დეზინფორმაცია: ტეხასის შტატის ქალაქ პლანოში „სატანისტური სასტუმრო“ იხსნება
Facebook-ანგარიში „სულიერი სამყარო“ სოციალურ ქსელში დეზინფორმაციას ავრცელებს. მტკიცების თანახმად, ამერიკაში, ტეხასის შტატის ქალაქ პლანოში „სატანისტური სასტუმრო“ იხსნება. „სატანისტური ელემენტების მქონე“ სასტუმროს გახსნის შესახებ ყალბი მტკიცებები უცხოენოვანი Facebook-ანგარიშების მიერაც აქტიურად ვრცელდებოდა (1,2,3).
სინამდვილეში, გავრცელებულ ვიდეოში გამოყენებული ფოტოები ტანსაცმლის ბრედ „Ink Poisoning“-ს ეკუთვნის, რომელიც აღნიშნულ ილუსტრაციებს საკუთარ Instagram და Facebook-გვერდებზე აქვეყნებს (1,2). კომპანიის მიერ სოციალურ ქსელებში განთავსებულ პოსტში ნათქვამია, რომ გავრცელებული ფოტოები მათი „AI (ხელოვნური ინტელექტის) კონცეფციაა“
ამასთან, ტეხასის ქალაქ პლანოს მედიასთან კომუნიკაციების დირექტორმა სტივ სტოლერმა სააგენტო Reuters-თან მიმოწერისას განაცხადა, რომ ქალაქ პლანოში მსგავსი სატანისტური ელემენტების მქონე სასტუმრო არ არსებობს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ მტკიცება ერთ-ერთმა Facebook-მომხმარებელმა თავდაპირველად სოციალურ ქსელში ხუმრობით გაავრცელა. მოგვიანებით, როდესაც პოსტი ვირუსულად გავრცელდა, Facebook-მომხმარებელმა თავადვე აღნიშნა, რომ „სატანისტური სასტუმროს“ გახსნის შესახებ ინფორმაცია რეალობას არ შეესაბამებოდა.
ამდენად, მტკიცება, რომ ქალაქ პლანოში „სატანისტური სასტუმრო“ იხსნება, ყალბია. გავრცელებული ილუსტრაციები კომპანია „Ink Poisoning“ ეკუთვნის და ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის შექმნილი.

Disinformation:  “A satanic hotel is going to be opened in Plano, Texas.”
The Spiritual World Facebook account disseminated a piece of disinformation in the social network. According to its claim, a “satanic hotel” will be opened in America, in Plano, Texas. Foreign-language Facebook accounts are also actively disseminating the false claims about opening of a hotel with “satanic elements” (1,2,3).
In fact, the images used in the footage belongs to the clothing brand Ink Poisoning which publishes these illustrations on its own Instagram and Facebook pages. (1, 2) The company’s publication in social networks say that the photographs is “AI (artificial intelligence) generated art” which they have done themselves.
Furthermore, the city of Plano’s Director of Media Relations, Steve Stoler, told Reuters via email that there is no ‘satanic-themed hotel’ operating in Plano.
Of note is that one of the Facebook users posted this claim in the Facebook social network as a joke. Later, when the publication went vial, the Facebook user admitted that information about the “satanic hotel” was untrue.
Therefore, the claim that a “satanic hotel” is going to be opened in Plano, is false. The illustrations belong to the Ink Poisoning company and are generated by artificial intelligence.