დეზინფორმაცია: კასპის მუნიციპალიტეტში არაბული კომპანია 3 დიდი მეჩეთის აშენებას გეგმავს და მას გორის სასამართლომ „მწვანე შუქი აუნთო“
10/03/2023
„სეზონი ტვ“-ის წამყვანმა, ნიკოლოზ მჟავანაძემ გადაცემაში განაცხადა, რომ არაბული კომპანია კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ჭალაში 3 დიდი მეჩეთის აშენებას გეგმავს და ამას გორის რაიონულმა სასამართლომ „მწვანე შუქი აუნთო“.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ჭალაში დეზინფორმაციის გავრცელებას სხვა პრორუსული ძალებიც ხელს უწყობდნენ. ისინი არწმუნებდნენ მოსახლეობას, რომ ხელისუფლებამ სოფლის კუთვნილი მიწები არაბ ინვესტორებზე გაასხვისა და იქ აღმოსავლური დასახლება შენდება. ქვემო ჭალაში ამ დეზინფორმაციის გავრცელებაში „კონსერვატიული მოძრაობის“ წევრებიც აქტიურად იყვნენ ჩართულები და ადგილობრივებს საპროტესტო აქციების მოწყობისკენ უბიძგებდნენ.
ადგილობრივებს „პატრიოტთა ალიანსის“ წარმომადგენლებმა, ვაჟა ოთარაშვილის ხელმძღვანელობით, ხელმოწერებიც შეაგროვებინეს და სასამართლოს მიმართეს. ისინი პრივატიზაციის აქტის გაუქმებას მოითხოვდნენ. თუმცა მოსამართლე დავით პაპუაშვილმა მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა და ის უსაფუძვლოდ ცნო.
თუმცა აღნიშნულ საკითხზე დეზინფორმაციის გავრცელება სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგაც გაგრძელდა, მაგალითად, „სეზონი ტვ“ ამტკიცებდა, რომ კასპის მუნიციპალიტეტში მალე ,,საქართველოს მტრები'' დასახლდებოდნენ, რომლებიც ,,ქვეყანას ქართველობას წაართმევდნენ''. აუქციონის წესით გასხვისებული ტერიტორიის შესახებ სხვა ვერსიებიც გავრცელდა. ერთ-ერთის თანახმად, საოკუპაციო ხაზთან უძრავი ქონების შესყიდვა ისევ რუსი ბიზნესმენებისთვისაა უსაფრთხო და ამდენად, შესაძლოა, მშენებლობის უკან სწორედ ისინი იდგნენ.
სინამდვილეში, საქმე ეხება კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ჭალაში 1262 კვ.მ ფართობის ნაკვეთს, რომელიც აუქციონის ფორმით, 2021 წლის 22 ნოემბერს, მოქალაქე ინგა კურტანიძემ და მისმა უცხოელმა პარტნიორმა შეიძინეს. არასასოფლო სამეურნეო მიწის განვითარებისთვის მათ კასპის მუნიციპალიტეტის მერიას მიმართეს. უწყებამ მესაკუთრეებს აღნიშნულთან დაკავშირებული ხედვა-კონცეფცია მოსთხოვა. კონკრეტულად კი, კასპის მუნიციპალიტეტი აპირებდა ქალაქთმშენებლობითი დოკუმენტაციის შედგენას და მასში ახალი ობიექტის პარამეტრებიც უნდა ყოფილიყო გათვალისწინებული.
მიწის მესაკუთრეთა განმარტებით,    შეძენილ ტერიტორიაზე არანაირი შენობა-ნაგებობების აშენებას არ აპირებდნენ და მათი მიზანი მხოლოდ ერთი ერთეული ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის მშენებლობა იყო, ისიც საკუთარი ოჯახების საჭიროებისთვის.
მიუხედავად ამისა, კასპის მუნიციპალიტეტის მერიას აღნიშნულ პირებზე ამ დრომდე არანაირი სამშენებლო ნებართვა არ გაუცია.
კიდევ ერთი დეზინფორმაცია, რომელიც სოფელში ვრცელდებოდა, გულისხმობდა, რომ მშენებლობის ხელშეწყობისთვის მერიამ უცხოელ ინვესტორებს ბიუჯეტის ფულით გზა დაუგო.
სასამართლო გადაწყვეტილებიდან ირკვევა, რომ კასპის მუნიციპალიტეტის მერია უახლოეს მომავალში სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის დაგეგმარების გეგმის შედგენას განიხილავს. მუნიციპალიტეტის განმარტებით, ბოლო პერიოდში კასპის მუნიციპალიტეტის მიმართ დაინტერესება უცხოური და ადგილობრივი კომპანიების მხრიდან სამრეწველო, ტურისტული და სოციალური პროგრამების განხორციელების თვალსაზრისით გაზრდილია.
ასევე აღსანიშნავია, რომ „სასმელი წყლის მიწოდებისა და მოხმარების წესში“ ცვლილების შესვლიდან გამომდინარე, კასპის მუნიციპალიტეტში წყალმომარაგების სისტემის მოწყობამდე ახალი ობიექტის წყალმომარაგების სისტემასთან მიერთება იკრძალება.
კასპის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ მოწოდებული ინფორმაციიდან ირკვევა, რომ სასამართლომ კასპის მერია დაავალდებულა, მიწის მესაკუთრეებზე ერთი ერთეული ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის მშენებლობის ნებართვა გაეცა, თუმცა იქიდან გამომდინარე, რომ გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრებას ექვემდებარება, კასპის მერიას ეს მოთხოვნა ამ დრომდე არ დაუკმაყოფილებია.
„ფაქტ-მეტრისთვის“ მოწოდებულ ინფორმაციის     თანახმად, კასპის მერიას არც დასახლების გაშენებაზე და არც რაიმე სამლოცველოს მშენებლობაზე ამ დრომდე არანაირი ნებართვა არ გაუცია.
აღნიშნული ფაქტები ცხადყოფს, რომ პრორუსული ჯგუფები, მათ შორის - „პატრიოტთა ალიანსი“, „კონსერვატიული მოძრაობა“ და „სეზონი ტვ“-ის წამყვანი ნიკოლოზ მჟავანაძე საზოგადოებაში ცრუ ინფორმაციის ტირაჟირებას ახდენენ.

Sezoni TV anchor, Nikoloz Mzhavanadze, stated on his programme that an Arab company plans to build three large mosques in the village of Kvemo Chala in the Kaspi municipality and the Gori district court “gave them the green light.”
Other pro-Russian forces also contributed to the dissemination of disinformation in the village of Kvemo Chala in regard to this issue. They were trying to convince the population that the government sold village land to Arab investors and an eastern-type settlement will be built there. The members of the Conservative Movement were also actively involved in promoting this disinformation in Kvemo Chala and encouraged locals to organise protests.
Members of the Alliance of Patriots of Georgia, led by Vazha Otarashvili, also helped local residents collect signatures and go to the court. They demanded the cancellation of the privatisation act. However, Judge Davit Papuashvili did not grant their request and recognised it as groundless.
However, dissemination of disinformation on this issue continued even after the court's decision. For instance, Sezoni TV claimed that "enemies of Georgia" would soon settle in the Kaspi municipality and "strip the country of its Georgianness." There were other versions about the territory having been sold by auction. According to one of these versions, the purchase of real estate near the occupation line is safe for Russian businessmen and, therefore, they may be behind the construction.
In fact, this issue is about a 1,262 square meter land plot in the village of Kvemo Chala located in the Kaspi municipality which was purchased by a Georgian national, Inga Kurtanidze, and her foreign partner via auction on 22 November 2021. For the development of non-agricultural land, they appealed to the Kaspi Municipality City Hall which requested information from the new owners of their vision and concept for developing the land. In particular, the Kaspi municipality was going to draw up urban planning documents which should also include plans for the land plot in Kvemo Chala.
According to the clarification of the new land owners, they are not going to erect any buildings or do other construction on the territory. Their aim is to build only one residential house for the needs of their families.
This notwithstanding, Kaspi Municipality City Hall has not issued any type of construction permit to the aforementioned individuals.
Another piece of disinformation that was disseminated in the village was that Kaspi City Hall will build a road with budget money for the foreign investors in order to facilitate their construction work.
The court decision illustrates that Kaspi Municipality City Hall will consider drafting a spatial and urban development plan in the near future. According to the explanation of the municipality, the interest of foreign and local companies vis-à-vis the municipality in terms of the implementation of industrial, touristic and social programs has increased recently.
Of additional note is that due to the change enacted in the Clean Water Supply and Consumption Rules," it is forbidden to connect a new facility to the water supply system before the system in the Kaspi municipality is installed.
Based on the information provided by the Kaspi Municipality, it is evident that the court ordered Kaspi City Hall to grant permission for the construction of one individual residential house to the landowners; however, Kaspi City Hall has not yet implemented the court order due to the fact that the decision is subject to appeal in the court of appeals.
According to the information provided to FactCheck, Kaspi City Hall has not issued any permit about building a settlement or any type of prayer facility thus far.
These facts illustrate that pro-Russian groups, including the Alliance of Patriots of Georgia, the Conservative Movement and the anchor of Sezoni TV, Nikoloz Mzhavanadze, are spreading false information among society.