დეზინფორმაცია: ბრიტანელები საუკეთესო პრეზიდენტად პუტინს თვლიან
Facebook მომხმარებელი ავრცელებს ბრიტანელი პოლიტიკოსის დევიდ კურტენის მიერ Twitter-ზე ჩატარებული გამოკითხვის შედეგებს, სადაც კურტენის კითხვაზე თუ რომელი პრეზიდენტია საუკეთესო (Who is the best President?): ბაიდენი, პუტინი, ზელენსკი თუ მაკრონი, გამოკითხვაში მონაწილეთა 85.7% პასუხობს პუტინს. აღნიშნულ გამოკითხვას Facebook მომხმარებლი თან ურთავს რიტორიკულ კითხვას: „ლიბერალებო და შუაშისტებო, გამოიღვიძეთ, ინგლისიც რუსეთუმები და პუტინისტებია?“, რითიც ცდილობს Twitter-ის მომხმარებელთა მცირე ნაწილის აზრის მთელ ინგლისზე განზოგადებას და მცდარი სურათის შექმნას, თითქოს ინგლისში მოსახლეობის უმრავლესობა პუტინის მხარდამჭერია.
ბრიტანელმა პოლიტიკოსმა დევიდ კურტენმა 2020 წელს ბრიტანეთის დამოუკიდებლობის პარტია დატოვა და შეუერთდა პარტიას - Heritage Party (UK), რომლის ერთ-ერთი დამაარსებელიც თავად არის. Heritage Party წარმოადგენს მემარჯვენე პოპულისტურ პარტიას. დევიდ კურტენი შემჩნეულია ანტივაქსერული მესიჯებისა და პროპაგანდის გავრცელებაში. ამასთანავე, კურტენი აკეთებდა ცრუ განცხადებებს, რომ კოვიდპანდემია ჩვეულებრივი გრიპის ვირუსზე უარესი არ არის.
რუსეთ-უკრაინის ომის ფონზე კურტენის მიერ გაკეთებული განცხადებები ემთხვევა ფართოდ გავრცელებულ ყალბ პრორუსულ ნარატივს, რომ თითქოს პუტინის მიზანი უკრაინის დენაციფიკაცია და დემილიტარიზაციაა. 2023 წლის 14 დეკემბერს კურტენმა გამოაქვეყნა ტვიტერ პოსტი, სადაც დიდი ბრიტანეთის პრემიერ მინისტრის რიში სუნაკის გადაწყვეტილებას უკრაინაში ბრიტანული ტანკების გაგზავნის შესახებ არასწორი, ხოლო ზელენსკის რეჟიმს ნაცისტების მიერ მხარდაჭერილი უწოდა.
2023 წლის 16 მარტს დევიდ კურტენმა, რომელსაც ტვიტერზე 113 ათასი მიმდევარი ჰყავს, გამოკითხვა ჩაატარა: „ვინ არის საუკეთესო პრეზიდენტი?“ გამოკითხვაში 11,002 ადამიანიდან 85.7%-მა პუტინის სასარგებლოდ მისცა ხმა. Facebook-მომხმარებლის მიერ აღნიშნული გამოკითხვით მანიპულირება და მისი განზოგადება მთელი ინგლისის მოსახლეობაზე (55 მილიონი) მიზნად ისახავს საზოგადოებაში პრორუსული განწყობების გაღვივებას.

Disinformation:  “Britons consider Vladimir Putin as the best president.”
A Facebook user disseminated the results of a poll conducted by the British politician, David Kurten, where over 85.7% of respondents voted for Vladimir Putin when asked the question “Who is the best president, Zelensky, Putin or Macron?” The same Facebook user posted this poll and added a rhetorical question: “Liberals and moderates, wake up, is England pro-Russian and pro-Putinist too?” In this manner, the author seeks to extrapolate sentiments of a small number of Twitter users on the entire England and portray a false picture that majority in England supports Putin.
British politician David Kurten left the UK Independence Party in 2020 and joined the Heritage Party (UK) with himself being one of the co-founders. The Heritage Party is a right-wing populist party. Mr Kurten has been notorious for promoting anti-vaxxer messages and propaganda. In addition, he also made false statements that the COVID pandemic was no worse as compared to a typical influenza virus.
David Kurten’s statements made in light of Russia’s war against Ukraine are line with the widespread and false pro-Russian narrative that Vladimir Putin’s objectives are the denazification and the demilitarisation of Ukraine. On 14 December 2023, Mr Kurten tweeted to call the UK’s Prime Minister Rishi Sunak’s decision on sending British tanks to Ukraine wrong and denounce Volodymyr Zelensky’s regime as being supported by the Nazis.
On 16 March 2023, Davit Kurten who has 113,000 followers on Twitter, conducted a poll: Who is the best President? Of the pol’s 11,0002 participants, 85.7% voted for Vladimir Putin. His attempt to manipulate people with this poll and extrapolate it over the entire population of the UK (55 million) aims to foster pro-Russian sentiments among the public.