დეზინფორმაცია: დასავლეთი ომში მყოფ უკრაინას ძარცვავს - ზუსტად ისე გააქვთ ათასობით ტონა ხორბალი, როგორც ნაცისტებს გაჰქონდათ საბჭოეთიდან ომის დროს
20/05/2022
Facebook-ში გავრცელდა ინფორმაცია, თითქოს „ომში მყოფ უკრაინას, რასაც ჰქვია ძარცვავს დასავლეთი. ზუსტად ისე გააქვთ ათასობით ტონა ხორბალი, როგორც ნაცისტებს გაჰქონდათ საბჭოეთიდან ომის დროს“. პოსტს თან ერთვის ვიდეო, რომელზეც ნაჩვენებია ტრაილერების რიგი. ვიდეოს ავტორი აცხადებს, რომ ტრაილერები მოლდოვაში მიემართებიან და ეს სიტუაცია 1941 წელს ჰგავს, როდესაც ჰიტლერმა სსრკ-დან (მათ შორის, უკრაინიდან) მარცვლეული გაიტანა და ახლა ევროპასაც მსგავსად გააქვს.
ინფორმაცია, თითქოს დასავლეთი უკრაინას ძარცვავს და მისგან ხორბალი/მარცვლეული გააქვს. ტყუილია.
რეალურად, უკრაინა ხორბლისა და მარცვლეულის ერთ-ერთი მთავარი ექსპორტიორია მსოფლიოში. რუსეთის მიერ უკრაინაზე თავდასხმის შემდეგ რუსეთს უკრაინის პორტები ბლოკირებული აქვს და შესაბამისად, უკრაინას ზღვით აღნიშნული პროდუქტების ექსპორტი არ შეუძლია. გასულ წლებში, ძირითადად, უკრაინული ხორბალი და მარცვლეული ექსპორტზე სწორედ ზღვით გადიოდა. ომამდე უკრაინას თვეში ზღვით ექსპორტზე 5 მილიონი ტონა ხორბალი გაჰქონდა, ჯამში კი უკრაინის საკვების ექსპორტის 90% ზღვით ხორციელდებოდა.
უკრაინული პორტების ბლოკირების გამო უკრაინული პროდუქტების ექსპორტის გაჩერებამ გლობალური სასურსათო კრიზისი გააღვივა, რასაც შესაძლოა ზოგ ქვეყანაში, განსაკუთრებით აფრიკის სახელმწიფოებში, მასობრივი შიმშილი მოჰყვეს. მეორე მხრივ, მოცემული პროდუქტების ექსპორტი უკრაინის ეკონომიკისთვისაც მნიშვნელოვანია.
უკრაინას ამჟამად საწყობებში ექსპორტისთვის 40 მილიონი ტონა ხორბალი აქვს. აღნიშნული მოცულობის ნახევრის ექსპორტზე გატანა ივლისის თვეში უნდა განხორციელდეს, რათა ახალი მოსავლის შესანახად საწყობებში ადგილი გათავისუფლდეს. ამასთან, ომით დაზარალებული ეკონომიკისთვის ექსპორტისგან შემოსავლის მიღება მნიშვნელოვანია. გასულ წლებში ხორბლის წარმოების 75% ექსპორტზე გადიოდა და უკრაინის საექსპორტო შემოსავლის 20%-ს შეადგენდა. უკრაინის სოფლის მეურნეობის მინისტრის განცხადებით, ქვეყანამ სოფლის მეურნეობის შემოსავლის სახით წელს უკვე 9 მილიარდი დაკარგა.
უკრაინისთვის ხორბლის ექსპორტში დასახმარებლად ევროკავშირმა სტრატეგია შეიმუშავა. სტრატეგია ხორბლის რკინიგზით და საგზაო ტრაილერებით გატანას გულისხმობს, თუმცა ეს გარკვეულ ლოჯისტიკურ პრობლემებთანაა დაკავშირებული და ევროკავშირის სტრატეგია ერთ მხრივ, ექსპორტისთვის რესურსების (ვაგონების, ტრაილერების (სატვირთო ავტომობილების), კონტეინერების და ა.შ.) მაქსიმალურ მობილიზებას და მეორე მხრივ, ლოჯისტიკაში დახმარებას მოიაზრებს. ასევე, უკრაინიდან ხორბლით დატვირთულ სატვირთოებს საზღვრის კვეთისას გამარტივებული პროცედურები ექნებათ და ტერმინალებზე პრიორიტეტი  უკრაინის სოფლის მეურნეობის საექსპორტო პროდუქციას მიენიჭება.
ევროკავშირის ტრანსპორტის კომისრის განცხადებით, „უკრაინიდან, ევროკავშირის ინფრასტრუქტურის გამოყენებით, სამი თვეზე ნაკლებ დროში, 20 მლნ ტონა მარცვლეული უნდა გავიდეს“.
უკრაინამ რკინიგზითა და ტრაილერებით ექსპორტი ევროკავშირის დახმარებით, მათ შორის მოლდოვის გავლით, უკვე დაიწყო. მოლდოვისა და რუმინეთის მიმართულებით რკინიგზით ხორბლის გატანაზე უკრაინამ გარკვეული დროებითი შეზღუდვებიც კი შემოიღო, რადგან საზღვარზე ძალიან ბევრი ვაგონი დაგროვდა. თუმცა რკინიგზას უკრაინის შავი ზღვის პორტების საექსპორტო შესაძლებლობის მხოლოდ ნაწილი აქვს. ასევე, უკრაინის სარკინიგზო ტრანსპორტი ევროკავშირის ქვეყნების უმეტესობის რკინიგზის ქსელს ვერ ერგება და ამიტომ უკრაინის საზღვართან საჭირო ხდება ხორბლის ახალ სარკინიგზო ტრანსპორტში ან სატვირთოებში გადაზიდვა. ეს კი უკრაინის საზღვარზე შეფერხებას იწვევს (რაც გამოჩნდა, როდესაც უკრაინას დროებითი შეზღუდვების შემოღება მოუწია). შესაბამისად, სატვირთო ავტომობილების (ტრაილერების) მობილიზება და მათი მეშვეობით ხორბლის ექსპორტი კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი გახდა.
მეორე მხრივ, აღსანიშნავია, რომ უკრაინა არა დასავლეთმა, არამედ რუსეთმა გაძარცვა. კერძოდ, რუსულმა არმიამ დიდი რაოდენობით უკრაინული ხორბალი მოიპარა. რუსეთმა არამხოლოდ უკრაინის ხორბალი, არამედ ხორბლის პროდუქციისთვის საჭირო მაღალი დონის ტექნიკაც მოიპარა, მინიმუმ 5 მილიონი დოლარის ღირებულების. ტექნიკაზე დამონტაჟებულმა GPS მოწყობილობებმა უჩვენა, რომ რუსეთმა მოპარული ტექნიკის (ტრაქტორების) ნაწილი ჩეჩნეთში, გროზნოში წაიღეს. თუმცა ტექნიკას მოპარვის საწინააღმდეგო მოწყობილობები აქვს და უკრაინამ ტექნიკა დისტანციურად გათიშა. შესაბამისად, როდესაც ქურდებმა ტექნიკის გამოყენება სცადეს, მან არ იმუშავა. თუმცა მათ მაინც შეუძლიათ ტექნიკის პროგრამის „დაჰაკვა“ ან ტექნიკის ნაწილებად გაყიდვა.
ასევე, რუსეთმა დაბომბა ფერმები და საწყობები. მაგალითად, ლუჰანსკში რუსეთის მიერ ერთ-ერთი ფერმის დაბომბვის შედეგად განადგურდა ტექნიკა, შენობები და 17 ათასი ტონა მარცვლეული (300 ათასი ადამიანისთვის ერთი წლის განმავლობაში საჭირო მოცულობა). ხორბლისა და ტექნიკის მოპარვამ უკრაინაში საბჭოთა კავშირის მიერ მოწყობილი „ჰოლოდომორის“ მოგონებები გააღვივა, რომლის დროსაც, დაახლოებით, 4 მილიონი ადამიანი გარდაიცვალა.
ამდენად, ინფორმაცია, თითქოს დასავლეთი უკრაინას ძარცვავს და ნაცისტური გერმანიის მსგავსად  ხორბალი გააქვს, ტყუილია. რეალურად, უკრაინა ხორბლის ექსპორტს ომამდეც ეწეოდა და მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ექსპორტიორი იყო. ომის განმავლობაში რუსეთის მიერ უკრაინული პორტების ბლოკირებამ ზღვის მეშვეობით ექსპორტი შეუძლებელი გახადა და ამიტომ გახდა საჭირო რკინიგზითა და ტრაილერებით ხორბლის ექსპორტზე გატანა (მათ შორის, როგორც ვიდეოზე ჩანს მოლდოვის მიმართულებით). შესაბამისად, ვიდეოზე აღბეჭდილი პროცესი არის არა ძარცვა, არამედ უკრაინის მიერ ხორბლის ექსპორტი - უკრაინის მიერ ხორბლის საზღვარგარეთ გაყიდვა, რაც უკრაინის ეკონომიკისა და ექსპორტის მნიშვნელოვან სექტორს წარმოადგენს და ომამდეც ხდებოდა. ე.ი. დასავლეთი უკრაინას პირიქით, ხორბლის ექსპორტში ეხმარება. აქედან გამომდინარე, Facebook-ში გავრცელებული ზემოთ დასახელებული ინფორმაცია ყალბი ამბავია.

Disinformation:  The West robs war-torn Ukraine – They are taking away thousands of tonnes of grain exactly the same as the Nazis did from the USSR during the war.
Disinformation: The West robs war-torn Ukraine – They are taking away thousands of tonnes of grain exactly the same as the Nazis did from the USSR during the war.
20/05/2022
The following information was disseminated through Facebook: “The West does nothing but robs war-torn Ukraine. They are taking away thousands of tonnes of grain exactly the same as the Nazis did from the USSR during the war.” The publication includes footage which shows line of trucks. The author of the footage says that the trucks are headed to Moldova and this situation very much resembles 1941 when Hitler took grain from the USSR (including from Ukraine) and now Europe does the same.
The information that the West robs Ukraine and takes away wheat/grain from it is a lie.
In fact, Ukraine is one of the major exporters of wheat and grains in the world. After Russia’s invasion of Ukraine, Moscow blocked Ukraine’s seaports and, therefore, Ukraine cannot export these products by sea. In the previous years, Ukrainian wheat and grain were largely exported through maritime routes. Prior to Russia’s war against Ukraine, Ukraine was exporting five million tonnes of grain per month by sea whilst around 90% of Ukraine’s total food exports was carried out by sea.
Halting the export of Ukrainian products because of the blockade of Ukrainian seaports has sparked a global food crisis which may followed by mass hunger in certain countries, particularly in some African nations. On the other hand, the export of these products is also vital for Ukraine’s economy.
At this moment, Ukraine has 40 million tonnes of grain stored for export. Half of this volume should be exported in July to make room in the storage facilities for the new harvest. In addition, the export revenues for Ukraine’s war-torn economy are also crucial. In the past years, 75% of Ukraine’s total wheat production was exported and accounted for 20% of the country’s export revenues. According to the statement of Ukraine’s Minister of Agriculture, the country has already lost USD 9 billion this year in agricultural revenues.
The European Union drafted a strategy to help Ukraine export its wheat. The strategy implies wheat export by railway and trucks, although this has some logistical problems and the EU’s strategy envisions the mobilisation of as much export resources (rail cars, trucks, containers, etc.) as possible alongside logistical assistance. In addition, trucks loaded with Ukrainian wheat will undergo simplified border crossing procedures and Ukraine’s agricultural products will be given a priority at customs checkpoints.
As stated by the European Commissioner for Transportation: “Twenty million tonnes of grain should be exported from Ukraine in less than three months using the EU’s infrastructure.”
Ukraine has already started export with the EU’s assistance, including the use of routes through Moldova by rail transport and trucks. Ukraine even adopted temporary restrictions on wheat exports by railway to Moldova and Romania as many rail cars amassed at the border. However, rail is only a fraction of the export capacity of Ukraine’s Black Sea ports. In addition, Ukraine’s railway transport is not compatible with most of the EU countries’ railway network and it is necessary to reload wheat onto new rail transport or trucks at the Ukrainian border. This causes delays at the borders (which became visible when Ukraine had to adopt temporary restrictions). Therefore, the mobilisation of trucks for the uninterrupted export of wheat has become even more important.
At the same time, wheat is being stolen from Ukraine by Russia and not the West.  In particular, the Russian army stole a large amount of Ukraine’s grain together with high-tech grain production equipment valued at least USD 5 million. The GPS trackers installed on that equipment showed that some of the stolen hardware (tractors) was taken to Grozny, Chechen Republic. However, the equipment had anti-theft software and Ukraine remotely switched off the equipment. Therefore, the equipment would not work when the thieves tried to use it. However, they are still able to “hack” the equipment’s software or sell the parts.
In addition, Russia shelled farms and warehouses. For instance, equipment, premises and 17,000 tonnes of grain were destroyed on one farm in the Luhansk district as a result of Russian shelling. Theft of wheat and equipment in Ukraine has rekindled memories of the “Holodomor” committed by the Soviet authorities which claimed the lives of at least four million people.
Therefore, information that the West robs Ukraine and takes away wheat similar to Nazi Germany is a lie. In fact, Ukraine was exporting wheat before the war and was in fact one of the largest exporters. Russia’s blockade of Ukrainian sea ports during the war has rendered the use of maritime export routes impossible which meant switching to transporting wheat by rail and trucks (including to Moldova as shown in the video). Therefore, the process shown in the footage is not stealing the grain but Ukraine selling it abroad which is a significant element of the country’s economy and export and which was taking place before the war. This means the West is helping Ukraine to export and sell its wheat. Therefore, the aforementioned information circulating through Facebook is fake news.