქალაქო ობიექტებს და შესაბამისად, მისი ქმედებები შესაძლო ომის დანაშაულებს წარმოადგენს.
17 მარტს შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა ვლადიმერ პუტინს “ომის კრიმინალი” უწოდა და რუსეთის ქმედებები უკრაინაში შეაფასა როგორც “სამხედრო დანაშაული”. შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის მოადგილემ ენტონი ბლინკენმა კი 23 მარტს ოფიციალურად განაცხადა, რომ რუსული ძალები უკრაინაში სამხედრო დანაშაულებს სჩადიან. „აშშ-ს მთავრობის შეფასებით, რუსულმა ძალებმა უკრაინაში სამხედრო დანაშაულები ჩაიდინეს”- ვკითხულობთ ბლინკენის განცხადებაში. რუსული ძალების მიერ უკრაინაში მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმას ადასტურებს უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი, მატილდა ბოგნერიც: “მარიუპოლის თეატრისა და მარიუპოლის no.3 საავადმყოფოს დაბომბვა, ჩვენი შეფასებით, მოხდა რუსეთის მხრიდან”.
ამავდროულად, არაერთი ღია წყარო, მათ შორის, Bellingcat-ი, Amnesty International-ი, Human Rights Watch-ი, მოპოვებული ფოტო და ვიდეომასალებისა და მოწმეთა დაკითხვის საფუძველზე ადასტურებს, რომ რუსი სამხედროები განურჩევლად ესხმიან თავს სამოქალაქო ინფრასტრუქტურას და მშვიდობიან მოქალაქეებს. Amnesty International-ის გენერალური დირექტორი აგნეს კალამარდის თანახმად, “რუსულმა ჯარებმა დაუყოვნებლივ უნდა შეწყვიტონ განურჩეველი თავდასხმები ომის კანონების დარღვევით. მიუღებელია ბალისტიკური რაკეტებისა და სხვა არაზუსტი ფეთქებადი იარაღის გამოყენება, რაც იწვევს მშვიდობიანი მოქალაქეების სიკვდილსა და მათი ჯანმრთელობის დაზიანებას”.
ამრიგად, კრემლის მტკიცება, რომ რუსეთი უკრაინის ქალაქებს ათავისუფლებს ყალბია. რუსეთი არა განმათავისუფლებელი, არამედ აგრესორია, რომელიც სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე შეიჭრა და სავარაუდო ომის დანაშაულებს სჩადის. არ არსებობს მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებს, რომ დონეცკის, ლუჰანსკის ან უკრაინის სხვა ტერიტორიაზე მთავრობა მოსახლეობას ენობრივი ან ეთნიკური ნიშნით ავიწროებდა. აღნიშნული უსაფუძვლო ბრალდებებით რუსეთი უკრაინაში სამხედრო ინტერვენციის გამართლებას ცდილობს.

Simultaneously with the invasion of Ukraine, Russia has also started to wage a more robust information warfare. To justify the invasion, the Kremlin and the Kremlin-linked media seek to promote a number of disinformation narratives which imply that Ukraine is being liberated – “denazified” and “demilitarised” (link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6 and link 7).
In fact, Russia is not a liberator of Ukraine but an aggressor which occupied the Crimean Peninsula in 2014 as well as parts of the Donetsk and Luhansk regions whilst on 24 February 2022 launched a full-scale war on the rest of the Ukrainian territory on the ludicrous ground of “denazification” and “demilitarisation.” Irrespective what pretext Putin uses to legitimise his war, it is a fact that Russia invaded the sovereign territory of Ukraine.
Pretexts which Russia Uses to Justify the “Special Military Operation” in Ukraine
On 24 February 2022, Putin stated that the goals of the full-scale war, which he continues to call a “special operation,” is to “protect the population from genocide as well as denazify and demilitarise Ukraine together with the “protection of those people who were abused and subjected to genocide by the Kyiv regime for eight years.” Putin made similar statements at the session of the Human Rights Council in December 2021, saying that “what is happening in Donbas now very much reminds us of genocide.”
On 24 February 2022, the Kremlin spokesman, Dmitry Peskov, said in response to a question that “denazification” implies that “ideally, Ukraine should be liberated, should be purged from Nazis, pro-Nazi people and ideology.”
One of the major pillars of the Kremlin’s anti-Ukraine propaganda is to claim that Ukraine is a Nazi, fascist state which discriminates against its citizens on national grounds and forbids them to speak any other language except for Ukrainian.
However, the international community rallies firmly behind a consensus that Ukraine has nothing to do with a “Nazi state,” as claimed by Russian propaganda, and this is attested to by numerous high-ranking European and American politicians.
The French President, Emanuel Macron, said that the Kremlin’s messages that the military operation against Ukraine aimed to fight against Nazism and Fascism were false allegations. The German Chancellor, Olaf Scholz, also expressed his view on Putin’s assessment on alleged genocide in Donbas and at 2022 Munich Security Conference and said that these allegations were simply “ridiculous.”
The US Secretary of State, Antony Blinken, whose father was a Jewish Holocaust-survivor, stated on 17 February 2022 in his speech before the UN that Russia would create a pretext for the invasion of Ukraine:  “Russia may describe this event as ethnic cleansing or a genocide, making a mockery of a concept that we in this chamber do not take lightly, nor do I do take lightly based on my family history.”
Despite robust rhetoric about an ostensible genocide in Ukraine, Russia failed to prove its allegations. This is confirmed by the Assembly of All-Russian Officers which said: “The issue of genocide committed by Kyiv in south-east regions was not brought on the agenda either in the UN or in the OSCE.”
There is no evidence that Ukraine systematically exterminated the peaceful population in Donbas. The OSCE mission which has been deployed in Ukraine since 2014 did not find a fact that would prove genocide of the Donbas people.
There is not a single international document or conclusion of any international organisation that would support Moscow’s allegations that Russian-speakers or ethnic Russians in Eastern Ukraine are being persecuted or suffering a “genocide” committed by the Ukrainian authorities. This is proven by the reports published by the Council of Europe, the UN High Commissioner for Human Rights and the OSCE.
Ukraine has brought a case against Russia at The Hague International Court (the UN’s top judiciary organ) to protest Russia’s pretext of the invasion of Ukraine - that Russia is going to end the genocide committed by Ukraine in Donbas.
On 16 March 2022, the International Court of Justice (ICJ) released a preliminary decision over Ukraine’s case against Russia. The case was about Russia’s false claims about genocide and using these claims to justify its aggression against Ukraine. The court declared:  “Under these circumstances, the Court considers that Ukraine has a plausible right not to be subjected to military operations by the Russian Federation for the purpose of preventing and punishing an alleged genocide on the territory of Ukraine.” The ICJ also called for the Russian Federation to “immediately suspend the military operations that it commenced on 24 February 2022 in the territory of Ukraine” and said “the Russian Federation shall ensure that any military or irregular armed units which may be directed or supported by it, as well as any organizations and persons which may be subject to its control or direction, take no steps in furtherance of the military operations.”
Real Reasons and Objectives for Invading Ukraine
There are real reasons behind the pretext which Russia uses to justify the “special military operation” in Ukraine and Russia’s aspirations vis-à-vis Ukraine became apparent as early as in 2014.
Russia’s goal is to bring Ukraine back to its sphere of influence – the so-called “near abroad.” To this end, Russia seeks to prevent Ukraine’s Euro-Atlantic integration as well as its democratic development.
In order to alter Ukraine’s Euro-Atlantic choice, Russia aimed to topple legitimate authorities in Kyiv and install a puppet government instead. To this end, Russia sent saboteurs to Kyiv on the very first day of the war on 24 February 2022 and made airborne drops at the Hostomel airport near Kyiv. On 25 February 2022, Putin urged the Ukrainian military to take power into their hands and overthrow the government of “terrorists” and the “drug-addict neo-Nazi gang” which occupied Kyiv and took Ukrainian people hostages. However, events did not unfold as planned and Russia failed to “liberate” Ukraine – the Ukrainians kept Kyiv and other large cities whilst the legitimate government remains in power.
One month after the fighting broke out, it is possible to conclude that Russia’s objectives vis-à-vis Ukraine were “altered.” If Russia’s initial aim was to “liberate” the entire Ukraine from Nazi forces, capture Kyiv and install a puppet government, now it aspires to “fully liberate” the Donetsk and the Luhansk regions. Sergei Rudskoi, Deputy Head of the Russian General Staff, stated:  “The main objectives of the first stage of the operation have generally been accomplished which makes it possible to focus our core efforts on achieving the main goal, the liberation of Donbas.” As claimed by Mr Rudskoi, their forces now control 93% of Ukraine's Luhansk region and 54% of the Donetsk region.
International Community Believes Russia’s Actions in Ukraine are an Illegitimate Invasion and a Military Aggression
The international community agrees that Russia, which invaded the territory of a sovereign nation, is an aggressor in the Russian war against Ukraine. The United Nation’s General Assembly session on 2 March 2022, where a resolution about Russia’s aggression was adopted, is of particular importance. The resolution, entitled Aggression Against Ukraine, demands that “the Russian Federation immediately, completely and unconditionally withdraw all of its military forces from the territory of Ukraine within its internationally recognised borders.” The resolution defines aggression as the use of armed force by a state against the sovereignty, territorial integrity or political independence of another state. The resolution condemns Russia’s use of force against Ukraine starting on 24 February 2022 and it is assessed as violation of the aims and the principles of the UN Charter as well as the resolution of 14 December 1974.
This UN resolution was voted in favour by 141 sovereign nations whilst only five voted against (Russia, Belarus, North Korea, Syria and Eritrea). This is yet another confirmation that only five nations join Russia’s ludicrous claims about Ukraine being governed by a Nazi regime. All of these 141 nations say that Russia, not Ukraine, is the aggressor. Of note is that the aforementioned resolution is the first of its kind adopted by the UN General Assembly in the last four decades. On 24 March 2022, the UN General Assembly also adopted another resolution as a part of its emergency session entitled Humanitarian Consequences of the Aggression against Ukraine. The resolution demands that Russia immediately cease fighting against Ukraine and ensure the protection of civilians as well as medical and humanitarian workers.
The resolution recalls the UN Secretary General’s call for Russia to stop the military attack and return to negotiations.
Russia’s Real Actions in Ukraine
Russia’s indiscriminate bombing of Ukrainian cities, together with a myriad of other facts, also confirms the reality that Russia is attacking Ukraine and not liberating it. According to reports of international organisations and some Western intelligence and security agencies, it is confirmed that Russia is attacking civilian facilities and, therefore, its actions constitute possible war crimes.
On 17 March 2022, US President Joe Biden said Vladimir Putin was a “war criminal” and assessed Russia’s actions in Ukraine as a “war crime.” On 23 March 2022, the US Secretary of State, Antony Blinken, officially stated that the Russian forces are committing war crimes in Ukraine. According to the statement:  “The US government assesses that members of Russia’s forces have committed war crimes in Ukraine.” Matilda Bogner, head of the UN Human Rights Monitoring Mission in Ukraine, also confirmed attacks of Russian forces against civilians:  “We assess that it was Russia which bombed the Mariupol theatre and Mariupol Hospital no. 3.”
At the same time, plenty of open sources, including Bellingcat, Amnesty International and Human Rights Watch confirm that based on collected photo and video materials as well as witness testimonies, the Russian military is indiscriminately attacking civilian infrastructure and civilians. According to Agnès Callamard, Amnesty International’s Secretary General:  “The Russian troops should immediately stop carrying out indiscriminate attacks in violation of the laws of war which cause civilian deaths and injuries.”
Therefore, the Kremlin’s claim that Russia is liberating Ukrainian cities is fake. Russia is not a liberator but an aggressor which invaded the territory of a sovereign nation and is committing possible war crimes. There is no evidence that the government of Ukraine persecuted the population of the Donetsk and the Luhansk regions based on language or ethnicity. Russia seeks to justify its military intervention in Ukraine with these groundless allegations.