დეზინფორმაცია: ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის ერთ-ერთი მოთხოვნა „გეი-აღლუმის“ ჩატარებაა
2022 წლის 17 ივნისს, მას შემდეგ, რაც ევროკომისიამ უკრაინისა და მოლდოვისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას მხარი დაუჭირა, ხოლო საქართველოს კონკრეტული რეკომენდაციები მისცა, არაერთი დეზინფორმაცია და პროპაგანდა გავრცელდა. პრორუსული ტელევიზია „ალტ-ინფო“ და მისი მხარდამჭერი Facebook-ანგარიშები ამტკიცებენ, რომ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის ერთ-ერთი მოთხოვნა „გეი-აღლუმის“ ჩატარებაა.
მსგავსად გასული წლისა, მოახლოებული თბილისი პრაიდის კვირეულის პარალელურად, დეზინფორმაცია, პროპაგანდა და სიძულვილის ენა ამჯერადაც აქტიურდება. ძალადობრივი ჯგუფები ავრცელებენ პროპაგანდას, რომ ევროკავშირში გაწევრიანების/კანდიდატის სტატუსის მიღების ერთ-ერთი მთავარი კრიტერიუმი „გეი აღლუმის“ ჩატარებაა. აღნიშნულ ჯგუფებს თავიანთი მტკიცების დამადასტურებლად 19 ივნისს მოლდოვის დედაქალაქ კიშინიოვში ჩატარებული „მოლდოვა პრაიდი“ მოჰყავთ, რომელიც, თითქოს, 17 ივნისს მიღებული კანდიდატის სტატუსის ერთ-ერთი მოთხოვნა იყო.
სინამდვილეში, საქართველოს შესახებ შედგენილი მოხსენებითი ბარათი არ შეიცავს მოთხოვნას ან მოწოდებას, რომ კანდიდატის სტატუსის მიღებისთვის პრაიდის ჩატარებაა აუცილებელი. 2022 წლის 17 ივნისს, ევროკომისიაში, ევროკავშირის ერთ-ერთ ორგანოში, გაიმართა ბრიფინგი, სადაც უკრაინის, საქართველოსა და მოლდოვისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე კომისიის დასკვნა გამოცხადდა, რომელიც, თავის მხრივ, რეკომენდაციაა ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების ლიდერთა საბჭოსადმი. ევროკომისიის რეკომენდაციაა, რომ უკრაინასა და მოლდოვას ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი სავალდებულოდ შესასრულებელი პირობებით  მისცეს, ხოლო საქართველომ ევროპული პერსპექტივა მიიღო, რაც ნიშნავს, რომ ქვეყანამ ჯერ კონკრეტული პირობები უნდა შეასრულოს და ამის მიხედვით სტატუსის მინიჭების საკითხი  გადაწყდება.
რაც შეეხება კონკრეტულად რეკომენდაციებს, ის 12 პრიორიტეტული პუნქტისგან შედგება (იხილეთ თორმეტივე პუნქტი), რომელთა შორის ერთ-ერთი მოწყვლად ჯგუფებს ეხება: „სასწრაფოდ გაძლიერდეს მოწყვლადი ჯგუფების ადამიანის უფლებათა დაცვა, მათ შორის, მოძალადეების და ამ ძალადობის დამკვეთების მართლმსაჯულებისადმი უფრო შედეგიანად წარდგომის გზით“.
აქედან გამომდინარე, მტკიცება, რომ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის ერთ-ერთი მოთხოვნა ლგბტ პრაიდის ჩატარებაა, რაც მოლდოვის მაგალითმა დაადასტურა, ტყუილია. პროპაგანდა აღნიშნულ საკითხს ევროკავშირისა და დასავლური ორიენტაციის დისკრედიტირების მიზნით მუდმივად იყენებს. სინამდვილეში, ევროკომისიის მოთხოვნაა, რომ საქართველოში ყველა მოქალაქის უფლება იყოს დაცული, ხოლო ისინი, ვინც გასულ წელს, 5 ივლისს, სიძულვილის მოტივით, თავს ესხმოდნენ მშვიდობიან მოქალაქეებს და ახალისებდნენ ძალადობას, სამართლებრივად იყვნენ დასჯილნი.
აღსანიშნავია, რომ ე.წ „5 ივლისის საქმეზე“ პრობლემურია სამართალდამცავთა მხრიდან მომხდარის მასობრივი ძალადობის არასრულფასოვანი გამოძიებაა. აღნიშნულზე მიუთითებს, სახალხო დამცველის და ხსენებულ საქმეში ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციების ანგარიშები.
სახალხო დამცველმა შეისწავლა მედიასაშუალებების მიერ გავრცელებული ვიდეომასალები და მიიჩნევს, რომ საჯაროდ ხელმისაწვდომი მტკიცებულებები აღწევს დასაბუთებული ვარაუდის, ანუ ბრალის წარდგენის სტანდარტს, რათა 2 პირის მიმართ დაწყებულ იქნას სისხლისსამართლებრივი დევნა ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებისა და ასევე, ძალადობრივი ქმედებისკენ საჯაროდ მოწოდების ფაქტებზე. გარდა ამისა, ომბუდსმენი თვლის, რომ ძალადობას ორზე მეტი ორგანიზატორი ჰყავდა, რაც თუნდაც ღია წყაროებში მისაწვდომი მასალებით ჩანს, მაგრამ სისხლისსამართლებრივი დევნის დასაწყებად გამოძიებას სხვა მტკიცებულებების მოპოვებაც სჭირდება. ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში.

Disinformation:  “Holding Gay Parade is one of the Requirements to Obtain EU Candidate Status.”
On 17 June 2022, the EU Commission’s decision to support granting candidate status to Ukraine and Moldova, whilst giving specific recommendations to Georgia, sparked massive disinformation and propaganda. The pro-Russian TV Alt-Info and supporting Facebook accounts claimed that one of the requirements to obtain EU candidate status is to hold a “gay parade.”
Similar to the previous year, there is a surge in disinformation, propaganda and hate speech in light of the forthcoming Tbilisi Pride Week. Violent groups promote disinformation that one of the major criteria to obtain EU membership/candidate status is to hold “gay pride.” In order to prove their claim, these groups refer to Moldova Pride which was held in Moldova’s capital of Chisinau which was ostensibly one of the requirements for candidate status which Moldova was granted on 17 June 2022.
In fact, the memo about Georgia does not contain a demand or any request that holding pride is necessary in order to obtain candidate status. On 17 June 2022, the European Commission (one of the major bodies of the EU) held a briefing where the European Commission’s opinions on Ukraine, Georgia and Moldova’s EU candidate status applications were announced. These opinions are in turn a recommendation for the European Council which consists of leaders of the EU member states. The European Commission recommended granting EU membership candidate status to Ukraine and Moldova with mandatory conditions whilst Georgia received a European perspective which means that the country has to address certain requirements first and the EU will make a decision on granting candidate status afterwards.
In regard to the recommendations in particular, they consist of 12 priorities (see all 12 points) and one of them pertains to vulnerable groups: “Move swiftly to strengthen the protection of the human rights of vulnerable groups, including by bringing perpetrators and instigators of violence to justice more effectively.”
Therefore, the claim that one of the requirements for obtaining EU candidate status is holding LGBT pride, which was ostensibly proven by Moldova’s example, is a lie. Propaganda regularly exploits this issue to discredit the EU and Western orientation. In fact, the European Commission demands that the rights of all citizens in Georgia should be respected whilst those who committed hate motivated attacks against peaceful citizens and encouraged violence should be brought to justice.
Of note is that one of the problematic aspects of the so-called 5 July Case is improper/insufficient investigation of the incidents from law enforcement. This is indicated by the reports of the Public Defender and NGOs involved in this case.
The Public Defender studied footage released by media sources and considers that the publicly available evidence reaches the standard of probable cause for launching criminal proceedings against two persons for organising group violence as well as for publicly calling for violence. In addition, the Public Defender opines that the violence had more than two organisers which is clear from materials available from open sources, although the investigation needs additional evidence to launch criminal proceedings (see FactCheck’s article for more details).