დეზინფორმაცია: უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია მიხეილ სააკაშვილის ცოცხალ წმინდანად შერაცხვას გეგმავს
06/01/2023
სოციალურ ქსელში აქტიურად ვრცელდება დეზინფორმაცია (1, 2, 3, 4), რომლის თანახმადაც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია მიხეილ სააკაშვილის ცოცხალ წმინდანად შერაცხვას გეგმავს. გავრცელებული მტკიცების მიხედვით, უკრაინის ეკლესიის მეთაურმა მიტროპოლიტმა მაკარიმ განაცხადა, რომ წმინდა სინოდზე განიხილავენ მიხეილ სააკაშვილისა და ვოლოდიმირ ზელენსკის უკრაინის ეკლესიის წმინდანებად და ერის მფარველებად შერაცხვის წინადადებას. მასალის თანახმად, ამ წინადადებით ეკლესიას ოლექსი არესტოვიჩმა მიმართა.
ღია წყაროებში მიტროპოლიტ მაკარი მალეტიჩის მიერ გაკეთებული იდენტური ან მსგავსი ტიპის განცხადება არ იძებნება. ინფორმაცია არც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (ПЦУ) ოფიციალურ ვებგვერდზე იძებნება. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდელმა ლეონ გელოვანმა „ფაქტ-მეტრთან“ საუბარში განაცხადა, რომ მსგავსი ტიპის განცხადება მიტროპოლიტ მაკარის არ გაუკეთებია და არც სხვა ოფიციალურ გვერდებზე იძებნება. ინფორმაცია გამოგონილია.
ამასთან ერთად, მასალაში მიტროპოლიტი მაკარი უკრაინის ეკლესიის მეთაურად არის წარმოდგენილი. მიტროპოლიტი მაკარი მალეტიჩი 2019 წლამდე იმ ორიდან ერთი ეკლესიის (,,უკრაინის ავტოკეფალიური მართლმადიდებელი ეკლესია") წინამძღოლი იყო, რომელიც საბოლოოდ უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში (ПЦУ) გაერთიანდა. ლეონ გელოვანის თანახმად, უკვე მე-4 წელია, რაც მაკარი ეკლესიის მეთაური აღარ არის და ერთ-ერთი რიგითი ეპისკოპოსია.
ასევე ყალბია სტატიაში არსებული ინფორმაცია, რომ თითქოს მიხეილ სააკაშვილის წმინდანად შერაცხვის წინადადებით უკრაინის ეკლესიას უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მრჩეველმა ოლექსი არესტოვიჩმა მიმართა. მსგავსი შინაარსის სიტყვები არესტოვიჩის მიერ გაკეთებულ განცხადებებში არ იძებნება. არესტოვიჩმა მიხეილ სააკაშვილის შესახებ გაკეთებულ ბოლო განცხადებაში სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ თუ სააკაშვილი ციხეში მოკვდა, საქართველოს ხელისუფლება ამ ლაქას ვერასდროს ჩამოირეცხავს.
შესაბამისად, ინფორმაცია, რომ მიტროპოლიტი მაკარი მიხეილ სააკაშვილისა და ვოლოდიმირ ზელენსკის უკრაინის ეკლესიის წმინდანებად შერაცხვის წინადადების განხილვას აპირებს და ამ წინადადებით უკრაინის ეკლესიას ოლექსი არესტოვიჩმა მიმართა, მთლიანად გამოგონილია და სიმართლეს არ შეესაბამება.

Disinformation:  Ukrainian Orthodox Church plans to proclaim Mikheil Saakashvili as a living saint.
A piece of disinformation that the Ukrainian Orthodox Church is ostensibly planning to proclaim Mikheil Saakashvili as a living saint is being actively circulated in social networks (1, 2, 3, 4). According to this claim, the Head of the Ukrainian Orthodox Church, Metropolitan Macarius, stated that they will consider the proposal of canonising Mikheil Saakashvili and Volodymyr Zelensky as church saints and guardians of the nation at a holy synod. In addition, it was also claimed that Oleksey Orestovych made this proposal to the Church.
This or an identical/similar statement of Metropolitan Macarius Maletych cannot be found in open sources. The information is also not accessible on the website of the Ukrainian Orthodox Church. A priest of the Ukrainian Orthodox Church, Levan Gelovani, stated in his interview with FactCheck that Metropolitan Macarius had not made such a statement and such information cannot be found on the official website. Therefore, the information is invented.
In addition, Metropolitan Macarius Maletych is referred to as the Head of the Ukrainian Orthodox Church in the publication. Until 2019, Metropolitan Macarius Maletych was a leader of one (Ukrainian Autocephalous Orthodox Church) of two Ukrainian churches which eventually merged into a Ukrainian Orthodox Church. According to Father Levan Gelovani, it has been four years since Macarius is no longer in this position and the head of the church is now one of the bishops.
The information that there is an idea to proclaim Mikheil Saakashvili as a saint as proposed by the Adviser to the Office of the President of Ukraine, Oleksey Orestovych, is also fake. This type of proposal cannot be found in Mr Orestovych’s statements. The latter, in his latest comment about Mikheil Saakashvili, stressed the issue of his health condition and stated that the Georgian government will never be able to remove this stain if Mr Saakashvili dies in prison.
Therefore, information that Metropolitan Macarius plans to consider a proposal on proclaiming Mikheil Saakashvili and Volodymyr Zelensky as saints of Ukrainian Orthodox Church and this that this proposal was made by Oleksey Orestovych is entirely fabricated and untrue.