ირაკლი ღარიბაშვილი: ორი წელია გვაქვს ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა
რეზიუმე:ხელისუფლების წარმომადგენლები, ორნიშნა ეკონომიკურ ზრდაზე ხშირად საუბრობენ. 2021 წლისთვის, ეკონომიკის ზრდამ 10.5% შეადგინა, 2022 წლის უკანასკნელი პროგნოზით კი ეკონომიკა 10%-ით გაიზრდება. 2022 წლის ოქტომბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 8.3% შეადგინა, ხოლო 2022 წლის პირველი ათი თვის საშუალო მაჩვენებელი 10%-ით განისაზღვრა.
2022 წლის ეკონომიკური ზრდა, თავდაპირველ პროგნოზებს მნიშვნელოვნად აღემატება და მსოფლიოში ერთ-ერთი მაღალი მაჩვენებელია. ასევე, სტატისტიკა დადებითია მთელი რიგი დარგების შემთხვევაში როგორიცაა საგარეო ვაჭრობა, მოგზაურობა, ინვესტიციები. რაც შეეხება 2021 წლის ზრდას, ამ შემთხვევაში ცალსახად მნიშვნელოვანია საბაზო ეფექტი. 2020 წელს, რეალური ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა, რამაც 2021 წელს, შეზღუდვების შემსუბუქების და შენელებული ერთობლივი მოთხოვნის აღდგენის ფონზე, ზრდის უფრო მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. საბოლოო ჯამში, 2021 წლისთვის, პრეპანდემიურ, 2019 წელთან შედარებით ეკონომიკა 2.9%-ით იყო გაზრდილი.
შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე რადგან განცხადება ნაწილობრივ ზუსტია, თუმცა გამოტოვებულია მნიშვნელოვანი კონტექსტი, რომელიც სრული სურათის დასანახად არის საჭირო.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, „მიმდინარე წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზს დავაზუსტებთ, ნაცვლად 8,5% გვექნება 10% ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ ზედიზედ ორი წლის განმავლობაში გვაქვს ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა.“
ბოლო პერიოდში, ხელისუფლების წარმომადგენლები, ბოლო 2 წელიწადში დაფიქსირებულ მაღალ ეკონომიკურ ზრდაზე ხშირად საუბრობენ. საქსტატის ბოლო მონაცემებით, წინასწარი შეფასებით, 2022 წლის ოქტომბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 8.3% შეადგინა, ხოლო 2022 წლის პირველი ათი თვის საშუალო მაჩვენებელი 10%-ით განისაზღვრა.
2021 წელს, საქართველოს რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 10.5%-ით გაიზარდა, მთავრობის უკანასკნელი პროგნოზით კი 2022 წლისთვის, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 10%-ით გაიზრდება. საქართველოს ბიუჯეტის ძირითადი მაკროეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით, 2022 წლისთვის მშპ-ს რეალური ზრდის თავდაპირველი საბაზისო პროგნოზი 6% იყო. მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის პროგნოზები წლის დასაწყისში და მით უფრო, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შედეგად დამდგარ პესიმისტურ პროგნოზებთან შედარებით, მკვეთრად გაზრდილია. ამ თვალსაზრისით, 2022 წლის ეკონომიკური ზრდა, მართლაც დადებით ტენდენციას ასახავს. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, 2022 წლის ეკონომიკური ზრდით, საქართველო მოწინავე ადგილზე იქნება. დადებითი ტენდენცია დაფიქსირდა ეკონომიკის მთელ რიგ დარგებშიც, მათ შორის, ტურიზმში, საგარეო ვაჭრობაში და პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში. თუმცა, აქვე უნდა დავამატოთ, რომ ორნიშნა ინფლაციაც კრიტიკულ პრობლემად რჩება.
მეორე მხრივ, 2021 წლისთვის, ეკონომიკური ზრდის მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება მეტწილად საბაზო ეფექტით იყო გამოწვეული. 2020 წელს, უმკაცრესი ეკონომიკური შეზღუდვების ფონზე, რეალური ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა, რამაც 2021 წელს, შეზღუდვების შემსუბუქების და შენელებული ერთობლივი მოთხოვნის აღდგენის ფონზე, ზრდის უფრო მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. 2021 წელს დაფიქსირებულ მსგავს ეფექტს ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. საბოლოო ჯამში, 2021 წლისთვის, პრეპანდემიურ - 2019 წელთან შედარებით, ეკონომიკა 2.9%-ით იყო გაზრდილი. რაც შეეხება 2022 წელს - მთავრობის პროგნოზის მიხედვით, 2019 წელთან შედარებით, ეკონომიკა 13.2%-ით გაიზრდება.

Irakli Gharibashvili: “We have double-digit economic growth for two consecutive years.”
Government officials often speak about double-digit economic growth. For 2021, the economic growth rate was 10.5% whilst the economy will grow by 10% according to the latest estimates for 2022. In October 2022, the real gross domestic product (GDP) growth was 8.3% as compared to the same period of the previous year and the average growth rate for the first ten months of 2022 is 10.0%.
The 2022 economic growth significantly exceeds initial estimates and is one of the highest in the world. In addition, statistics are favourable vis-à-vis a number of fields such as foreign trade, travel and investments. In regard to the economic growth rate in 2021, the base effect was indisputably the important factor. In 2020, the real economy shrank by 6.8% which led to higher economic growth figures in 2021 in light of relaxed restrictions and the recovery of the slackened aggregate demand. In sum, Georgia’s economy grew by 2.9% in 2021 as compared to the pre-pandemic 2019.
Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is HALF TRUE because it is partially accurate but lacks an important context which is needed to see the full picture.
The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated: “We will adjust this year’s economic growth forecast and instead of 8.5% it will be 10%. This means that we are having a double-digit economic growth for two consecutive years.”
Government officials are often talking about the high economic growth in the course of the last two years. According to the latest data of the National Statistics Office of Georgia, real gross domestic product (GDP) growth in October 2022 was 8.3% as compared to the same period of the previous year based on preliminary estimates whilst the average growth rate for the first ten months of 2022 is 10.0%.
In 2021, Georgia’s real gross domestic product increased by 10.5% and GDP growth will be 10% for 2022 in accordance with the government’s most recent forecasts. According to the main macroeconomic parameters of the Georgian budget, the initial basic estimate for real GDP growth in 2022 was 6%. However, various assessments indicate that the real GDP growth estimates have sharply increased as compared to those at the beginning of the year and those made in the wake of Russia’s invasion of Ukraine. In this regard, the 2022 economic growth rate indeed shows a positive trend. According to the forecast of the International Monetary Fund, Georgia will be among the top performers in 2022 in terms of economic growth rate and will rank 8th in the world. There are positive trends in a number of economic fields, including tourism, foreign trade and foreign direct investments. However, of necessary note is that double-digit inflation remains a critical problem.
At the same time, the high economic growth rate in 2021 is largely attributable to the base effect. In 2020, the real economy shrank by 6.8% in light of extremely tight regulations which led to higher economic growth figures in 2021 in light of relaxed restrictions and the recovery of the slackened aggregate demand. This economic growth effect which took place in 2021 is often referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.” In sum, Georgia’s economy grew by 2.9% in 2021 as compared to the pre-pandemic 2019 whilst the economy will grow by 13.2% as compared to 2019 according to the government’s forecast.