ირაკლი ღარიბაშვილი: 3 წელიწადში წყალმომარაგების პროექტები ყველა მუნიციპალიტეტში დასრულდება და ყველა 24-საათიან წყალმომარაგებას მიიღებს
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პრემიერის დაპირება ვერ შესრულდება.
რეზიუმე: სტატისტიკის სამსახურის მონაცემების მიხედვით, 2020 წლისთვის წყალმომარაგებით უზრუნველყოფილი საქართველოს მთლიანი მოსახლეობის 69% იყო.
2013 წელს ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემა მოსახლეობის 58%-ს ჰქონდა. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის 8-წლიან პერიოდში აღნიშნული მოსახლეობის რაოდენობა 15 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა - წელიწადში საშუალოდ 2 პროცენტული პუნქტით. პრემიერის მიერ წყალმომარაგების პროექტების დასასრულებლად დაანონსებული 350 მლნ ლარი (სამ წელიწადში) - წლიურად 117 მლნ ლარის დახარჯვას გულისხმობს. წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციაზე დასახელებულზე მეტი თანხა ყოველ წელს ისედაც იხარჯებოდა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, 8 წლის განმავლობაში „ქართულმა ოცნებამ“ წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული მოსახლეობის რაოდენობა მხოლოდ 15. 6 პროცენტული პუნქტით გაზარდა. გაცილებით მოკლე დროში, უფრო ნაკლები ბიუჯეტით - მოსახლეობის 31%-ის წყალმომარაგებით უზრუნველყოფა, შეუძლებლად მიგვაჩნია.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პრემიერის დაპირება სამ წელიწადში ყველა მუნიციპალიტეტის 24-საათიანი წყალმომარაგებით უზრუნველყოფის შესახებ, ვერ შესრულდება.
პრემიერმა ირაკლი ღარიბაშვილმა მთავრობის სხდომაზე ხელისუფლების მიერ შემდგომ სამ წელში განსახორციელებელ პროექტებზე ისაუბრა და ცალკეული მიმართულებით დაპირებებიც გასცა.
პრემიერის დაპირებით, 2025 წლისთვის ყველა მუნიციპალიტეტს 24-საათიანი წყალმომარაგება ექნება. „ყველა მუნიციპალიტეტში ბოლო სამ წელიწადში დასრულდეს წყალმომარაგების პროექტი და 24-საათიანი წყალმომარაგება მიეწოდოს ყველა მუნიციპალიტეტს. აღნიშნული პროექტი 350 მლნ ლარით დაფინანსდება“,- განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის რეგიონული სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2020 წელს, საქართველოს მასშტაბით, ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემა მოსახლეობის 73.4%-ს ჰქონდა. ბოლო წლების სტატისტიკური მაჩვენებლები შემდეგნაირად გამოიყურება:
ცხრილი 1: შინამეურნეობების განაწილება სასმელი წყლის ძირითადი წყაროების მიხედვით (%)
სტატისტიკის მიხედვით, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში მოსახლეობის რაოდენობა, რომელიც ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემით არის უზრუნველყოფილი, 15.6 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, რაც წლიურად საშუალოდ 2%-მდე ზრდას შეადგენს.
ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემა თბილისში მოსახლეობის 99.5%-ს აქვს. რაც შეეხება რეგიონებს, 2020 წლისთვის შემდეგი მონაცემები ფიქსირდება: კახეთი - 61.4%, შიდა ქართლი - 52.1%, ქვემო ქართლი - 67.5%, სამცხე-ჯავახეთი - 77.9%, აჭარის ა/რ -77%, გურია - 42.4%, სამეგრელო-ზემო სვანეთი - 40.7%, იმერეთი -61.2%, მცხეთა-მთიანეთი - 71.1, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი - 61.3%. მონაცემების მიხედვით, თბილისის შემდეგ, ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემით ყველაზე მეტი მოსახლეობა სამცხე-ჯავახეთში, აჭარის ა/რ და მცხეთა-მთიანეთშია.
სტატისტიკის სამსახურის მიერ ჩატარებული წყალმომმარაგებელი საწარმოების გამოკვლევის შედეგების მიხედვით, 2020 წელს საქართველოში წყალმომარაგებით საქმიანობას 25 საწარმო ახორციელებდა, რომელთა მიერ შინამეურნეობებისთვის მიწოდებული წყლის მოცულობამ 229.2 მილიონი კუბური მეტრი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელს 2.6%-ით აღემატება. 2020 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული იყო 2.57 მილიონი ადამიანი (68.9 %), რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 2.1%-ით აღემატება.
გრაფიკი 1: წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული მოსახლეობის რაოდენობა (%)
სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2020 წლისთვის, საქართველოს მოსახლეობის თითქმის მესამედი წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული არ არის. „ქართული ოცნების“ პირობებში, წყლით უზრუნველყოფილი მოსახლეობის რაოდენობა წლიურად საშუალოდ 2%-ით იზრდებოდა. პრემიერი დაპირებაში აცხადებს, რომ 3 წელიწადში უწყლოდ დარჩენილი მოსახლეობის 31% არათუ წყლის სისტემაზე მიერთებული, არამედ 24-წყლიანი წყალმომარაგებით იქნება უზრუნველყოფილი, თანაც აღნიშნულის მიღწევა პრემიერს 350 მლნ ლარად სურს.
წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის ბოლო პერიოდში ყოველ წელს საკმაოდ სოლიდური თანხა იყო გამოყოფილი ( 2016 წელი -166 მლნ, 2017 წელი -184 მლნ, 2018 წელი -195 მლნ, 2019 წელი - 294 მლნ, 2020 წელი - 245 მლნ, 2021 წელი - 330 მლნ). პრემიერის მიერ დაანონსებული 350 მლნ ლარი - წლიურად 117 მლნ ლარის დახარჯვას გულისხმობს. როგორც აღვნიშნეთ, წყალმომარაგების სისტემის რეაბილიტაციაზე დასახელებულზე გაცილებით მეტი თანხა ყოველ წელს იხარჯებოდა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, 8 წლის განმავლობაში „ქართულმა ოცნებამ“ წყლით უზრუნველყოფილი მოსახლეობის რაოდენობა მხოლოდ 15. 6 პროცენტული პუნქტით გაზარდა. გაცილებით მოკლე დროში, უფრო ნაკლები ბიუჯეტით - მოსახლეობის 31%-ის წყალმომარაგებით უზრუნველყოფა, შეუძლებლად მიგვაჩნია.
შესაბამისად, პრემიერ დაპირება, რომ 2025 წლისთვის საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტს 24-საათიანი წყალმომარაგება ექნება, ვერ შესრულდება.

Irakli Gharibashvili: “Water supply projects will be completed in every municipality within the course of three years and all of them will have a 24-hour water supply.”
Resume: According to the data of the National Statistics Office of Georgia, 69% of Georgia’s population had a water supply in 2020.
Only 58% of Georgia’s population had a home water supply system in 2013. Under the eight years of the Georgian Dream’s rule, this portion of population increased by 15 percentage points which is two percentage points of growth on average every year. The figure that Prime Minister announced to complete water supply projects – GEL 350 million (in three years – implies spending GEL 117 million every year). Each year, larger sums of money have been spent on the rehabilitation of the water supply infrastructure but, nevertheless, in eight years the Georgian Dream only accomplished 15.6 percentage points of growth of the population with a home water supply system. Therefore, FactCheck believes that it is impossible to provide water to 31% of the population with lesser funds and in a shorter timeframe.
Given these circumstances, FactCheck concludes that the Prime Minister’s pledge to ensure a 24-hour water supply to every municipality in three years cannot be kept.
Prime Minister Irakli Gharibashvili spoke about projects which the authorities plan to carry out in the next three years at the session of the Government of Georgia and made pledges in specific fields.
As promised by the Prime Minister, every municipality will have a 24-hour water supply for 2025. As stated by Mr Gharibashvili: “Water supply projects are to be completed in every municipality within the course of three years and all of them will provide a 24-hour water supply. This project will be funded in the amount of GEL 350 million.” According to the regional statistical data of the National Statistics Office of Georgia, 73.4% of Georgia’s population had a home water supply system in 2020. The statistical figures of the last several years are as follows:
Table 1: Division of Households in Terms of Main Sources of Drinking Water (%)
According to the statistical data, this portion of the population increased by 15 percentage points under the eight years of the Georgian Dream’s rule which is two percentage points of growth on average every year.
Around 99.5% of Tbilisi residents have a home water supply system. In regard to Georgia’s regions, the respective figures for 2020 are as follows: Kakheti – 61.4%, Shida Kartli – 52.1%, Kvemo Kartli – 67.5%, Samtskhe-Javakheti – 77.9%, the Ajara Autonomous Republic – 77%, Guria – 42.4%, Samegrelo-Zemo Svaneti – 40.7%, Imereti – 61.2%, Mtskheta-Mtianeti – 71.1%, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti – 61.3%. Based on these figures, Tbilisi is followed by Samtskhe-Javakheti, the Ajara Autonomous Republic and Mtskheta-Mtianeti in terms of home water supply systems.
According to the results of a survey of water supply facilities conducted by the National Statistics Office of Georgia, 25 enterprises provided water supply in Georgia in 2020 and the total volume of water they supplied to domestic households reached 229.2 million cubic metres which is 2.6% more as compared to the same figure of the previous year. As of 31 December 2020, 2.57 million people (68.9%) were connected to a water supply system which is 2.1% more as compared to the same figure of the previous year.
Graph 1: Number of People Connected to a Water Supply System (%)
In accordance with the statistical data, nearly one-third of the Georgian population is not connected to a water supply system. Under the Georgian Dream’s rule, the amount of population with a water supply has been increasing by 2% on average every year. The Prime Minister made a pledge that in three years, 31% of the Georgian population currently without water will not only be connected to a water supply system but they will have a 24-hour water supply. Furthermore, the Prime Minister intends to achieve this with GEL 350 million.
Over the course of the past several years, vast sums of money have been appropriated for the rehabilitation of the water supply infrastructure (GEL 166 million in 2016, GEL 184 million in 2017, GEL 195 million in 2018, GEL 294 million in 2019, GEL 245 million in 2020 and GEL 330 million in 2021). The figure that the Prime Minister announced for allocation is GEL 350 million (in three years – implies spending GEL 117 million every year). Each year, larger sums of money have been spent on the rehabilitation of the water supply infrastructure but, nevertheless, in eight years the Georgian Dream only accomplished 15.6 percentage points of growth of the population with a home water supply system. Therefore, FactCheck believes that it is impossible to provide water to 31% of the population with lesser funds and in a much shorter timeframe.
Therefore, the Prime Minister’s pledge that every Georgian municipality will have 24-hour water supply in three years cannot be kept.