მამუკა ხაზარაძე: ბოლო სამ წელიწადში რუსეთთან სავაჭრო ბრუნვა გაორმაგდა და ევროკავშირთან განახევრდა
2020 წლის იანვარ-ოქტომბერში რუსეთში ექსპორტმა 351 მლნ დოლარი შეადგინა, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში 59%-ით მეტი - 559 მლნ დოლარი. იმპორტი 108%-ით - 711 მლნ-დან 1.5 მლრდ-მდე, მთლიანი სავაჭრო ბრუნვა, შესაბამისად - 92%-ით 1.1 მლრდ-დან 2.1მლრდ-მდე.
2020-2023 წლებში (იანვარ-ოქტომბრის მდგომარეობით) ევროკავშირში ექსპორტი 7%-ით - 573 მლნ-დან 612 მლნ დოლარამდე გაიზარდა, ევროკავშირიდან იმპორტი 97%-ით - 1.6 მლრდ-დან 3.1 მლრდ-მდე, სავაჭრო ბრუნვა 73%-ით - 2.1 მლრდ-დან 3.7 მლრდ-მდე.
საანგარიშო პერიოდში რუსეთთან სავაჭრო ბრუნვა თითქმის გაორმაგდა, თუმცა ევროკავშირთან არათუ განახევრდა, მნიშვნელოვნად - 73%-ითაც გაიზარდა (განახევრება არ ფიქსირდება, არც ადგილობრივი ექსპორტის მიმართულებით, არც წილობრივად მთლიან სავაჭრო ბრუნვაში), რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ მამუკა ხაზარაძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
პარტია „ლელოს“ დამფუძნებელმა მამუკა ხაზარაძემ, პარტიის თბილისის კონფერენციაზე რუსეთზე სავაჭრო დამოკიდებულების ზრდაზე ისაუბრა და განაცხადა: „ბოლო სამ წელიწადში ვაჭრობა საქართველოსა და რუსეთს შორს გაიზარდა 2-ჯერ, როცა ვაჭრობა ევროკავშირსა და საქართველოს შორის შემცირდა 2-ჯერ“.
საქართველოს ევროკავშირთანაც და დსთ-სთანაც, რომლის წევრიცაა რუსეთი, თავისუფალი სავაჭრო ხელშეკრულება აკავშირებს, თუმცა რადგან ქართული პროდუქციის დიდი ნაწილი ევროკავშირის მიერ დადგენილ სტანდარტებს ვერ აკმაყოფილებს, პოტენციალი მხოლოდ ნაწილობრივადაა გამოყენებული. რუსეთის შემთხვევაში პოლიტიკური რისკების პრობლემაა. 2006-2012 წლებში ქართული პროდუქციის უმეტესობაზე ემბარგო იყო დაწესებული, დღეს ეს ემბარგო გაუქმებულია. ტარიფები ცალკეულ პროდუქციაზე მაინც მოქმედებს, 2023 წლის იანვრიდან რუსეთმა ქართულ ფეროზე საბაჟო გადასახადი აამოქმედა, რამაც მისი ექსპორტი არაკონკურენტუნარიანი გახადა, ადგილობრივი წარმოების დაცვის მოტივით დროებითი მოსაკრებელი რუსულ ფქვილზე ქართულმა მხარემაც აამოქმედა.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრამდე, თანხობრივად სავაჭრო ბრუნვა იზრდებოდა როგორც ევროკავშირთან, ასევე რუსეთთან. ომის დაწყების შემდეგ რუსეთიდან იმპორტის ზრდის ტემპი დაჩქარდა, რაც დიდწილად ნავთობპროდუქტებს უკავშირდება, სანქციების მიზეზით რუსეთი ნედლ ნავთობსაც და ნავთობპროდუქტებსაც ფასდათმობით ყიდის, რის გამოც საქართველოში მოხმარებული რუსული საწვავის წილი გაიზარდა.
გრაფიკი 1: სავაჭრო ბრუნვა რუსეთთან (მარცხნივ) და ევროკავშირთან (მარჯვნივ) იანვარ-ოქტომბრის მდგომარეობით (მლნ აშშ დოლარი)
მთლიან საანგარიშო პერიოდში, თანხობრივად ზრდა ფიქსირდება რუსეთთანაც და ევროკავშირთანაც, როგორც ექსპორტის, ასევე იმპორტის მიმართულებით. ევროკავშირში ექსპორტი 2023 წლის იანვარ-ოქტომბერში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით შემცირებულია, მაგრამ გაზრდილია 2020-თან შედარებით, ამასთან მამუკა ხაზარაძე „ვაჭრობას“ ახსენებდა და არა ექსპორტს, ვაჭრობა კი თავის თავში იმპორტსაც შეიცავს.
2023 წლის ექსპორტის კლებასაც თავის ახსნა აქვს. 2022 წლის იანვარ-ოქტომბერში ევროკავშირში ექსპორტზე 25 მლნ დოლარის ფეროშენადნობები და 363 მლნ დოლარის სპილენძის მადნები გავიდა, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში - 3 მლნ-ის ფეროშენადნობები და 274 მლნ-ის სპილენძის მადნები. ორივე ამ პროდუქტის ჯამური ექსპორტი 100 მლნ დოლარზე მეტით შემცირდა. აღნიშნული გლობალურ ბაზარზე მოთხოვნისა და ფასების კლებითაა გამოწვეული.
2020 წლის იანვარ-ოქტომბრის ადგილობრივმა ექსპორტმა (ექსპორტი რეექსპორტის გარეშე) რუსეთში 320 მლნ შეადგინა, 2023 წლის იმავე პერიოდში 42%-ით მეტი - 455 მლნ, ანალოგიურ პერიოდში ევროკავშირში ადგილობრივი ექსპორტი 1%-ით - 501 მლნ-დან 497 მლნ-მდე შემცირდა. ევროკავშირთან ვაჭრობის განახევრება არც ამ დაშვებით დგინდება.
სავაჭრო ბრუნვა სხვა სახელმწიფოებთანაც იზრდებოდა, ზოგან შედარებით მაღალი, ხოლო ზოგან შედარებით დაბალი პროცენტული ტემპით. მამუკა ხაზარაძეს არ დაუკონკრეტებია, მაგრამ თუ წილობრივი ზრდა ან კლება იგულისხმა, არც ეს იქნება სწორი, რადგან წილობრივად ამ პერიოდში ბევრი არაფერი შეცვლილა. უფრო კონკრეტულად, 2020 წელს ევროკავშირის წილი საგარეო ვაჭრობის ბრუნვაში 23.2%-ს შეადგენდა, 2023 წლის 10 თვეში ის 20.6%-მდე შემცირდა, რაც კლებაა, მაგრამ არა განახევრება. იმავე პერიოდში 11.7%-დან 11.5%-მდე შემცირდა რუსეთის წილიც.
გრაფიკი 2: სავაჭრო ბრუნვა წილობრივად
2020-2023 წლებში რუსეთთან სავაჭრო ბრუნვა 92%-ით გაიზარდა, რაც შეიძლება გაორმაგებად მივიჩნიოთ. რუსეთის მსგავსად და მამუკა ხაზარაძის ნათქვამის საპირისპიროდ, სავაჭრო ბრუნვა, როგორც ექსპორტი ასევე იმპორტი, გაზრდილია ევროკავშირთანაც. ადგილობრივ ექსპორტში უმნიშვნელო 1%-იანი კლება ფიქსირდება. მცირედი კლება აღინიშნება წილობრივადაც, თუმცა თუ საკითხს ასე დავაყენებთ, მაშინ არათუ გაორმაგება, კლებაა რუსეთთანაც.
მამუკა ხაზარაძის განცხადება რუსეთსა და ევროკავშირს ეხებოდა. რუსეთის შემთხვევაში ლელოს დამფუძნებელი მართალია, ევროკავშირის შემთხვევაში ცდება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრმა“ მამუკა ხაზარაძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Mamuka Khazaradze: “In the last three years, the trade turnover with Russia doubled but halved with the EU.”
Verdict: FactCheck concludes that Mamuka Khazaradze’s statement is HALF TRUE.
In January-October 2020, Georgia’s export to Russia amounted to USD 351 million whilst it was 59% more in the same period of 2023 – USD 559 million. Georgia’s import from Russia increased by 108% from USD 711 million to USD 1.5 billion whilst the total trade turnover grew accordingly by 92% from USD 1.1 billion to 2.1 billion.
In 2020-2023 (January-October), export to the EU increased by 7% from USD 573 million to USD 612 million and import from the EU by 97% from USD 1.6 billion to USD 3.1 billion. The total Georgia-EU trade turnover increased by 73% from USD 2.1 billion to USD 3.7 billion.
In the reporting period, the trade turnover with Russia almost doubled, although Georgia’s trade with the EU increased substantially by 73% let alone being halved (neither local export nor the share in the total trade turnover has halved). As a result, FactCheck concludes that Mamuka Khazaradze’s statement is HALF TRUE.
The founder of the Lelo political party, Mamuka Khazaradze, spoke about growing trade dependency on Russia at the party’s Tbilisi conference and stated: “In the last three years, trade between Georgia and Russia increased twofold whilst trade between the EU and Georgia decreased twice.”
Georgia has a free trade agreement with the European Union and the CIS (Russia is a CIS member); however, this potential is only partially used since a large part of Georgian products do not meet the standards established by the European Union. In the case of Russia, there is a problem of political risks. In 2006-2012, an embargo was imposed on most Georgian products, although today this embargo is no longer in place. However, tariffs still apply to individual products. From January 2023, Russia imposed a customs duty on Georgian ferroalloys which made its exports uncompetitive. The Georgian side also imposed a temporary customs duty on Russian wheat on the ground of protecting local production.
Prior to Russia's invasion of Ukraine, the trade turnover was growing both with the EU and with Russia. After the start of the war, the import growth rate from Russia accelerated which is largely related to oil products. As a result of Western sanctions, Russia sells both crude oil and oil products at a discount due to which the share of Russian fuel consumed in Georgia has increased.
Graph 1: Trade Turnover with Russia (Left) and with the EU (Right) January-October (USD Million)
In the entire reporting period, growth in terms of monetary value is recorded both with Russia and the European Union in the directions of export as well as import. Exports to the European Union in January-October 2023 decreased as compared to the same period of the previous year but increased as compared to 2020. At the same time, Mamuka Khazaradze mentioned "trade" and not exports and trade includes imports as well.
The decrease in exports in 2023 also has its own explanation. In January-October 2022, USD 25 million worth of ferroalloys and USD 363 million worth of copper ores were exported to the EU whilst only USD 3 million worth of ferroalloys and USD 274 million worth of copper ores were exported in the same period of 2023. The total export of both of these products decreased by more than USD 100 million. This is caused by the decrease in demand and shrinking prices on the global market.
In January-October 2020, local export (export without re-export) to Russia amounted to USD 320 million whilst it was 42% more at USD 455 million in the same period of 2023. In this same period, local export to the EU decreased by 1% from USD 501 million to USD 497 million. These figures also do not give a ground to claim that trade with the EU has halved.
Trade turnover has been increasing with other countries with some of them at relatively higher rates and others at relatively lower ones. Mamuka Khazaradze did not specify the turnover precisely but if he meant a decrease or an increase in terms of share, this would also be incorrect because nothing much has changed in terms of the share during this period. More specifically, the share of the EU in Georgia’s foreign trade turnover was 23.2% in 2020 and it decreased to 20.6% in the first ten months of 2023 which is a decrease but not a halving. In the same period, Russia’s share also decreased from 11.7% to 11.5%.
Graph 2: Trade Turnover by Share
In 2020-2023, Georgia’s trade turnover with Russia increased by 92% which can be considered as a doubling. Similar to Russia and as opposed to Mamuka Khazaradze’s statement, the trade turnover – both import and export – has been increased vis-à-vis the EU as well. There is an insignificant 1% decrease in local export and a slight decrease in share but if we look at the issue in this way, it will turn out that the trade turnover with Russia has not doubled but it has decreased.
Mamuka Khazaradze’s statement concerned Russia and the EU. He is correct in terms of Russia but incorrect about the EU. Therefore, FactCheck concludes that Mamuka Khazaradze’s statement is HALF TRUE.