მთავრობა რთველს წელსაც დაასუბსიდირებს
რამდენიმე ხნის წინ გახდა ცნობილი, რომ მთავრობა რთველს მიმდინარე წელსაც დაასუბსიდირებს. პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, არსებული გამოწვევების ფონზე მთავრობამ რთველის დასუბსიდირების გადაწყვეტილება მიიღო. როგორც მან მთავრობის სხდომაზე განაცხადა, 2022 წლის რთველის სუბსიდირება ჯამში 150 მლნ ლარი დაჯდება.
„ამის თაობაზე ვიმსჯელეთ, შეკრება გვქონდა და გადაწყვეტილება მივიღეთ, რომ რთველი წელსაც დავასუბსიდიროთ. ერთი კილოგრამი თეთრი ყურძნის ფასი მინიმუმ 90 თეთრი იქნება და არცერთი კილოგრამი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩება... ჩვენი ქვეყანა მეღვინეობის აკვანია, დადასტურებულია, რომ მეღვინეობა სწორედ ჩვენგან დაიწყო, ამიტომ სახელმწიფოს მხრიდან სწორი ჩარევა აუცილებელია“,- განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, მიმდინარე წელს წითელი ყურძნის რეალიზაცია თავისუფალ ბაზარზე მოხდება, თეთრი ყურძნის შემთხვევაში კი, როგორც გასულ წელს, იმ შემთხვევაში თუ ფერმერს ერთ კილოგრამ თეთრ ყურძენში 0.90 ლარზე ნაკლებს გადაუხდიან, თეთრი ყურძნის ფასს სუბსიდიის სახით 0.35 თეთრი დაემატება.
საქართველოში ყურძნის ფასის სუბსიდირება 2008 წლიდან იწყება, როდესაც რუსეთმა ქართულ ღვინოზე ეკონომიკური ემბარგო დააწესა. ვინაიდან იმჟამინდელი ქართული ღვინის ძირითადი საექსპორტო ბაზარი რუსეთის ფედერაცია გახლდათ, ემბარგომ იმდროინდელ ქართულ მეღვინეობას უდიდესი სოციალური და ეკონომიკური ზიანი მოუტანა. ამ ზიანით გამოწვეული ნეგატიური შედეგების აღმოსაფხვრელად და იმისთვის, რომ მევენახეებისთვის საქმიანობას რენტაბელობა შეენარჩუნებინა, ყურძნის ფასის სუბსიდირება გახდა საჭირო. 2008-2012 წლამდე ყურძნის სუბსიდირების პროგრამა მცირე მასშტაბის იყო. კერძოდ, 1 კგ რქაწითლის ჯიშის ყურძნის დასუბსიდირება საქართველოს ბიუჯეტს 0.15 ლარი უჯდებოდა, საფერავის ჯიშის - 0.25 ლარი და მუჯურეთული/ალექსანდროული კი 1 კგ -1 ლარი. ბიუჯეტიდან რთველისთვის აღნიშნულ წლებში საშუალოდ 6-7 მილიონი ლარი იხარჯებოდა.
სიტუაცია 2013 წლიდან შეიცვალა, როდესაც ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ, მუჯურეთულ/ალექსანდროულის სუბსიდირებისთვის გამოყოფილი 1 ლარი უცვლელი დარჩა, თუმცა რქაწითელსა და საფერავის ჯიშებზე სუბსიდირება შესაბამისად 0.4 და 0.35 ლარამდე გაიზარდა. აქედან გამომდინარე,  ბიუჯეტიდან ჯამურად გამოყოფილი თანხის მოცულობაც მნიშვნელოვნად გაიზარდა და 2013 წელს 32 მილიონ ლარს მიაღწია.
სუბსიდირების სტრუქტურა 2017 წლიდან რადიკალურად შეიცვალა, რაც იმას გულისხმობდა, რომ მთავრობა ყურძნის ფასის სუბსიდირებიდან გავიდა, თუმცა ბაზარზე დარჩენილი ჭარბი ყურძნის შესაძენად სახელმწიფო საწარმოებს თანხა მაინც გამოუყო. შესაბამისად, 2017 წლის მთავრობის გადაწყვეტილებით, ხარისხიან ყურძენზე სუბსიდია არ გაიცა. სუბსიდია მხოლოდ ალექსანდროულსა და მუჯურეთულზე შენარჩუნდა (1 კგ. ყურძენზე - 2 ლარი). როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, კომპენსაცია იმ ღვინის კომპანიებმა მიიღეს, რომელთაც საბრენდე სპირტის და კონცენტრირებული ყურძნის ტკბილის დასამზადებლად, ერთი კილოგრამი ყურძენი (რქაწითელი და კახური მწვანე) არანაკლებ 70 თეთრად შეისყიდეს. საკომპენსაციო თანხა 1კგ. ყურძენზე 0.35 ლარი იყო.
სახელმწიფოს მფლობელობაში მყოფმა კომპანიებმა შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ და ს.ს „აკურა“ ბაზარზე დარჩენილი ყურძენი შეისყიდეს და მისგან ღვინის მასალა და სპირტი დაამზადეს, რომელსაც შემდგომში აუქციონის წესით საბითუმო ფასად გაყიდეს.
2018-2019 წლებში მთავრობას ყურძნის ფასის სუბსიდირება აღარ განუხორციელებია, თუმცა ბაზარზე ჭარბი ყურძნის შესაძენად სახელმწიფო საწარმო „აკურას“ ორივე წელს 10-10 მილიონი ლარი გამოუყო, რაც, შეიძლება ითქვას, რთველის ირიბი სუბსიდირება იყო. 2019 წელს გამოყოფილი 10 მლნ საკმარისი არ აღმოჩნდა და ჭარბი ყურძნის შესაძენად აკუმულირებულმა თანხამ ჯამში 80 მლნ ლარი შეადგინა.
2020 წელს, კოვიდპანდემიიდან გამომდინარე, საქართველოს მთავრობამ ყურძნის ფასის სუბსიდირების გადაწყვეტილება კვლავ მიიღო. ამ მიზნით სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 40 მილიონი ლარი გამოიყო. გარდა აღნიშნულისა, ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შესაძენად  დამატებითი თანხები გამოიყო და  საბოლოო ჯამში, რთველის სუბსიდირებამ 87.1 მლნ ლარი შეადგინა.  აღნიშნულ წელს მთავრობამ 95 000 ტონა ყურძენი შეისყიდა.
2021 წელს რთველის სუბსიდირებისთვის ჯამში  138 მლნ ლარი გამოიყო. სუბსიდიის ძირითადი თანხა სახელმწიფოს კუთვნილ შპს „მოსავლის მართვის“ კომპანიას ჩაერიცხა (107 მლნ ლარი). კომპანიას აღნიშნული თანხის სანაცვლოდ როგორც საღი, ასევე სეტყვისგან დაზიანებული ყურძენი უნდა ჩაებარებინა და ასევე მიღებული მოსავალი გადაემუშავებინა.
მიმდინარე წელს, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, მთავრობის გადაწყვეტილებით,  რთველის სუბსიდირებისთვის 150 მლნ ლარი გამოიყო (მოხდება როგორც თეთრი ყურძნის ფასის სუბსიდირება, ასევე ბაზარზე დარჩენილი ჭარბი ყურძნის შესყიდვა).
2008 წლიდან მოყოლებული ყურძნის სუბსიდირებაზე  ჯამურად დახარჯული თანხები შემდეგნაირად გამოიყურება:
ცხრილი 1: 2008-2022 წლებში ყურძნის ცალკეული ჯიშების სუბსიდირებისთვის გამოყოფილი თანხა და ჯამური ხარჯი (ლარებში)
როგორც სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, სუბსიდირების თანხები 2013 წლიდან იზრდება, შემდგომ 2016-2018 წლებში კლების ტენდენცია იკვეთება. მთავრობამ 2018 წლიდან სუბსიდირებიდან გასვლის გადაწყვეტილებაც მიიღო, თუმცა საბოლოო ჯამში ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შეძენა მაინც განახორციელა. რთველის სუბსიდირების თანხები განსაკუთრებით ბოლო წლებში არის გაზრდილი, რაც იმით არის განპირობებული, რომ ყურძნის ფასის სუბსიდირების გარდა, მთავრობა ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შესყიდვასაც ახორციელებს. ყურძნის გაზრდილი მოსავლის გამო კი  ყოველწლიურად ბაზარზე დარჩენილი სულ უფრო მეტი ჭარბი ყურძნის შესყიდვა უწევს.
ზოგადად სუბსიდირება მსოფლიოში აპრობირებული მეთოდია და იგი რეალურად დარგის გადარჩენას, განვითარებას და ინვესტიციების მოზიდვას უნდა ემსახურებოდეს. საქართველოში მდგომარეობა სხვაგვარადაა. სუბსიდირების პირველ ეტაპზე, როდესაც ქართულმა ღვინომ გასაღების ძირითადი ბაზარი დაწესებული რუსული ემბარგოს გამო დაკარგა, სუბსიდირება გამართლებული იყო. მაგრამ უკვე 2018 წლიდან აღნიშნულმა სხვა შინაარსი შეიძინა.
ბოლო წლებში ყურძნის ფასის სუბსიდირება სოციალური დახმარება უფროა, ვიდრე დარგის განვითარების ხელშეწყობა და დარგზე ერთგვარ უარყოფით გავლენასაც კი ახდენს. საბაზრო ეკონომიკის პირობებში პროდუქტის ფასს მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის თანაფარდობა განსაზღვრავს. საქართველოში სუბსიდიას მიჩვეული ფერმერების ნაწილი ყურძნის ფასით ყოველწლიურად უკმაყოფილო რჩება. აღნიშნულის სათავე წლების განმავლობაში პოლიტიკოსების მიერ გაცემული უხვი დაპირებები და სუბსიდირების პოლიტიკაა, რაც მევენახეებს მუდმივად გადაჭარბებულ მოლოდინებს უჩენს. გარდა ამისა,  იმის იმედად, რომ მთავრობა ჭარბ და უხარისხო ყურძენს მაინც შეისყიდის, ფერმერების ნაწილი ხარისხზე ნაკლებად ზრუნავს. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ ყურძნის სუბსიდირება მევენახეობის დარგს უპირატეს მდგომარეობაში აყენებს და მას უფრო მიმზიდველს ხდის. აქედან გამომდინარე,  ფერმერი ხშირად არჩევანს ვენახის გაშენებაზე აკეთებს, რაც თავის მხრივ ჭარბ წარმოებას იწვევს.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ხშირად სუბსიდირებას მმართველ პარტიასთან დაახლოებული მსხვილი კომპანიები იღებენ (ამის შესახებ იხილეთ „გამჭვირვალობა საქართველოს“ კვლევა), რაც მცირე მარნებს არაკონკურენტულ გარემოში ამყოფებს.
იქიდან გამომდინარე, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ყურძნის წარმოება მზარდია, ასევე ღვინის ექსპორტშიც ზრდის ტენდენცია იკვეთება, სასურველია სახელმწიფო ყურძნის და რთველის სუბსიდირებიდან გავიდეს და დარგს დამოუკიდებლად განვითარების საშუალება მისცეს. სუბსიდირებაში დახარჯული რესურსი კი ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ზრდას და ბაზრების დივერსიფიცირებას მოახმაროს, რაც სახელმწიფო სახსრების უფრო გონივრული და მიზნობრივი მოხმარება იქნება.

Government to Subsidise Grape Harvest Again This Year
It was reported a while ago that the Government of Georgia will subsidise the grape harvest this year as well. According to the statement of the Prime Minister of Irakli Gharibashvili, the government decided to subsidise the grape harvest in light of the current challenges. At the session of the government, the Prime Minister said that subsidies for the 2022 grapes will amount to GEL 150 million in total.
According to the National Wine Agency of Georgia, red grapes will be sold on the free market this year whilst GEL 0.35 will be added as a subsidy to the price of white grapes if a farmer is paid less than GEL 0.9 per one kilogram as was also the case last year.
Georgia has been subsidising grape prices since 2008 when Russia imposed a trade ban on Georgian wine. Since the Russian Federation was the main export market for Georgian wine at that time, the trade ban inflicted huge social and economic damage to the Georgian wine industry. In order to alleviate these damages, there was a need to subsidise grape prices in order eradicate the negative consequences of the ban and keep grape farming profitable. In 2008-2012, the grape subsidy programme was miniscule. In particular, it cost GEL 0.15 for the Georgian budget to subsidise one kilogram of Rkatsiteli grapes, GEL 0.25 for one kilogram of Saperavi grapes and GEL 1 for one kilogram of Mujuretuli/Aleksandrouli grapes. In those years, GEL 6-7 million was allocated from the budget for the annual grape harvest.
The situation has changed since 2013 when the GEL 1 subsidy allocated for Mujuretuli/Aleksandrouli grapes remained the same but subsidies for Rkatsiteli and Saperavi grapes increased to GEL 0.4 and 0.35, respectively, with the arrival of the new government. As a result, total budget allocations increased significantly and reached GEL 32 million in 2013.
The subsidy structure was altered drastically in 2017, implying that the government ceased subsidising grape prices, although it allocated money to state-owned companies to purchase excess grapes on the market. The subsidies were kept only for the Aleksandrouli and Mujuretuli varieties (GEL 2 per one kilogram of grapes). As mentioned earlier, compensation was given to those wine companies which purchased one kilogram of grapes (Rkatsiteli and Kakheti green) to produce brand spirit and concentrated grape sweet juice for at least GEL 0.7 per kilogram. The amount of subsidy per one kilogram of grapes was GEL 0.35.
In 2018-2019, the government did not subsidise grape prices, although it allocated GEL 10 million to the state-owned Akura enterprise in both years which was, in fact, an indirect subsidy vis-à-vis the grape harvest. The GEL 10 million allocated in 2019 was not sufficient and the total accumulated money to purchase excess grapes reached GEL 80 million.
In 2020, given the coronavirus pandemic, the Government of Georgia again decided to subsidise grape prices. GEL 40 million was allocated from the state budget to this end. In addition, extra funds were allocated to purchase excess grapes on the market and subsidies amounted to GEL 87.1 million in total. That year, the government purchased 95,000 tonnes of grapes.
In 2021, GEL 138 million was allocated for grape subsidies. The bulk of this allocation was transferred to the state-owned Harvest Management company LLC (GEL 107 million). In exchange for this money, the company was supposed purchase both good and hail-damaged grape and process the harvest.
As mentioned earlier, this year the government decided to allocate GEL 150 million for grape subsidies (white grape price will be subsidised as well as the purchase of excess grapes on the market).
The total amount of money spent on grape subsidies since 2008 is as follows:
Table 1:  Money Allocated for Subsidising Specific Types of Grapes and Total Expenses in 2008-20222 (GEL)
As illustrated by the statistical data, subsidy funds have been rising since 2013 but there is a trend of a decrease in 2016-2018. The government decided to stop subsidising from 2018, although it eventually purchased the excess grapes on the market. Grape subsidy allocations have increased especially in the last few years which is precipitated by the fact that the government also purchases excess grapes on the market apart from subsidising prices. Given the increased grape harvest, the government has to purchase more and more excess grapes on the market each year.
Generally, subsidising is a well-tested method across the world and in fact it should be used to save the industry, develop it and attract investments. However, the situation in Georgia is different. At the first stage of the subsidies when Georgian wine lost its major export market due to the Russian trade ban, the subsidies were justified but then this became something different from 2018.
In the past few years, grape price subsidies are more like social assistance instead of the facilitation of the development of the industry and negatively affects the sector. Under the market economy, product prices are determined by the balance between demand and supply. Some Georgian farmers, getting used to subsidies, remain dissatisfied by the grape price every year because of the generous promises made by politicians and the policy of subsidisation which gives constantly exaggerated expectations among the grape farmers. In addition, being hopeful that the government will still purchase excess and low-quality grapes, some farmers take little care about their product’s quality. Of additional not is that grape subsidies put the wine industry into an advantageous position and makes it more attractive. Therefore, farmers are often inclined to plant vineyards which in turn result in surplus production.
Of further mention is that subsidies are often disbursed to large companies having close ties with the ruling party which puts smaller wine makers into an uncompetitive position.
Given the growing grape production in the past few years, as well as growth trends in wine export, it is desirable that the government cease the subsidisation of grapes and allow the industry to develop independently. At the same time, the money spent for subsidies can be used for the diversification of markets for Georgian wine and its growing popularisation which would be a more rational and appropriate use of taxpayer money.