მომსახურებით ვაჭრობის დინამიკა
მომსახურების ექსპორტი არის ნებისმიერი სერვისი, რომელსაც ერთ ქვეყანაში რეზიდენტი სხვა ადამიანებს ან კომპანიებს აწვდის
29/08/2022
როგორც წესი, ტერმინი „ექსპორტი“ - საქონლის ექსპორტის სინონიმად გამოიყენება, თუმცა საგარეო ვაჭრობის არანაკლებ მნიშვნელოვან კომპონენტს მომსახურებით ვაჭრობა წარმოადგენს. მომსახურების ექსპორტი არის ნებისმიერი სერვისი, რომელსაც ერთ ქვეყანაში რეზიდენტი სხვა ადამიანებს ან კომპანიებს აწვდის. მომსახურებით საერთაშორისო ვაჭრობა ქვეყნის რეზიდენტებსა და არარეზიდენტებს შორის ისეთი ოპერაციების განხორციელებას გულისხმობს, რომელიც საზღვარზე საქონლის ფიზიკურად გადაადგილებას არ უკავშირდება და მას სხვანაირად „უხილავ“ ვაჭრობასაც უწოდებენ.
მომსახურებით ვაჭრობა მნიშვნელოვან როლს თამაშობს როგორც მაღალი განვითარების, ისე განვითარებადი ქვეყნების ეკონომიკაში და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნებისთვის არის. მომსახურების ექსპორტი მაღალანაზღაურებად სამუშაო ადგილებს ქმნის და ახალ, განვითარებულ ბაზრებზე შესვლის შესაძლებლობას იძლევა, სადაც საქონლით ვაჭრობის ნაკლები პერსპექტივები არსებობს. ის ასევე ეკონომიკის დივერსიფიცირების საშუალებას იძლევა და ხშირად მაღალი დამატებული ღირებულების საქმიანობასთან არის დაკავშირებული (მაგ: ინფორმაციული ტექნოლოგიები, ფინანსური მომსახურება, კონსალთინგი, ტურიზმი და ა.შ), რაც მოსახლეობის კეთილდღეობაზეც დადებითად აისახება. შესაბამისად, შესაძლოა, სამართლიანად დავასკვნათ, რომ ეს სფერო ბევრად მეტ ყურადღებას იმსახურებს, ვიდრე მას ეთმობა.
მომსახურებით ვაჭრობის სტატისტიკას, სავაჭრო დარგების მიხედვით, საქართველოს ეროვნული ბანკი აქვეყნებს. მომსახურებით ვაჭრობა, მიმდინარე ანგარიშის მნიშვნელოვან კომპონენტს წარმოადგენს, შესაბამისად, მასზე ინფორმაცია საგადასახდელო ბალანსში [1] გვხვდება. 2021 წელს, მომსახურების ექსპორტმა 2.5 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა (მშპ-ს 13.6%) , ხოლო იმპორტმა 1.8 მლრდ დოლარი. საბოლოო ჯამში, პროფიციტმა 726 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. აღსანიშნავია რომ პრეპანდემიურ პერიოდთან შედარებით, საქონლით ვაჭრობისგან განსხვავებით, მომსახურებით ვაჭრობა მნიშვნელოვნად არის შემცირებული. 2019 წელს, მომსახურების ექსპორტი 4.5 (მშპ-ს 26.3%) მლრდ აშშ დოლარს შეადგენდა, იმპორტი 2.4 მლრდ დოლარს.
ცხრილი 1: მომსახურებით ვაჭრობის სტატისტიკა 2013-2021 წლებში, მლნ აშშ დოლარი
როგორც მოსალოდნელია, მომსახურების სფეროებიდან, საქართველო ყველაზე მეტ შემოსავალს მოგზაურობიდან იღებს. 2021 წელს, წმინდა შემოსავალმა მოგზაურობიდან 1 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო 2019 წელს 2.6 მლრდ დოლარი. შესაბამისად, ტურიზმი საქართველოს მიმდინარე ანგარიშის დაფარვის და უცხოური ვალუტის შემოდინების მნიშვნელოვან დარგს შეადგენს. სატელეკომუნიკაციო, კომპიუტერული და საინფორმაციო მომსახურების დარგებიდან 2021 წელს საქართველომ 120 მლნ დოლარის წმინდა შემოსავალი მიიღო, რაც პრე-პანდემიურ პერიოდთან შედარებით 4-ჯერ ზრდას წარმოადგენს. აღსანიშნავია, რომ ცალკე აღებული მუხლებიდან, წმინდა შემოსავალი მაღალია მილსადენების და ელექტროსადენების მომსახურებიდან, საიდანაც ბოლო წლებში, შემოსავლები დაახლოებით 350 მლნ დოლარი იყო.
საქართველოს სტატისტიკის სამსახურმა მომსახურებით ვაჭრობის მიხედვით, პარტნიორი ქვეყნების შესახებაც დაიწყო ინფორმაციის გამოქვეყნება. მათივე ინფორმაციით, მომსახურებით საერთაშორისო ვაჭრობის სტატისტიკის წარმოება წარმოადგენდა ევროკავშირის „Twinning“-ის პროექტის (2019-2021 წლები) - „საქართველოს სტატიტიკის ეროვნული სისტემის შესაძლებლობების განვითარება“ ერთ-ერთ ქვეკომპონენტს. წარსულში, ეს ინფორმაცია საჯაროდ, საქსტატის ვებგვერდზე გამოტანილი არ იყო და შესაბამისად, ყურადღების მიღმა რჩებოდა. ამჟამად გამოქვეყნებულია 2020-2021 წლის მონაცემები. პანდემიური კრიზისიდან გამომდინარე, სავარაუდოა, რომ მომსახურებით ვაჭრობის კონიუნქტურა „ნორმალურ“ პირობებში განსხვავებულია. შესაბამისად, 2020-2021 წლების სტატისტიკაზე მსჯელობა შესაძლოა სრულ სურათს ვერ ასახავდეს. მომსახურების ექსპორტის ყველაზე დიდი ნაწილი 2021 წელს მოდიოდა თურქეთზე (365 მლნ დოლარი), აზერბაიჯანზე (240 მლნ დოლარი), უკრაინაზე (206 მლნ დოლარი) და რუსეთზე (189 მლნ აშშ დოლარი). ამ ოთხ ქვეყანაზე, მომსახურების მთლიანი ექსპორტის 40%-მდე მოდიოდა. ევროკავშირის ქვეყნებიდან, საქართველოდან მომსახურების ყველაზე დიდი შემსყიდველი გერმანიაა (81 მლნ აშშ დოლარი). ჯამში, ევროკავშირის ქვეყნებმა 423 მლნ დოლარის მომსახურება შეიძინეს, დსთ-ს ქვეყნებმა 920 მლნ აშშ დოლარის.
რაც შეეხება მომსახურების იმპორტს, მომსახურების ყველაზე დიდი მომწოდებელი 2021 წელს საქართველოს რეზიდენტი პირებისთვის ჩინეთი იყო (344 მლნ აშშ დოლარი), შემდგომ მოდიოდა ირანი (121 მლნ აშშ დოლარი), თურქეთი (102 მლნ აშშ დოლარი) აზერბაიჯანი (101 მლნ აშშ დოლარი) და გერმანია (83 მლნ აშშ დოლარი). საინტერესოა რომ რუსეთიდან, მომსახურების იმპორტის მაჩვენებელი მხოლოდ 32 მლნ აშშ დოლარი იყო. ასევე, იმპორტი ევროკავშირიდან შეადგენს 400 მლნ აშშ დოლარს, ხოლო დსთ-ს ქვეყნებიდან 329 მლნ აშშ დოლარს. მსგავსი სტატისტიკა, სავარაუდოდ, მოგზაურობის სფეროსთან არის დაკავშირებული.
[1]   ქვეყანაში შემავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც კონკრეტული ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას ასახავს. ბალანსი მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისგან შედგება. მიმდინარე ანგარიში საქონლით და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს მოიცავს.

Generally, the term export is used interchangeably with the export of goods, although trade in services is a no less important component of foreign trade. Trade in services is any service which a resident of one country provides to people in other companies. International trade in services implies making such transactions between residents and non-residents of a country which are not related with the physical movement of goods across borders and is otherwise called “invisible” trade.
Trade in services plays an important role in both the economies of highly developed and developing countries and is particularly vital for a developing country like Georgia. The export of services creates high-paying jobs and provides and an opportunity to enter new and developed markets where there is less possibility for trade in goods, it allows for the diversification of the economy and it is often associated with high added-value business (for instance: information technologies, financial services, consulting, tourism, etc.) which is positively reflected on a population’s well-being. Therefore, it would only be fair to conclude that this field warrants much more attention than it currently attracts.
The National Bank of Georgia publishes statistics of trade in services according to trade fields. Trade in services is an important component of the current account and, therefore, the balance of payments contain information [1] about it. In 2021, the export of services amounted to USD 2.5 (13.6% of GDP) billion whilst import was 1.8 billion. Eventually, the trade surplus constituted USD 726 million. Of note is that trade in services decreased considerably as opposed to trade in goods as compared to the pre-pandemic period. In 2019, the total value of the export of services was USD 4.5 billion (26.3% of GDP) and import was 2.4 billion whilst the balance was amounted to USD 2.1 billion.
Table 1:  Trade in Services Statistics in 2013-2021, USD Million
As expected, Georgia earns its biggest revenues from travel in terms of services. In 2021, the net income from travel amounted to USD 1 billion whilst it was USD 2.6 billion in 2019. Therefore, tourism is an important segment of the current account and a source of foreign currency inflow. In 2021, Georgia earned USD 120 million net in revenues from telecommunications, computers and information services which is a four-fold growth as compared to the pre-pandemic period. Of note is that the net income is higher in pipeline and electric transmission line services with income amounting to nearly USD 350 million in the past few years.
The National Statistics Office of Georgia has started to publish information about partner countries in terms of trade in services. According to the Office, the production of statistics on international trade in services was one of the sub-components of the EU-funded Twinning Project - Strengthening the Capacity of the Georgian Statistical System (2019 – 2021). Previously, this information was not publicly available on the website of the National Statistics Office of Georgia and was, therefore, left without attention. Currently, data for 2020-2021 have been published. Given the pandemic crisis, it is assumed that the conjuncture of trade in services is different under “normal” circumstances and, therefore, a discussion on the statistics for 2020-2021 may not depict the full picture. In 2021, Turkey accounted for the bulk of Georgia’s export of services (USD 240 million), Ukraine accounted for USD 206 million and Russia for USD 189 million. These four countries accounted for 40% of Georgia’s total exports of services. Of the EU member states, Germany is the biggest customer buying services from Georgia (USD 81 million). In total, EU member states and CIS countries purchased services in the value of USD 423 million and 920 million, respectively.
In regard to the import of services, the biggest supplier of services to Georgia’s residents in 2021 was China (USD 344 million), followed by Iran (USD 121 million), Turkey (USD 102 million), Azerbaijan (USD 101 million) and Germany (USD 83 million). Of interest is that the import of services from Russia was only USD 32 million. In addition, the import of services from EU member states was USD 400 million and USD 329 million from CIS members. Such statistics are likely linked with the field of travel.
[1]  A country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. The balance of payment is the account which illustrates the movement of money between the economy of a specific country and the rest of the world. A country’s balance of payments consists of its current account, its capital account and its financial account. A current account includes the component of trading with goods and services as well as incomes and transfers.