2022 წლის 11 მაისს სოციალურ ქსელ Facebook-ში ჯონ კირბის Fox News-სთან მიცემული ინტერვიუ მანიპულაციურად გავრცელდა. Facebook-მომხმარებელმა ფოტო Fox News-ის ეთერიდან გამოაქვეყნა, რომელზეც შემდეგი ტექსტია მცემული: „Пресс-секретарь Пентагона Джон Кирби признал, что США и ряд западных стран готовили Украину к войне в течение 8 лет“ (პენტაგონის სპიკერმა ჯონ კირბიმ აღიარა, რომ შეერთებული შტატები და დასავლეთის რამდენიმე ქვეყანა უკრაინას ომისთვის 8 წელი ამზადებდნენ).
გავრცელებული ინფორმაცია მანიპულაციურია, რადგან პოსტში მოცემული წინადადების კონტექსტი დამახინჯებულია. ჯონ კირბის ნათქვამის ამგვარად ინტერპრეტირებამ მკითხველში შექმნა შთაბეჭდილება, თითქოს კირბმა აღიარა, რომ აშშ და სხვა დასავლური სახელმწიფოები უკრაინას ომის წარმოებისთვის ამზადებდნენ. სინამდვილეში, კირბმა განაცხადა, რომ წლების განმავლობაში მათი სადაზვერვო ინფორმაციის თანახმად, იცოდნენ, რომ რუსეთი უკრაინაში შეჭრას გეგმავდა, აშშ და მოკავშირე ქვეყნები კი უკრაინას ფინანსურ და სამხედრო დახმარებას უწევდნენ, რათა რუსეთის აგრესიას მომზადებულები შეხვედროდნენ.
2022 წლის 10 მაისს, პენტაგონის პრეს-სპიკერი, ჯონ კირბი, Fox News-ის გადაცემაში - Your World - იმყოფებოდა. ინტერვიუს მე-5 წუთზე წამყვანი კირბს აშშ-ის დაზვერვის შესახებ უსვამს კითხვას: „დაზვერვის წარმომადგენლებს შორის მიმდინარეობს აზრთა გაცვლა-გამოცვლა, დღეს, ვაშინგტონში, სადაც კითხვის ნიშნის ქვეშაა დაყენებული აშშ-ის დაზვერვის საქმიანობა, არა მხოლოდ უკრაინაში, არამედ სირიაში. სირიაში გვჯეროდა, რომ ამერიკის მიერ მხარდაჭერილი მთავრობა თვეების მანძილზე გაძლებდა და ასე არ მოხდა. მოლოდინები გვქონდა, რომ რუსები უკრაინაში მარტივად გაიმარჯვებდნენ და ესეც არ მოხდა ასე. რაიმე სჭირს ჩვენს სამხედრო დაზვერვას? რაიმე ყურადღების მიღმა რჩება?
აღნიშნულ კითხვაზე კირბმა განაცხადა, რომ დაზვერვა არასდროს არ არის იდეალური, ის „მოზაიკურია“. რაც შეეხება უკრაინას, მან თქვა, რომ პენტაგონის ტრიბუნიდან და დედაქალაქიდან, ისევე როგორც სხვა ქვეყნის დედაქალაქებიდან უკრაინაში რუსეთის მიზნების შესახებ მთელ მსოფლიოს გარკვევით გააგებინეს: „და იმ დროს ყველას არ სჯეროდა ჩვენი, მაგრამ ძალიან მართალი ვიყავით იმასთან დაკავშირებით, რასაც რუსეთი აპირებდა. და ჩვენ ასევე ბევრი ვიმუშავეთ ამ შეჭრის წინა პერიოდში…გავასაჯაროვეთ დაზვერვის ინფორმაცია...ვფიქრობ, უკრაინასთან მიმართებით, დაზვერვა უფრო სწორი იყო, ვიდრე არასწორი“.
წამყვანმა მორიგი კითხვა ჯონ კირბს უკრაინის შეიარაღების შესახებ დაუსვა. მას კირბისგან აინტერესებდა, ამჟამინდელი მდგომარეობის და გამოცდილების გათვალისწინებით, ფიქრობდა, თუ - არა, რომ უკრაინისთვის იარაღი თვეების წინ უნდა მიეწოდებინათ.
ჯონ კირბმა აღნიშნულ კითხვაზე პასუხად განაცხადა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაცია უკრაინას იარაღით შეჭრამდე ჯერ კიდევ დიდი ხნით ადრე ამარაგებდა: „პირველი მილიონი დოლარი, რაც პრეზიდენტმა უკრაინისთვის გამოყო, ლეტალური იარაღით [lethal assistance]დახმარებასაც მოიცავდა. და ეს იყო მანამ, სანამ პუტინმა გადაწყვიტა, რომ შეჭრილიყო. ამას დამატებული, ჩვენ ვიყავით ძალიან ღია და გულწრფელები იმის შესახებ, რასაც ვხედავდით, რომ რუსები აკეთებდნენ. და ბოლო რამ, რასაც, ვფიქრობ, რომ იმაზე ნაკლებად ვაქცევთ ყურადღებას, ვიდრე შეგვიძლია, არის წვრთნა და ძალისხმევა, რომელიც ბოლო რვა წლის განმავლობაში უკრაინელების ამ ტიპის ომისთვის მომზადებას მოხმარდა. აშშ, კანადა, ბრიტანეთი და სხვა მოკავშირეები ნამდვილად დაეხმარნენ უკრაინელებს წვრთნაში“.
ამრიგად, პოსტში მოცემული ინფორმაცია მანიპულაციურია. კირბმა განაცხადა, რომ აშშ და მოკავშირე სახელმწიფოები უკრაინას რვა წლის განმავლობაში არა ომის წარმოებისთვის, არამედ მისგან თავის დასაცავად ამზადებდნენ.

MANIPULATION:  “John Kirby stated that the USA and the West trained Ukraine for war for eight years.”
MANIPULATION: “John Kirby stated that the USA and the West trained Ukraine for war for eight years.”
18/05/2022
On 11 May 2022, John Kirby’s interview with Fox News was manipulatively disseminated through Facebook. A Facebook user published a photograph from a Fox News broadcast with the following caption: Pentagon Press Secretary John Kirby Admitted that the United States and a Number of Western countries trained Ukraine for War for Eight Years).
This information is manipulative because the context of the sentence in the publication has been distorted. Such an interpretation of John Kirby’s statement left readers with the impression that Mr Kirby admitted that the USA and other Western countries trained Ukraine to wage war. In fact, he stated that they were aware for years that Russia planned to invade Ukraine as a result of intelligence information whilst the USA and allied nations provided financial and military assistance to Ukraine in order to make it better prepared for the Russian aggression.
On 10 May 202, the Pentagon’s Press Secretary, John Kirby visited the Fox News broadcast – Your World. At five minutes into the interview, the Fox News anchor asked Mr Kirby about US intelligence services:  “There has been a back and forth among top intelligence officials today in Washington where US intelligence was questioned not only here in Ukraine but going back to what was going on in Syria where we believe that the US-backed government would hold out for months and did not. We had similar expectations that the Russians would have an easy victory in Ukraine and did not. Is there something wrong with our military intelligence that it misses the mark?”
In response to this question, John Kirby replied that intelligence is never perfect and it is a “mosaic.” With respect to Ukraine, he stated that it was said loud and clear from the podium at the Pentagon and from all over town as well in as international capitals around the world and, particularly, in Europe what Russian intentions were vis-à-vis Ukraine:  “And not everybody believed us at the time but we were very right about what Russia was about to do. And we also worked hard in the lead-up to that invasion… We declassified the intelligence… And with respect to Ukraine, the intelligence community was certainly more right than wrong.”
The anchor asked John Kirby another question on arming Ukraine. In particular, in hindsight of the situation of the ground and given his experience, he was interested in whether or not Mr Kirby thought that weapons should have been supplied to Ukraine months before.
In response to this question, John Kirby replied that the Biden administration was flowing weapons into Ukraine well before the invasion:  “The first billion dollars that the president committed to Ukraine did include lethal assistance. And that was before Putin decided to move in. Plus, we were very open and honest about what we were seeing the Russians do. And then the last point, which I do not think we keep in mind as much as we should, is the training and effort that went into getting the Ukrainians ready for this kind of war over the last eight years. The United States, Canada, Britain other allies really helped train the Ukrainians.”
Therefore, the information in the aforementioned publication is manipulative. John Kirby said that US and other allied nations trained Ukraine for eight years not for waging war but for defending itself from it.