EFCSN მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, შეწყვიტოს ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების შევიწროება
ფაქტების გადამოწმების ევროპული სტანდარტების ქსელი (EFCSN), რომელიც 27 ქვეყნის 40-ზე მეტ ფაქტების გადამოწმების დამოუკიდებელი ორგანიზაციის ასოციაციას წარმოადგენს, გმობს იმ პირდაპირ თავდასხმებს, რომლებსაც საქართველოს ხელისუფლება ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების მიმართ ახორციელებს. დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმება საჯარო სერვისია, ხოლო ჩვენს ქართველ წევრებს აქვთ მოვალეობა, გადაამოწმონ მთავრობის წარმომადგენლების განცხადებები და ამცნონ მოსახლეობას, თუ ისინი მცდარ ინფორმაციას შეიცავს. არც ერთი მთავრობა არ უნდა ცდილობდეს, დააშინოს ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციები, რათა მათ ვეღარ მოახერხონ საკუთარი საქმის შესრულება.
ქართული ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების წინააღმდეგ განხორციელებულ ბოლო თავდასხმებზე საპასუხოდ, EFCSN უარყოფს ნებისმიერ მტკიცებას, თითქოს მათი აკრედიტაციის პროცესი „ლობიზმით“ ან რაიმე სხვა სახის არასამართლიანი გავლენის საშუალებით მოხდა. მოცემული მტკიცება კატეგორიულად ყალბია და მიზნად ისახავს როგორც ქართული ორგანიზაციების, ასევე თავად EFCSN-ის დისკრედიტაციას.
გარდა ამისა, საქართველოს მთავრობისა და მმართველი პარტიის მტკიცება, თითქოს ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციები მოსახლეობას „ცენზურას“ უწესებენ მცდარია და წარმოადგენს მცდელობას, ხელი შეუშალოს თავისუფალი პრესის ლეგიტიმურ როლს ძალაუფლების წინაშე ანგარიშვალდებულების შექმნაში. ფაქტების გადამოწმების ისეთი ონლაინ ინიციატივები, როგორიც Meta-ს მესამე მხარის ფაქტების გადამოწმების პროგრამაა, აქტიურია ევროკავშირის თითქმის ყველა ქვეყანაში და მათი ეფექტურობა დეზინფორმაციის წინააღმდეგ     სამეცნიერო მტკიცებულებებითაც დასტურდება. გარდა ამისა, EFCSN-ის წევრებთან თანამშრომლობა არჩევნების დროს დეზინფორმაციასთან გამკლავების სასარგებლო გზადაა     აღიარებული ევროკავშირის ინსტიტუტების მიერ.
აშკარაა, რომ შევიწროების კამპანია მიზანმიმართულად მიმდინარეობს სწორედ იმ დროს, როდესაც მთავრობას    ხელახლა შემოაქვს    “უცხოელი აგენტების” კანონი, რომელიც „შეზღუდავს გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას“ (Amnesty International) და „რომლის რეალური მიზანი დამოუკიდებელი მედიისა და
არასამთავრობო ორგანიზაციების მუშაობის შეფერხებაა“ (RSF). ამ ფონზე, განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ის, რომ საქართველოს მთავრობა უსაფუძვლოდ წარმოაჩენს თავის ქმედებებს ისე, თითქოს ისინი ევროკავშირის სტანდარტებთანაა თანხვედრაში.
ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების ევროპული საზოგადოება მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, შეწყვიტოს ფაქტ-მეტრისა და მითების დეტექტორის შევიწროება და შეახსენებს მას, რომ EFCSN-ის ვერიფიცირებული წევრები უკვე აკმაყოფილებენ    ერთ-ერთ ყველაზე მკაცრ მოთხოვნებს, რომლებიც არსებობს გლობალურ მედია სექტორში გამჭვირვალობის, ეთიკისა და გამოძიების მეთოდოლოგიის კუთხით – რომელთან შესაბამისობასაც დამოუკიდებელი აუდიტორები რეგულარურად განიხილავენ.

THE EFCSN CALLS ON THE GOVERNMENT OF GEORGIA TO STOP ITS HARASSMENT OF FACT-CHECKERS
The European Fact-Checking Standards Network (EFCSN), an association representing over 40 independent fact-checking organizations in 27 countries, condemns the direct attacks Georgian fact-checkers are receiving from their own government. Independent fact-checking is a public service and our Georgian members have a duty to fact-check government statements and inform the public when they contain falsehoods. No government should try to intimidate fact-checkers into not doing their job.
Contrary to those recent attacks on Georgian fact-checking organizations, the EFCSN rejects any suggestion that its accreditation process is affected by “lobbying” or any other form of undue influence. That is categorically false and an attempt to slander those organizations and the EFCSN itself.
Moreover, the insinuations by the government and ruling party of Georgia that fact-checkers providing citizens with information is “censorship” are misguided and an attempt to thwart the legitimate role of a free press in providing accountability to power. Online fact-checking initiatives such as Meta’s Third-Party Fact-Checking Program are active in almost every country of the EU and the scientific evidence points to    their effectiveness against disinformation. Furthermore, collaboration with EFCSN members is    recognized by EU institutions    as a useful way to mitigate it during elections.
It seems deliberate that this harassment campaign is occurring as the government   reintroduces   a Foreign Agent Law that would “restrict freedom of expression and association” (Amnesty International) and “whose real aim is to obstruct the work of independent media and NGOs” (RSF). Against this background, particularly concerning is that the Government of Georgia is unjustly portraying its actions as reflective and in line with European Union standards.
The European community of fact-checkers calls on the Georgian government to stop harassing the fact-checkers at FactCheck Georgia and Myth Detector, and reminds it that EFCSN verified members already comply with   one of the most stringent requirements that exist   in the global media sector in transparency, ethics, and investigative methodology – whose compliance is carefully reviewed by independent auditors on a regular basis.