როგორ გამოიყენეს უკრაინა-საქართველოს საფეხბურთო მატჩი დეზინფორმაციის გასავრცელებლად
საქართველოს ეროვნული ნაკრების ევროპის ჩემპიონატზე წარმატებული გამოსვლის და სექტემბერში ერთა ლიგის მატჩებში გამარჯვების ფონზე, საფეხბურთო ნაკრები ქვეყნის გამაერთიანებელ ფაქტორად იქცა, რასაც ქართული საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი ემოციური დატვირთვა აქვს. ქართული საზოგადოების სწორედ ამ სენტიმენტებით და ემოციებით მანიპულირებით, ოპონენტების დისკრედიტაციისა და დეზინფორმაციის გავრცელებისთვის იქნა გამოყენებული უკრაინასა და საქართველოს ეროვნულ ნაკრებებს შორის 2024 წლის 11 ოქტომბერს გამართული ერთა ლიგის მატჩი.
დეზინფორმაციის და დისკრედიტაციის სამიზნე ის ჯგუფები გახდნენ, რომლებიც უკრაინის ბრძოლას რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ ღიად უჭერენ მხარს. მატჩამდე რამდენიმე დღით ადრე, პროსახელისუფლებო მედია POSTV-თან დაკავშირებულმა Facebook-გვერდმა ad hoc, გამოაქვეყნა ვიდეო სახელწოდებით „ქართველი ლიბერალი ნაკრებს ქომაგობს“, რომელშიც მონაწილეობს ბიძინა ივანიშვილის შვილთან, ბერა ივანიშვილთან დაკავშირებული ლევან გოგორელიანი, იგივე ფაქო. ვიდეოში „ქართველი ლიბერალი“ უკრაინა-საქართველოს საფეხბურთო მატჩში უკრაინას გულშემატკივრობს. აღნიშნული ვიდეო დაკავშირებულია ხელისუფლების და პრორუსული ჯგუფების მიერ გავრცელებულ ნარატივთან, რომლის მიხედვითაც „ქართველი ლიბერალებს“, ანუ ჯგუფებს, რომლებიც ღიად უჭერენ მხარს უკრაინას რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ, საკუთარ სამშობლოზე მეტად უკრაინა უყვართ, რადგან ისინი „უსამშობლოები“ და „აგენტურის წევრები“ არიან (ტერმინი „აგენტურა“ 2023 წელს პარლამენტში ე.წ. უცხოური აგენტების კანონპროექტის დაინიციირების შემდეგ გამოიყენება დამოუკიდებელი ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების დისკრედიტაციისთვის).
დისკრედიტაციის გარდა, მატჩის დაწყებიდან რამდენიმე საათით ადრე, სოციალურ ქსელში ანტი-ოპოზიციურმა ანონიმურმა Facebook-გვერდებმა და TikTok-ანგარიშებმა, როგორებიც არიან „Pოლიტიკა“, „ქვეყნის მტრები“, “Avoe.ge”, ერთიდაიმავე დროს, კოორდინირებულად გაავრცელეს ყალბი პოსტი, რომელიც შემდგომ ათობით პრორუსულმა და პროსახელისუფლებო ანგარიშმა და გვერდმა აიტაცა. ყალბ პოსტში ვკითხულობთ: „უკრაინა-საქართველოს მატჩის წინ დავუჩოქოთ უკრაინელებს! გთხოვთ, შემოგვიერთდით თავისუფლების მოედანზე, რათა დავუჩოქოთ უკრაინელებს და ამ ჟესტით გამოვხატოთ ჩვენი პატივისცემა რუსეთთან ომში მყოფი უკრაინელი ხალხის მიმართ. ისინი ჩვენ მაგივრად იბრძვიან! ჩვენი ორგანიზაციის აზრით, მათ წინაშე მუხლის მოყრა ხელს შეუწყობს მეგობრულ ურთიერთობებს და მკაფიოდ გამოხატავს სოლიდარობას!“. პოსტებზე თანდართულია აღწერები „სულ გაგიჟდნენ ეს ნაცები“, „რას ითხოვენ ქართველი სლავა უკრაინელები“, „ქართველი ხალხი მხოლოდ ღმერთის და დედის წინაშე იჩოქებს!!!“ და ა.შ. ყალბი პოსტის მიზანია უკრაინის მხარდამჭერი ჯგუფების (ძირითადად, მმართველი პარტიის ოპონენტების) დისკრედიტაცია და ისე წარმოჩენა, თითქოს მოწოდების ავტორები სწორედ ისინი იყვნენ.
რეალურად, ყველა სახის საძიებო სისტემის, სანდო მედიაწყაროების, პოლიტიკურ პარტიების და სხვადასხვა სახის ორგანიზაციების სოციალური ქსელის გვერდების და საჯარო განცხადებების გადამოწმების შემდეგ გაირკვა, რომ მსგავსი შინაარსის მოწოდება არსად გაკეთებულა. მისი პირველწყარო აღნიშნული ანონიმური გვერდები იყვნენ. ამავდროულად, პოსტში წერია, რომ „ჩვენი ორგანიზაციის აზრით, მათ წინაშე მუხლის მოყრა ხელს შეუწყობს მეგობრულ ურთიერთობებს“, თუმცა არ არის დაკონკრეტებული თუ რომელმა ორგანიზაციამ გაავრცელა მოწოდება.
ასევე საყურადღებოა, რომ ანონიმურმა გვერდებმა Facebook-სა და ტიკტოკ-ზე ყალბი პოსტი ერთიდაიმავე დროს გამოაქვეყნეს, Facebook- გვერდებმა „Pოლიტიკა“ და „ქვეყნის მტრები“ კი პოსტს ზუსტად ერთიდაიგივე აღწერა დაურთეს, რაც მიუთითებს, რომ ანონიმური გვერდები რამდენიმე პლატფორმაზე კოორდინირებულად მოქმედებენ. კოორდინირებულად და ანონიმურად მოქმედი გვერდები ხშირად ავრცელებენ დეზინფორმაციას.
უკრაინასთან და ალბანეთთან საქართველოს საფეხბურთო ნაკრების მარცხის შემდეგ, 14 ოქტომბერს, ანტი-ოპოზიცურმა ანონიმურმა გვერდმა „ქვეყნის მტრები“ პარტია „საქართველოსთვის“ ლიდერის, გიორგი გახარიას ყალბი ციტატა გაავრცელდა, თითქოს ის საქართველოს ეროვნული ნაკრების წევრებისთვის მინიჭებულ ღირსების ორდენების ჩამორთმევას ითხოვდა. მეტი დამაჯერებლობისთვის, ანონიმურმა გვერდმა „მთავარი არხის“ სოციალური მედიის ბარათების დიზაინი გამოიყენა. დეზინფორმაციის გავრცელების ეს ტაქტიკა ჰგავს რუსული პროპაგანდის მიერ გამოყენებულ ე.წ „Doppelganger”-ის ტაქტიკას, რომელიც სანდო მედიების კლონირებით ცდილობენ მომხმარებლები ყალბი პოსტების ავთენტურობაში დაარწმუნონ.
პოსტი ყალბია. არ არსებობს ოფიციალური ან ავთენტური წყარო, რომელიც დაადასტურებდა, რომ აღნიშნული ციტატა გიორგი გახარიას ეკუთვნის. კერძოდ, აღნიშნული ციტატა არ გვხვდება არც გიორგი გახარიას ოფიციალურ Facebook-ანგარიშზე „გახარია“ და არც „მთავარი არხის“ Facebook ან Instagram-ანგარიშებზე.
აქედან გამომდინარე, მავნე აქტორების მიერ ქართული საზოგადოების გამაერთიანებელი ფაქტორი, საქართველოს საფეხბურთო ეროვნული ნაკრები, საქართველოს მოქალაქეების მანიპულირების და დეზინფორმაციის გავრცელების საშუალებად იქნა გამოყენებული.

The Georgian national football team has become a unifying force for the country, carrying a significant emotional resonance for Georgian society following its successful performances in EURO 2024 and victories in September during the Nations League. However, the Nations League match between Ukraine and Georgia on 11 October 2024 was exploited to spread disinformation and undermine opponents, manipulating the sentiments and emotions of the whole population.
Groups that openly support Ukraine’s fight against the Russian aggression became targets of the aforementioned disinformation and discrediting campaigns. A few days prior to the match, Ad hoc, a Facebook page associated with the pro-government media outlet POSTV, published a video titled “Georgian liberal cheering for the national team,” featuring Levan Gogoreliani, also known as Pako, who is connected to Bidzina Ivanishvili’s son, Bera Ivanishvili. This video is aligned with the narrative spread by the government and pro-Russian groups, suggesting that “Georgian liberals,” those who openly support Ukraine against Russian aggression, love Ukraine more than their own homeland, as they are “homeland-less” and “members of an agent network” (the term “agent network” has been used to discredit independent non-governmental organisations in Georgia since the initiation of the so-called foreign agents law in Parliament in 2023).
Additionally, anti-opposition anonymous Facebook pages and TikTok accounts, such as Politics (Politika), Enemies of the Country (Kveknis Mtrebi), and Avoe.ge, simultaneously published a post containing fake news in a coordinated manner a few hours before the match. Dozens of pro-Russian and pro-government pages shared the post soon after. The post reads: “Let us kneel for Ukrainians before the Ukraine-Georgia match begins! Please join us at Freedom Square to kneel in support of Ukrainians and show solidarity for the Ukrainian people in their fight against Russia. They are fighting in our place! Our organisation believes that kneeling before them will strengthen our friendship and clearly demonstrate our support!” These posts were accompanied by captions, such as “The UNM-people have gone fully crazy,” “what Georgian Slava Ukrainas demand,” “Georgians will only kneel before God and their mothers!!!,” etc. The aim of this disinformation was to undermine groups that support Ukraine (primarily opponents of the ruling party), portraying them as though the post originated from them.
After assessing all types of search systems, trusted media sources, social media pages of political parties and organisations and other public statements, it became evident that no such call was ever made. The post originated solely from the aforementioned anonymous pages. Furthermore, the disinformation references an unnamed organisation claiming that kneeling before Ukrainians would strengthen the friendship between the two countries, without citing any specific groups.
Moreover, these anonymous pages posted the disinformation simultaneously and Facebook pages Politics (Politika) and Enemies of the Country (Mtrebi) used identical captions, suggesting a coordinated campaign across multiple platforms. Anonymous pages that work together often spread disinformation.
The anonymous page Enemies of the Country (Mtrebi) published a fake quote attributed to Giorgi Gakharia, leader of the For Georgia political party, as though, after the defeat against Ukraine and Albania, he called for the withdrawal of Order of Honour given to the members of the Georgian national team. Moreover, the page used Mtavari Arkhi’s social media card design to make the post seem more credible. Notably, this disinformation tactic is similar to the so-called doppelganger technique used by Russian propaganda, cloning credible media outlets to convince users that fake posts are authentic.
The post is fake. There is no official or credible source confirming that Giorgi Gakharia made the aforementioned statement. This quote cannot be found either on Giorgi Gakharia’s official Facebook page Gakharia, or the Facebook and Instagram pages of Mtavari Arkhi.
Thus, malign actors exploited the Georgian national football team – a unifying force for the country – to manipulate the Georgian people and spread disinformation.