სახელმწიფო უწყებებმა 2021 წელს  მივლინებებში ჯამში 48.1 მლნ ლარი დახარჯეს
ბიუჯეტის მონიტორინგის მონაცემების მიხედვით, 2021 წელს სახელმწიფო უწყებებმა ჯამში, მივლინებებში 48.1 მლნ ლარი დახარჯეს
03/10/2022
ბიუჯეტის მონიტორინგის მონაცემების მიხედვით, 2021 წელს სახელმწიფო უწყებებმა ჯამში, მივლინებებში 48.1 მლნ ლარი დახარჯეს. 2020 წელს სამივლინებო ხარჯმა 57.7 მლნ ლარი შეადგინა, ხოლო 2019 წელს სახელმწიფო უწყებებმა მივლინებებში კიდევ უფრო მეტი თანხა - 83.3 მლნ ლარი დახარჯეს. უნდა აღინიშნოს, რომ 2019 წლის სახელმწიფო უწყებების სამივლინებო ხარჯი - 2014 წლიდან მოყოლებული, ყველაზე მაღალია, თანაც ამ პერიოდის განმავლობაში 2019 წლის ჩათვლით, სამივლინებო ხარჯი ყოველწლიურად იზრდებოდა. კლება მხოლოდ 2020 წლიდან ფიქსირდება და პანდემიური წლის მიუხედავად (როდესაც ქვეყანა თითქმის სრული ჩაკეტვის და ყოველგვარი აქტივობის შეჩერების პირობებში ცხოვრობდა),  აღნიშნულ წელს მივლინებებზე უფრო მეტი თანხა დაიხარჯა, ვიდრე გასულ წელს.
უფრო დეტალურად, 2021 წელს საქართველოს პარლამენტის და მასთან არსებული ორგანიზაციების სამივლინებო ხარჯმა 1.1 მლნ ლარი შეადგინა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ მივლინებებზე 1.3 მლნ ლარი დახარჯა, მთავრობის ადმინისტრაციამ - 1.6 მლნ ლარი.
რაც შეეხება ცალკეული სამინისტროების სამივლინებო ხარჯებს, ბოლო სამი წლის განმავლობაში, შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 1: სამინისტროების სამივლინებო ხარჯები
წყარო: ბიუჯეტის მონიტორინგი
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, 2021 წელს მივლინებებზე ყველაზე დიდი ხარჯი თავდაცვის,
ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის და განათლების და მეცნიერების სამინისტროებმა გასწიეს. მივლინებებში ყველაზე მცირე თანხა რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ დახარჯა.
რაც შეეხება გასულ წლებს, როგორც ზემოთაც აღვნიშნეთ, სახელმწიფო უწყებებმა მივლინებებში ყველაზე მეტი თანხა - 83.3 მლნ ლარი, 2019 წელს დახარჯეს. აღნიშნულ წელს, ყველა სამინისტროს სამივლინებო ხარჯი, შესაბამისად, ყველაზე მაღალი იყო.

Government Agencies Spent GEL 48.1 Million in Total for Business Trips in 2021
According to the data of the Budget Monitor, government agencies spent GEL 48.1 million in total for business trips
03/10/2022
According to the data of the Budget Monitor, government agencies spent GEL 48.1 million in total for business trips. Business trip expenses last year amounted to GEL 57.7 million in 2020 whilst government bodies spent even more in 2019 in the amount of GEL 83.3 million for business trips. Of note is that business trip expenses for government bodies in 2019 is the highest since 2014. In addition, business trip expenses were rising annually in that particular period, including 2019. A decrease in business trip expenses was registered in 2020 and despite the year of the pandemic (when Georgia was under almost full lockdown with virtually every activity suspended), more money was spent on business trip expenses as compared to 2021.
In more details, business trip expenses for the Parliament of Georgia and affiliated bodies amounted to GEL 1.1 million. The Presidential Administration and Administration of the Government of Georgia spent GEL 1.3 million and 1.6 million, respectively.
In regard to business trip expenses for ministries taken separately, the picture is as follows:
Table 1:  Business Trip Expenses of the Ministries
Source:  Budget Monitor
As illustrated by the data, the biggest expenses for business trips was made by the Ministry of Defence, Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affair Ministry of Environment and Agriculture and Ministry of Education and Science. The smallest amount of sum for business trips was spent by the Ministry of Regional Development and Infrastructure.
In regard to the previous years, government bodies spent the most on business trips – GEL 83.3 million – in 2019. Therefore, business trip expenses for each ministry was higher in that particular year.