ფაქტების გადამოწმების საერთაშორისო ქსელის (IFCN) განცხადება საქართველოს პარლამენტის წინაშე წარდგენილი კანონპროექტის შესახებ
IFCN მხარს უჭერს პრესის თავისუფლებას ფაქტების გადამოწმების ყველა ორგანიზაციისთვის, მათ შორის ფაქტ-მეტრის და მითების დეტექტორის შემთხვევაში
10/04/2024
IFCN მხარს უჭერს პრესის თავისუფლებას ფაქტების გადამოწმების ყველა ორგანიზაციისთვის, მათ შორის ფაქტ-მეტრის და მითების დეტექტორის შემთხვევაში.
ფაქტების გადამოწმების საერთაშორისო ქსელი (IFCN) უერთდება პრესის თავისუფლების მიმართულებით მომუშავე სხვა ორგანიზაციებს და გამოხატავს ღრმა შეშფოთებას საქართველოს პარლამენტში ხელახლა ინიცირებულ კანონპროექტთან დაკავშირებით, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედია ორგანიზაციებს „უცხო ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციებად“ რეგისტრაციას ავალდებულებს, რაც, ფაქტობრივად, „უცხოური აგენტის“ სინონიმად შეიძლება ჩაითვალოს. ასეთ კანონებს შეიძლება ჰქონდეს ძალზედ დამაზიანებელი ეფექტი დამოუკიდებელ და ანგარიშვალდებულ ჟურნალისტიკაზე, მათ შორის ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების საქმიანობის კუთხით. ჩვენ განსაკუთრებით შეშფოთებულები ვართ იმაზე, თუ რა გავლენა ექნება მოცემულ კანონს ფაქტ-მეტრისა და მითების დეტექტორზე, რომლებიც ფაქტების გადამოწმების საერთაშორისო ქსელის პრინციპების კოდექსის ხელმომწერები არიან საქართველოდან.
ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციები ნებაყოფლობით აწერენ ხელს პრინციპების კოდექსს და გადიან ვერიფიკაციის პროცესს, რათა დაამტკიცონ, რომ ისინი აკმაყოფილებენ გამჭვირვალობის, დამოუკიდებლობისა და მეთოდოლოგიის უნივერსალურ სტანდარტებს. პრინციპების კოდექსის ადმინისტრირებას ფაქტების გადამოწმების საერთაშორისო ქსელი ახდენს, რომელიც აშშ-ში 1975 წელს დაფუძნებული არაკომერციული ორგანიზაცია Poynter Institute-ის ნაწილია და მხარს უჭერს დამოუკიდებელ ჟურნალისტიკას. პრინციპების კოდექსის პროცესი, როგორც წესი, მოიცავს შეფასებას აკადემიური ან მედია ექსპერტისაგან, რომელიც ადგილობრივ კონტექსტს კარგად იცნობს, რასაც IFCN-ის მრჩეველთა საბჭოს კენჭისყრა მოსდევს. მრჩეველთა საბჭო შედგება დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების ლიდერებისგან მთელი მსოფლიოდან, რომლებიც არჩეულ იქნა მათი თანამოაზრეების მიერ.
ფაქტ-მეტრი პრინციპების კოდექსის დიდი ხნის ხელმომწერია, რომელმაც პირველი დამოუკიდებელი შეფასება 2017 წელს მიიღო და წარმატებით გახდა ქსელის წევრი. ფაქტ-მეტრზე ბოლო თავდასხმებზე საპასუხოდ, IFCN უარყოფს ნებისმიერ მტკიცებას, თითქოს პრინციპების კოდექსთან შესაბამისობის დადგენა „ლობიზმით“ ან რაიმე სხვა სახის არასამართლიანი გავლენის საშუალებით მოხდა.
მითების დეტექტორი კოდექსის ხელმომწერია 2019 წლიდან და ასევე არაერთხელ გაიარა დამოუკიდებელი შეფასების პროცესი.
ფაქტების გადამოწმების საერთაშორისო ქსელი (IFCN) მტკიცედ უჭერს მხარს პრესის თავისუფლებასა და ფაქტების გადამოწმებას გლობალურ დონეზე. ფაქტ-მეტრი და მითების დეტექტორი ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების საერთაშორისო საზოგადოების ღირსეული წევრები არიან. ისინი იმსახურებენ რეპრესიების საფრთხის გარეშე განაგრძონ თავიანთი ახსნითი ჟურნალისტიკის და ფაქტების გადამოწმების სტატიების გამოქვეყნება, რომელიც ანგარიშვალდებულს ხდის მთავრობას, პოლიტიკურ პარტიებსა და კანდიდატებს.

The International Fact-Checking Network’s statement on proposed legislation before the Georgian parliament
The IFCN supports press freedom for all fact-checkers, including FactCheck Georgia and Myth Detector
10/04/2024
The International Fact-Checking Network joins other press freedom organizations in expressing   deep concerns    over reintroduced legislation in Georgia’s parliament that would require civil society and media organizations to register as “organizations pursuing the interests of a foreign power” — effectively a synonym for “foreign agent.” Such laws can have significant chilling effects on independent accountability journalism, including the work of fact-checkers. We are especially concerned about how such legislation would affect FactCheck Georgia and Myth Detector, signatories from Georgia to the International Fact-Checking Network’s Code of Principles.
Fact-checkers voluntarily sign on to the   Code of Principles    and go through a verification process to prove they meet universal standards of transparency, independence and methodology. The Code of Principles is administered by the International Fact-Checking Network, which is part of the Poynter Institute, a U.S.-based nonprofit organization established in 1975 that advocates for independent journalism. The Code of Principles process typically involves an assessment by an academic or media expert with familiarity of the local context, as well as a vote by the IFCN advisory board. The advisory board is made up of leaders of independent fact-checking organizations from around the world who have been selected by their peers.
FactCheck Georgia has been a longstanding signatory to the Code of Principles, receiving its first independent assessment and successful approval   in 2017. Contrary to recent attacks on FactCheck Georgia, the IFCN rejects any suggestion that the verification process to the Code of Principles includes “lobbying” or any other form of undue influence.
Myth Detector has been a signatory     since 2019    and has also been independently assessed multiple times.
The International Fact-Checking Network is dedicated to supporting press freedom and fact-checkers globally, including our signatories. FactCheck Georgia and Myth Detector are members of the international fact-checking community in good standing. They deserve to continue publishing their explanatory journalism and fact checks that hold the government, political parties and candidates accountable without threat of reprisal.