ელენე ხოშტარია: 2021 წელს საქართველოს ნავთობპროდუქტების იმპორტი რუსეთიდან იყო მესამე ადგილზე, ხოლო ომის პერიოდში რუსეთი გახდა ნომერ პირველი ნავთობ-იმპორტიორი ქვეყანა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ელენე ხოშტარიას განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: 2021 წელს საქართველოში სულ 822,573.7 ათასი აშშ დოლარის ნავთობის და ნავთობპროდუქტების იმპორტი განხორციელდა, საიდანაც რუსეთიდან იმპორტის წილმა 16.4% შეადგინა. 2021 წელს საქართველოში რუსეთზე მეტი ნავთობი და ნავთობპროდუქტები მხოლოდ თურქმენეთიდან შემოვიდა - მთლიანი იმპორტის 23.3%. შესაბამისად, 2021 წელს ნავთობპროდუქტების მთლიან იმპორტში რუსეთს მე-2 ადგილი ეჭირა.
რაც შეეხება მიმდინარე წელს, ცალკეული თვეების სტატისტიკის მიხედვით, რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტის ზრდა მარტის თვიდან დაიწყო და უკვე ივნისის თვისთვის, მთლიანი იმპორტის ნახევარზე მეტი შეადგინა და შესაბამისად, რუსეთი დროის ამ პერიოდისთვის მართლაც ნავთობპროდუქტების პირველი იმპორტიორი ქვეყანა გახდა. ეს განსაკუთრებით საყურადღებოა იმ ფონზე, როცა, რუსეთ-უკრაინის ომის გამო, მთელი ცივილური სამყარო რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების შემცირებას ცდილობს და ამ დროს საქართველოში სრულიად საპირისპირო სურათი იქმნება, კერძოდ - ნავთობპროდუქტების იმპორტში, ბოლო თვეების განმავლობაში, რუსეთის წილი შემცირების მაგივრად - 26 პროცენტული პუნქტით იზრდება, რაც გარკვეულ კითხვებს ბადებს.
მთლიანი სურათის დასანახად ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ 2019, 2020 წლებშიც რუსეთი ნავთობპროდუქტების პირველი იმპორტიორი ქვეყანა იყო. შესაბამისად, ნომერ პირველი იმპორტიორი ქვეყანა რუსეთი პირველად მიმდინარე წელს არ გამხდარა, თუმცა იმპორტში ხვედრითი წილი არსებითად არის გაზრდილი ბოლო თვეებში და როგორც აღვნიშნეთ, მიმდინარე წლის ივნისში ნავთობპროდუქტების ნახევარზე მეტი რუსეთიდან შემოვიდა.
აქედან გამომდინარე, ელენე ხოშტარიას განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
პარტია „დროას“ ლიდერმა - ელენე ხოშტარიამ, ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების რუსეთიდან იმპორტირების საკითხზე ისაუბრა და აღნიშნა: „2021 წელს საქართველოს ნავთობპროდუქტების იმპორტი რუსეთიდან იყო მესამე ადგილზე, ხოლო ომის პერიოდში რუსეთი გახდა ნომერ პირველი ნავთობ-იმპორტიორი ქვეყანა... მაისში, აპრილთან შედარებით, რუსული ნავთობის იმპორტი გაიზარდა 70%-ით“.
რუსეთიდან ნავტობპროდუქტების იმპორტი თუ რამდენად გაიზარდა, აღნიშნულის გასარკვევად ქვემოთ ნავთობპროდუქტების იმპორტის ბოლო წლების სტატისტიკურ მონაცემებს განვიხილავთ:
ცხრილი 1: ნავთობის და ნავთობპროდუქტების იმპორტი 2012-2021 წლებში (ათასი აშშ დოლარი)
სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, ბოლო წლებში ნავთობპროდუქტების რუსეთზე დამოკიდებულება ყველაზე მაღალი 2019 წელს იყო და მთლიანი იმპორტის 26.4% შეადგინა. 2021 წელს რუსეთის წილი ნავთობპროდუქტების იმპორტში 16.4% იყო. გასულ წელს ყველაზე მეტი ნავთობპროდუქტი თურქმენეთიდან შემოვიდა - 191 979.7 ათასი აშშ დოლარის, რაც მთლიანი იმპორტის 23.3%-ს შეადგენს. რუსეთის და თურქმენეთის შემდეგ, 2021 წელს ყველზე მეტი ნავთობპროდუქტები აზერბაიჯანიდან - 128 477.4 ათასი აშშ დოლარი (15.6%) და რუმინეთიდან - 133 805.3 ათასი აშშ დოლარი ( 16.3%) შემოვიდა. აქედან გამომდინარე, საქართველოში 2021 წელს რუსეთზე მეტი ნავთოპროდუქტების იმპორტი მხოლოდ თურქმენეთიდან განხორციელდა. შესაბამისად, 2021 წელს ნავთობპროდუქტების იმპორტში რუსეთს მეორე ადგილი ეკავა.
რაც შეეხება განცხადების მეორე ნაწილს, მის გადასამოწმებლად ნავთობპროდუქტების იმპორტის მიმდინარე წლის თვიურ მონაცემს განვიხილავთ და 2021 წლის ანალოგიურ მონაცემთან შევადარებთ.
ცხრილი 2: ნავთობის და ნავთობპროდუქტების იმპორტი მიმდინარე წლის 6 თვეში (ათასი აშშ დოლარი)
როგორც სტატისტიკური მონაცემებიდან ჩანს, მიმდინარე წელს რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტი ყოველთვიურად იზრდება. თუ მიმდინარე წლის მონაცემებს წინა წლის ანალოგიურ პერიოდს შევადარებთ, ვნახავთ რომ რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტის ზრდა მარტიდან იწყება და უკვე ივნისის თვისთვის 6-ჯერ არის გაზრდილი და მთლიანი იმპორტის ნახევარზე მეტს შეადგენს. რაც შეეხება უშუალოდ მიმდინარე წლის აპრილისა და მაისის თვის მონაცემების შედარებას, მაისში აპრილთან შედარებით, რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტი 1.7- ჯერ არის გაზრდილი, რაც 73%-იანი ზრდაა. შესაბამისად, ელენე ხოშტარიას განცხადების ეს ნაწილიც სიმართლეა.
რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტის ზრდას განსაკუთრებითი მნიშვნელობა იმ ფონზე ენიჭება, როდესაც რუსეთ-უკრაინის ომის გამო, მთელი მსოფლიო ცდილობს, რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულება მინიმუმამდე დაიყვანოს. ამ დროს საქართველოში აბსოლუტურად საპირისპირო სურათი გვაქვს, რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტი იზრდება და უკვე ივნისის თვისთვის მთლიანი იმპორტის ნახევარზე მეტს შეადგენს.

Elene Khoshtaria: “In 2021, Russia was the third largest petroleum product exporter to Georgia whilst Russia has become the largest oil exporter for Georgia during the war.”
Verdict: FactCheck concludes that Elene Khoshtaria’s statement is MOSTLY TRUE.
Resume: The total value of Georgia’s oil and petroleum product import in 2021 was USD 822,573.7 thousand and imports from Russia accounted for 16.4% of this amount. In 2021, it was only Turkmenistan which exported more oil and petroleum products to Georgia than Russia with 23.3% of the share. Therefore, Russia was ranked the 2nd in Georgia’s total petroleum product imports in 2021.
In regard to this year, the growth of petroleum product imports from Russia started from March based on the statistics of different months. It already accounted for nearly half of the total oil imports in June which means that Russia is indeed currently the top exporter of petroleum products to Georgia. This is particularly noteworthy in light of Russia’s war against Ukraine when the entire civilised world seeks to curb economic dependency on Russia whereas the picture is the absolute opposite in Georgia. In particular, Russia’s share in the import of petroleum products has increased by 26 percentage points in the last few months, something which has raised questions.
Russia was the largest exporter of petroleum products to Georgia in both 2019 and 2020. Therefore, this is not the first time when Russia is the top exporter of oil to Georgia. However, Russia’s share in Georgia’s imports has increased substantially in the past months and more than half of Georgia’s petroleum imports in June came from Russia.
Therefore, Elene Khoshtaria’s statement is MOSTLY TRUE.
Elene Khoshtaria, Leader of the Droa political party, spoke about issue of importing oil and petroleum products from Russia and stated: “In 2021, Russia was the third largest petroleum product exporter to Georgia and has become the largest oil exporter for Georgia during the war… As compared to April, the import of Russian oil increased by 30% in May.”
Statistical data of petroleum product imports of the past years are analysed below in order to understand the extent to which the import of petroleum products from Russia has increased.
Table 1: Import of Oil and Petroleum Products in 2012-2021 (USD Thousand)
According to the statistical data, Georgia’s dependence on Russia in terms of petroleum products was the highest in 2019 and accounted for 26.4% of total import. In 2021, Russia’s share in imported petroleum products was 16.4%. The largest volume of petroleum products last year was imported from Turkmenistan with a total value of USD 191,979.7 thousand which accounts for 23.3% of the total import. After Russia and Turkmenistan, Romania and Azerbaijan were third and fourth largest exporters of petroleum products to Georgia with USD 128,477.4 thousand (16.3%) and USD 133,805.3 thousand (15.6%), respectively. Therefore, only Turkmenistan exported more petroleum products to Georgia in 2021. Consequently, Russia was the second in Georgia’s total petroleum product imports. In regard to the second part of Elene Khoshtaria’s statement, we would analyse the monthly figures of petroleum product imports for this year and compare the same figures of 2021 to verify its accuracy.
Table 2: Import of Oil and Petroleum Products in the First Six Months of 2022 (USD Thousand)
Given the statistical data, import of petroleum products from Russia has been growing monthly this year. If we compare this year’s figures to the same figures of the previous year, we will see that the growth of petroleum product imports from Russia started from March and increased six fold in June, accounting for more than half of the total import. In regard to a comparison of April and May of this year, the import of petroleum products from Russia increased 1.7 times in May as compared to April which constitutes a 73% growth. Therefore, this part of Elene Khoshtaria’s statement is also true. The growth of petroleum product import from Russia is particularly important in light of Russia’s ongoing war against Ukraine when the entire world seeks to curb economic dependency on Russia. At the same time, there is an absolutely opposite picture in Georgia as the import of petroleum products from Russia is on the rise and accounted for half of the total import in June. Russia was the largest exporter of petroleum products to Georgia in both 2019 and 2020. Therefore, this is not the first time when Russia is the top exporter of oil to Georgia. However, Russia’s share in Georgia’s imports has increased substantially in the past months and more than half of Georgia’s petroleum imports in June came from Russia.