საქართველოს მთავრობა: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 61%-ით, 2 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა და ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, საქართველოს მთავრობის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნებული განცხადება არის მანიპულირება.
რეზიუმე: საქსტატის ინფორმაციით, 2022 წელს საქართველოში შემოსულმა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ ზუსტად 2 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც თავის მხრივ 2021 წლის მაჩვენებელს 61%-ით აღემატება და ნომინალში ისტორიული მაქსიმუმია, თუმცა გასათვალისწინებელია კიდევ ერთი უმნიშვნელოვანესი ინდიკატორი - ინვესტიციების წილი მშპ-სთან მიმართებით. 2022 წელს ეკონომიკის მოცულობამ 24.6 მლრდ დოლარი შეადგინა, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობამ მშპ-სთან მიმართებით შესაბამისად - 8.1%.
ეს მაჩვენებელი რეკორდულთან ძალიან შორსაა, „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში ინვესტიციების შეფარდებამ მშპ-სთან 8.1%-ს 2014-2017 წლებში მიყოლებით 4-ჯერ გადააჭარბა, მაქსიმალურ 11.9%-იან მაჩვენებელს 2017 წელს მიაღწია, თუმცა რეკორდი არც ესაა. 2007 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები მშპ-სთან მიმართებით 18.6% იყო. ამავდროულად 2022 წლის მონაცემი წინა „სარეკორდო“ (2017) მაჩვენებელს მხოლოდ 9 მლნ აშშ დოლარითა აღემატება.
შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, საქართველოს მთავრობის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნებული განცხადება არის მანიპულირება.
საქართველოს მთავრობის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნდა ინფორმაცია, სადაც აღნიშნული იყო, რომ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით ეკონომიკური საბჭოს სხდომა გაიმართა. პოსტი სრულდებოდა ფრაზით: „შეხვედრისას ითქვა, რომ 2022 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 61.1%-ით გაიზარდა და 2 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც აქამდე ქვეყანაში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ისტორიულ მაქსიმუმს წარმოადგენს“.
საქსტატი საქართველოში შემოსულ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს 1996 წლიდან აღრიცხავს, თუმცა რადგან 1996 წელს ინვესტიციების მოცულობა მხოლოდ 4 მლნ იყო, შეიძლება ის საერთოდ უგულებელვყოთ. მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში საქართველოში სულ 25.3 მლრდ დოლარის ინვესტიცია შემოვიდა, მათ შორის ნომინალურად ყველაზე მეტი - 2 მლრდ 2022 წელს. 2022-მდე სარეკორდოდ 2017 წლის მონაცემი ითვლებოდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ამ ორ მონაცემს შორის სხვაობა მხოლოდ 9 მლნ-ია.
მთელ საანგარიშო პერიოდში (26 კალენდარული წელი 1997-დან 2022-ის ჩათვლით) პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 1 მლრდ აშშ დოლარს 14-ჯერ გადააჭარბა, მათ შორის 1.5 მლრდ-ს 7-ჯერ. გადაანგარიშებამდე ითვლებოდა, რომ 2007 წელს შემოსული ინვესტიციების მოცულობა 2.015 მლრდ-ს შეადგენდა, თუმცა მეთოდოლოგიის ცვლილების შემდეგ, მონაცემი 1.765 მლრდ-მდე დაკორექტირდა. საქსტატმა ცვლილებები სავალუტო ფონდის რეკომენდაციით ახსნა.
ნომინალურის გარდა, ინვესტიციების დათვლისას აუცილებელია მეორე კომპონენტის გათვალისწინებაც - რა წილი უკავია მას მთლიან ეკონომიკაში. გასული საუკუნის მიწურულს, 1999 წელს საქართველოს მთლიანი ეკონომიკა ნომინალში 2.8 მლრდ-ს შეადგენდა. 1 მლრდ-იანი ინვესტიცია იმ პერიოდში მნიშვნელოვანი წინსვლის განმაპირობებელი იქნებოდა. 2022 წელს კი როდესაც ნომინალური ეკონომიკის მოცულობამ 24.6 მლრდ-ს მიაღწია, 1 მლრდ-იანი ინვესტიცია უკვე ნეგატიურ კონტექსტში განსახილველი გახდებოდა. რეალური ეკონომიკის ზრდისა და ინფლაციის გათვალისწინებით ყოველ ინვესტირებულ 1 დოლარს სხვა ძალა და მნიშვნელობა აქვს დღეს, ვიდრე ჰქონდა 10 ან მით უმეტეს 20 და 25 წლის წინ. მხოლოდ მსყიდველუნარიანობის გათვალისწინებითაც კი, საქართველოში 20 წლის წინანდელი 1 დოლარი უფრო მეტია, ვიდრე ამჟამინდელი 2 დოლარი.
თუ ინვესტიციებს მშპ-სთან მიმართებით დავითვლით, რაც სრული სურათის წარმოსადგენად აუცილებელი წინაპირობაა, მშპ-ს 8.1%-ს მივიღებთ, ეს კი პირველის ნაცვლად მე-10 ადგილს ნიშნავს. 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2014, 2015, 2016 და 2017 წლებში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შეფარდება მშპ-სთან 8.1%-ს აღემატებოდა.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები საქართველოში
პროცენტული ფარდობა იგივე რომ ყოფილიყო, რაც თუნდაც 2017 წელს, მაშინ ინვესტიციების მოცულობა 2.9 მლრდ-ს გადააჭარბებდა, 2006 წლის დონეზე რომ გასულიყო 3.7 მლრდ-ს, სარეკორდო, 2007 წლის გამეორების შემთხვევაში კი - 4.5 მლრდ დოლარს.
საქართველოში პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს ციკლურობა ახასიათებს, რომელიც მეტწილად, მაგრამ არა ყოველთვის, მსხვილ ტრანზიტულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან არის დაკავშირებული, იქნება ეს ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი, შაჰ-დენიზის გაზსადენი თუ ყარსი-ახალქალაქის რკინიგზა. მდგომარეობა განსხვავებული იქნებოდა დიდი ჰესები და ანაკლიის პორტი დათქმულ ვადებში რომ აშენებულიყო, მაგრამ რიგი მიზეზების გამო პროექტები პროექტებად დარჩა.
2022 წელს ყველაზე მეტი - 526 მილიონი დოლარის ინვესტიცია საფინანსო და სადაზღვევო მიმართულებით განხორციელდა, მეორე ადგილზე უძრავი ქონებაა, რომლის მიმართ დაინტერესება თითქმის 10-ჯერ - 42 მლნ-დან 407 მლნ დოლარამდე გაიზარდა. სამეულს 197 მლნ დოლარით წყალმომარაგება და ნარჩენების მართვა ასრულებს.
ინვესტორი ქვეყნებიდან 428 მლნ-ით პირველ ადგილზე ბრიტანეთია, 367 მლნ-ით მეორე ადგილს ესპანეთი იკავებს, მესამეზე კი 164 მლნ-ით შეერთებული შტატებია.
ესპანეთის მეორე ადგილის, ისევე როგორც სექტორებში წყალმომარაგების მეორე ადგილზე გასვლის მიზეზი ესპანური კომპანია Aqualia-ის მხრიდან GWP-ის წილი 80%-ის შეძენა გახდა. უძრავი ქონების მიმართულებით 870%-ით გაზრდილი ინვესტირება კი მაღალი ალბათობით რუსეთიდან მიგრაციის ზრდას უნდა უკავშირდებოდეს, რაც რეალური ეკონომიკური გარემოს გაუმჯობესებით ვერ აიხსნება.
მთავრობის ფეისბუქ-პოსტში სიმართლეს შეესაბამებოდა განცხადების ის ნაწილი, რომლის მიხედვითაც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2021 წელთან შედარებით 61%-ით გაიზარდა, 2 მლრდ დოლარს მიაღწია და რეკორდი [ნომინალურად] მოხსნა. „ფაქტ-მეტრი“ მიიჩნევს, რომ მართალია განცხადებაში მოყვანილი რიცხვი ზუსტია, თუმცა სრული კონტექსტი დამახინჯებულია და სურათი იმგვარადაა წარმოჩენილი, რომ მკითხველს არასწორი შთაბეჭდილება ექმნება. 2022 წელს დაფიქსირებული ნომინალური მაქსიმუმი მხოლოდ მცირედით აჭარბებს მანამდე დაფიქსირებულ ნომინალურ რეკორდს, ხოლო მშპ-სთან შეფარდებით წლევანდელი შედეგი მხოლოდ მეათე ადგილზეა. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრ მთავრობის გვერდზე გამოქვეყნებულ განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მანიპულირება.

Government of Georgia: “Foreign direct investments increased by 61% to USD 2 billion and reached a historic high.”
Verdict: FactCheck concludes that statement published on the Government of Georgia’s Facebook page is Manipulation.
Resume: According to the information of the National Statistics Office of Georgia, foreign direct investments in Georgia reached exactly USD 2 billion in 2022 which is 61% higher as compared to 2021’s data and constitutes a historic high as a nominal figure. However, another key indicator – the FDI to the GDP ratio – also needs to be taken into account. In 2022, Georgia’s economy amounted to USD 24.6 billion whilst the FDI to the GDP ratio was 8.1%. This figure is very far from being a record high since the FDI to the GDP ratio exceeded 8.1% four times in a row in 2014-2017 and peaked in 2017 at 11.9% under the Georgian Dream’s rule. However, this is also not a record high figure. In 2007, the FDI to the GDP ratio was 18.6%. FactCheck concludes that statement published on the Government of Georgia’s Facebook page is a MANIPULATION.
The Government of Georgia’s Facebook page published information that Prime Minister Irakli Gharibashvili held and chaired a session of the Economic Council. The publication ends with the statement: “It was stated during the meeting that the volume of foreign direct investments in 2022 increased by 61.1% and reached USD 2 billion which is a historic high of foreign direct investments in the country thus far.”
The National Statistics Office of Georgia has been compiling data on foreign direct investments to Georgia from 1996, although we can ignore the starting year of 1996 since the volume of investments then was merely USD 4 million. Throughout this entire period, a total of USD 25.3 billion in investments was made in Georgia and the largest nominal amount of investments – at USD 2 billion – was made in 2022. Until 2022, record high investments were made in 2017 and notably, the difference between these two figures is only USD 9 million.
During the whole reporting period (26 calendar years from 1997 including 2022), foreign direct investments exceeded USD 1 billion 14 times and USD 1.5 billion seven times. Prior to the recalculation, it was considered that investments made in in 2007 amounted to USD 2.015 billion; however, after changes in the methodology, this figure was adjusted to USD 1.765 billion. The National Statistics Office of Georgia clarified that changes were made in line with the International Monetary Fund’s recommendations.
Apart from the nominal figure, it is necessary to take the investment’s share in the total economy into account when measuring investments. In 1999, Georgia’s total economy was USD 2.8 billion. FDI in the amount of USD 1 billion would have been a strong impetus for massive growth. In 2022 when the nominal economy reached USD 24.6 billion, FDI in the amount of USD 1 billion would have been something of a negative context. Given real economic growth, each invested USD has different purchasing power and importance as compared to ten or even 20 and 25 years ago. Based on purchasing power alone, USD 1 in Georgia 20 years ago is more as compared to USD 2 today.
If we measure the FDI to the GDP ratio, which is a central pre-requisite for seeing the full picture, we will see that the ratio is 8.1%. This means a tenth position instead of a first. The FDI to the GDP ratio in 2003, 2004, 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 and 2017 exceeded 8.1%.
Graph 1: Foreign Direct Investments in Georgia
If the FDI to the GDP ratio had been the same as what it was in 2017, then investments should have exceeded USD 2.9 billion in 2022 whilst the FDI to the GDP ratio it should have reached USD 3.7 billion in 2006 and USD 4.5 billion to reach the record 2007 figure.
Foreign direct investments in Georgia are cyclical which is mostly, but not always, related to large infrastructural projects like the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Shah Deniz gas pipeline or the Karsi-Akhalkalaki railway. The situation would have been different had large HPPs and the Anaklia seaport been built in respective timeframes, although these projects were not realised for various reasons.
The finance and insurance sectors account for the largest portion – USD 526 million – of investments in 2022, followed by real estate as the interest surged nearly tenfold from USD 42 million to 407 million. Water supply waste management is in the top three fields with USD 197 million.
Among the investor countries, the UK is at the top with USD 428 million, followed by Spain and the USA with USD 367 million and USD 164 million, respectively.
The reason why Spain is ranked the second in the top investor countries as well as why water supply is second biggest recipient of FDI is the Spanish Aqualia company’s acquisition of 80% of GWP’s shares. The 870% hike in real estate is almost certainly related to the growth of migration from Russia which cannot be explained by any improvement of the real economic situation.
The part in the Government of Georgia’s Facebook publication which says that FDI increased by 61% as compared to 2021, reached USD 2 billion and broke the record (as a nominal figure) is true. FactCheck believes that although the figure in the statement is accurate, the full context is distorted and the picture is provided in a manner so as to leave the reader with a wrong impression. The nominal amount of FDI in 2022 is only slightly higher as compared to the previous nominal record whilst the 2022 indicator is in the tenth place in terms of the FDI to the GDP ratio. Therefore, FactCheck concludes that statement published on the Government of Georgia’s Facebook page is a MANIPULATION.