ლევან დავითაშვილი: ტურიზმის აღდგენა დადებითია, 2022 წლის იანვარ-აგვისტოში მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლები თითქმის 95%-ით აღდგა
რეზიუმე: 2020 და 2021 წლების იანვარ-აგვისტოს თვეებში პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვებიდან გამომდინარე, შემოსავლები მოგზაურობიდან მკვეთრად იყო შემცირებული, რაც საქართველოს მსგავსი ტურიზმზე დამოკიდებული ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევა იყო. თუმცა, 2022 წლის იანვარ-აგვისტოში, საერთაშორისო მოგზაურობიდან შემოსავალმა 2.14 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 5.5% კლებას წარმოადგენს. შესაბამისად, აღდგენა - როგორც მინისტრი აცხადებს, დაახლოებით 95%-ის ფარგლებშია.
უშუალოდ ივლისი-აგვისტოს პერიოდში, საერთაშორისო მოგზაურობიდან შემოსავალმა 1 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წელთან შედარებით 23.6% ზრდას წარმოადგენს. შესაბამისად, მინისტრის განცხადება სიმართლეს შეესაბამება. აღსანიშნავია, რომ შემოსავლის ზრდის დიდი ნაწილი რუსეთზე მოდის, რაც მაღალი ალბათობით, ნაწილობრივ არა ტურიზმს, არამედ საქართველოში რუსი მოქალაქეების საცხოვრებლად გადმოსვლას უკავშირდება. თუმცა მთლიანი ზრდა რუსეთიდან მიღებული შემოსავლების ზრდასაც აჭარბებს.
საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, პარლამენტში მინისტრის საათის ფარგლებში ანგარიშის პრეზენტაციისას განაცხადა: „ტურიზმის აღდგენა დადებითია, 2022 წლის იანვარ-აგვისტოში მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლები თითქმის 95%-ით აღდგა, 2.1 მლრდ დოლარი მივიღეთ ტურიზმიდან შემოსავლები, ივლისში და აგვისტოში პანდემიამდელ 2019 წლის მაჩვენებელს გადააჭარბა, ეს იყო ტურიზმის შემოსავლების რეკორდული მაჩვენებელი“.
ტურიზმი საქართველოსთვის პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. პანდემიამდე პერიოდში, საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობა და შესაბამისად, საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლები ყოველწლიურად იზრდებოდა. ტურისტული სფეროს აღდგენა კრიზისის გადალახვის მნიშვნელოვან წინაპირობას წარმოადგენს. „ტურიზმის ტემპის“ აღდგენის დინამიკის ანალიზისთვის, სხვადასხვა ინდიკატორის განხილვაა შესაძლებელი, მათ შორის - ტურისტების რაოდენობის და ტურიზმიდან შემოსავლების. მოცემულ შემთხვევაში, ფინანსთა მინისტრის მიერ დასახელებული მონაცემები საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლების სტატისტიკას შეესაბამება, რომელსაც საქართველოს ეროვნული ბანკი აქვეყნებს (საგარეო სექტორის სტატისტიკა).
2020-2021 წლის იანვარ-აგვისტოში, საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლები, სამოგზაურო შეზღუდვებიდან გამომდინარე, მინიმუმამდე შემცირდა (483 და 704 მლნ დოლარამდე). შესაბამისად, ტურიზმის დინამიკის შედარება პრეპანდემიურ - 2019 წელთან, უნდა მოხდეს.
2022 წლის იანვარ-აგვისტოში, საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებულმა შემოსავალმა 2.14 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით, 5.5% კლებას წარმოადგენს. საინტერესოა რომ ამ პერიოდში, შემოსავლები გაიზარდა ისრაელიდან (24 მლნ დოლარი), საუდის არაბეთიდან (62 მლნ დოლარი) და უკრაინიდან (44 მლნ დოლარი). მინისტრის განცხადების შესაბამისად, 2019 წელთან, აღდგენა დაახლოებით 95%-ის ფარგლებშია. აღსანიშნავია რომ კლება 2018 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებითაც ფიქსირდება, როდესაც შემოსავალი 2.2 მლრდ დოლარი იყო.
ცხრილი 1: საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლების სტატისტიკა 2015-2022 წლებში
უშუალოდ ივლის-აგვისტოს პერიოდში, საერთაშორისო მოგზაურობიდან შემოსავალმა 1 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წელთან შედარებით 23.6%-იან ზრდას წარმოადგენს. თუმცა აქ აღსანიშნავია რომ შემოსავლის ყველაზე დიდი ნაწილი, დაახლოებით 249 მლნ დოლარამდე - რუსეთზე მოდის, საიდანაც ნაწილი, დიდი ალბათობით არა ტურისტებიდან მიღებულ შემოსავლებს, არამედ რუსეთში შექმნილი საომარი ვითარებიდან გამომდინარე, საქართველოში საცხოვრებლად გადმოსვლას უკავშირდება. 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, რუსეთიდან მიღებული მოგზაურობის შემოსავალი 100 მლნ დოლარამდე არის გაზრდილი. თუმცა, 2019 წლის ივლის-აგვისტოსთან შედარებით, ამავე პერიოდში მთლიანი შემოსავალი 190.9 მლნ დოლარით არის გაზრდილი. შესაბამისად, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ დავუშვებთ რომ რუსეთიდან შემოსავალი არ გაიზრდებოდა, 2019 წელთან შედარებით ზრდა მაინც დაფიქსირდებოდა. საუდის არაბეთიდან მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავალი 49.2 მლნ დოლარით არის გაზრდილი, უკრაინიდან - 14 მლნ დოლარით, თუმცა ევროკავშირიდან შემოსავლები 31.5 მლნ დოლარით არის შემცირებული.

Levan Davitashvili: “Tourism recovery is positive as travel revenues in January-August 2022 have recovered nearly by 95%. We earned USD 2.1 billion in tourism revenues and figures in July and August exceeded those of pre-pandemic 2019.”
Travel revenues in January-August of both 2020 and 2021 sharply decreased because of the pandemic-related restrictions which posed a significant challenge for a tourism-dependent country such as Georgia. However, international travel revenues in January-August 2022 reached USD 2.14 billion which is 5.5% less as compared to the figure of the same period in 2019. Therefore, in line with the Minister’s statement, recovery is within the margin of 95%.
Revenues from international travel in July and August amounted to USD 1 billion which is a 23.6% growth as compared to 2019. Therefore, the Minister’s statement is true in this component as well. Of note is that Russia accounts for a large part of income growth which is most likely precipitated by Russians moving to settle in Georgia and not by tourism. However, the total growth does exceed the growth of revenues earned from Russia as well.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, delivering a report before the Parliament of Georgia as part of the Minister’s Hour, stated: “Tourism recovery is positive as travel revenues in January-August 2022 have recovered by nearly 95%. We earned USD 2.1 billion in tourism revenues and figures in July and August exceeded those of the pre-pandemic 2019. This is a record high number of tourism revenues.”
Tourism is a priority field for Georgia. Prior to the pandemic, the number of international visitors and, therefore, revenues from international travel were growing annually. Recovery of the tourism field is an essential prerequisite to overcome the crisis. It is possible to employ a number of indicators for the analysis of the tourism recovery dynamic, including the number of tourists and tourism revenues. In this case, the data provided by the Minister of Economy matches with the statistics of international travel revenues which are published by the National Bank of Georgia (foreign sector statistics).
In January-August of both 2020 and 2021, revenues earned from international travel dropped to a minimum (USD 483 and 704 million, respectively) owing to travel restrictions. Therefore, the tourism dynamic should be compared with the pre-pandemic 2019.
International travel revenues in January-August 2022 reached USD 2.14 billion which is 5.5% less as compared to the same period of 2019. Of interest is that in the same period, revenues increased from Israel (USD 24 million), Saudi Arabia (USD 62 million) and Ukraine (USD 44 million). As per the Minister’s statement, recovery is within the margin of 95% as compared to 2019. Of note is that tourism revenues in January-August 2022 are less as compared to 2018 as well when revenues in the same period amounted to USD 2.2 billion.
Table 1: International Travel Revenue Statistics in 2015-2022, USD Million
Revenues from international travel in July and August amounted to USD 1 billion which is a 23.6% growth as compared to 2019. However, of note is that Russia accounts for the biggest chunk of revenue which is nearly USD 249 million and a part of these revenues is most likely related to Russians flocking to Georgia because of Russia’s invasion of Ukraine instead of tourism. As compared to the same period of 2019, travel revenues from Russia increased by USD 100 million. However, total revenues in the same period of 2022 increased by USD 190.9 million as compared to July-August of 2019. Therefore, in the case of no growth of travel revenues from Russia in 2022, travel revenues would have still increased as compared to 2019. Travel revenues from Saudi Arabia and Ukraine increased by USD 49.2 million and 14 million, respectively, although revenues from the European Union member states shrank by USD 31.5 million.