ოთარ შამუგია: [აგრარული პროდუქციის ექსპორტი] შარშან 200 მლნ დოლარზე მეტი ზრდა გვქონდა
რეზიუმე: 2021 წელს საქართველოდან 1,142 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი განხორციელდა. იგივე მაჩვენებელი 2020 წელს 942 მლნ აშშ დოლარი იყო. როგორც ვხედავთ, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი მართლაც 200 მლნ აშშ დოლარით არის გაზრდილი. შესაბამისად, განცხადების ეს ნაწილი არის სიმართლე.
რაც შეეხება განცხადების მეორე ნაწილს - საექსპორტო ბაზრის დივერსიფიკაციას, ბოლო წლების მიხედვით, 2021 წელს აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი ყველაზე მეტ - 99 ქვეყანაში განხორციელდა, თუმცა 2018 წლის მონაცემთან შედარებით, საექსპორტო ბაზარი სამი ერთეულით არის გაზრდილი, რაც სამინისტროს მხრიდან ბაზრების დივერსიფიკაციის მიმართულებით გაწეული მუშაობის განსაკუთრებით ეფექტურობაზე არ მიუთითებს. თანაც, საექსპორტო ქვეყნების რაოდენობის ზრდაზე უფრო მნიშვნელოვანი ის არის, ექსპორტის მთლიან რაოდენობაში - ძირითადი საექსპორტო ქვეყნების წილი წლების მიხედვით, როგორ იცვლებოდა.
სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ მთავარ სავაჭრო პარტნიორად კვლავ რუსეთი რჩება და რუსეთის წილი აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტში ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში მზარდია, გამონაკლისი იყო 2020 წელი, როდესაც წილი 1 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. აღნიშნული კი, კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ბაზრების დივერსიფიცირების კუთხით წლების განმავლობაში განსაკუთრებული წარმატებისთვის არ მიგვიღწევია და რუსეთის ბაზარზე კვლავ დიდი დოზით ვართ დამოკიდებული. რუსეთი კი არასტაბილური პარტნიორია, რომელიც სავაჭრო ურთიერთობებს ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.
აქედან გამომდინარე, ოთარ შამუგიას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ რუსეთში გასულ აგროსასურსათო პროდუქციაზე საუბრისას, მთლიანად ექსპორტზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „ შარშან მნიშვნელოვანი ზრდა გვქონდა - მთლიანობაში 200 მლნ დოლარზე მეტი ზრდა გვქონდა აგრარული პროდუქციის ექსპორტთან მიმართებაში. იმ ქვეყნების რაოდენობაც, სადაც პროდუქცია გადის, ყოველწლიურად მზარდია. ესეც მიანიშნებს იმაზე, რომ დივერსიფიკაციის პოლიტიკა აქტიურია“.
2021 წელს, საქართველოდან 1,142 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქციაა ექსპორტირებული, რაც 2020 წლის მაჩვენებელს 21%-ით აღემატება. ძირითადად ექსპორტირებულია: ღვინო (21%), სპირტიანი სასმელები (14%), მინერალური და მტკნარი წყლები (12%), კაკლოვანი ხილი (ძირითადად თხილი) (10%) და უალკოჰოლო გაზიანი სასმელები (5%).
თუ მხედველობაში არ მივიღებთ სიგარეტის, თამბაქოს და თამბაქოს ნედლეულის ექსპორტს, რაც უმეტესწილად წარმოადგენს რეექსპორტს, 2020 წელთან შედარებით, 2021 წელს, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი 17%-ით გაიზარდა და 1,086 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (წინა წელს 898.2 მლნ აშშ დოლარი იყო).
გრაფიკი 1: საგარეო ვაჭრობა წლების მიხედვით (მლნ აშშ დოლარი)
წყარო: გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2021 წელს, 2020 წელთან შედარებით, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი 21%-ით (200 მლნ აშშ დოლარით) გაიზარდა, იმპორტი - 12%-ით, ხოლო უარყოფითი სავაჭრო სალდო 22%-ით შემცირდა.
2021 წელს, აგროსასურსათო პროდუქტების ექსპორტი 99 ქვეყანაში განხორციელდა.
2021 წელს, აგროსასურსათო პროდუქციის ძირითადი საექსპორტო ბაზრებია: რუსეთი (386 მლნ აშშ დოლარი), ევროკავშირი (180 მლნ აშშ დოლარი), უკრაინა (108 მლნ აშშ დოლარი), აზერბაიჯანი (108 მლნ აშშ დოლარი), სომხეთი (88 მლნ აშშ დოლარი) და ბელარუსი (35 მლნ აშშ დოლარი).
მთლიანი აგროსასურსათო ექსპორტის ყველაზე დიდი წილი რუსეთზე მოდის (ექსპორტის 34%). მას დაახლოებით ორჯერ ჩამოუვარდება ევროკავშირი - 16%. უკრაინაში აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტმა 9%, აზერბაიჯანში - 9%, სომხეთში - 8%, ბელორუსიაში - 3%, ყაზახეთში - 3%, ჩინეთში 2% და ა.შ. შეადგინა (იხილეთ: სტატია).
საანგარიშო წელს ექსპორტი რუსეთში 98.8 მლნ აშშ დოლარით (34%-ით) გაიზარდა და 386 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ექსპორტის ზრდის განმაპირობებელი პროდუქტების სია მრავალფეროვანია, მათ შორის ყველაზე მეტად გაზრდილია მინერალური და მტკნარი წყლების, კარტოფილის, უალკოჰოლო გაზიანი სასმელების და ღვინის ექსპორტი. მათი ღირებულება წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, შესაბამისად 17.0 მლნ (39%), 13.7 მლნ (21-ჯერ), 11.6 მლნ (81%) და 11.2 მლნ (9%) აშშ დოლარით გაიზარდა.
2021 წელს, საქართველოდან ევროკავშირის ქვეყნებში ექსპორტირებულია 180 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქცია, რაც 14%-ით (22 მლნ აშშ დოლარი) აღემატება 2020 წლის მაჩვენებელს. 2021 წელს აგროსასურსათო პროდუქციის მთლიან ექსპორტში ევროკავშირის ქვეყნების წილი 16%-ს შეადგენს. ძირითადად ექსპორტირებულია: თხილი, პირველადი და გადამუშავებული სახით (50%), ღვინო (16%), სპირტიანი სასმელები (12%), მინერალური და მტკნარი წყლები (11%).
2021 წელს, 2020 წელთან შედარებით, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის ზრდა ძირითადად გამოწვეულია ღვინის (21%), უალკოჰოლო გაზიანი სასმელების (5%), მინერალური და მტკნარი წყლების (12%), კაკლოვანი ხილის (ძირითადად თხილი - 10%), სპირტიანი სასმელების (14%) და კარტოფილის ექსპორტის ზრდით.
როგორც განხილული მასალიდან ჩანს, 2021 წელს წინა წელთან შედარებით, აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი მართლაც 200 მლნ აშშ დოლარით არის გაზრდილი. შესაბამისად, მინისტრის განცხადების ეს ნაწილი სიმართლეს შეესაბამება.
ასევე აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან უარყოფითი სავაჭრო სალდო კლების ტენდენციით ხასიათდება. აღნიშნული, დიდწილად რუსეთის ბაზრის გახსნის შედეგად ექსპორტის მოცულობის ზრდით შეიძლება აიხსნას. მეორე მხრივ, ბოლო წლებში შენელებული ეკონომიკური ზრდა და ვალუტის კურსის შემცირება (გაუფასურება) იმპორტის ზრდის შეზღუდვას, ცალკეულ წლებში კი შემცირებას, ხელს უწყობს. ვინაიდან ლარის კურსის შემცირება იმპორტული საქონლის გაძვირებასთან ერთად უცხოელთათვის ქართულ პროდუქციას აიაფებს, კურსის ეფექტიც ექსპორტის ზრდის ერთ-ერთი წამახალისებელი ფაქტორიცაა.
რაც შეეხება განცხადების მეორე - ბაზრების დივერსიფიცირების, ნაწილს, როგორც აღვნიშნეთ, 2021 წელს აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი 99 ქვეყანაში განხორციელდა.
2018 წელს საექსპორტო ბაზრების რაოდენობა - 96, 2019 წელს - 94, 2020 წელს კი 92 იყო. როგორც ვხედავთ, ბოლო წლების განმავლობაში საექსპორტო ბაზრების რიცხვი 2018 წლიდან მცირდებოდა, 2021 წელს მათი რაოდენობა 3 ერთეულით გაიზარდა. აღნიშნული ფაქტი ბაზრების დივერსიფიცირების მიმართულებით სამინისტროს მიერ განხორციელებულ მნიშვნელოვან აქტივობებზე ცალსახად არ მიუთითებს.
გარდა ამისა, საექსპორტო ქვეყნების რაოდენობის ზრდაზე გაცილებით მნიშვნელოვანი ინდიკატორი, ექსპორტის მთლიან რაოდენობაში - ძირითადი საექსპორტო ქვეყნების წილის ცვლილებაა. მაგ. თუ ექსპორტი ხორციელდება 50 ქვეყანაში და თითოეულის წილი მთლიან ექსპორტში 2-2%-ია, ეს დივერსიფიცირებული ბაზრის კარგი მაგალითია. ხოლო თუ ექსპორტი ხორციელდება 100, მაგრამ აქედან 2 ქვეყნის წილი 90%-ია ხოლო დარჩენილ 98-ზე მხოლოდ 10% ნაწილდება ეს დივერსიფიცირებული ბაზრის ცუდი მაგალითია. შესაბამისად, მინისტრის მეთოდი, რითაც ის დივერსიფიკაციას აფასებს, არარელევანტურია. მნიშვნელოვანია არა საექსპორტო ქვეყნების ნუსხის რაოდენობრივი ზრდა, არამედ ახალ ბაზრებზე ექსპორტის მოცულობა გახდეს იმდენად მნიშვნელოვანი, რომ კონცენტრაციის [1] შემცირება გამოიწვიოს. ამ კუთხით კი ერთადერთი გამოკვეთილი ტენდენცია რუსეთზე დამოკიდებულების ზრდაა.
ცხრილი 1: აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის გადანაწილება ქვეყნების მიხედვით
როგორც სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, ბოლო წლების განმავლობაში აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი რუსეთში ყოველწლიურად იზრდება, გამონაკლისი იყო 2020 წელი, როდესაც ექსპორტი მცირედით -1%-ით შემცირდა. ბოლო ოთხი წლის მონაცემების მიხედვით, რუსეთში აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი 9 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი. რაც შეეხება ევროკავშირის ქვეყნებს, აქაც სამი წლის განმავლობაში ერთპროცენტიანი ზრდა ფიქსირდებოდა, გასულ წელს პირიქით - ექსპორტი ერთი პროცენტული პუნქტით შემცირდა. ანალოგიური მდგომარეობაა უკრაინის შემთხვევაშიც. დანარჩენ ძირითად სავაჭრო ქვეყნებში ექსპორტ ან მცირედით შემცირებული ან იგივე ნიშნულზეა შენარჩუნებული, აქაც გამონაკლისი სომხეთია, სადაც გასულ წელს ექსპორტი ორი პროცენტული პუნქტით გაიზარდა. აღნიშნული კი იმის დასტურია, რომ ბაზრების დივერსიფიცირების კუთხით წლების განმავლობაში განსაკუთრებული წარმატებისთვის არ მიგვიღწევია.
განხილული სტატისტიკურ მასალაზე დაყრდნობით, მთავარ სავაჭრო პარტნიორად კვლავ რუსეთი რჩება, რუსეთი კი, როგორც არაერთხელ აღგვინიშნავს, არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორია და სხვადასხვა ქვეყნებთან, მათ შორის საქართველოსთან, სავაჭრო ურთიერთობებს პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს. ამიტომ რუსულ ბაზარზე დამოკიდებულების მატება ყოველთვის სარისკოა.

Otar Shamugia: “We had over USD 200 million in growth [in agricultural produce export.]”
Resume: The total value of agri-food produce exported from Georgia in 2021 is USD 1,142 million whilst it was USD 942 million in 2020. As we see, the export of agri-food products has indeed increased by USD 200 million. Therefore, that part of Otar Shamugia’s statement is true.
In regard to the second part of the statement which concerns the diversification of the export market, the data of the last years show that the number of countries where Georgia’s agri-food was exported was the highest and reached 99. However, export markets increased by merely three units as compared to 2018 which is not indicative of any particular efficacy of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture’s work in terms of export market diversification. In addition, the changes in the share of major export destination countries through years is more important as compared to the growth of the number of export destinations. Statistical data illustrate that Russia remains Georgia’s top trade partner and Russia’s share in agri-food produce export has been growing in the last four years with the exception of 2020 when Russia’s share shrank by one percentage point. This is yet another confirmation that Georgia was not particularly successful in market diversification and we are still massively dependent on the Russian market. Russia itself is an unreliable trade partner which often uses trade relations for political purposes. Therefore, Otar Shamugia’s statement is HALF TRUE.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, whilst speaking on agri-food produce exports to Russia highlighted the total export volume and stated: “We a had a substantial growth last year as agri-food produce exports increased over USD 200 million. The number of those countries where produce is exported is growing annually. This is also indicative of a robust diversification policy.”
The total value of agri-food produce exported from Georgia in 2021 is USD 1,142 million which is 21% more as compared to 2020’s figure. The major export items were: wine (21%), spirits (14%), mineral and drinking water (12%), nuts and fruit (mostly hazelnuts) and non-alcoholic sparkling drinks (5%).
Graph 1: Foreign Trade by Years (USD Million)
Source: Ministry of Environmental Protection and Agriculture
As illustrated by the graph, the export of agri-food produce in 2021 increased by 21% (USD 200 million), import increased by 12% and the negative trade balance decreased by 22% as compared to 2020. In 2021, Georgia’s agri-food produce was exported to 99 countries. The top export destinations for Georgia’s agricultural produce in 2021 are: Russia (USD 386 million), the EU (USD 180 million), Ukraine (USD 108 million), Azerbaijan (USD 108 million), Armenia (USD 88 million) and Belarus (USD 35 million).
Russia accounts for the bulk (34%) of Georgia’s total export of agricultural produce, followed by Ukraine (9%), Armenia (8%), Germany (4%), Belarus (3%), Italy (3%), Kazakhstan (3%), Lithuania (2%), China (2%), etc. In the reporting year, export to Russia increased by USD 98.8 million (34%) and reached USD 386 million. The list of products stipulating the growth of export is variegated but the biggest increase is found in mineral and drinking water, potatoes, non-alcoholic sparkling beverages and wine.
In 2021, Georgia exported agriculture produce worth USD 180 million to EU countries which is 14% (USD 22 million) more as compared to 2020’s figure. The share of EU member states in the total agricultural produce export constitutes 16% in 2021. The major export items are as follows: raw and processed hazelnuts (50%), wine (16%), spirits (12%), mineral and drinking water (11%).
As compared to 2020, the growth of the export of agricultural produce in 2021 is largely stipulated by increased exports of wine (21%), non-alcoholic sparkling beverages (5%), mineral and drinking water (12%), nuts and fruit (mostly hazelnuts – 10%), spirits (14%) and potatoes. As we see from these figures, the export of agri-food products in 2021 has indeed increased by USD 200 million as compared to 2020. Therefore, that part of Otar Shamugia’s statement is true.
In regard to the second part of the statement – about the diversification of markets – as mentioned earlier, Georgia’s agri-food produce was exported to 99 countries in 2021. In 2018, the number of export markets was 96, in 2019 it was 94 and in 2020 it was 92. It is clear that the number of export markets has been declining in the past few years since 2018 and only increased by three in 2021. This is not really indicative of the Ministry’s commendable efforts in terms market diversification. In addition, the changes in the share of major export destination countries through years is more important as compared to the growth of the number of export destinations. . For instance, if products are exported to 50 countries and the share of each of these countries is 2-2%, this will be a good example of a well-diversified market. However, if 90% of export products go to only two countries and the remaining 10% is distributed to another 98 countries, this would be an example of a poorly diversified market. Therefore, the Minister’s method which he employs to assess diversification is irrelevant, since it is more important to make export volumes more sizable vis-à-vis new markets in order to reduce a concentration of exports in any particular destination as opposed to adding a few new countries to the list of market destinations. And the only clear trend in this regard is Georgia’s growing dependence on Russia.
Table 1: Distribution of Georgia’s Agri-food Produce Exports by Countries
Statistical data illustrate that Russia’s share in agri-food produce export has been growing in the last years, except for 2020 when Russia’s share shrank slightly by one percentage point. According to the data of the last four years, export of agri-food produce to Russia increased by nine percentage points. In regard to EU member states, there was only a 1% growth for three years whilst the opposite happened last year and export decreased by one percentage point. The situation in the same vis-à-vis Ukraine. In all major trade partners, export is either slightly decreased or remains the same. Armenia is an exception here where exports increased by two percentage points last year. This is yet another confirmation that Georgia has not scored any particular success in terms of market diversification for years.
Based on the aforementioned statistical figures, Russia still remains Georgia’s top trade partner. However, as we have mentioned many times earlier, Russia is an unreliable trade partner and uses trade relations with different countries, including Georgia, for political purposes. Therefore, increased dependence on the Russian market is always risky. Therefore, FactCheck concludes that Otar Shamugia’s statement is HALF TRUE.