2024 წლის ბიუჯეტის თითქმის მესამედი სოციალურ პროგრამებზე დაიხარჯება
მოსახლეობის საპენსიო უზრუნველყოფაზე 2024 წელს 3.9 მლრდ ლარის დახარჯვაა დაგეგმილი, საყოველთაო ჯანდაცვაზე 1 მლრდ ლარზე მეტის.
15/01/2024
2023 წლის დეკემბერში პარლამენტმა 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი დაამტკიცა. ქვეყნის მთავარი ფინანსური დოკუმენტი ეკონომიკის 5.2%-იან ზრდაზეა გათვლილი, ბიუჯეტის დეფიციტი 2.5%-ს, მთავრობის ვალი მშპ-თან მიმართებით 38%-ს შეადგენს, ხარჯვითი ნაწილის მოცულობა (გადასახდელები) კი 25 მლრდ ლარითაა განსაზღვრული, რაც პირველად წარდგენილ ვარიანტთან შედარებით 800 მლნ ლარითაა გაზრდილი. ნაერთი ბიუჯეტი, რომელიც თავის თავში ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებსაც აერთიანებს, გეგმით 28.8 მლრდ ლარს მიაღწევს.
დაფინანსება თითქმის ყველა მხარჯავ დაწესებულებას ეზრდება, თუმცა პრიორიტეტები უცვლელი რჩება. საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომისა და ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთვის 2023 წელთან შედარებით 700 მლნ ლარით მეტის - 7.8 მლრდ-ს, გამოყოფაა გათვალისწინებული, რაც მთლიანი ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის თითქმის მესამედია.
მთავრობა მიმდინარე წელს წინა წელთან შედარებით გადასახადებისგან 2.4 მლრდ-ით მეტის - 19.1 მლრდ ლარის, მობილიზებას გეგმავს. ასევე დაგეგმილია 3.3 მლრდ ლარის ოდენობის ახალი ვალის აღება. გრანტებით, პრივატიზაციით, ფინანსური აქტივების კლებითა და სხვა შემოსავლებით ბიუჯეტი დამატებით 1.9 მლრდ ლარით შეივსება და შემოსულობების მოცულობა ჯამში 24.6 მლრდ ლარს გაუთანაბრდება.
ცენტრალური ბიუჯეტის თითქმის 78% გადასახადებით ივსება. თავად გადასახადებში ყველაზე დიდი წილი - 7.4 მლრდ ლარი, დღგ-ზე მოდის. ვინაიდან საქართველოს ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებები აკავშირებს, იმპორტის გადასახადის წილი, მთლიან გადასახადებში 1%-ზე ნაკლებია.
გრაფიკი 1: საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადები (მლნ. ლარი)
ქონების გადასახადი ადგილობრივ გადასახადს მიეკუთვნება და მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტში მიემართება, შესაბამისად ის საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადების გრაფიკზე ვერ მოხვდა. ბიუჯეტის განმარტებითი ბარათის თანახმად, 2024 წელს ქონების გადასახადის გზით, მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტები  ჯამში 650 მლნ ლარით უნდა შეივსოს.
გადასახადებისგან თუ სხვა შემოსავლებისგან აკუმულირებულ ფულს მთავრობა სხვადასხვა სამინისტროსა და უწყებაზე ანაწილებს. მმართველ პარტიას პრიორიტეტად სოციალური მიმართულება აქვს გამოცხადებული, რისი დასტური თუნდაც ის ფაქტია, რომ მიმდინარე წელს მოსახლეობის საპენსიო უზრუნველყოფაზე 3.9 მლრდ ლარი დაიხარჯება, როცა  თავდაცვის ბიუჯეტი მხოლოდ 1.4 მლრდ ლარს შეადგენს. შედარებისთვის, 2007 წელს თავდაცვის სამინისტროს ხარჯი 1.5 მლრდ ლარი იყო, პენსიებზე კი ჯამში 455 მლნ ლარი დაიხარჯა. მაშინ როცა ნომინალში თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება შემცირდა, საპენსიო ხარჯები 8.5-ჯერ გაიზარდა.  პენსიონერთა რაოდენობაც, 2012-2023 წლებში, 23%-ით - 680 ათასიდან 838 ათასამდე, გაიზარდა (სოციალური მომსახურების სააგენტოს გვერდზე 2012 წლამდე მონაცემები არ იძებნება). პენსიონერთა თითქმის 10% - 82 ათასი, მაღალმთიან რეგიონში ცხოვრების გამო 20%-იან დანამატს იღებს, აღნიშნული დანამატები 2016 წლიდან მოქმედებს.
2024 წელს საყოველთაო ჯანდაცვის მიმართულებით 1 მლრდ ლარის, ხოლო მიზნობრივი ჯგუფების სოციალურად დახმარებისთვის 1.5 მლრდ ლარის დახარჯვა იგეგმება.
სოციალურთან ერთად პრიორიტეტად ინფრასტრუქტურა და განათლებაც რჩება. შესაბამის სამინისტროებზე 3.4 მლრდ და 2.5 მლრდ ლარის დახარჯვაა დაგეგმილი. ინფრასტრუქტურის ნაწილში ყველაზე მეტი თანხა - 1.2 მლრდ ლარი, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობაზე დაიხარჯება, 550 მლნ ლარი - წყალმომარაგების სისტემის აღდგენა-რეაბილიტაციაზე. განათლების სამინისტროს შემთხვევაში, 1.3 მლრდ ლარი - ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დაფინანსებაზე. დამატებით, უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ 2023 წლის ბოლოს მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე,  ახალგაზრდობის მიმართულებამ კულტურისა და სპორტის სამინისტროდან განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გადაინაცვლა, რამაც უწყების დაფინანსება კიდევ უფრო გაზარდა.
2024 წელს 1 მილიარდ ლარზე მეტი ბიუჯეტი სულ 5 სამინისტროს ექნება.
გრაფიკი 2: სამინისტროების დაფინანსების გეგმა (მლნ. ლარი)
დარჩენილი 6 სამინისტრო (გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, კულტურისა და სპორტის, იუსტიციის, საგარეო საქმეთა და ფინანსთა) 2024 წელს ცენტრალური ბიუჯეტიდან ჯამურად 2.7 მლრდ ლარის ოდენობის დაფინანსებას მიიღებს.
სამინისტროების გარდა, 100 მლნ ლარზე მეტის დაფინანსება ექნებათ: დაგროვებით საპენსიო სისტემას, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს (სუსი), ცესკო-ს, საერთო სასამართლოებს, სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურსა და საზოგადოებრივ მაუწყებელს. ეს ექვსი უწყება ჯამში 1.2 მლრდ ლარამდე დაფინანსებას მიიღებს, მათგან ყველაზე მეტს -430 მლნ-ს, დაგროვებითი საპენსიო სისტემის თანადაფინანსება.
ბიუჯეტი უკვე დამტკიცებულია, თუმცა კანონმდებლობა მასში კორექტივების შეტანის შესაძლებლობას იძლევა. თუ ეკონომიკური ზრდა მოსალოდნელზე მაღალი აღმოჩნდება,  ბიუჯეტი სავარაუდოდ გაიზრდება, თუ უფრო დაბალი - შემცირდება. დასაშვებია ცალკეული უწყებისთვის გამოყოფილი დაფინანსების ცვლილებაც. ბოლო წლებში ყველაზე მკვეთრად ბიუჯეტი 2020 წელს შეიცვალა, რა დროსაც სახელმწიფოს დაგეგმილზე თითქმის 5 მლრდ ლარით მეტი ვალის აღება მოუწია. 2021-2023 წლებში კი პირიქით, დამტკიცებული ბიუჯეტი კალენდარული წლის პერიოდში ზრდის მიმართულებით დაკორექტირდა.

Almost One-Third of the 2024 Budget Will Be Allocated to Social Programmes
GEL 3.9 billion will be spent on pension provision whilst GEL 1.4 billion will be utilised to finance defence
15/01/2024
The parliament approved the 2024 state budget in December 2023. The country’s primary financial document projects a 5.2% economic growth, plans for a 2.5% budget deficit, expects the government debt-to-GDP ratio to be 38% and allocates GEL 25 billion to state budget expenditures – an amount higher by GEL 800 million than initially stated. The consolidated budget is expected to total GEL 28.8 billion, encompassing the budgets of autonomous republics and municipalities.
Whilst almost all institutions will receive larger finances, the priorities remain unchanged. The Ministry of Labour, Health and Social Defence of Georgia has been allocated GEL 7.8 billion, a figure GEL 700 million higher than 2023, and constituting almost a third of the entire expenditure side of the budget.
The government plans to mobilise GEL 19.1 billion for 2024 expenditures which is GEL 2.4 billion higher than the 2023 plan. Additionally, the new debt is planned to be a total of GEL 3.3 billion. The revenues of grants, privatisation, reduction in financial assets and other sources of income are expected to amount to GEL 1.9 billion, contributing to the combined income account of GEL 24.6 billion.
Almost 78% of the central budget will be comprised of expenditures. In particular, the majority of these expenditures will be made up by VAT at GEL 7.4 billion. Due to Georgia’s free trade agreement with most of its trade partners, the import tax constitutes less than one percent of the total expenditures.
Graph 1: National Taxes (GEL million)
Property taxes could not be included on the graph above as they are a sub-type of local taxes, contributing to the municipal budget. Property taxes are set to finance the 2024 municipal budgets with GEL 650 million according to the explanatory note.
The government allocates the accumulated wealth from taxes and other income sources to ministries and agencies. The ruling party has declared social assistance as its priority; thus GEL 3.9 billion will be spent on pension provision whilst GEL 1.4 billion will be utilised to finance defence. For comparison, the Ministry of Defence was financed with GEL 1.5 billion whereas pension allocations were at GEL 455 million in 2023. Despite a nominal reduction in the finances of the Ministry of Defence, pension expenditures grew eight and a half times. Apart from the fact that the pension for individuals below the age of 70 years grew eight-fold from GEL 38 to GEL 315 and 11-fold for individuals above 70 years of age from GEL 38 to GEL 415 (the pension amount was GEL 38 from January to November in 2007, later increasing to GEL 55 in December), the number of pensioners also increased by 23% from 680,000 to 838,000 in 2012-2023 (data before 2012 cannot be found on the webpage of the Social Service Agency). Almost 10% of pensioners live in mountainous regions and, therefore, receive an additional 20% since the implementation of the policy in 2016.
The aforementioned ministry plans to spend GEL one billion in 2024 for universal healthcare provision with an additional GEL 1.5 billion allocated for social assistance to target groups.
Infrastructure and education remain priorities in addition to social services with the respective ministries receiving GEL 3.4 billion and GEL 2.5 billion for their expenditures. The majority of the infrastructure budget, at GEL 1.2 billion, will be utilised to build expressways, followed by an expected expenditure constituting GEL 550 million on the restoration and the rehabilitation of water supply systems. The Ministry of Education’s budget allocates GEL 1.3 billion to financing public schools. Moreover, following the legislative changes in the latter part of 2023, the youth department has moved from the Ministry of Culture and Sports to the Ministry of Education and Science, further increasing the institution’s financing.
Five ministries are set to receive respective shares from the state budget higher than GEL one billion in 2024.
Graph 2: Ministry Financing Plan (GEL million)
The other six ministries (Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Culture and Sports, Ministry of Justice, Ministry of External Affairs and Ministry of Finance) will collectively receive GEL 2.7 billion from the 2024 central budget.
Additionally, the following institutions will be allocated financing exceeding GEL 100 million: the pension plan, State Security Service of Georgia, CEC, courts of Georgia and the Public Broadcaster. The aforementioned six institutions will receive approximately GEL 1.2 billion in total with the co-financing of the pension system receiving GEL 430 million – the largest share amongst them.
Although the budget has already been approved, adjustments are nevertheless legally permissible. Given that the economic growth exceeds projections, the budget is likely to increase and vice versa - if growth is lower than expected, the budget will be reduced. The allocated finances of certain institutions may also be subject to alterations. In recent times, the most drastic adjustments were made to the 2020 budget when the government debt exceeded the predicted figure by GEL 5 billion. However, the approved budgets for 2021-2023 were corrected to account for growth trends.