დეზინფორმაცია: ბაიდენის კიევში ვიზიტისას კადრში ზელენსკის ორეული გამოჩნდა
Facebook-მომხმარებელი ბექა ვარდოსანიძე, რომლის გავრცელებული დეზინფორმაცია „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც გადაუმოწმებია, სოციალურ ქსელში 20 თებერვალს ბაიდენის კიევში ვიზიტის დროს გადაღებულ ფოტოსურათს აქვეყნებს. ვარდოსანიძის მტკიცებით, ფოტოზე ზელენსკისთან ერთად მისი ორეულიც ჩანს.
მტკიცება, რომ პოლონურ მედიას კადრში, თითქოს, ზელენსკის ორეული „გაეპარა“ სოციალურ ქსელ Twitter-ზეც ვრცელდებოდა (1,2).
სინამდვილეში, გავრცელებულ კადრებში უკრაინის პრეზიდენტთან ერთად არა მისი ორეული, არამედ პირადი დაცვის გუნდის უფროსი, მაქსიმ დონეცი იყო, რომელიც ზელენსკიმ 2019 წელს დანიშნა. 2019 წლიდან მოყოლებული, მაქსიმ დონეცი ზელენსკისთან ერთად არაერთხელ გამოჩნდა. ზელენსკის ორეულის შესახებ გავრცელებული მტკიცება BBC-მაც უარყო.
--------------------------
ნატო
• გრიგოლ გეგელიას განცხადება, თითქოსდა წყალტუბოში არ მიმდინარეობს ყოფილი სანატორიუმების განვითარების პროცესი, არის სრული სიცრუე და ცილისწამება
• იანვარ-ივლისში ექსპორტმა და სავაჭრო ბრუნვამ რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია
• ღორჯომში საცხენოსნო ინფრასტრუქტურა უკვე ექსპლუატაციაში უნდა იყოს, თუმცა პროექტის ვადა  ერთი წლით გახანგრძლივდა

Disinformation:  “Zelensky’s doppelganger appeared in the photograph during Biden’s visit to Kyiv.”
A Facebook user, Beka Vardosanidze, whose pieces of disinformation has been verified by FactCheck in the past, published a photograph in social networks taken during Joe Biden’s visit to Kyiv on 20 February 2023. According to Mr Vardosanidze’s claim, Zelensky’s doppelganger is also visible in the photograph together with the President of Ukraine.
A claim was also promoted on Twitter that President Zelensky’s body double’s image was “leaked” in the Polish media (1,2).
In fact, the person in the photograph is not the Ukrainian president’s doppelganger but the Head of the Personal Security Detail, Maksym Donets, who was appointed by Mr Zelensky in 2019. Since 2019, Mr Donets has appeared together with the Ukrainian president multiple times. BBC has also denied claims about Volodymyr Zelensky’s doppelganger.