მიმდინარე ანგარიში 2022 წლის მესამე კვარტალში პროფიციტული გახდა
2018 წლის მესამე კვარტლის შემდეგ პირველად და დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში მეორედ, 2022 წლის მესამე კვარტლის მიმდინარე ანგარიში პროფიციტული აღმოჩნდა
2018 წლის მესამე კვარტლის შემდეგ პირველად და დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში მეორედ, 2022 წლის მესამე კვარტლის მიმდინარე ანგარიში პროფიციტული აღმოჩნდა. პროფიციტმა თანხობრივად - 400 მლნ აშშ დოლარი, მშპ-სთან მიმართებაში კი 5.9% შეადგინა.
მიმდინარე ანგარიში საგადასახდელო ბალანსის ნაწილია, ის ქვეყანაში შემოსულ და ქვეყნიდან გასულ ფულადი ნაკადების ბრუნვას ასახავს. თუ რეზიდენტი პირების შემოსავლები და დანაზოგები მათ მოხმარებას აღემატება, სხვაობა საგარეო წყაროებით, კერძოდ - კაპიტალური ტრანსფერებით, უცხოური ინვესტიციებითა და საგარეო ვალით იფარება.
მიმდინარე ანგარიში საქონელსა და მომსახურებას, პირველადი შემოსავლების ნაკადს (შემოსავლების ნაკადი რეზიდენტ და არარეზიდენტ ინსტიტუციურ ერთეულებს შორის ის მოიცავს: შრომის ანაზღაურებასა და საინვესტიციო შემოსავალს) და მეორადი შემოსავლების ნაკადს (მიმდინარე ტრანსფერებს ქვეყნის რეზიდენტებსა და არარეზიდენტებს შორის) აერთიანებს. ე.ი. აღნიშნული ანგარიშის დეფიციტი ქვეყნის სავაჭრო სალდოს და შემოსავლებს შორის სხვაობას ასახავს.
1995 წლიდან მოყოლებული, საქართველოს საქონლით საგარეო ვაჭრობა ყოველთვის დეფიციტურია. ქვეყნის მოხმარება წარმოებას უსწრებდა, რის გამოც იმპორტი ყოველთვის აღემატებოდა ექსპორტს. ცალკეული გამონაკლისების გარდა, საგარეო ვაჭრობის ბრუნვა წლიდან წლამდე იზრდებოდა, თუმცა იმის გათვალისწინებით, რომ ექსპორტთან ერთად იმპორტიც იზრდებოდა, სალდო, უარყოფითი რჩებოდა.
რადგან მთლიან საგადასახდელო ბალანსში საგარეო ვაჭრობას მნიშვნელოვანი წილი უკავია, მისი დეფიციტი ხშირად მთლიან მიმდინარე ანგარიშს ამინუსებს.
საქონლით ვაჭრობისგან განსხვავებით, მომსახურებით ვაჭრობა პროფიციტულია. საქართველოში ჩამოსული არარეზიდენტები (მაგ: ტურისტები) უფრო მეტ თანხას ხარჯავენ ქვეყანაში, ვიდრე საქართველოს მოქალაქეები საზღვარგარეთ. 2022 წელს, მომსახურებით ვაჭრობის ბალანსის კიდევ უფრო გაუმჯობესებამ, მესამე კვარტალში მთლიანი მიმდინარე ანგარიშის პროფიციტულად გახდომას შეუწყო ხელი.
ტურიზმის მსგავსად, პროფიციტულია ფულადი ტრანსფერებიც. საზვარგარეთიდან საქართველოში გადმორიცხული თანხის მოცულობა, საქართველოდან საზღვარგარეთ გადარიცხულ თანხის მოცულობას აღემატება.
2021 წლის მესამე კვარტალში დეფიციტმა 412 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია, 2020 წლის მესამე კვარტალში 574 მლნ აშშ დოლარს, 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი 38 მლნ აშშ დოლარს. 2020 და 2021 წლებში მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის მოცულობა 2018-2019 წლებთან შედარებით თითქმის გაორმაგდა და 2 მლრდ აშშ დოლარს მიუახლოვდა. დეფიციტის ზრდა ძირითადად პანდემიისა და კოვიდრეგულაციების შედეგად ჩავარდნილი ტურისტული სეზონებით აიხსნება.
სებ-ის დაანგარიშებით, 2018 წელს მოგზაურობიდან მიღებულმა შემოსავალმა 2.7 მლრდ აშშ დოლარს მიაღწია, 2019 წელს 2.6 მლრდ აშშ დოლარს, 2020 წელს ის 361 მლნ-მდე შემცირდა, 2021 წელს აღდგენა დაიწყო და 1.1 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. 2022 წლის პირველ სამ კვარტალში კი 2.2 მლრდ დოლარს გადააჭარბა, რაც 2021 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 198%-ით, 2020 წლის პირველი სამი კვარტლის ჯამს 554%-ითა და 2019 წლის იანვარ-სექტემბრის მაჩვენებელს 6%-ით აღემატება.
ეროვნული ბანკის კვლევის მიხედვით, 2022 წლის მესამე კვარტალში, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, საქონლით საგარეო ვაჭრობის უარყოფითი სალდო 15.7%-ით 1.2 მლრდ დოლარამდე (3.3 მლრდ ლარამდე) გაიზარდა. ამავდროულად, საქონლის ექსპორტი წლიურად 50.8%-ით, ხოლო იმპორტი 36.3%-ით გაიზარდა.
ტრანსპორტირებისა და ენერგომატარებლების, განსაკუთრებით კი ნავთობის გაძვირებამ, საქართელოსთვის იმპორტი გააძვირა, რაც გარკვეულწილად ლარის გამყარებამ დააბალანსა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ეროვნული ბანკი საგარეო ვაჭრობას საქსტატისგან განსხვავებული მეთოდოლოგიით აღრიცხავს (რეზიდენტი პირის მიერ საქართველოს ტერიტორიაზე არარეზიდენტი პირისთვის მიყიდული პროდუქცია ეროვნული ბანკის მეთოდოლოგიით ექსპორტად ითვლება). საქასტატის მიხედვით, იმავე პერიოდში, ექსპორტი 40.5%-ით ხოლო იმპორტი 32.3%-ით გაიზარდა. მეთოდოლოგია განსხვავებულია ტურიზმის სექტორშიც. ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ცნობით, საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებულმა შემოსავალმა 2022 წლის პირველ სამ კვარტალშინ 2.5 მლრდ დოლარს გადააჭარბა.
ცხრილი 1: საქართველოს საგადასახდელო ბალანსი
მესამე კვარტალში მიმდინარე ანგარიშის ყველაზე მსხვილი კომპონენტი მომსახურება იყო, რაც მოგზაურთა მომსახურების ექსპორტის ზრდას უკავშირდება. მისი აღდგენა 2021 წლის მეორე კვარტალიდან დაიწყო და 2022 წლის მესამე კვარტალში $1.4 მლრდ დოლარს (3.9 მლრდ ლარი) გაუტოლდა, რაც პანდემიამდელ, ანუ 2019 წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს 22.3%-ით აღემატება.
მიმდინარე ტრანსფერები, მიმდინარე ანგარიშში, ტრადიციულად დადებითი აღმოჩნდა, მისი კრედიტი 55.6%-ით - 947 მლნ დოლარამდე გაიზარდა. კერძო სექტორის წმინდა ტრანსფერები კი 60.2%-ით - 901 მლნ დოლარამდე.
ტრანსფერებზე მნიშვნელოვანი გავლენა ფულადი გზავნილების სწრაფმა ზრდამ იქონია. მესამე კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გადმორიცხვები 64.9%-ით - 1.027 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. წმინდა გზავნილები (გადმორიცხვებს მინუს გადარიცხვები) კი 73.8%-ით - 938 მლნ-მდე. თავის მხრივ, გზავნილები დიდწილად რუსეთის ხარჯზე გაიზარდა. 2021 წლის ივლის-სექტემბერში, რუსეთიდან საქართელოში 116 მლნ აშშ დოლარი გადმოირიცხა, 2022 წლის ივლის-სექტემბერში კი 231%-ით მეტი - 385 მლნ დოლარი.
წმინდა პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 2022 წლის მესამე კვარტალში 687 მლრდ დოლარს, კვარტალური მშპ-ს 10.1%-ს მიაღწია.
დეტალური ჩამონათვალი, ბოლო 3 წლის განმავლობაში თუ რა იზრდებოდა და რა მცირდებოდა, ცხრილშია მოცემული. კიდევ უფრო დეტალური სიის ნახვა მოცემულ ბმულზეა შესაძლებელი.
მეოთხე კვარტლის და შესაბამისად, მთლიანი 2022 წლის მონაცემებს, ეროვნული ბანკი 2023 წლის მარტში გამოაქვეყნებს.
მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი ერთმნიშვნელოვნად უარყოფითად და პროფიციტი ერთმნიშვნელოვნად დადებითად არ შეიძლება იქნას აღქმული. მსოფლიოს N1 ეკონომიკა შეერთებული შტატები - N1 იმპორტიორია, 2020 წელს მისმა სავაჭრო დეფიციტმა 651 მლრდ დოლარს მიაღწია. თუ სავაჭრო ბალანსი ექსპორტის ზრდის, ან ადგილობრივ ბაზარზე იმპორტის ჩამნაცვლებელი პროდუქციის წარმოებით უმჯობესდება, ეს დადებითი მოვლენაა, მაგრამ შეიძლება იმპორტის შემცირების მიზეზი მოსახლეობის მსყიდვეულნარიანობის კლებაც გახდეს. ანალოგიურად, დეფიციტის შემავსებელი ტრანსფერების ზრდა შესაძლოა სოციალური პრობლემების გამო მიგრაციის ზრდას უკავშირდებოდეს, რაც პრობლემაა, მაგრამ თუ ის ტურისტების რაოდენობის ან ერთი ტურისტის მიერ საქართელოში დახარჯული უფრო დიდი მოცულობის თანხის შედეგად გაიზარდა, ეს უკვე ეკონომიკის გაჯანსაღებისკენ გადადგმულ ნაბიჯებზე მეტყველებს.

Current Account Went into Surplus in the Third Quarter of 2022
For the first time since 2018 and for the second time in the history of independent Georgia, the current account of the third quarter of 2022 went into surplus
For the first time since 2018 and for the second time in the history of independent Georgia, the current account of the third quarter of 2022 went into surplus. The surplus amounted to USD 400 million whilst the surplus to the GDP ratio reached 5.9%.
A current account is a constituent part of the balance of payments, reflecting the turnover of cash flow to and from a country. If incomes and savings of resident individuals exceed their consumption, the difference is offset by foreign sources; particularly, by capital transfers, foreign investments and external debt.
The current account incorporates goods and services as well as primary income flow (income flow between resident and non-resident institutional units which includes: labour remuneration and investment revenues) and secondary income flow (current transfers between resident and non-residents of a country). This means that the current account deficit shows the difference between a country’s trade balance and incomes.
Since 1995, Georgia’s foreign trade in goods has always been in a deficit. Georgia’s consumption regularly exceeded production and as a result import was always higher as compared to export. Barring some exceptions, the foreign trade turnover has been increasing annually, although the trade balance has continued to stay negative given the growth of import as well as export.
Since foreign trade accounts for a significant portion of the total balance of payments, the trade deficit often puts the total current deficit into deficit as well.
As opposed to trade in goods, trade in services is usually in surplus. Non-residents coming to Georgia (for instance, tourists), spend more money in the country as compared to Georgian nationals spending abroad. In 2022, further gains in trade in services contributed to send the total current account of the third quarter into surplus.
Similar to tourism, money transfers are also in surplus. The volume of remittances from abroad to Georgia exceeds the volume of money transferred abroad from Georgia.
In the third quarter of 2021, the current account deficit was USD 412 million whilst it was USD 574 million and USD 38 million, respectively, in the third quarter of 2020 and 2019, further respectively. The current account deficit in 2020 and 2021 almost doubled as compared to 2018-2019 and reached nearly USD 2 billion. The growth of the deficit is largely attributable to the poor performance of the tourist seasons which were heavily affected by the pandemic and COVID-regulations.
According to the calculations of the National Bank of Georgia, travel revenues in 2018 were USD 2.7 billion, shrinking slightly to USD 2.6 billion in 2019 and dropping sharply to USD 361 million in 2020. Recovery started in 2021 when travel revenues exceeded USD 1.1. billion and rose to over USD 2.2. billion in the first three quarters of 2022 which is 198% more as compared to the same period of 2021, 554% more as compared to the same period of 2020 and 6% more as compared to January-September 2019.
The National Bank of Georgia’s study indicates that the negative foreign trade balance increased by 15.7% to USD 1.2 billion (GEL 3.3 billion) in the third quarter of 2022 as compared to the same period of the previous year. At the same time, export in goods increased by 50.8% in a year whilst imports increased by 36.3%.
Rising prices on transport and fuels, especially on oil, made import to Georgia expensive which was counter-balanced by the appreciation of GEL exchange rate to a certain extent.
Of note is that the National Bank of Georgia employs a methodology which is different from the National Statistical Office of Georgia when it comes to foreign trade (according to the National Bank of Georgia’s methodology, if a resident individual sells a product to non-resident individual on the territory of Georgia, this is categorised as export). In accordance with the National Statistics Office of Georgia, export increased by 40.5% and import increased by 32.3% in the same period. The methodology is different in regard to the tourism sector as well. As reported by the Georgian National Tourism Administration, revenues from international travels in the first three quarters of 2022 exceeded USD 2.5 billion.
Table 1:  Georgia’s Balance of Payments
The biggest component of the current account in the third quarter was service which is precipitated by the growth of the export of travel services. Its recovery started in the second quarter of 2021 and reached USD 1.4 billion (GEL 3.9 billion) in the third quarter of 2022 which is 22.3% more as compared to the pre-pandemic figure in the third quarter of 2019.
Transfers were traditionally in a surplus in the current account and its credit increased by 56% to USD 947 million. Net transfers from the private sector increased by 60.2% to USD 901 million.
The rapid growth of remittances significantly affected transfers since remittances in the third quarter of 2022 increased by 64.9% to USD 1.027 billion as compared to the same period of the previous year whilst net remittances (remittances excluding money transfers from Georgia) increased by 73.8% to USD 938 million. In turn, remittances surged mostly at the expense of Russia. In July-September 2021, USD 116 million was transferred from Russia to Georgia whilst this figure increased by 231% in July-September 2022 and reached USD 385 million.
Net foreign direct investments in the third quarter of 2022 amounted to USD 687 million which is 10.1% of the quarterly GDP.
A detailed list of what was growing and what was decreasing in the past three years is shown in the table. A more detailed catalogue can be accessed here.
The National Bank of Georgia is going to publish fourth quarter and total 2022 data in March 2023.
The current account deficit cannot be perceived as outright negative whilst the current account surplus should not be viewed as outright positive. The United States of America, which is the number-one economy in the world, is also the number-one importer and its trade deficit reached USD 651 billion in 2020. If the trade balance improves at the expense of export growth or the production of import-substituting products on local market, this would be a positive occurrence, although the reason behind the decrease in imports could be the shrinking purchasing power of the population. At the same time, the growth in deficit-offsetting transfers can be because of rising migration owing to social problems, something which is a problem. However, if the growth in transfers happens because of the rising number of tourists or large sums of money spent by tourists in Georgia, this will be indicative of a healthier economy.