იანვარ-თებერვალში ევროკავშირთან სავაჭრო ბრუნვა 8%-ით და რუსეთთან 70%-ით გაიზარდა
2023 წლის იანვარ-თებერვალში საქართველოს სავაჭრო ბრუნვა ევროკავშირის ქვეყნებთან, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 8%-ით - 549 მლნ დოლარიდან 591 მლნ დოლარამდე, რუსეთთან კი 70%-ით - 275 მლნ-დან 467 მლნ აშშ დოლარამდე გაიზარდა.
2023 წლის დასაწყისში საგარეო ვაჭრობის ბრუნვა სახელმწიფოთა უმრავლესობასთან გაიზარდა, თუმცა სხვადასხვა ქვეყანაში თუ ქვეყანათა ჯგუფში ზრდის ტემპი სხვადასხვა აღმოჩნდა. 192%-იანი ზრდის შედეგად სომხეთმა ექსპორტში პირველი ადგილი დაიკავა. ეს პოზიცია წინა წლებში რუსეთსა და ჩინეთს ეკავათ. პარალელურად, 86%-იანი ზრდის შედეგად რუსეთმა თურქეთს იმპორტშიც და მთლიან სავაჭრო ბრუნვაშიც გაუსწრო.
გრაფიკი 1: სავაჭრო ბრუნვის ცვლილების დინამიკა 2022-2023 წლების იანვარ-თებერვალში
სავაჭრო ბრუნვის სტრუქტურა რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ თითქმის მთელ მსოფლიოში მკვეთრად შეიცვალა. ენერგომატარებლების გაძვირების გამო, საწყის ეტაპზე, რუსეთიდან იმპორტი თანხობრივად ევროკავშირმაც გაზარდა, თუმცა პიკური ფასები გადავლისა და ჩამნაცვლებლის გამონახვის შემდეგ შეამცირა.
საქართველო სანქციებს არ შეერთებია, მაგრამ ვალდებულება აიღო, რომ მას არ დაარღვევდა. საერთაშორისო სანქციები ძირითადად რუსეთში სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების ექსპორტს ზღუდავს, რასაც საქართველო მხოლოდ მინიმალური ოდენობით აწარმოებს. ქართულ და საერთაშორისო მედიაში რამდენჯერმე გაჟღერებული ბრალდების მიუხედავად, 13 თვის განმავლობაში სანქციების დარღვევის ფაქტი არ დადასტურებულა.
2023 წლის იანვარ-თებერვალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ანუ ომის დაწყებამდე მონაკვეთში საქართველოდან რუსეთში ექსპორტი 38%-ით - 93 მლნ-დან 133 მლნ დოლარამდე გაიზარდა, იმპორტი კი ბევრად მეტით, 86%-ით - 275 მლნ-დან 467 მლნ-მდე.
ცხრილი 1: სავაჭრო ბრუნვა რუსეთთან
ექსპორტში ყველაზე დიდი ზრდა მსუბუქ ავტომობილებში შეინიშნება. ეს რეალურად რეექსპორტია. დასავლურ სამყაროსთან ურთიერთობების დაძაბვის გამო, მოთხოვნა საქართველოს გავლით შესულ ავტომობილებზე გაიზარდა. 2022 წლის იანვარ-თებერვალში რუსეთში რეექსპორტზე სულ 209 ავტომობილი გავიდა, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი 978. სანქციების დარღვევად ვერც ეს ფაქტი შეფასდება, რადგან პირდაპირი აკრძალვა მხოლოდ 50 000 ევროზე (დაახლოებით 54 000 დოლარი) უფრო ძვირ ავტომობილებს ეხება.
მდგომარეობა განსხვავებულია იმპორტის მიმართულებით. სანქციების შედეგად, რუსეთი იძულებულია ენერგომატარებლები სხვაზე იაფად გაყიდოს. ქართველი იმპორტიორებისთვის კი ეს ფაქტი შედარებით კონკურენტუნარიანი ფასის დაწესებისა და მოგების მარჟის ზრდის შესაძლებლობა გახდა.
ქვანახშირის იმპორტის 4000%-იანი ზრდა საბაზისო პერიოდის გათვალისწინებით ბევრს არაფერს ნიშნავს. მდგომარეობა უფრო საინტერესო საავტომობილო საწვავისა და ბუნებრივი გაზის ბაზარზეა. საქსტატის ინფორმაციით, თანხობრივად რუსული ნავთობპროდუქტის იმპორტის წილმა 68%-ს გადააჭარბა (109 მლნ 158 მლნ-დან), მოცულობით კი 85%-ს (149 ათასი ტონა 174 ათასიდან). 39%-მდე (68 მლნ 176 მლნ-დან) არის გაზრდილი რუსული გაზის იმპორტის წილიც. ეს მთლიანად კომერციული გაზია, მოსახლეობა და თბოსადგურები სრულად, ხოლო ბიზნესი ნაწილობრივ აზერბაიჯანულ გაზს მოიხმარს.
ევროკავშირში ექსპორტში პირველ ადგილს 38%-იანი ვარდნის მიუხედავად სპილენძის მადნები იკავებს, იმპორტში კი ნავთობპროდუქტები მსუბუქმა ავტომობილებმა ჩაანაცვლა. ზოგიერთ შემთხვევაში ოთხნიშნა პროცენტული ზრდა საბაზისო პერიოდს უკავშირდება.
ცხრილი 2: სავაჭრო ბრუნვა ევროკავშირთან
საქართველომ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება 2014 წლის 27 ივნისს გააფორმა, რის შემდეგაც ქართული პროდუქცია აშშ-ის შემდეგ სიდიდით მსოფლიოს #2 ბაზარზე დაბეგვრის გარეშე იქნა დაშვებული. ამის მიუხედავად, 2013 წლის შემდეგ ევროკავშირში ექსპორტი მხოლოდ 42%-ით გაიზარდა, თუ ბრიტანეთსაც მივამატებთ, რომელთანაც ბრექსიტის შემდეგ თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება თავიდან ამოქმედდა 45%-ით, ეს მაშინ როცა იმავე პერიოდში ექსპორტი მთლიან მსოფლიოში 95%-ით გაიზარდა. ამის მიზეზი რუსეთის ბაზრის ხელახალი გახსნა და ჩინეთთან 2018 წლიდან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ამოქმედება გახდა. არც ერთს და არც მეორეს ხარისხის მიმართ ევროკავშირის მსგავსი მოთხოვნები არ გააჩნიათ, თუმცა რუსეთის შემთხვევაში პოლიტიკური რისკები შეუდარებლად უფრო მაღალია.
ზოგადად, ორი თვე დროის საკმაოდ მცირე პერიოდია და თუნდაც ნახევარწრიულ ჭრილში ცვლილებების ალბათობა მაღალია, მაგრამ ეს დრო საინტერესოა იმდენად, რამდენადაც რუსეთი უკრაინაში 2022 წლის 24 თებერვალს შეიჭრა, რამაც მთელ პლანეტაზე და განსაკუთრებით რეგიონში მნიშვნელოვანი ცვლილებები გამოიწვია. უკვე მარტიდან, ეკონომიკური მონაცემები ომის დაწყების შემდგომ პერიოდთან იქნება შესადარებელი.

In January-February Trade Turnover with the EU Increased by 8% and with Russia by 70%
In January-February 2023, Georgia’s trade turnover with EU member states increased by 8% as compared to the same period of the previous year from USD 549 million to USD 591 million whilst trade with Russia rose by 70% from USD 275 million to USD 467 milli
03/04/2023
In January-February 2023, Georgia’s trade turnover with EU member states increased by 8% as compared to the same period of the previous year from USD 549 million to USD 591 million whilst trade with Russia rose by 70% from USD 275 million to USD 467 million.
At the beginning of 2023, the foreign trade turnover increased with most of the countries, although the growth rate was different vis-à-vis different countries or group of countries. As a result of a 192% growth, Armenia became the top exporter. This position was occupied by Russia and China in the previous years. At the same time, Russia outperformed Turkey both in terms of imports and total trade turnover with an 86% growth rate.
Graph 1:  Trade Turnover Change Dynamic in January-February 2022-2023
After Russia’s invasion of Ukraine, the trade turnover structure has been drastically changed almost everywhere in the world. Given higher prices on energy carriers, the European Union initially also increased imports (in monetary value) from Russia; however, imports from Russia were slashed after peak prices subsided and alternatives were found.
Georgia did not join the sanctions, although committed not to breach them. International sanctions mostly limit the export of military and dual-use products to Georgia of which the country produces very little. Despite multiple allegations in the Georgian and the international media, there was not a confirmed fact of breaching the sanctions over the course of the last 13 months.
In January-February 2023, export from Georgia to Russia increased by 38% from USD 93 million to USD 133 million and the growth of import was much larger – by 86% from USD 275 million to USD 467 million – as compared to the same period of the previous year (period before the outbreak of war).
Table 1:  Trade Turnover with Russia
Cars comprise the largest growth among export items. This is, however, re-export. The demand for cars shipped through Georgia has increased as a result of the tensions between Russia and the West. In January-February 2022, a total of 209 cars were sent to Russia for re-export whilst this number was 978 in the same period of 2023. This cannot be considered as a breach of sanctions because the restriction is only applied to those cars which cost EUR 50,000 (USD 54,000) and more.
The situation is different in terms of imports. As a result of the sanctions, Russia has to sell its energy carriers cheaper than the others. This fact allows Georgian importers to impose a more competitive price and increase their margin of profit.
The 4,000% growth of coal import when considering the base period does not mean much. The situation is more interesting in terms of the car fuel and the natural gas markets. According to the information of the National Statistics Office of Georgia, the share of import of Russian petroleum products in terms of monetary value exceeded 68% (from USD 109 million to 158 million) and by 85% (149,000 tonnes out of 174,000) in terms of volume. The share of Russian natural gas import has also increased to 39% (from USD 68 million to USD 176 million). This is entirely commercial gas. The population and the country’s thermal power plants use only Azerbaijani gas whilst businesses use only a portion of Azerbaijani gas.
Despite the 38% drop, copper ores still rank the first among export items to the EU. However, petroleum products were replaced with cars in terms of top import items. In some cases, a four-digit percentage growth is because of the base period.
Table 2:  Trade Turnover with the EU
Source:  National Statistical Office of Georgia
Georgia signed the Association Agreement with the EU on 27 June 2014 which means that Georgian products are now allowed on the world’s second largest market, after the USA, without customs levies. Nevertheless, export to the EU has increased by only 42% from 2013. If we add the UK in light of the free trade agreement with Georgia which was launched again, the growth will be 45%. Georgia’s total export increased by 95% in the same period because of the re-opening of the Russian market as well as the free trade agreement with China from 2018. Neither Russia nor China has trade requirements similar to the EU, although the political risks are incomparably higher in the case of Russia.
Generally, two months is a rather limited period of time and there is a significant chance that this picture will change in the next six months. However, this period is important because of Russia’s invasion of Ukraine on 24 February 2022 which sparked serious changes across the planet, in general, and in this region, in particular. As early as from March 2023, the economic data will have to be compared to the period after the war is over.