საბა ბუაძე: ყოველწლიურად იმატებს ნარკომოხმარება და ნარკოდანაშაული
საბა ბუაძის განცხადების პირველი ნაწილი, რომელიც ნარკომოხმარებას შეეხება, შესაბამისი სანდო სტატისტიკური მონაცემებისა და კვლევების არ არსებობის პირობებში, გადამოწმებას არ ექვემდებარება. „ფაქტ-მეტრთან“ კომუნიკაციისას, განცხადების ავტორმა დაადასტურა, რომ ნარკოტიკების მოხმარების ტენდენციაზე დაკვირვება მართლაც სერიოზულ ბარიერს წარმოადგენს, თუმცა ორი მონაცემი - ნარკოტესტირებაზე წარდგენილ პირთა სტატისტიკაში დადებითი შედეგის პროცენტული მაჩვენებელი, ასევე, ჩანაცვლების სახელმწიფო პროგრამებში ჩართული ბენეფიციარების მზარდი რაოდენობა, შესაძლოა, მომხმარებელთა ზრდის ტენდენციებზე მეტყველებდეს. „ფაქტ-მეტრი“ მიიჩნევს, რომ აღნიშნული სტატისტიკური მაჩვენებლები არ არის საკმარისი ნარკომოხმარების მასშტაბის პირდაპირ შესაფასებლად და ამიტომ ამ ნაწილს ვერდიქტით არ ვაფასებთ.
განცხადების მეორე ნაწილი ნარკოდანაშაულის შსს-ს მიერ გამოვლენილ და დარეგისტრირებულ შემთხვევებს ეფუძნება, თუმცა აღნიშნული მონაცემები ინტერპრეტირებადია და გარემოებათა გათვალისწინებით (ნარკოდანაშაულის ბუნება; სტატისტიკური მონაცემების წარმოებისადმი შსს-ს მიდგომის ცვლილება და მონაცემთა მიმართ სანდოობის ნაკლებობა; პანდემიური პერიოდით გამოწვეული შოკური ფაქტორები, რომლებიც სურათს ამახინჯებს; არაერთგვაროვანი ტენდენცია), „ფაქტ-მეტრს“ მიაჩნია, რომ ცალსახა დასკვნის გაკეთების საშუალებას არსებული სახით (სულ მცირე, სიღრმისეული კვლევისა და შემავსებელი რეფერირებადი წყაროების ერთობლიობაში შესწავლის გარეშე, რაც მოცემული სტატიის ფარგლებს სცდება) არ იძლევა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს და მხოლოდ საჯაროდ ხელმისაწვდომი ინფორმაციის ანალიზით შემოიფარგლება.
2024 წლის 19 ივნისს პარტია „ლელომ“ ნარკოპოლიტიკის 9-პუნქტიანი გეგმა წარადგინა. მოცემული გეგმა თავის მხრივ მანამდე, 2024 წლის აპრილში მამუკა ხაზარაძის მიერ წარდგენილი სამპუნქტიანი გეგმის გაგრძელებაა. ახალ გეგმაში რამდენიმე მიმართულებით გადასადგმელ ნაბიჯზეა ყურადღება გამახვილებული, მათ შორის - ნარკოტიკების შემოდინების პრევენციისა და ნარკორეალიზატორების წინააღმდეგ მიმართული სახელმწიფო პოლიტიკის გამკაცრების მიზნით. „ნარკომოხმარება და ნარკოდანაშაული საქართველოში ყოველწლიურად იმატებს“,- განაცხადა „ლელოს“ ერთ-ერთმა ლიდერმა საბა ბუაძემ 9-პუნქტიანი გეგმის წარდგენისას.
„ფაქტ-მეტრმა“ საბა ბუაძის განცხადება გადაამოწმა.
განცხადებაში საბა ბუაძე ორი განსხვავებული მონაცემის - ნარკოტიკების მოხმარებისა და ნარკოტიკული დანაშაულის ზრდის ტენდენციაზე აპელირებს.
ნარკოტიკული დანაშაულის სტატისტიკას თვეებისა და წლების მიხედვით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქვეყნებს. სტატისტიკა სისხლის სამართლის კოდექსის მუხლების მიხედვით, რეგისტრირებული და გახსნილი საქმეების რაოდენობას, ასევე, გახსნის პროცენტულ მაჩვენებელს ასახავს.
ცხრილი 1: ნარკოტიკულ დანაშაულთა სტატისტიკა წლების მიხედვით
წყარო: შსს-ის ყოველწლიური სტატისტიკური მონაცემები
სტატისტიკის გაანალიზებისას, მნიშვნელოვანია, შევისწავლოთ ის ფაქტორები, რომელთაც ამა თუ იმ წელს სტატისტიკური მონაცემის ზრდა/კლება გამოიწვია.
2016 წლიდან 2018 წლამდე ნარკოტიკული დანაშაული კლების ტენდენციით ხასიათდება. ვითარება 2019 წელს იცვლება და ნარკოდანაშაული მკვეთრად, წინა წელთან შედარებით, 51.33%-ით იმატებს. აქვე აღსანიშნავია, რომ ამავე პერიოდში მკვეთრად იმატებს რეგისტრირებული დანაშაულის საერთო რაოდენობაც.
აღნიშნულის მიზეზად შსს-მ დანაშაულის აღრიცხვიანობის სისტემა/მეთოდოლოგიის მნიშვნელოვნად გაუმჯობესება დაასახელა. შინაგან საქმეთა იმდროინდელი მინისტრი, გიორგი გახარია აცხადებდა, რომ 2019 წლამდე შსს-ს სტატისტიკას მისი წინამორბედები „ალამაზებდნენ”, რაც არ იძლეოდა დანაშაულის საერთო სურათის აღქმის შესაძლებლობას.
2020 წელს ნარკოტიკული დანაშაული საგრძნობლად, დაახლოებით 46%-ით, იკლებს. მომდევნო წელს მაჩვენებელი მცირედით იმატებს, თუმცა წინა წლებთან შედარებით მაინც მცირე ნიშნულზე რჩება.
ორგანიზაციები, რომლებმაც სტატისტიკაზე გავლენის მქონე ზოგიერთი ფაქტორი შეისწავლეს, კლების ტენდენციას ორი სავარაუდო მიზეზით ასაბუთებენ: პირველი: დანაშაულის რიცხვის შემცირება შესაძლებელია, დაკავშირებული იყოს წინასაარჩევნო პერიოდში დანაშაულების მიმართ კონტროლის შესუსტებასთან. მეორე მიზეზს კი, პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში ქვეყანაში გამოცხადებული კოვიდრეგულაციები, კერძოდ, პანდემიის გამო მოქალაქეთა გადაადგილების, სოციალური და სხვა ტიპის აქტივობების შეზღუდვა წარმოადგენს, რამაც თავის მხრივ, გავლენა დანაშაულის გამოვლენაზეც იქონია.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრის ანგარიშის მიხედვით, სადაც 2022 წლის მდგომარეობით, საქართველოში არსებული ნარკოპოლიტიკის ტენდენციებია შესწავლილი, 2022 წელს, წინა ორ წელთან შედარებით, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი რეგისტრირებული ნარკოტიკული დანაშაულის მაჩვენებელი. მონაცემი ძირითად შემთხვევებში, უახლოვდება პანდემიამდე არსებულ (2019) ნიშნულს. ანგარიშის მიხედვით, ეს თანაფარდობა ადასტურებს, რომ 2021-2022 წლების შემცირებული სტატისტიკა მეტწილად კოვიდრეგულაციების შედეგი იყო და ნაკლებად მიანიშნებდა ნარკოვითარების გაუმჯობესებაზე. საინტერესოა, მომდევნო წლების სტატისტიკაც. 2023 წელს ნარკოდანაშაული, წინა წელთან შედარებით, 20%-ით იზრდება. 2024 წლის იანვარი-მარტის მონაცემებით, 1603 ნარკოტიკული დანაშაულია რეგისტრირებული, რაც 19.5%-ით მეტია 2023 წლის ამავე თვეების მონაცემებზე და ბოლო 6 წლის სტატისტიკაში რეკორდულ მაჩვენებელს წარმოადგენს.
2022 წლის მზარდი სტატისტიკა, სავარაუდოდ, უმთავრესად პოსტპანდემიური საბაზო ეფექტით არის განპირობებული, თუმცა, არ გამოვრიცხავთ დამატებითი ფაქტორების არსებობასაც, რომლებსაც შესაძლოა, გავლენა ჰქონოდათ ამა თუ იმ წლის მაჩვენებელზე. ასეთ ფაქტორებს შორის შესაძლოა, მოვიაზროთ, მაგალითად, სისტემური მიდგომები საპოლიციო კონტროლის შესუსტებასა თუ გამკაცრებასთან დაკავშირებით. სოციალური სამართლიანობის ცენტრის განმარტებით, „რეგისტრირებული ნარკოტიკული დანაშაულის მნიშვნელოვანი მატების მიზეზები კომპლექსურია და ამ მიზეზების გამოვლენა რელევანტური უწყებების მხრიდან განსაკუთრებულ ძალისხმევას საჭიროებს“.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ნარკოტიკული დანაშაულების უმრავლესობის სპეციფიკა, შეუძლებელს ხდის კონკრეტულ წელს ნარკოტიკული დანაშაულის რეგისტრაციის მაჩვენებლის ზრდა ან კლება ამავე წლის ვითარების გაუარესებასა თუ გაუმჯობესებას პირდაპირ დავუკავშიროთ. მაგალითად, ნარკოტიკების შენახვა დენადი დანაშაულია და იგი წლების მანძილზე შეიძლება გაგრძელდეს, თუმცა დანაშაულს სტატისტიკაზე გავლენა მხოლოდ დანაშაულის აღრიცხვის წელს ექნება.
ყოველივე ზემოთ თქმულზე დაყრდნობით, შეგვიძლია შევაჯამოთ, რომ პანდემიური (2020 – 2021) წლების შემდეგ, ნარკოტიკული დანაშაულის მაჩვენებელი 2022 წელს პანდემიამდელ - 2019 წლის მაჩვენებელს, უახლოვდება, 2023 წელს კი, აჭარბებს კიდეც. ამასთან, 2024 წლის პირველ კვარტალში რეგისტრირებული ნარკოტიკული დანაშაულის რეკორდული მაჩვენებელი დაფიქსირდა. თუმცა განხილული მიზეზებიდან გამომდინარე (დანაშაულის ბუნება, სტატისტიკური მონაცემების შეგროვება-დამუშავებისადმი შსს-ს დამოკიდებულება, პანდემიური პერიოდის გავლენა), ცალკე აღებული რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკა საჯაროდ ხელმისაწვდომი სახით ტენდენციაზე ცალსახად საუბრის შესაძლებლობას არ იძლევა.
რაც შეეხება განცხადების მეორე ნაწილს, ნარკომოხმარების ზრდის შესახებ, მნიშვნელოვანია განვმარტოთ, რომ რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკაზე დაყრდნობით, ნარკოტიკული ნივთიერებების მომხმარებელთა ტენდენციაზე დაკვირვება შეუძლებელია, სულ მცირე, ქვემოთ მოყვანილი მიზეზების გამო:
პირველ რიგში, მცირე ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების ექიმის დანიშნულების გარეშე მოხმარება ადმინისტრაციული გადაცდომაა, შესაბამისად, მსგავს ქეისებს რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკაში ვერ ვიპოვით. გარდა ამისა, კანონმდებლობა პირს, რომელიც მის ხელთ არსებულ მცირე ოდენობით ნარკოტიკულ საშუალებას ნებაყოფლობით ჩააბარებს ან ნებაყოფლობით მიმართავს სამედიცინო დაწესებულებას ნარკოტიკული საშუალების ექიმის დანიშნულების გარეშე მოხმარებასთან დაკავშირებით, ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობისგან სრულიად ათავისუფლებს, შესაბამისად, ნარკოტიკების მოხმარების ტენდენციაზე დასაკვირვებლად სხვა, მეტად სპეციფიკური მეთოდოლოგიის კვლევას უნდა დავეყრდნოთ.
2020 წლის 16 იანვარს იუსტიციის მინისტრის N494 ბრძანებით, ნარკოვითარების მონიტორინგის ეროვნული ცენტრი დაფუძნდა, რომლის მოვალეობა ქვეყანაში არსებული ნარკოვითარების მონიტორინგი, ასევე, თემატური კვლევებისა და ანგარიშების მომზადებაა. ცენტრის ვებგვერდზე ვკითხულობთ, რომ ცენტრი ნარკოვითარების ანგარიშს, რომელშიც ასახულია საქართველოში ერთი წლის განმავლობაში არსებული ნარკოვითარება, ყოველწლიურად ამზადებს.
ცენტრის განმარტებით, „ნარკოტიკების მოხმარების თავისებურებებიდან, მათ შორის, ნარკოკანონმდებლობიდან და საკითხის სტიგმატიზაციიდან გამომდინარე, ნარკოტიკების მოხმარების გავრცელების (პრევალენტობის) სრულყოფილი შესწავლა ვერ ხერხდება სახელმწიფო უწყებებისა თუ სხვა ტიპის დაწესებულებების მიერ ყოველწლიურად რუტინულად შეგროვებული ინფორმაციიდან. ამისათვის, ტარდება თემატური კვლევები, მათ შორის, ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარების კვლევა ზოგად მოსახლეობაში (GPS), ალკოჰოლის, თამბაქოსა და ნარკოტიკული ნივთიერებების მოხმარების შემსწავლელი ევროპის სასკოლო კვლევა (ESPAD), და სხვა. ზოგად მოსახლეობასთან შედარებით, ნარკოტიკების მაღალი რისკის მომხმარებლების შესწავლა და მათი რაოდენობის განსაზღვრა დამატებით სირთულეებთან არის დაკავშირებული, რადგან ზემოაღნიშნული გარემოებები (სტიგმა, დისკრიმინაცია) კიდევ უფრო ართულებს ამ პოპულაციასთან წვდომას“.
„ფაქტ-მეტრი“ ნარკოვითარების მონიტორინგის ეროვნული ცენტრის ანგარიშებს გაეცნო, რომლებშიც, თავის მხრივ, გაანალიზებულია ეროვნული და საერთაშორისო თემატური კვლევები, თუმცა, აღწერილი რიგი მიზეზების, განსაკუთრებით, სისტემატიზებული ინფორმაციის არ არსებობის გამო, „ფაქტ-მეტრი“ მოკლებულია შესაძლებლობას, დაადგინოს, იმატებს, თუ - არა ნარკოტიკების მოხმარება ყოველწლიურად.
ნარკომოხმარების მასშტაბის შემფასებელი რელევანტური წყაროს მოსაკვლევად „ფაქტ-მეტრი“ განცხადების ავტორსაც დაუკავშირდა. „ფაქტ-მეტრთან“ კომუნიკაციისას, განცხადების ავტორმა დაადასტურა, რომ ნარკოტიკების მოხმარების ტენდენციაზე დაკვირვება მართლაც სერიოზულ ბარიერს წარმოადგენს, თუმცა ორი მონაცემი: ნარკოტესტირებაზე წარდგენილ პირთა სტატისტიკაში დადებითი შედეგის პროცენტული მაჩვენებელი, ასევე, ჩანაცვლების სახელმწიფო პროგრამებში ჩართული ბენეფიციარების მზარდი რაოდენობა, შესაძლოა, მომხმარებელთა ზრდის ტენდენციებზე მეტყველებს. „ფაქტ-მეტრი“ მიიჩნევს, რომ აღნიშნული სტატისტიკური მაჩვენებლები არ არის ნარკომოხმარების მასშტაბის პირდაპირი შემფასებელი და ამ ნაწილის ვერდიქტით შეფასებისგანაც თავს იკავებს.

Saba Buadze: “Instances of drug use and drug-related crime have been increasing annually.”
It is not possible to evaluate the first part of Saba Buadze’s statement regarding drug use as relevant trustworthy data and research do not exist. The author of the statement acknowledged in his communication with FactCheck that it is challenging to observe drug use tendencies. However, two variables; namely, the percentage of positive drug test outcomes and the participation rate in the Maintenance Therapy Programme, may suggest an increase in the number of people using drugs according to Saba Buadze. FactCheck believes that the aforementioned data metrics are not sufficient to accurately evaluate the scope of drug use and thus refrains from evaluating this part of the statement.
Saba Buadze was referring to the proven and registered drug-related crimes reported by the Ministry of Internal Affairs in the second half of his statement. However, this data is directly interpreted and given the circumstances (the nature of drug-related crimes, different approaches to statistical recording by the Ministry, less trustworthiness in the data, shocks caused by the pandemic leading to misrepresentation of the overall picture and non-uniform trends), FactCheck believes that the data does not allow for an outright conclusion (a thorough research and comprehensive analysis of additional sources would be necessary, something which is beyond the scope of this article).
Considering the above circumstances, FactCheck leaves Saba Buadze’s statement WITHOUT A VERDICT and analyses only the publicly available data.
The Lelo political party presented a nine-paragraph plan for drug policy on 19 June 2024 as a continuation of the three-paragraph plan presented by Mamuka Khazaradze in April 2024. The new plan highlights several measures, including the prevention of drugs entering the country and a stricter approach by the government towards drug sellers. One of the leaders of Lelo, Saba Buadze, stated whilst presenting the nine-paragraph plan: “Instances of drug use and drug-related crime have been increasing annually.”
FactCheck has evaluated Saba Buadze’s statement.
Saba Buadze emphasised that upward trajectories could be observed in two metrics, particularly drug use and drug-related crime.
The Ministry of Internal Affairs publishes monthly and annual statistics of drug-related crime. These statistics includes the number of registered and solved cases for each article of the Criminal Code of Georgia as well as the percentage of solved cases.
Graph 1: Drug-Related Crime Per Year
It is essential to research the factors contributing to the increase or the decrease in statistical data for a given year whilst analysing the statistics.
Drug crime exhibited a decreasing tendency from 2016 to 2018. However, the situation changed in 2019 as drug crime increased sharply by 51.33% as compared to the previous year. Notably, the total number of registered crimes also substantially increased during the same period.
The Ministry of Internal Affairs has attributed the aforementioned surge to significant improvements in the crime registration system and methodology. The then Minister of Internal Affairs, Giorgi Gakharia, stated that crime statistics were “embellished’ by the previous ministers, hence not providing an accurate picture of the crime situation prior to 2019.
Drug-related crime significantly declined by approximately 46% in 2020. Whilst the rate increased slightly in the subsequent year, it remained relatively low as compared to the figures observed in the previous years.
Organisations that have analysed the factors influencing the statistics suggest that the downward trend in drug crime can possibly be attributed to two reasons. Firstly, the reduction in crime rates could be related to a decrease in law enforcement activities during the pre-election period. Secondly, the restrictions imposed as a response to the COVID-19 pandemic, such as limitations on movement, social interactions and other activities, might have impacted the detection of drug crimes.
There was a significant increase in registered drug crimes in 2022 as compared to the previous two years, according to the 2022 report by the Social Justice Centre, which analysed drug policy trends in Georgia. This increase in 2022 approached the data recorded before the pandemic in 2019. The lower statistics for 2021 and 2022 were likely influenced by the regulatory changes rather than an actual improvement according to the report. Notably, drug crimes rose by 20% in 2023 as compared to the previous year. Furthermore, data for January-March 2024 shows that 1,603 drug-related crimes were registered, marking a 19.5% increase as compared to the same period in 2023 and represents the highest number of drug crimes recorded in the past six years.
Whilst the increase in statistics in 2022 was likely influenced by the post-pandemic base year effect, other factors may have also contributed to these trends. For instance, one contributing factor could be systemic changes in police control, either through the weakening or tightening of enforcement measures. The Social Justice Centre claims that: “The reasons for the substantial increase in registered drug crimes are complex and uncovering these reasons requires strong efforts from the relevant institutions.”
Furthermore, it is essential to note that the nature of most drug-related crimes makes it challenging to directly correlate the registration rate to the actual situation in any given year. For instance, whilst drug possession is a criminal offense and can persist over years, its impact on statistics is only reflected in the year it is officially recorded.
Considering the above analysis, the drug-related crime rate in 2022 approached the pre-pandemic levels of 2019 and even surpassed them in 2023. Furthermore, the number of registered drug crimes peaked in the first quarter of 2024. However, due to the aforementioned factors (the nature of drug-related crimes, different approaches to statistical recording by the Ministry of Internal affairs, the impact of the pandemic), publicly available crime statistics alone fail to accurately present the actual tendencies.
Regarding the second half of the statement about the increase in drug use, it is important to clarify that based on registered crime statistics, the statistics of drug users cannot be accurately observed for the following reasons:
Firstly, consuming a small number of narcotic substances without a doctor’s prescription is classified as an administrative offence rather than a criminal one. As a result, such cases do not appear in registered crime statistics. Additionally, current legislation exempts individuals from administrative responsibility if they voluntarily surrender a small number of drugs or seeks medical help related to drug use without a medical prescription. Consequently, more specific research methodologies are essential to accurately assess tendencies in drug use.
The National Drug Observatory was founded to monitor the drug situation in the country and prepare relevant studies and reports by Order N94 of the Minister of Justice on 16 January 2020. The Centre produces an annual report on the drug situation, analysing the state of drug-related circumstances in Georgia for each year, according to their website.
The Centre states that: “It is not possible to fully study the spread (prevalence) of drug use from the information annually gathered by state agencies or other types of institutions every year due to the specificities of drug use such as drug legislation and stigmatisation of the issue. Thematic studies are conducted to address this issue, such as the Survey of Psychoactive Substance Use in the General Population (GPS), the European School Study on Alcohol, Tobacco and Drug Use (ESPAD), amongst others. Researching and quantifying high-risk drug users is particularly challenging due to additional factors such as stigma and discrimination, further complicating efforts to reach this population.”
FactCheck reviewed the reports by the National Drug Observatory which analysed both national and international thematic studies. However, FactCheck is unable to provide precise conclusions whether drug use increases per year due to reasons such as the lack of systematised information and other challenges as described above.
Furthermore, FactCheck contacted the author of this statement to access a relevant source for evaluating the extent of drug use. The author acknowledged that tracking drug use tendencies is challenging, highlighting that the percentage of positive outcomes in drug testing statistics and the increasing number of beneficiaries in the state Maintenance Therapy Programmes could suggest growth in drug use. FactCheck believes that these statistics are insufficient for an accurate estimation of the scope of drug use and thus refrains from concluding a verdict on this part of the statement.