დეზინფორმაცია: კადრები ბუჩადან უკრაინამ დადგა
2022 წლის 4 მარტს რუსეთის ოფიციალურმა უწყებებმა ბუჩაში დატრიალებულ ტრაგედიას უკრაინის მხრიდან მოწყობილი პროვოკაცია და დადგმული სცენა უწოდეს. კრემლს მტკიცებულებად მოჰყავს ფაქტი, რომ რუსულმა ჯარებმა ბუჩა 30 მარტს დატოვეს, ხოლო 31 მარტს და 2 აპრილს გაკეთებულ განცხადებებში უკრაინული მხარე გარდაცვლილებზე არაფერს ამბობს. გარდა ამისა რუსეთი ამტკიცებს, რომ სულ მცირე 4 დღის შემდეგ, გარდაცვლილების სხეულები არ არის გამაგრებული, არ აქვს დამახასიათებელი გვამური ლაქები და დაგროვებული სისხლის კვალი, რაც არაბუნებრივია (ბმული1, ბმული 2).
სინამდვილეში, რუსეთის მტკიცება, რომ ბუჩას კადრები დადგმულია, დეზინფორმაციაა. The New York Times-მა ბუჩას სატელიტური ფოტოები გააანალიზა და დაადგინა, რომ მოქალაქეების დიდი ნაწილი სამ კვირაზე მეტი ხნის წინ მოკლეს, ანუ მაშინ, როდესაც ქალაქს რუსული სამხედროები აკონტროლებდნენ.
ვიდეოში, რომელიც ადგილობრივი საბჭოს წევრმა 1 აპრილს ბუჩაში გადაიღო, ჩანს, რომ იაბლონსკას ქუჩის გასწვრივ მრავალი ცხედარია მიმოფანტული. Maxar Technologies-ის მიერ The New York Timess-ისთვის მიწოდებული სატელიტური ფოტოები ამტკიცებს, რომ მათგან მინიმუმ 11 სხეული ქუჩაში 11 მარტიდან იყო, იმ დროიდან, როცა რუსულმა სამხედროებმა ქალაქის ოკუპაცია მოახდინეს.
იმის დასადასტურებლად, თუ როდის მოკლეს მშვიდობიანი მოქალაქეები და როდის გამოჩნდა მათი სხეულები ქუჩებში, The New York Times-ის ვიზუალური გამოძიების ჯგუფმა ჩაატარა სატელიტური გამოსახულების წინასწარი და შემდგომი ანალიზი. სურათებზე ნაჩვენებია ადამიანის სხეულის ზომის მუქი ობიექტები, რომლებიც იაბლონსკას ქუჩაზე 9 მარტიდან 11 მარტამდე ჩნდება. ობიექტების პოზიციები ზუსტად ემთხვევა იმ პოზიციებს, რომლებშიც სხეულები 1 აპრილის კადრებში ჩანს. შემდგომმა ანალიზმა აჩვენა, რომ ობიექტები ამავე პოზიციაში სამ კვირაზე მეტი ხნის განმავლობაში იმყოფებოდნენ.
სიკვდილის გამომწვევი მიზეზები უცნობია. გარდაცვლილების სხეულები სხვადასხვა ადგილასაა ნაპოვნი. მეორე ვიდეოში, რომელიც იაბლონსკას ქუჩაზეა გადაღებული ჩანს 3 სხეული. ერთ-ერთი ველოსიპედის გვერდით, მეორე კი მიტოვებული მანქანის სიახლოვესაა. სატელიტური გამოსახულებები აჩვენებს, რომ აღნიშნული მიტოვებული მანქანები და მასთან ახლოს მდებარე სხეულები 20-21 მარტის შუალედში გამოჩნდა.
წყარო: The New York Timess
რუსეთი თავის მტკიცებას, რომ გარდაცვლილების სხეულები არ არის გამაგრებული, არ აქვს დამახასიათებელი გვამური ლაქები და დაგროვებული სისხლის კვალი, რაც არაბუნებრივია, მანიპულაციის საშუალებად იყენებს. BBC-ისთან ინტერვიუში სასამართლო პათოლოგისტმა, რომელიც რუანდასა და კოსოვოში ომის დანაშაულებს იძიებდა, განაცხადა, რომ 4 დღის შემდეგ სხეულის გამაგრება „ჩვეულებრივ მცირდება“. რაც შეეხება გვამურ ლაქებს, პათოლოგისტი აღნიშნავს, რომ ადამიანის გარეგნობა, რომელიც ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების ან ძალადობის შედეგად გარდაიცვალა, მნიშვნელოვნად განსხვავდება იმის მიხედვით, თუ რა იარაღია გამოყენებული, რა მანძილიდან გაისროლეს და ა.შ.
ასევე რუსეთის მტკიცება, რომ გარდაცვლილებს სისხლის კვალი არ ეტყობათ და ამიტომ სცენები დადგმულია, ყალბია. სასამართლო პათოლოგისტის თქმით, გარდაცვლილის სხეულზე სისხლი ყოველთვის ხილული არაა. ამის მიზეზი სისხლის სხვადასხვა ადგილას დაგროვებაა - ის შეიძლება სხეულის ქვეშ ჩაიღვაროს ან სქელმა ტანსაცმელმა შეიწოვოს. ამასთან, თუ სხეული დაწოლილ მდგომარეობაშია, სისხლის დაგროვების ადგილი შესაძლოა ფოტოდან ხილული არ იყოს.
რუსეთის კიდევ ერთი ყალბი მტკიცების თანახმად, უკრაინის მიერ გავრცელებულ ვიდეოში გარდაცვლილებად წარმოჩენილი სხეულები მოძრაობენ. ვიდეოს კარგი ხარისხი არ აქვს, თუმცა მისი დაკვირვებით ანალიზი აჩვენებს, რომ ე.წ. „მოძრავი მკლავი“, სინამდვილეში, მანქანის საქარე მინის ქვედა მარჯვენა კუთხეში არსებული ნიშანია - ლაქა ან წვიმის წვეთი.
კიევის რეგიონი რუსებისგან სრულად 2 აპრილს გათავისუფლდა. უკრაინის გენერალური პროკურორის, ირინა ვენედიკტოვას, თანახმად, კიევის რეგიონიდან 410 მოკლული მოქალაქის სხეული გაიტანეს. რეგიონში, ბუჩას ჩათვლით, მშვიდობიანი მოქალაქეების მასობრივი სასაფლაოებიც იპოვეს. Maxar Technologies-ის სატელიტურმა გამოსახულებებმა დაადასტურა, რომ მასობრივი სასაფლაოების პირველი ნიშნები церкви Андрея Первозванного и Всех Святых в Буче-ის მახლობლად, 10 მარტს იყო.
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა, 3 აპრილს Twitter-ის ოფიციალურ ანგარიშზე გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ბუჩაში მომხდარს „ხოცვა-ჟლეტა“ (Massacre) უწოდა: „შოკირებული ვარ გათავისუფლებული კიევის რეგიონში რუსეთის არმიის მიერ ჩადენილი სისასტიკის ამსახველი შემზარავი კადრებით. #BuchaMassacre. ევროკავშირი ეხმარება უკრაინასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს საერთაშორისო სასამართლოებში დევნის წარმოებისთვის საჭირო მტკიცებულებების შეგროვებაში. ევროკავშირის შემდგომი სანქციები და მხარდაჭერა უკვე გზაშია“.
3 აპრილს ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა, ბორის ჯონსონმა, განაცხადა, რომ უკრაინელ უდანაშაულო მოქალაქეებზე „საზარელი თავდასხმები“ ბუჩასა და ირპინში იყო უფრო მეტი მტკიცებულება ომის დანაშაულებისა.
Human Rights Watch-მა შეაგროვა შემთხვევები, როდესაც რუსული სამხედრო ძალები არღვევდნენ ომის კანონებს მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ ჩერნიჰოვის, ხარკოვისა და კიევის ოკუპირებულ რეგიონებში. მათ შორისაა ბუჩაში ჩადენილი ძალადობის შემთხვევებიც. Human Rights Watch in Europe and Central Asia-ის დირექტორმა, ჰიუ ვილიამსონმა 3 მარტს განაცხადა, რომ „შემთხვევები, რომლებიც ჩვენ დავაფიქსირეთ, წარმოადგენს ენით აღუწერელ მიზანმიმართულ სისასტიკეს და ძალადობას უკრაინაში მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ. გაუპატიურება, მკვლელობა და სხვა ძალადობრივი ქმედებები რუსეთის ძალების პატიმრობაში მყოფი ადამიანების მიმართ უნდა იქნას გამოძიებული, როგორც ომის დანაშაული“.
4 აპრილს ამერიკის პრეზიდენტმა, ჯო ბაიდენმა, პუტინის „სასტიკი“ და „ომის კრიმინალი“ უწოდა: „შეიძლება გახსოვთ, როგორ გამაკრიტიკეს პუტინისთვის ომის კრიმინალის წოდების გამო…თუმცა, ეს ჭეშმარიტებაა - ჩვენ ვნახეთ რაც ხდება ბუჩაში - ის ომის კრიმინალია... ეს კაცი სასტიკია და რაც ბუჩაში ხდება აღმაშფოთებელია.
Amnesty International-ის გენერალური მდივნის, აგნეს კალამარის, 4 აპრილს გაკეთებული განცხადების მიხედვით, „ბუჩადან მიღებული მასალები ომის დანაშაულების უფრო ფართო ნიმუშებს გვაჩვენებს, რომლებიც მოიცავს სასამართლოს გარეშე სიკვდილით დასჯასა და წამებას უკრაინის სხვადასხვა ოკუპირებული ადგილებიდან. ვშიშობთ, რომ რუსი ჯარისკაცების მხრიდან ბუჩაში მოქალაქეებზე ძალადობა არ არის ერთადერთი შემთხვევა. აღნიშნული ინციდენტები უნდა იქნა გამოძიებული, როგორც ომის დანაშაულები“.
გაერო-ს გენერალურმა მდივანმა, ანტონიო გუტიერეშმა, 4 აპრილს განაცხადა, რომ შოკირებულია იმ ფოტომასალებით, რომლებიც ბუჩაში მოკლულ მშვიდობიან მოსახლეობას ასახავს. მან ყურადღება გაამახვილა დამოუკიდებელი გამოძიების მნიშვნელობაზე, რომელიც ეფექტურ ანგარიშვალდებულებას გამოიწვევს. მიშელ ბაჩელეტმა, გაერო-ს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა, თქვა, რომ მასალები, რაც ბუჩადან მიიღეს „აჩენს სერიოზულ და შემაშფოთებელ კითხვებს შესაძლო ომის დანაშაულებთან, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის მძიმე დარღვევებთან და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის სერიოზულ დარღვევებთან დაკავშირებით“.
5 აპრილს ევროკავშირმა გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც უმკაცრესად გმობს რუსეთის შეიარაღებული ძალების მიერ ჩადენილ სისასტიკეს ოკუპირებული უკრაინის რიგ ქალაქებში, რომლებიც ახლა უკვე განთავისუფლებულია. მასში ნათქვამია, რომ ქალაქ ბუჩასა და უკრაინის სხვა ქალაქებში მომხდარი მასობრივი ხოცვა-ჟლეტა ევროპის მიწაზე ჩადენილი სისასტიკეების სიაში ჩაიწერება.
ამრიგად, რუსეთის მტკიცება, რომ უკრაინამ ბუჩაში მშვიდობიანი მოქალაქეების მოკლული სხეულების სცენა დადგა, ყალბია. სატელიტური ფოტოები აჩვენებს, რომ სხეულები ბუჩას ქუჩებში ჯერ კიდევ 3 კვირის წინ გამოჩნდა. რუსეთის მიერ უკრაინაში განხორციელებული ქმედებები, არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის მიხედვით, ომის დანაშაულად კვალიფიცირდება.

Disinformation:  Scenes from Bucha were staged by Ukraine
On 4 April 2022, Russian authorities claimed that tragedy in Bucha was a provocation from Ukraine and a hoax. As evidence, the Kremlin says that Russian troops withdrew from Bucha on 30 March whilst Ukrainians did not say anything about dead people in their statements made on 31 March and 2 April. In addition, Russia claims that at least four days after, the dead bodies did not become rigid nor did they have a typical cadaver appearance and traces of blood which is unnatural (link 1 and link 2).
In fact, Russia’s claim that the scenes in Bucha are staged is a piece of disinformation. The New York Times analysed satellite images of Bucha and concluded that at least 11 bodies had been on the street since March 11 when Russia occupied the town.
Footage recorded by a local council member on 1 April 2022 in Bucha shows multiple corpses scattered across Yablonska Street. Satellite images, provided by Maxar Technologies to the New York Times, prove that at least 11 bodies had been on the street since March 11 when Russia occupied the town.
In order to prove when peaceful civilians were killed and their bodies started to appear in the streets, a visual investigation team from the New York Times did a pre and post-situation analysis of satellite images. The images show human-size dark objects which start to appear on Yablonska Street from 9 to 11 March. The positions of these objects are perfectly aligned with positions in which bodies are shown in 1 April 2022 footage. Further analysis also demonstrated that the objects remained in the same position for over three weeks.
The causes of death are unknown. Dead bodies were found in different places. The piece of second footage which was recorded on Yablonska Street shows three bodies. One of them lies next to a bicycle and another is near an abandoned car. Satellite images show that this abandoned bicycle, the car and the nearby bodies appeared in the period of 20-21 March.
Source:  New York Times
Russia claims that the dead bodies were not rigid, did not have a typical cadaver appearance and traces of accumulated blood. This, according to Russia, is unnatural and it seeks to use this as an instrument of manipulation. In an interview with the BBC, one of the forensic pathologists who worked on war crimes investigation in Rwanda and Kosovo stated that the body becoming rigid “usually subsides” by the fourth day after death. In regard to a cadaver’s appearance, the pathologist stated that the appearance of a human who was killed by a firearm or as a result of violence significantly differs based on what firearm was used, what was the shooting distance, etc.
In addition, Russia’s claims that the dead bodies have no blood stains and, therefore, the scenes are staged. This is fake. As stated by the aforementioned forensic pathologist, there is not always visible blood on a dead body since blood may accumulate in different places – pool underneath the body or soak into thick clothing, for example. In addition, if a body lies facing downward, blood accumulation place may not be visible from a photograph.
According to another false claim from Russia, the bodies are moving in the footage released by Ukraine. The video is not a high quality one, although careful analysis shows that the so-called “moving arm” is in fact a dot at lower right angle of a vehicle’s windshield – this could a stain or a rain drop.
The Kyiv region was fully liberated from the Russians on 2 April 2022. According to the Prosecutor General of Ukraine, Irina Venediktova, 410 bodies of murdered Ukrainian nationals were removed from the Kyiv region. Mass graves of civilians were also found in the region, including ones in Bucha. Satellite images from Maxar Technologies confirmed that the first signs of mass graves near the Church of Andrew the Apostle and All Saints in Bucha appeared on 10 March.
The President of European Council, Charles Michel, released a statement on his official Twitter account on 3 April 2022, saying that what happened in Bucha was a massacre:  “Shocked by haunting images of atrocities committed by the Russian army in the Kyiv liberated region #BuchaMassacre. The EU is assisting #Ukraine & NGOs in gathering necessary evidence for pursuit in international courts. Further EU sanctions & support are on their way.”
On 3 April 2022, UK Prime Minister, Boris Johnson, stated that Russia's "despicable attacks" on innocent Ukrainian civilians in Bucha and Irpin are more evidence of war crimes.
Human Rights Watch has documented cases of Russian military forces committing laws-of-war violations against civilians in the occupied regions of Chernihiv, Kharkiv and Kyiv, including cases of violence committed in Bucha. Human Rights Watch in Europe and Central Asia Director, Hugh Williamson, stated on 3 April 2022:  “The cases we documented amount to unspeakable, deliberate cruelty and violence against Ukrainian civilians. Rape, murder and other violent acts against people in the Russian forces’ custody should be investigated as war crimes.”
On 4 April 2022, the US President, Joe Biden, called Putin “brutal” and a “war criminal:”  “You may remember I got criticised for calling Putin a war criminal. Well, the truth of the matter – we saw it happen in Bucha – he is a war criminal. This guy is brutal and what’s happening in Bucha is outrageous.”
On 4 April 2022, Agnès Callamard, Secretary General of Amnesty International, stated:  “These reports from Bucha are showing a wider pattern of war crimes including extrajudicial executions and torture in other occupied areas of Ukraine. We fear the violence suffered by civilians in Bucha at the hands of Russian soldiers is not unique. These incidents should be investigated as war crimes.”
On 4 April 2022, UN Secretary General Antonio Guterres stated that he was deeply shocked by the images of civilians killed in Bucha, Ukraine and highlighted the importance of an independent investigation that would lead to effective accountability. Michelle Bachelet, the United Nations High Commissioner for Human Rights, said that reports from Bucha “raise serious and disturbing questions about possible war crimes as well as grave breaches of international humanitarian law and serious violations of international human rights law.”
On 5 April 2022, the European Union released a statement where it condemns in the strongest possible terms the atrocities committed by the Russian armed forces in a number of occupied Ukrainian towns that have now been liberated. The statement says that the massacres in the town of Bucha and other Ukrainian towns will be inscribed in the list of atrocities committed on European soil.
Therefore, Russia’s claim that Ukraine staged the scenes of dead bodies of civilians is fake. Satellite images show that bodies in Bucha appeared as early as three weeks ago. A number of international organisations believe that Russia’s actions committed in Ukraine qualify as war crimes.