სოციალურ ქსელში ზელენსკის გამოსახულებით დამონტაჟებული ვიდეო ვრცელდება
9 აპრილს Facebook-მომხმარებელმა დეზინფორმაციის შემცველი პოსტი და ყალბი ვიდეო გაავრცელა. ვიდეოს მიხედვით, მილანში პიაცა დუომოს ტერიტორიაზე მუნიციპალურ საინფორმაციო დაფაზე გამოსახულია უკრაინის პრეზიდენტი - ვოლოდიმირ ზელენსკი და წარწერა „დონაციები უკრაინისთვის“.  ფულის მოსათავსებელი ჭრილი კი რეკლამის პლაკატზე ზელენსკის ცხვირს ემთხვევა. ვიდეოში ჩანს, რომ ფულს ზელენსკის ცხვირზე მოთავსებული მოწყობილობა შეისრუტავს.
ვიდეო ვოლოდიმირ ზელენსკის ასოციაციურად ნარკოტიკებთან და მათ შესუნთქვასთან აკავშირებს, რაც მიზნად მის დისკრედიტაციას ისახავს. ამაზე მეტყველებს პოსტზე თანდართული კომენტარებიც.
ცნობისთვის, რუსეთის მიერ 2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში სრულმასშტაბიანი ომის დაწყების შემდეგ პრორუსული დეზინფორმაციული კამპანიები ვოლოდიმირ ზელენსკის ნარკოტიკულ საშუალებებზე დამოკიდებულად წარმოაჩენენ. აღნიშნულ თემაზე იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
სოციალურ ქსელში გავრცელებული ვიდეო იტალიურმა მედიამ გადაამოწმა და მისი სიყალბე დაადგინა.
სინამდვილეში, საინფორმაციო დაფა, რომელზეც, ვიდეოს მიხედვით, ვოლოდიმირ ზელენსკის პლაკატი და უკრაინისთვის ფულის დონაციის აპარატია დამონტაჟებული, მილანის მუნიციპალიტეტს ეკუთვნის და მისი გამოყენება მუნიციპალიტეტისგან ნებართვის მიღების გარეშე შეუძლებელია. მილანის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურმა ფაქტების გადამმოწმებელ იტალიურ ონლაინ მედიასთან სოციალურ ქსელებში გავრცელებული ვიდეოს ავთენტურობა უარყო  და განაცხადა, რომ მსგავსი ტიპის პლაკატებზე მუნიციპალიტეტს ავტორიზება არ გაუცია. შესაბამისად, ზელენსკის პლაკატისა და თანხის მისაღებად სპეციალური აპარატის დამონტაჟება ავტორიზებული მუნიციპალური ადმინისტრაციის სივრცეში შეუძლებელი იყო.
მსგავსი სახით სარეკლამო პლაკატის არსებობას არ ადასტურებენ არც მილანის კათედრალის მცველები, რომლებიც კათედრალსა და მის მიმდებარე ტერიტორიას მუდმივ მონიტორინგს უწევენ.
იტალიური მედიის მიერ გადამოწმებული ცნობებით, მუნიციპალიტეტის საინფორმაციო დაფაზე ასევე არ არის საკმარისი სივრცე ფულის კუპიურების შესასრუტი მოწყობილობისთვის, რაც ვიდეოს მონტაჟის კვალზე ასევე მიუთითებს. დამატებით ვიდეომონტაჟის ნიშნები შეიმჩნევა ვიდეოში ნაჩვენებ პლაკატისა და მილანის მუნიციპალური საინფორმაციო დაფის ფოტოების შედარებისასაც. კერძოდ, დამონტაჟებულ ვიდეოში ზელენსკის პლაკატი საინფორმაციო დაფაზე არაბუნებრივად არის მიმაგრებული. ვიდეოზე დაფაზე რეალურად არსებული ნიშნებიც ასევე არ ჩანს.
ამდენად, ზელენსკის გამოსახულებით სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული ვიდეო დამონტაჟებულია და ის უკრაინის პრეზიდენტის დისკრედიტაციას ისახავს მიზნად.

Disinformation:  “Fabricated footage featuring Zelensky is disseminated in social networks.”
On 9 April 2023, a Facebook user made a publication containing a piece of disinformation as well as some fake footage. According to the footage, President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, is shown at a municipal information board in Duomo Square in Milan with the caption “Donations for Ukraine.” The opening for the money on the poster is Zelensky’s nose. The footage shows that money is being sucked up by a device located on the president’s nose.
The footage links Zelensky with drugs and drug sniffing, aiming to discredit his character. This is attested to by comments on the publication.
Since Russia’s full-scale invasion of Ukraine that started on 24 February 2022, pro-Russian disinformation campaigns regularly target Volodymyr Zelensky as drug addict. See FactCheck’s article on this issue.
Italian media verified the footage in the social network and concluded its inauthenticity.
In fact, the information board where Volodymyr Zelensky’s poster is attached as well as the money donation device for Ukraine belongs to the Milan municipality and it is impossible to use this device without first obtaining permission from the municipality. Milan municipality’s PR service denied the authenticity of the footage when speaking to the Italian online media and stated that the municipality had not authorised such posters. Therefore, it was impossible to have President Zelensky’s poster and the special device to collect money in the municipal administration area.
Guards of Milan’s cathedral who constantly monitor the cathedral and the surrounding area also do not confirm the existence of any such poster.
According to the information verified by the Italian media, there is not enough space on the municipality’s information board to install any kind of money collection device which also confirms that the footage was doctored. Some addition signs of fabrication are also evident when comparing photos of the poster in the footage and actual photographs of Milan’s municipal information board. In particular, Volodymyr Zelensky’s poster is attached to the information board in a way which appears unnatural in the fabricated footage. Other real signs on the board are also not visible.
Therefore, footage featuring Volodymyr Zelensky’s image disseminated in social networks is fabricated and aims to discredit the President of Ukraine.