სახელმწიფო ბიუჯეტის 10%-ზე მეტი უცხოური გრანტებით და კრედიტებით ივსება
უცხოური დაფინანსებით საქართველოში არამარტო არასამთავრობო სექტორი და მედიასაშუალებები, არამედ სახელმწიფო სექტორიც სარგებლობს.
20/03/2023
14 თებერვალს მოძრაობა „ხალხის ძალამ“ კანონპროექტი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ დააინიციირა. კანონპროექტის მიხედვით, „უცხოური გავლენის აგენტის“ ცნება შემოდიოდა და „უცხოური გავლენის აგენტის“ რეესტრი იქმნებოდა, სადაც ყველა ის არასამეწარმეო იურიდიული პირი და მედიასაშუალება დარეგისტრირდებოდა, რომელთა შემოსავლების 20%-ზე მეტი უცხოური ძალების მიერ ფინანსდება. მოგვიანებით, საპროტესტო აქციების შედეგად, საქართველოს პარლამენტმა აღნიშნული კანონი მეორე მოსმენით ჩააგდო.
უცხოური დაფინანსებით საქართველოში არამარტო არასამთავრობო სექტორი და მედიასაშუალებები, არამედ სახელმწიფო სექტორიც სარგებლობს და საქართველოში მნიშვნელოვანი პროექტების დიდი ნაწილი სწორედ უცხოური საერთაშორისო ორგანიზაციების ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა ან ხორციელდება.
საქართველოს ყოველწლიური ბიუჯეტის გარკვეული ნაწილიც უცხოური სესხებით და გრანტებით ივსება. 2023 წლის ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, შემოსულობები 21,914 მლნ ლარია, საიდანაც გრანტი 280 მლნ, სესხი - 3,644 მლნ, მათ შორის უცხოური სესხი - 2,244 მლნ ლარს, შეადგენს. მიმდინარე წლის ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, შემოსულობების 11.5% უცხოურ სესხებსა და გრანტებზე მოდის. რაც შეეხება „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში ბიუჯეტში უცხოური სესხების და გრანტების წილს, წლების მიხედვით, შემდეგნაირია:
ცხრილი 1: უცხოური სესხების და გრანტების წილი სახელმწიფო ბიუჯეტში (%)
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, განსაკუთრებით მაღალი უცხოური ფინანსების და გრანტების წილი სახელმწიფო ბიუჯეტში 2020-2021 წლებში იყო, რაც დიდწილად პანდემიის გამო გაზრდილი საგარეო ვალის მოცულობით იყო განპირობებული (დაწვრილებით იხ: სტატია).
ასევე აღსანიშნავია, რომ მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტების ბიუჯეტის დიდი წილი უცხოური კრედიტი ან გრანტია. 2023 წლის ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, ძირითადი ინფრასტრუქტურული პროექტების ბიუჯეტის სტრუქტურა შემდეგნაირად გამოიყურება:
ცხრილი 2: მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტების ბიუჯეტის სტრუქტურა
მონაცემების მიხედვით, განხილული ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსებაში მნიშვნელოვანი წილი, ყველა შემთხვევაში 1/3-ზე მეტი, კრედიტსა და გრანტს უჭირავს.
საქართველოში წლების განმავლობაში შემოსულ საერთაშორისო ფინანსურ დახმარების შესახებ მნიშვნელოვან ინფორმაციას თვითონ სახელმწიფოს მიერ შექმნილი ოფიციალური პორტალი - eaims.ge, გვაწვდის.
საიტზე ამ დროისთვის გამოქვეყნებული ბოლო - 2020 წლის ანგარიშის, მიხედვით, საქართველოს მიმდინარე საგარეო დახმარება ჯამში 27.9 მლრდ ლარს შეადგენდა. უშუალოდ 2020 წელს გაწეული დახმარების მთლიანი მოცულობა 4.8 მლრდ ლარი იყო, რომლის თითქმის 75% (3.6 მლრდ ლარზე მეტი) ხუთ უმსხვილეს დონორზე ნაწილდებოდა. ესენი არიან: გერმანია, EU ინსტიტუტი, ADB (აზიის განვითარების ბანკი) IMF (საერთაშორისო სავალუტო ფონდი). დახმარების უმეტესობა (66%) სესხი იყო, მას გრანტები (27%) და ექსპერტული დახმარება (4%) მოსდევდა.
ცხრილ 3-ში 2020 წლისთვის ყველაზე მსხვილი საერთაშორისო ინსტიტუტების მიერ საქართველოსთვის აღმოჩენილ ფინანსურ დახმარებების ჯამურ რაოდენობას შემოგთავაზებთ.
ცხრილი 3: საქართველოს საგარეო დახმარება 2020 წლისთვის, უმსხვილესი დონორები
წყარო: საგარეო დახმარების ინფორმაციული მართვის სისტემა
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, საქართველოს ყველაზე მსხვილი დამფინანსებლები ევროკავშირის ინსტიტუტები იყო, რომელსაც აზიის განვითარების ბანკი და გერმანიის სახელმწიფო მოსდევდა.
ჩვენ მიერ განხილული მასალა ცხადყოფს, რომ უცხოური გრანტები და კრედიტები საქართველოს ბიუჯეტის ფორმირებაზე გარკვეულ გავლენას ახდენს და „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში, ყოველწლიურად მთლიანი შემოსულობების 10%-ზე მეტს შეადგენს. კონკრეტულ პროექტებში, რომელთა მნიშვნელობაზე და მათ განხორციელებაში მთავრობის წვლილზე პრემიერი მუდმივად აპელირებს, უცხოური კაპიტალის წილი კიდევ უფრო მაღალია და მთლიანი ფინანსების სულ მცირე მესამედს მაინც შეადგენს.

Foreign Grants and Credits Account for Over 10% of the State Budget
The state sector is also a recipient and many important projects in Georgia were or are carried out by the financial support of foreign international organisations
20/03/2023
On 14 February 2023, the Power of the People movement initiated a draft law on the Transparency of Foreign Influence. According to the draft law, the notion of an “agent of foreign influence” was to be introduced and a registrar of “agents of foreign influence” was to be created where all those non-commercial legal entities and media organisations which receive more than 20% of their non-profit income from foreign powers would have been registered. As a result of mass protest rallies, the Parliament of Georgia dropped the draft law at the second reading.
Non-government sectors and media outlets are not the only beneficiaries of the foreign funding in Georgia. The state sector is also a recipient and many important projects in Georgia were or are carried out by the financial support of foreign international organisations.
Some part of Georgia’s annual budget is also filled by foreign credits and grants. According to the 2023 budget plan, total revenues are GEL 21,914 million. Of this amount, grants amount to GEL 280 million, loans are GEL 3.644 million and foreign debt is GEL 2,244 million. According to this year’s budget plan, foreign credits and grants account for 11.5% of the revenues. In regard to the share of foreign credits and grants in the Georgian budget under the Georgian Dream’s rule, the yearly figures are as follows:
Table 1:  Share of Foreign Credits and Grants in the State Budget (%)
As illustrated by the table, the share of foreign finances and grants in the state budget was particularly high in 2020-2021 which was largely precipitated by the increased foreign debt because of the pandemic (see the article for more details).
Of additional note is that bulk of the budget of large infrastructural projects is a foreign credit or a grant. According to the 2023 budget plan, the structure of the budgets of major infrastructural projects is as follows:
Table 2:  Budget Structure of Large Infrastructural Projects
According to the data, credits and grants always constitute an important share - always more than one-third - in funding the aforementioned infrastructural projects.
The government’s official portal, eaims.ge, provides important information about international financial assistance delivered to Georgia over the years.
According to the latest report from 2020 published on the website, total foreign aid for Georgia at that moment was GEL 27.9 billion. The total amount of foreign aid for 2020 was GEL 4.8 billion and five of the largest donors accounted for 75% of this aid. These donors are as follows:  Germany, EU institutions, Asian Development Bank (ADB) and the International Monetary Fund (IMF). Most of the aid was credit (66%), followed by grants (27%) and expert assistance (4%).
Table 3 shows the total amount of financial assistance to Georgia in 2020 provided by the largest international institutions
Table 3:  Foreign Aid to Georgia in 2020 – Largest Donors
Source:  Aid Information Management System
As illustrated by the data, Georgia’s largest donors were the EU institutions followed by the Asian Development Bank and Germany.
The information in this article makes it clear that foreign grants and credits had their role in shaping the Georgian budget and foreign grants and credits account for over 10% of annual revenues under the Georgian Dream’s rule. In specific projects, which the Prime Minister often highlights as important and indicates the government’s role in their implementation, the share of foreign capital is even higher and amounts to at least one-third of total funding.