ირაკლი ღარიბაშვილი: ჯამურად, იანვარ-ივლისში ექსპორტი გაიზარდა თითქმის 37%-ით და 3 მლრდ დოლარზე მეტი შეადგინა. იანვარ-ივლისში სავაჭრო ბრუნვამ 10.2 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 35%-ით მეტია
პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებული რიცხვები სიმართლეს შეესაბამება. 2022 წლის შვიდი თვის მონაცემებით, საქონლის ექსპორტი მართლაც საგრძნობლად გაიზარდა. ექსპორტის 36.3%-ით ზრდა უპრეცედენტოა და ექსპორტის მონაცემები, პრეპანდემიურ მაჩვენებელსაც მკვეთრად აღემატება. 2022 წლის იანვარ-ივლისში ექსპორტმა 10.2 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით 35%-ით ზრდას წარმოადგენს და ეს ზრდაც, წინა წლების დინამიკასთან შედარებით, მკვეთრია. სავაჭრო დეფიციტი დაახლოებით 1 მლრდ აშშ დოლარით გაიზარდა, თუმცა, ექსპორტის პროცენტული წილი სავაჭრო ბრუნვაში, მცირედით გაზრდილია.
ადგილობრივი წარმოების ექსპორტიც მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც მშპ-ს ზრდასთან კავშირში უფრო საყურადღებო და მნიშვნელოვანი მაჩვენებელია. 2022 წლის იანვარ-ივნისში, ადგილობრივი ექსპორტი პროცენტულად, 36.3%-ით გაიზარდა, რაც ფულად გამოსახულებაში 501 მლნ დოლარით ზრდას ნიშნავს. უშუალოდ რეექსპორტი 171 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა. აშკარაა, რომ ექსპორტის ზრდა, ადგილობრივი წარმოების ექსპორტის ზრდაზე მოდიოდა. აღსანიშნავია რომ პანდემიურ პერიოდში, მაჩვენებელი არ შემცირებულა. შესაბამისად, ზრდა ე.წ საბაზო ეფექტის მიღმაც არსებითია. აქედან გამომდინარე, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება როგორც შინაარსით, ისე კონტექსტურად, სიმართლეს შეესაბამება. მეორე მხრივ, უნდა აღინიშნოს, რომ ადგილობრივი წარმოების ექსპორტის სტრუქტურა არსებითად არ შეცვლილა, კვლავ სუსტია და ძირითადად პირველადი, დაბალი დამატებული ღირებულების მქონდე საქონლისგან შედგება.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკასთან დაკავშირებით მთავრობის სხდომაზე განაცხადა: „ჯამურად, იანვარ-ივლისში ექსპორტი თითქმის 37%-ით გაიზარდა და 3 მლრდ დოლარზე მეტი შეადგინა. იანვარ-ივლისში სავაჭრო ბრუნვა 10.2 მლრდ დოლარი იყო, რაც წინა წელთან შედარებით 35%-ით მეტია.
2022 წლის შვიდი თვის მონაცემებით, საქონლის ექსპორტი მართლაც საგრძნობლად გაიზარდა. უშუალოდ ივლისში, წინა წლის ივლისთან ზრდა 40%-ს შეადგენს, ხოლო მთლიანად, შვიდი თვის განმავლობაში ექსპორტის ჯამური მაჩვენებელი 826 მლნ აშშ დოლარით, ანუ 36.3%-ით არის გაზრდილი. მსგავსი ზრდა უპრეცედენტოა და ექსპორტის მონაცემები, პრეპანდემიურ მაჩვენებელსაც მკვეთრად აღემატება. 2019 წელს, პირველი შვიდი თვის განმავლობაში ექსპორტი 2.1 მლრდ აშშ დოლარი იყო, ხოლო 2018 წელს - 1.8 მლრდ დოლარი. 2019 წელთან შედარებით, მონაცემი 46.6%-ით არის გაზრდილი.
ცხრილი 1: საქონლის ექსპორტის დინამიკა 2013-2022 წლების იანვარ-თებერვალში, მლნ აშშ დოლარი
სავაჭრო ბრუნვა წარმოადგენს საქონლით ექსპორტისა და იმპორტის ჯამს. აღნიშნულმა მონაცემმა, 2022 წლის იანვარ-ივლისში 10.19 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით 35%-ით ზრდას წარმოადგენს და ეს ზრდაც, როგორც ექსპორტის შემთხვევაში, წინა წლების დინამიკასთან შედარებით მკვეთრია. სავაჭრო დეფიციტი დაახლოებით 1 მლრდ აშშ დოლარით გაიზარდა, თუმცა, ექსპორტის პროცენტული წილი სავაჭრო ბრუნვაში, მცირედით გაზრდილია.
გრაფიკი 1: სავაჭრო ბრუნვა და სავაჭრო დეფიციტი 2013-2022 წლებში, მლრდ აშშ დოლარი
ზოგადად, საქონლის ექსპორტზე მსჯელობისას, მნიშვნელოვანია ადგილობრივი წარმოების ექსპორტის, ანუ რეექსპორტის გარეშე ექსპორტის მოცულობაზე და სტრუქტურაზე მსჯელობა, რადგან ეკონომიკის ზრდას სწორედ აღნიშნული განაპირობებს. რეექსპორტის შემთხვევაში, იზრდება როგორც ექსპორტის, ასევე იმპორტის მაჩვენებლები, ხოლო რეექსპორტის საექსპორტო და საიმპორტო ღირებულებას შორის სხვაობა წარმოადგენს ქვეყნის სარგებელს.
ადგილობრივი წარმოების ექსპორტის შემთხვევაში, მონაცემები მხოლოდ ივნისის თვის ჩათვლით არის ხელმისაწვდომი. 2022 წლის იანვარ-ივნისში, ადგილობრივი ექსპორტი პროცენტულად, 36.3%-ით გაიზარდა, რაც ფულად გამოსახულებაში 501 მლნ დოლარით ზრდას ნიშნავს. უშუალოდ რეექსპორტი 171 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა. აშკარაა რომ ექსპორტის ზრდა, დიდწილად ადგილობრივი წარმოების ექსპორტის ზრდაზე მოდიოდა. აღსანიშნავია, რომ პანდემიურ პერიოდში, მაჩვენებელი არ შემცირებულა. შესაბამისად, ზრდა ე.წ საბაზო ეფექტის მიღმაც მნიშვნელოვანია. მეორე მხრივ, უნდა აღინიშნოს, რომ ადგილობრივი წარმოების ექსპორტის სტრუქტურა არსებითად არ შეცვლილა, კვლავ სუსტია და ძირითადად პირველადი, დაბალი დამატებითი ღირებულების მქონე საქონლისგან შედგება (სპილენძის მადნები, ფეროშენადნობები, მინერალური წყლები, ღვინოები, სასუქები). გამონაკლისს წარმოადგენს ელექტროენერგიის ექსპორტი, რაც 2021 წელთან შედარებით 300%-ით გაიზარდა და უმსხვილეს საექსპორტო ჯგუფებში მეექვსე ადგილზე მოექცა.

“In total, export in January-July increased by almost 37% and is over USD 3 billion. Trade turnover in January-July amounted to USD 10.2 billion which is 35% more as compared to the previous year.”
Irakli Gharibashvili:  “In total, export in January-July increased by almost 37% and is over USD 3 billion. Trade turnover in January-July amounted to USD 10.2 billion which is 35% more as compared to the previous year.”
Verdict:  FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is TRUE
Resume: The Prime Minister’s figures are accurate. According to the data of the first seven months of 2022, the export of goods has indeed increased substantially. The 36.3% growth in export is unprecedented and export figures are much higher even as compared to the pre-pandemic data. Trade turnover in January-July 2022 amounted to USD 10.2 billion which is a 35% growth as compared to the previous year and this growth, similar to the growth in export, is markedly outstanding as compared to the dynamic of the previous years. The trade deficit increased by nearly USD 1 billion, although the percentage share of export in trade turnover has expanded slightly.
The export of local produce has also increased considerably which is a more important and noteworthy indicator in relation to GDP growth. In January-June 2022, local export increased by 36.3% which equals a USD 501 million growth. Re-export, as such, increased by USD 171 million. It is obvious that export growth happened at the expense of the growth of local export. Of note is that this indicator has not decreased amid the pandemic and, therefore, growth is substantial when excluding the base effect as well. Therefore, both in terms of content and context, Irakli Gharibashvili’s statement is true. At the same time, the structure of the local produce export has not changed substantially, still remains weak and mostly consists of raw goods with little added value.
The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated the following about foreign trade statistics at a session of the Government of Georgia:  “In total, export in January-July increased by almost 37% and is over USD 3 billion. Trade turnover in January-July amounted to USD 10.2 billion which is 35% more as compared to the previous year.”
According to the first seven months of 2022, the export of goods has indeed increased substantially. Growth in July 2022 as compared to July 2021 is 40% whilst the total export value for the first seven months increased by USD 826 million which is 36.3%. This is an unprecedented growth and export figures sharply exceed even the pre-pandemic indicators. In 2019, the value of export of the first seven months was USD 2.1 billion whilst it was 1.8 billion in 2018. Export increased by 46.6% as compared to 2019.
Table 1:  Dynamic of Export of Goods in January-February 2013-022, USD Million
Trade turnover is the total sum of the export and the import of goods. This figure reached USD 10.19 billion in January-July 2022 which constitutes a 35% growth as compared to the previous year. Similar to export, this growth is markedly outstanding as compared to the dynamics of the previous year. The trade deficit increased by nearly USD 1 billion, although the percentage share of export in the trade turnover has expanded slightly.
Graph 1:  Trade Turnover and Trade Deficit in 2013-2022, USD Million
Generally, when speaking about export of goods, it is important to analyse the export of local produce; that is, the volume and the structure of export without re-export because this what precipitates economic growth. In the case of re-export, both export and import figures rise whilst the difference between the export and the import values of re-export is a country’s profit.
In regard to the export of local produce, data are available only to the end of the month of June. In January-June 2022, local export increased by 36.3% which equals a USD 501 million growth. Re-export, as such, increased by USD 171 million. It is obvious that export growth happened at the expense of the growth of local export. Of note is that this indicator has not decreased amid the pandemic and, therefore, growth is substantial beyond the base effect as well. At the same time, the structure of local produce export has not changed substantially, still remains weak and mostly consists of raw goods with little added value (copper ores, ferroalloys, mineral waters, wines, fertilisers).