Fitch-მა საქართველოს სუვერენული რეიტინგის პერსპექტივა პოზიტიურიდან სტაბილურობამდე გააუარესა
სარეიტინგო სააგენტო Fitch-მა საქართველოს სუვერენული რეიტინგი BB დონეზე შეუნარჩუნა, თუმცა მოლოდინი პოზიტიურიდან სტაბილურამდე გააუარესა
01/07/2024
სარეიტინგო სააგენტო Fitch-მა საქართველოს სუვერენული რეიტინგი BB დონეზე შეუნარჩუნა, თუმცა მოლოდინი პოზიტიურიდან სტაბილურამდე გააუარესა. იმავე სააგენტოს ცნობით, ინფლაცია დაბალი ტემპით, მაგრამ 2025 წლის ბოლომდე მაინც 4.1%-მდე გაიზრდება, ხოლო ქვეყნის მშპ მიმდინარე წელს 5.8%-თ, 2025-2026 წლებში კი 5%-5%-ით გაიზრდება.
ქვეყნის სუვერენული რეიტინგით სახელმწიფოთა საინვესტიციო გარემო ფასდება. მსგავსი რეიტინგი ინვესტორს ცალკეულ ქვეყანაში ინვესტირების რისკფაქტორების და ამ ქვეყნის სანდოობის შესახებ ინფორმაციას აწვდის, რაც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობაზე ახდენს გავლენას. თავის მხრივ, ინვესტიციები მშპ-ში, მშპ კი ცხოვრების დონეზე აისახება.
რეიტინგებს რამდენიმე საერთაშორისო სააგენტო ადგენს, მათგან ყველაზე მნიშვნელოვნად მიიჩნევა სამი: Fitch, Moody’s და Standard & poor’s. ყოველი საკრედიტო სააგენტო საკუთარი მეთოდოლოგიის შესაბამისად მუშაობს, თუმცა ძირითადი მაჩვენებლები, რასაც ყურადღება ექცევა, საერთოა და როგორც ეკონომიკურ ინდიკატორებს, ასევე ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას, რეგიონში მიმდინარე პროცესებსა და გარემოს, მოიცავს. თითოეული მათგანი სახელმწიფოების რეიტინგს ორ ძირითად კატეგორიად ყოფს: საინვესტიციოდ და არასაინვესტიციოდ, რომლებიც შემდეგ კატეგორიებად და ქვეკატეგორიებად იყოფა.
საქართველომ Fitch-ისგან „BB-“ შეფასება ჯერ კიდევ 2007 წლის ივლისში დაიმსახურა, ომის შემდეგ სტატუსი (B+)-მდე შემცირდა. (BB-)-ს 2011 წელს დაუბრუნდა, BB-ს კი მხოლოდ 2019 წელს მიაღწია.
1.5 წლის წინ, 2023 წლის იანვარში Fitch-მა საქართველოს BB რეიტინგის მოლოდინი სტაბილურიდან პოზიტიურამდე გააუმჯობესა და შემდგომ ორ შეფასებაშიც იგივე დაადასტურა. BB პოზიტიური მოლოდინით, მაქსიმუმია, რაც კი ოდესმე საქართველოს Fitch-სგან მიუღია.
ცხრილი 1: Fitch-ის შეფასებები საქართველოსთვის
შეფასება
პერსპექტივა
BB-
სტაბ
B+
ნეგ
პოზ
BB
წყარო: fitchratings.com
შეფასების ერთიან სკალაზე „BBB-“მდე რეიტინგი არასაინვესტიციო ზონად განიხილება. BB-დან (BBB-)-მდე ჯერ BB+ პოზიციაა მოსაპოვებელი.
BB არასაინვესტიციო დონის ზედა საფეხურად მიიჩნევა, (იმავე გრაფაშია BB- და BB+). ამ საფეხურზე მდგარ ქვეყნებში მდგომარეობა კატასტროფული არაა, დეფოლტის საფრთხე არ არსებობს, მეტიც, ფინანსური სისტემა მეტ-ნაკლებად მდგრადია, თუმცა ეკონომიკაში გარკვეული სპეკულაციური ნიშნები ნარჩუნდება.
ცხრილი 2: „Moody’s, „S&P”, და „Fitch”-ის შეფასებები და შეფასებების ინტერპრეტაცია
წყარო: bankersalmanac.com
რეიტინგის ფორმირებაზე რამდენიმე ფაქტორი ახდენს გავლენას. მშპ-ის ზრდის ტემპი, მთავრობის ვალის ზომა, ბიუჯეტის დეფიციტი მისაღებ საზღვრებშია, რაც რეიტინგის BB დონეზე შენარჩუნების წინაპირობა გახდა, პერსპექტივის გაუარესება ძირითადად შიდაპოლიტიკურმა დაძაბულობამ განაპირობა.
„რუსულ კანონს“, აქციებსა და სავიზო შეზღუდვებს 2024 წლის ივნისის მდგომარეობით, მაკროეკონომიკური ფაქტორები არ გაუუარესებია. სანქციებიც ფიზიკურ პირებს შეეხო და არა ქვეყანას.
ეკონომიკური ზრდის ტემპისა და სხვა ძირითადი მაკროეკონომიკური ფაქტორების შენარჩუნების გათვალისწინებით, Fitch-მა ძირითადი რეიტინგი უცვლელად დატოვა და მხოლოდ პერსპექტივა გააუარესა, ისიც ერთი საფეხურით. რეიტინგის ან თუნდაც მოლოდინის გაუარესება ინვესტორისთვის ნეგატიური სიგნალია, მაგრამ არა იმდენად, ქვეყნიდან გასვლის მიზეზი რომ გახდეს. აქვე აღსანიშნავია, რომ საკრედიტო რეიტინგი ზოგადი სურათის შესახებ ქმნის შთაბეჭდილებას და ფაქტობრივად განხორციელებულ ინვესტიციებთან პირდაპირპროპორციულად დაკავშირებული არ არის. მაგალითისათვის, 2014-2017 წლებში, როდესაც საქართველოს რეიტინგი (BB-)-ით იყო შეფასებული, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები თანხობრივადაც და მშპ-სთან ფარდობაშიც 2023 წლის მაჩვენებელს აჭარბებდა, იმ წლის მაჩვენებელს, რა დროსაც რეიტინგი BB ნიშნულზე იყო პოზიტიური პერსპექტივით. BB პოზიტიური კი თავის მხრივ საუკეთესო მაჩვენებელია, რაც კი საქართველოს ოდესმე ჰქონია.

Fitch Has Lowered Georgia’s Sovereign Rating Outlook from Positive to Stable
The credit rating agency Fitch has affirmed Georgia’s sovereign rating at the BB level but revised its outlook from positive to stable
01/07/2024
The credit rating agency Fitch has affirmed Georgia’s sovereign rating at the BB level but revised its outlook from positive to stable. Furthermore, the agency predicts that inflation will increase to 4.1%, albeit at a slower rate, whilst the GDP is projected to increase by 5.8% in the current year and 5% per year in 2025 and 2026.
Investment markets of countries are evaluated utilising sovereign ratings, which exhibit information regarding the risk factors and trustworthiness of countries for investors, influencing the volume of direct foreign investments. Eventually, investments affect the GDP and the GDP contributes to social welfare.
Several international agencies determine credit ratings, three of which lead the field: Fitch, Moody’s and Standard & Poor’s. Whilst each credit agency utilises their independent methodology, there are certain factors that all of them share, including not only economic indicators but also the internal and foreign policies of countries, the events in the region and the environment. Each agency categorises countries into two primary groups – investment and non-investment which then branch out to several categories and subcategories.
Georgia received an evaluation of BB- from Fitch in July 2007 but the rating declined to B+ following the war. The country was once again assessed as BB- in 2011 and only managed to reach BB in 2019.
Fitch improved Georgia’s BB rating outlooks from stable to positive, affirming the same evaluation for the two following periods 1.5 years ago in January 2023. Notably, BB with a positive prediction is the best rating Georgia has ever received from Fitch.
Table 1: Fitch Ratings for Georgia
2024
Source: fitchratings.com
Generally, ratings lower than BBB- are perceived non-investment grade on the aggregated scale. The rating in between BB and BBB- is BB+.
BB is considered a higher level of the non-investment grade category (BB- and BB+ are in this row). Assigning a rating in this subcategory suggests that whilst the overall state of the country is not in a catastrophic condition, default risk is low and the financial system is more-or-less stable, there are still certain speculations and concerns in the economy.
Table 2: Interpreting the Ratings of Moody’s, S&P and Fitch
Source: bankersalmanac.com
Several factors are taken into account whilst measuring the aforementioned ratings. It is crucial to emphasise that the rating has remained at the BB grade due to the acceptable levels of the GDP growth rate, government debt and the budget deficit. However, the outlook was adversely impacted primarily by the internal political instability.
Macroeconomic figures have not massively declined following the Russian-style law, protests and visa regulations as of June 2024. Additionally, sanctions were targeted toward certain individuals rather than the country as a whole.
Fitch maintained the same general rating but decreased the outlook by one level, considering stable economic growth rates and other macroeconomic factors. Whilst a downgrade in rating or outlook generally signals a negative perspective for investors, it may not necessarily prompt them to withdraw investments from the economy. Furthermore, credit ratings shape the overall picture but do not directly determine realised investments. For instance, when Georgia’s rating was BB- from 2014 to 2017, foreign direct investment exceeded the 2023 value both in monetary terms and relative to the GDP. Notably, Georgia’s rating was BB with a positive outlook in 2023, marking the highest rating Georgia has ever received.