9 თვეში ყაზახეთთან სავაჭრო ბრუნვა, ავტომობილების [რე]ექსპორტის ხარჯზე], 197%-ით გაიზარდა
ყაზახეთის წილი ექსპორტში 2022 წლამდე 2%-ის ფარგლებში მერყეობდა, 2022 წელს 4%-ს, 2023 წლის 9 თვეში 10%-ს გადააჭრბა
06/11/2023
2023 წლის ოქტომბერში თბილისში ყაზახეთის რესპუბლიკისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა, მასში მონაწილეობა ეკონომიკის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმაც მიიღო. „ფაქტ-მეტრი“ ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკური ურთიერთობების დინამიკით დაინტერესდა. 9 თვეში ყაზახეთთან სავაჭრო ბრუნვა 197%-ით გაიზარდა, ინვესტიციებისა და ტურიზმის მიმართულებითაც შედარებით დაბალი ტემპით, მაგრამ მაინც ზრდა ფიქსირდება.
საქართველოსა და ყაზახეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები 1992 წელს დამყარდა. ეკონომიკური ურთიერთობების შესახებ ცნობები 1995 წლიდან მოიპოვება.
საქართველოს ყაზახეთთან, ისევე როგორც დსთ-ს წევრ სხვა სახელმწიფოებთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება აკავშირებს და პროდუქციის უმრავლესობა იმპორტის დროს ორივე მხრიდან ტარიფებისგან გათავისუფლებულია, ამის მიუხედავად ექსპორტი ყაზახეთში მხოლოდ ბოლო ორ წელს გაიზარდა, ყაზახეთიდან იმპორტი კი ისევ მინიმალურ დონეზე ნარჩუნდება.
ყაზახეთის წილი საქართველოს ექსპორტში 2023 წლამდე საშუალოდ მთლიანი ექსპორტის 2%-ის ფარგლებში მერყეობდა, (1995-2003 წლებში 1.1%-ის ფარგლებში, 2003-2012 და 2012-2022 წლებში 2.5%-ის ფარგლებში). გამონაკლისს 2011 წელი წარმოადგენდა, როდესაც ავტომობილების რეექსპორტის ხარჯზე ექსპორტი ყაზახეთში 3-ჯერ - 156 მლნ-მდე გაიზარდა, რაც იმდროინდელი მთლიანი ექსპორტის 7.2%-ს შეადგენდა, მომდევნო 2012 წელს პროდუქციის გაყიდვები ყაზახეთში ისევ 62 მლნ-მდე შემცირდა.
თითქმის 2.5-ჯერ, 96-დან 238 მლნ-მდე, გაიზარდა ექსპორტი 2022 წელსაც, ამჯერად ავტომობილებთან ერთად ზრდა თამბაქოს ნაწარმმა და მინერალურმა წყლებმაც აჩვენა. მიმდინარე წლის 9 თვეში ყაზახეთში ექსპორტმა 504 მლნ-ს მიაღწია, რაც 2019-2022 წლების ჯამურ მაჩვენებელზე მეტია. ექსპორტის 80% მსუბუქ ავტომობილებზე მოდის, რაც შინაარსობრივად რეექსპორტია და არა წმინდა ექსპორტი.
2021 წელს საქართველომ ყაზახეთში სულ 2280 ავტომობილი გაყიდა, 2022 წელს 7352, 2023 წლის 9 თვეში კი 26 580, ანუ 11.7-ჯერ მეტი, ვიდრე 2021 წელს. რაოდენობასთან ერთად, 2021 წელთან შედარებით, 1 ავტომობილის საშუალო საექსპორტო ღირებულება 52%-ით და 2022 წელთან შედარებით 10%-ით - 15 600 დოლარამდეა გაზრდილი.
გრაფიკი 1: ექსპორტი ყაზახეთში
15 წელზე მეტია, რაც ავტოექსპორტს ექსპორტის საერთო სტრუქტურაში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია და ხშირად ლიდერ პოზიციაზეც ყოფილა, თუმცა აქამდე 34%-იანი წილი არასდროს დაუკავებია. იანვარ-სექტემბერში საქართველომ მთელ მსოფლიოში ექსპორტზე სულ 4.6 მლრდ-ის პროდუქცია გაიტანა, საიდანაც 1.6 მლრდ მსუბუქ ავტომობილებზე მოდიოდა. ყაზახეთის გარდა ექსპორტი გაზრდილია ყირგიზეთში, სომხეთსა და აზერბაიჯანშიც. აგვისტომდე, ანუ იქამდე, სანამ სანქციების მორიგი პაკეტი შევიდოდა ძალაში, ზრდა რუსეთის ბაზარზეც შეინიშნებოდა.
იმპორტში მსგავსი ზრდის დინამიკა არ ფიქსირდება. 1995-2022 წლებში ყაზახეთის წილი იმპორტში საშუალოდ 0.7%-ს შეადგენდა, მაქსიმალურ - 1.8%-იან მაჩვენებელს, 2010 წელს მიაღწია, 2023 წლის იანვარ-სექტემბერში კი 0.2%-მდე შემცირდა. საერთო ჯამში, ავტომობილების რეექსპორტის ზრდის ხარჯზე, 9 თვეში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, სავაჭრო ბრუნვა ყაზახეთთან 197%-ით - 525 მლნ დოლარამდე, გაიზარდა.
ყაზახეთის წილი პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებშიც თითქმის არასდროს ყოფილა მაღალი. 2005 წლამდე გრაფაში ნულები წერია. 2005-2022 წლებში ყაზახური ინვესტიციების წილი საშუალოდ 1%-ის ფარგლებში მერყეობდა და ზოგჯერ გადინებაც ფიქსირდებოდა. ერთადერთ გამონაკლისს 2006 წელი წარმოადგენს, როდესაც მისმა წილმა 13%-ს გადააჭარბა. აღნიშნული ერთჯერადი ნახტომისებური ზრდა 2006 წელს „თბილგაზის“ (2006 წლიდან „ყაზტრანსგაზ-თბილისი“, 2019 წლიდან „თბილისი ენერჯი“) ყაზახური კომპანიის მიერ შეძენით იყო განპირობებული. სულ 2005-2022 წლებში ყაზახეთიდან 300 მლნ-ის ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 2006 წელს 161 მლნ-ის.
გრაფიკი 2: ინვესტიციები ყაზახეთიდან
2023 წლის პირველ ორ კვარტალში ყაზახეთიდან ინვესტიციები წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 14-დან 26 მლნ-მდე გაიზარდა და მისმა წილმა მთლიანი ინვესტიციების 2.4% შეადგინა, რაც მართალია თავისივე საშუალოს აღემატება, მაგრამ მაინც მცირეა.
საქართველოში მოქმედ ყაზახურ „ხალიკ ბანკის“ წილი როგორც სასესხო, ასევე სადეპოზიტო პორტფელში 2%-ზე ნაკლებია, „სილქნეტი“ სიდიდით მეორე სატელეკომუნიკაციო კომპანიაა, (ოპერირებს მობილურ ოპერატორის, ფიქსირებული ტელეფონის, საკაბელო ტელევიზიისა და ფართოზოლოვანი ინტერნეტის ბაზარზე) თუმცა არა ახალი. სილქ როუდ ჯგუფი ფლობს აგრეთვე Radisson-ს სასტუმროებს თბილისსა და წინანდალში.
რაც შეეხება სხვა ეკონომიკურ პარამეტრებს, სამ კვარტალში 130 000 ვიზიტორით ყაზახეთი 2.7%-იანი წილით მე-6 ადგილზე იმყოფება. 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდში, 75 000 ვიზიტორით მე-8 ადგილზე იმყოფებოდა.
6.1%-იანი წილით მესამე კვარტალში ყაზახეთმა მე-6 ადგილი დაიკავა ფულად გზავნილებშიც.
ეკონომიკური ურთიერთობის ძირითადი პარამეტრებიდან თითქმის ყველაფერში ყაზახეთი ათეულშია, მაგრამ ტოპ ხუთში მხოლოდ ექსპორტში. საგარეო ვაჭრობა ძირითადად ავტომობილების რეექსპორტის ხარჯზე მნიშვნელოვნადაა გაზრდილი, როგორც აბსოლუტურ, ასევე წილობრივ მაჩვენებლებში, ზრდა სხვა მიმართულებებითაც შეინიშნება, განსაკუთრებით 2022-2023 წლებში, ოღონდ გაცილებით დაბალი ტემპით. 2023 წლის მდგომარეობით, დსთ-ს წევრი არამეზობელი ქვეყნებიდან, ეკონომიკურ ურთიერთობებში ყაზახეთი საერთო ჯამში პირველ ადგილს იკავებს.

Trade Turnover with Kazakhstan Increased by 197% at the Expense of Car [Re]Export in Nine Months
Kazakhstan's share in Georgia's exports fluctuated on average within the 2% margin of total exports until 2023
06/11/2023
In October 2023, Tbilisi hosted an event dedicated to the Republic of Kazakhstan. The event was also attended by the Minister of Economy and Sustainable Development, Levan Davitashvili. FactCheck took interest in the dynamic of economic relations between Georgia and Kazakhstan. In the first nine months of 2023, the trade turnover with Kazakhstan increased by 197%. There is also growth, albeit at a slower pace, in terms of investment and tourism.
Georgia and Kazakhstan established diplomatic relations in 1992. Information about economic relations has been available since 1995.
Georgia has a free trade agreement with Kazakhstan, as well as with other CIS member states, and the majority of products are exempt from tariffs on both sides during import. Nevertheless, exports to Kazakhstan have increased only in the last two years whilst imports from Kazakhstan remain at a minimum level.
Kazakhstan's share in Georgia's exports fluctuated on average within the 2% margin of total exports until 2023 (1.1% in 1995-2003, 2.5% in 2003-2012 and 2012-2022). The only exception was 2011 when exports to Kazakhstan increased three times to USD 156 million due to the re-export of cars which accounted for 7.2% of the total export at that time. In 2012, exports to Kazakhstan again dropped to USD 62 million.
Georgia’s exports to Kazakhstan increased almost 2.5 times, from USD 96 million to USD 238 million in 2022 as well. This time, together with cars, the export of tobacco products and mineral waters also increased. In the first nine months of this year, exports to Kazakhstan reached USD 504 million which is more than the total figure of 2019-2022. Cars account for 80% of export which is essentially re-export, not net export.
In 2021, Georgia sold a total of 2,280 cars to Kazakhstan, in 2022 – 7,352 and this figure increased to 26,580 in the first nine months of 2023 which is 11.7 times more as compared to 2021.Together with the number of cars, the average export value of one car increased by 52% as compared to 2021 and by 10% (USD 15,600) as compared to 2022.
Graph 1: Export to Kazakhstan
For over 15 years, the export of cars has occupied an important niche in the overall structure of exports and has often been in a leading position, although it has never held a 34% share before. In January-September 2023, Georgia exported products valued at a total of USD 4.6 billion. Of that amount, cars accounted for USD 1.6 billion. In addition to Kazakhstan, exports also increased to Kyrgyzstan, Armenia and Azerbaijan. Until August; that is, until the next package of sanctions came into effect, car exports destined to the Russian market were also growing.
There is no such growth dynamic when it comes to imports. In 1995-2022, the share of Kazakhstan in imports was on average 0.7%, it peaked at 1.8% in 2010 and decreased to 0.2% in January to September 2023. Overall, the trade turnover with Kazakhstan increased by 197% to USD 525 million in the first nine months of 2023 as compared to the same period of the previous year at the expense of the increase in the re-export of cars.
Kazakhstan's share in foreign direct investment has almost never been high. Prior to 2005, there are only zeros on paper. In 2005-2022, the share of Kazakh investments fluctuated within 1% on average and investment outflows were sometimes recorded. The only exception is 2006 when its share of FDI exceeded 13%. That one-time jump-like growth in 2006 was due to the purchase of Tbilgaz (Kaztransgaz-Tbilisi since 2006 and Tbilisi Energy since 2019) by a Kazakh company. A total of USD 300 million was invested from Kazakhstan in 2005-2022, including USD 161 million in 2006.
Graph 2:  Investments from Kazakhstan
In the first two quarters of 2023, investments from Kazakhstan increased from USD 14 million to USD 26 million as compared to the same period of the previous year and its share accounted for 2.4% of total investments which, although higher than its own average, is still miniscule.
The share of the Kazakh Halyk Bank operating in Georgia in both loan and deposit portfolios is less than 2%. Silknet is the second largest telecommunication company (operating in the market of mobile operators, fixed telephones, cable TV and broadband Internet) in Georgia and is owned by the Kazakhs. The Silk Road Group also owns Radisson hotels in Tbilisi and Tsinandali.
As for other economic parameters, Kazakhstan is in 6th place with a 2.7% share in terms of its 130,000 visitors to Georgia in the first three quarters of 2023. In the same period of 2019, it was in 8th place with 75,000 visitors.
In addition, Kazakhstan is also ranked 6th in terms of remittances with a 6.1% share in the third quarter.
Of the major parameters of economic relations, Kazakhstan is among the top-ten in every area, although it is only export where Kazakhstan is among Georgia’s top-five partners. Foreign trade has increased significantly mostly at the expense of car re-export both in terms of absolute numbers and as a share of Georgia’s total trade. There is noticeable growth in other areas, particularly in 2022-2023, albeit at a slower pace. Overall, Kazakhstan is ranked first in terms of economic relations from among Georgia’s non-neighbour CIS member states as of 2023.