რა საფრთხეებს შეიცავს „ოცნების“ კანონპროექტი საარჩევნო კოდექსში ცვლილებების შესახებ?
2 მაისს პარლამენტში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა „საქართველოს საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილებები დააინიციირეს. ინიციირებული კანონპროექტით რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი იცვლება. კანონმდებლობიდან ქრება მუხლი, რომელიც ცესკო-ს წინასაარჩევნოდ საკონსულტაციო ჯგუფის შექმნას ავალდებულებს. ამასთან, საარჩევნო კომისიის იმ გადაწყვეტილების მისაღებად, რომელზეც აქამდე არანაკლებ ორი მესამედის თანხმობა იყო საჭირო, შემოთავაზებული ცვლილებებით უბრალო უმრავლესობაც საკმარისი იქნება.
შემოთავაზებული ცვლილებებით, „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ მე-8 მუხლს დაემატება შემდეგი შინაარსის 4 (1) პუნქტი: თუ ცესკოს სხდომაზე კენჭისყრის შედეგად ვერ იქნა მიღებული ცესკოს ის გადაწყვეტილება, რომლის მისაღებად საჭიროა ცესკოს სრული შემადგენლობის არანაკლებ ორი მესამედის (12 წევრი) მხარდაჭერა, ცესკოს ამ გადაწყვეტილებას იმავე სხდომაზე კენჭი ხელახლა ეყრება. ამ შემთხვევაში ცესკოს აღნიშნული გადაწყვეტილება მიღებულად ჩაითვლება, თუ მას მხარს დაუჭერს ცესკოს სრული შემადგენლობის უბრალო უმრავლესობა (9 წევრი).
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ განმარტებით, „წარმოდგენილი ცვლილებით ირღვევა 2021 წლის 19 აპრილის პოლიტიკური შეთანხმების შედეგად მიღწეული პარტიული და პროფესიული ნიშნით შერჩეულ წევრებს შორის არსებული ბალანსის ლოგიკა. შედეგად, გადაწყვეტილების მისაღებად საკმარისი იქნება მხოლოდ 8 პროფესიული წევრისა და მმართველი პარტიის წარმომადგენლის ხმა. ეს ნიშნავს, რომ მნიშვნელოვნად უარესდება გადაწყვეტილების მიღების პროცესში სხვადასხვა ოპოზიციური პარტიის მონაწილეობის ხარისხი“.
საიას განმარტებით, აღნიშნული ცვლილებები ცესკოს დადგენილებებს შეეხება, რომლის მისაღებად მოქმედი რედაქციით, ხმათა 2/3-ის თანხმობა იყო საჭირო. „ცესკოს დადგენილება არის კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტი, რომელიც საარჩევნო კოდექსით განსაზღვრულ შემთხვევებში გამოიცემა და არაერთ მნიშვნელოვან საკითხს არეგულირებს. მათ შორის, ცესკოს დადგენილებით განისაზღვრება 2024 წელს საპარლამენტო არჩევნებზე კენჭისყრის ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ჩატარების წესები და პირობები; კენჭისყრის პროცედურები; არჩევნების გამართვისათვის სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილი თანხის განაწილებისა და გამოყენების წესი. ამასთანავე, ცესკო, საჭიროების შემთხვევაში, უფლებამოსილია დადგენილებით განსაზღვროს არჩევნების მეორე ტურის ჩატარებისათვის აუცილებელი დამატებითი ღონისძიებები და ვადები. დადგენილებით მტკიცდება საარჩევნო კომისიის რეგლამენტიც და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები“.
საიას შეფასებით „ამ საკანონმდებლო გაუარესებების ფონზე, აუცილებლობის დასაბუთების გარეშე, საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციის უგულებელყოფით - არჩევნებამდე მცირე ხნით ადრე, „ქართული ოცნების“ წევრების მიერ ინიციირებული ცვლილებები მორიგ ნაბიჯს წარმოადგენს არსებული საკანონმდებლო მოწესრიგების გაუარესებისკენ. წარმოდგენილი ცვლილება, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში de facto გამორიცხავს ოპოზიციის ჩართულობას და მეტად ამძაფრებს ეჭვს, საარჩევნო ადმინისტრაციაში მმართველი პარტიის არაკეთილსინდისიერ გავლენებთან დაკავშირებით. ცვლილება კიდევ უფრო ამცირებს საზოგადოებისა და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ნდობას საარჩევნო ადმინისტრაციის მიმართ“.
საია მოუწოდებს მმართველ პარტიას, უარი თქვას აღნიშნულ ცვლილებებზე, რომელიც საარჩევნო ადმინისტრაციის გადაწყვეტილებების ლეგიტიმაციის ხარისხის შემცირებას გამოიწვევს.
ცესკოს საკონსულტაციო ჯგუფი, რომლის გაუქმებასაც ინიციირებული კანონპროექტი ითვალისწინებს, საქართველოს საარჩევნო კოდექსის თანახმად, იქმნება საარჩევნო პერიოდში, არჩევნების დანიშვნიდან 10 დღის ვადაში. ჯგუფი საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლისა და დამკვირვებელი ორგანიზაციების მიერ შერჩეული საერთაშორისო ან/და ადგილობრივი ექსპერტებისგან შედგება. კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის თანახმად, ცესკოს საკონსულტაციო ჯგუფის გაუქმების მიზანშეწონილობას არსებული პრაქტიკულ გამოცდილებით ასაბუთებენ. კერძოდ, კანონპროექტის ავტორების მტკიცებით, „ეს ჯგუფი რეალურად არ ფუნქციონირებს, რაც ძირითადად დამკვირვებელი ორგანიზაციების მხრიდან ამ ჯგუფის საქმიანობაში მონაწილეობის სურვილის უქონლობით არის გამოწვეული“.
რეალურად, 2021 წლის არჩევნებში საკონსულტაციო ჯგუფი დაიშალა, რისი მიზეზიც კანონმდებლობაში და შერჩევის პროცესში არსებული ხარვეზები იყო. არსებული ხარვეზების გამოსწორების ნაცვლად, „ქართული ოცნება“ საკონსულტაციო ჯგუფის გაუქმების ინიციატივით გამოვიდა, რაც საარჩევნო პროცესების სანდოობას აზიანებს.
ცესკოს საკონსულტაციო ჯგუფის შექმნის შესახებ საარჩევნო კოდექსში ჩანაწერი 2021 წელს გაჩნდა. საკონსულტაციო ჯგუფი ცესკო-ს წარუდგენდა რეკომენდაციებს საარჩევნო დავებზე. ჯგუფი შესაძლოა, ჩართულიყო კენჭისყრის შედეგების გადათვლის პროცესშიც. თუმცა საკონსულტაციო ჯგუფის შერჩევის პროცესი ხარვეზიანი აღმოაჩნდა, სწორედ ამიტომ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასთან შექმნილი საკონსულტაციო ჯგუფი დაიშალა.
2021 წელს საერთაშორისო გამჭვირვალობამ (TI) და სამართლიანმა არჩევნებმა (ISFED) დატოვეს საკონსულტაციო ჯგუფის წევრების შერჩევის პროცესი. მათი განაცხადებით, ცესკო არ უზრუნველყოფდა საბჭოს კვალიფიციური და სანდო ადამიანების კონსენსუსის საფუძველზე შერჩევას.
არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ „ცესკომ საკონსულტაციო ჯგუფის წევრების შესარჩევად მიიწვია ყველა ის ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაცია, რომელიც ბოლო სამი საერთო არჩევნებისას ცესკოში იყო რეგისტრირებული. პირველი შეკრების დროს ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ 15-მა ასეთმა სადამკვირვებლო ორგანიზაციამ გამოთქვა ამ პროცესში მონაწილეობის სურვილი, რომელთა აბსოლუტური უმრავლესობის სანდოობის, რეპუტაციის, საქმიანობისა და ფინანსური გამჭვირვალობის კუთხით საზოგადოებაში სერიოზული კითხვები არსებობს. ბევრი მათგანი უარყოფითი კუთხით არაერთხელ მოხვედრილა ავტორიტეტული საერთაშორისო და ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ანგარიშებში“.
გარდა ამისა, ცესკოს დადგენილებაში თავდაპირველად ეწერა, რომ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები კონსენსუსით უნდა შეერჩიათ. თუმცა, 6 აგვისტოს ცესკომ დადგენილებაში ცვლილება შეიტანა, რომლის მიხედვითაც, თუ საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები კონსენსუსით ვერ შეირჩა, კანდიდატურებს ხელახლა ეყრებათ კენჭი და ხელახალი კენჭისყრისას არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელსაც მხარს დაუჭერს სადამკვირვებლო ორგანიზაციების სრული შემადგენლობის არანაკლებ ორი მესამედი. არასამთავრობოების განმარტებით, „ამ ცვლილებამ შესაძლებელი გახადა, რომ ცესკოს საკონსულტაციო ჯგუფი სრულად დააკომპლექტონ საეჭვო რეპუტაციის მქონე სადამკვირვებლო ორგანიზაციებმა“.
აღნიშნული გარემოებებიდან გამომდინარე, მაღალი სანდოობის მქონე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საკონსულტაციო ჯგუფის წევრების შერჩევის პროცესი დატოვეს.
ამჟამად კი, მმართველმა პარტიამ საკონსულტაციო ჯგუფის შერჩევის პროცესში ხარვეზების აღმოფხვრის ნაცვლად, ამ ჯგუფის საერთოდ გაუქმება გადაწყვიტა, რაც საარჩევნო პროცესებისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის მიმართ ნდობას კიდევ უფრო შეასუსტებს.

Members of the Georgian Dream political party proposed changes to the Election Code during the parliamentary meeting on 2 May. The draft law introduces several significant changes; namely, removing the article which obliges the Central Electoral Commission (CEC) to form an Advisory Group prior to elections. Furthermore, it changes the decision-making process within the CEC by lowering the requirement from a two-thirds majority vote to a simple majority for passing decisions.
The draft law proposes expanding Article 8 of the Election Code of Georgia with provision 41, stating: “If the CEC fails to adopt the decision as a result of voting at its session, for the adoption of which it must be supported by no less than two-thirds (12 members) of the total number of the CEC members, the CEC decision shall be put to the vote again at the same session. In that case, the CEC decision shall be deemed adopted if supported by a majority (nine members) of the total number of the CEC members.”
The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) explains: “The proposed change infringes the logic of the balance between those selected on party and professional grounds reached as a result of the political agreement on 19 April 2021. As a result, decisions will rely solely on the votes of the eight professional members and the ruling party’s representative. This shift undermines the degree of participation of opposition parties.”
The aforementioned amendments will be applied to the resolutions of the CEC that currently need two-thirds majority vote as per the current provisions according to the GYLA’s explanation. “A CEC decree is a subordinate normative act that may be passed in cases directly defined by law, regulating several significant issues. In particular, a CEC decree sets the rules and regulations for using electronic technologies during the 2024 parliamentary election, outlines voting procedures and oversees the procedure for distributing and utilising state funds allocated for holding an election. Furthermore, the CEC is authorised to determine other additional measures and deadlines required for the second round of elections. The CEC also adopts the rules of operation for an election commission through these decrees.”
“The proposed changes presented by the Georgian Dream, without clear justification and in defiance of recommendations from international organisations, reflect another step towards undermining the current legislation against the backdrop of legislative deterioration. The aforementioned amendment de facto excludes opposition involvement from the decision-making process and raises significant concerns regarding the ruling party’s potential undue influence over the election administration. Consequently, these amendments further undermine public and opposition trust in the electoral administration,” states the GYLA.
The GYLA urges the ruling party to abandon these proposed amendments as they will undermine the legitimacy of the decisions made by the CEC.
The Advisory Group of the CEC, which the presented draft law proposes to abolish, is formed during the election period within ten days after an election is announced according to the Election Code of Georgia. This group is comprised of representatives from the Public Defender’s Office of Georgia and international and/or local experts chosen by monitoring organisations. The explanatory note of the draft justifies the cancellation of the Advisory Group by emphasising practical experience. Specifically, the authors of the draft law claim: “The group is ineffective as monitoring organisations are generally unwilling to participate in its activities.”
In reality, the Advisory Group was dissolved during the 2021 elections due to flaws in legislation and the selection process. The Georgian Dream has proposed abolishing the Advisory Group altogether, rather than addressing these flaws, further undermining the credibility of electoral processes.
The Electoral Code initially introduced a provision to create an Advisory Group for the CEC in 2021. The Advisory Group would present recommendations on election disputes to the CEC. Furthermore, the group would also potentially participate in recounting voting results. However, the Advisory Group formed with the CEC was dissolved at the end due to the flaws in the selection process.
Transparency International (TI) and the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) left the selection process for the Advisory Group members in 2021, citing that the CEC could not ensure a selection of qualified and reliable individuals by consensus.
The statement from the aforementioned non-governmental organisations reads: “The CEC invited all local observer organisations that were registered with the CEC during the last three general elections to select members of the Advisory Group. During the first meeting, we were informed that 15 such observer organisations expressed a desire to participate in this process. However, the credibility, good reputation, operations and financial transparency of the vast majority of these organisations can be seriously questioned. Many of them have been repeatedly negatively reported in the election assessments of the credible international and local observer organizations. In addition, the CEC resolution initially stated that observer organisations should select members of the Advisory Group by consensus. However, on 6 August, the CEC amended the resolution stating that if the members of the Advisory Group could not be selected by consensus, they still would have a second chance. During the second vote, candidates can be selected by the support of at least ⅔ of the observer organizations. This change made it possible for the CEC Advisory Group to be fully staffed by observers with a dubious reputation.”
Consequently, highly credible non-governmental organisations left the staffing process of the Advisory Group in light of the aforementioned circumstances.
Currently, the ruling party has proposed abolishing the Advisory Group altogether, rather than addressing the aforementioned flaws, further undermining trust in electoral processes and the CEC.