2024 წლის მესამე კვარტალში, რუსეთიდან ფულადი გზავნილების წილი 14.2%-მდე შემცირდა და მესამე ადგილზე გადაინაცვლა. როგორც წილობრივად - 14%, ასევე თანხობრივად - 124 მლნ დოლარი. რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყების შემდეგ სტატისტიკური მონაცემები კვარტალურ ჭრილში მინიმალურ მაჩვენებელზეა.
საქართველოში საზღვარგარეთის ქვეყნებიდან ივლისიდან სექტემბრის ჩათვლით ჯამურად 872 მლნ აშშ დოლარი გადმოირიცხა. 150 მლნ დოლარით, პირველი ადგილი შეერთებულმა შტატებმა დაიკავა, 148 მლნ-ით მეორეზე იტალია გავიდა, 124 მლნ-ით მესამეზე რუსეთი. შედარებისთვის 2023 წლის მესამე კვარტალში რუსეთიდან 195 მლნ დოლარი გადმოირიცხა, 2022 წლის მესამე კვარტალში - 385 მლნ.
წლების განმავლობაში ფულად გზავნილებში რუსეთი უცვლელ პირველ ადგილს იკავებდა, თუმცა მისი წილი სხვა ქვეყნებიდან გზავნილების ზრდის ფონზე ეტაპობრივად მცირდებოდა. თუ 2013 წელს რუსეთის წილი 54%-ს შეადგენდა, 2021 წელს უკვე 18%-მდე იყო შემცირებული. კლება 2022 წლის დასაწყისშიც გაგრძელდა და პირველ კვარტალში 13%-მდე შემცირდა, თუმცა აპრილიდან ნახტომისებური ზრდა დაიწყო და მეოთხე კვარტალში 60%-ს მიაღწია. მთლიანად წლის განმავლობაში კი 47%-ს გაუტოლდა.
ომის მეორე წელს, რუსეთის წილი 37%-მდე შემცირდა, მიმდინარე წლის იანვარ-სექტემბერში - 18%-მდე. 9-თვიან ჭრილში 446 მლნ-ით რუსეთი ისევ პირველ ადგილზეა, თუმცა 424 მლნ-ით აშშ და 417 მლნ-ით იტალია მას ძალიან ახლოს მიჰყვებიან. იმ შემთხვევაში, თუ მეოთხე კვარტალში გზავნილები პროცენტულად მესამე კვარტლის მსგავსად გადანაწილდა, მაშინ ის პირველ ადგილს წლიურ ჭრილშიც დაკარგავს. ნებისმიერ შემთხვევაში, თუ რაიმე კარდინალურად არ შეიცვალა, რისი წინაპირობაც ამ ეტაპზე არ არსებობს, რუსეთის წილი მიმდინარე წელს 20%-ზე დაბალი იქნება.
რუსეთიდან გზავნილების წილი არაბუნებრივად მაღალ ნიშნულს ზედიზედ 5 კვარტალი ინარჩუნებდა. 2022 წლის სექტემბერში რუსეთმა ნაწილობრივი მობილიზაცია გამოაცხადა, რამაც რუსეთიდან მიგრანტთა ნაკადისა და გზავნილების ზრდაზეც იქონია გავლენა. 2023 წლის მეორე ნახევრიდან მკვეთრად იკლო და თანდათანობით ომამდელ ნიშნულს მიუახლოვდა.
გრაფიკი 2: რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში
ეროვნული ბანკი ფულადი გზავნილის მიმღებებს მოქალაქეობის მიხედვით არ აღრიცხავს. შესაბამისად, ვერ დგინდება, რუსეთის შემთხვევაში, რუსეთისა და საქართველოს მოქალაქეებზე თანხა რა პროპორციით ნაწილდება. 2024 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით, რუსეთის მოქალაქეების 17% ერთ წელზე მეტი ვადით იმყოფებოდნენ ან აპირებდნენ დარჩენას საქართველოში.
ფულადი გზავნილები მშპ-ის ფორმირებაში პირდაპირ არ მონაწილეობს, თუმცა მის ერთ-ერთ კომპონენტზე - მოხმარებაზე, მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს.
თუ არ ჩავთვლით ცალკეულ გამონაკლისებს, ბოლო დრომდე გზავნილებზე დამოკიდებულება მუდმივად იზრდებოდა. 2003 წელს გზავნილების წილი ეკონომიკაში 6.2%-ს შეადგენდა, 2012 წელს - 10.7%-ს მიაღწია, 2022 წელს კი - 15.6%-ს. ომამდეც, 2021 წელს გზავნილების წილი 14.2%-ს აღწევდა, რაც აგრეთვე რეკორდული იყო, თუმცა 2023 წელს 13.8%-მდე შემცირდა. გზავნილების თანხობრივი კლებისა (9 თვეში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 727 მლნ დოლარით 2.5 მლრდ დოლარამდე შემცირდა) და ეკონომიკის ზრდის გათვალისწინებით, გზავნილებზე დამოკიდებულება 2024 წელსაც უნდა შემცირდეს.
2013-2023 წლებში საქართველოს მოქალაქეების უარყოფითმა მიგრაციულმა სალდომ 285 ათასს გადააჭარბა. ბოლო პერიოდში მიგრაციული პროცესი დაჩქარდა. მხოლოდ 2022-2023 წლებში ქვეყანა 118 ათასით მეტმა საქართველოს მოქალაქემ დატოვა, ვიდრე დაბრუნდა. მაღალმა მიგრაციამ გზავნილების ზრდის პროცესი დააჩქარა, თუმცა უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ გზავნილები 2020 წელსაც გაიზარდა, იმ გამონაკლის წელს, როდესაც პანდემიის გამო დადებითი მიგრაციული სალდო აღინიშნა.
ბოლო პერიოდში გზავნილების მოცულობა ყველაზე მეტად შეერთებული შტატებიდან გაიზარდა. მიმდინარე წლის 7 თვეში შეერთებული შტატებიდან საქართველოში 317 მლნ დოლარი გადმოირიცხა, ორჯერ მეტი 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. გზავნილების მოცულობა ევროკავშირიდანაც სტაბილურად იზრდება. ივლისის მდგომარეობით, აშშ-ის, ევროკავშირისა და ბრიტანეთის ჯამური წილი ფულად გზავნილებში 60%-ს აღემატება.

The share of money transfers from Russia decreased to 14.2% in the third quarter of 2024, placing the country in the third position. The statistical figures are at their lowest levels since the beginning of the Russia-Ukraine war both in terms of share – 14% and amount transferred – USD 124 million.
A total of USD 872 million was transferred to Georgia from foreign countries from July to September in the current year. The United States ranked first with USD 150 million, followed by Italy with USD 148 million, whilst Russia placed third with USD 124 million. For comparison, USD 195 million was transferred from Russia in the third quarter of 2023 and USD 385 million in the third quarter of 2022.
Although Russia consistently held the leading position in money transfers over the years, its share gradually declined due to the growth in transfers from other countries. Notably, whilst Russia accounted for 54% in transfers in 2013, its share had declined to 18% by 2021. The downward trajectory continued in early 2022, with the share dropping to 13% in the first quarter. However, this metric experienced a substantial increase, reaching 60% in the fourth quarter of 2022, resulting in an annual average of 47%.
Graph 1: Russia’s Share in Money Transfers
Russia’s share decreased to 37% in the second year of the war and has since declined further to 18% in January-September of the current year. Whilst Russia remains first for the nine-month period with USD 446 million, it is closely followed by the US and Italy with USD 424 million and USD 417 million, respectively. If the transfers in the fourth quarter are distributed in the same manner as in the third quarter, Russia will likely lose its leading position in the annual data. In any case, Russia’s share is expected to remain below 20% this year, unless there is a sudden significant change, which is currently not anticipated.
Russia maintained its unnaturally high share in money transfers for five consecutive quarters. Russia announced partial mobilisation in September 2022, contributing significantly to the growth in the movement of migrants and transfers from the country. However, this share began to decrease substantially in the second half of 2023, gradually falling to pre-war levels.
Graph 2: Russia’s Share in Money Transfers
The National Bank of Georgia does not categorise money transfers by the nationality of recipients, making it impossible to determine the proportion of the amounts received by the citizens of Russia as compared to the citizens of Georgia. In total, 17% of Russian citizens were either residing in Georgia or planning to stay for more than one year as of 30 June 2024.
Whilst money transfers do not directly participate in forming the gross domestic product (GDP), they significantly impact one of its key components – consumption.
Excluding certain exceptions reliance on transfers has been steadily increasing in the past years. The share of transfers in the total economy constituted 6.2% in 2003, 10.7% in 2012 and 15.6% in 2022. This ratio reached a record high in 2021 even before the war, reaching 14.2%. However, it fell to 13.8% in 2023. Reliance on transfers is expected to further decrease in 2024, considering the monetary decline in money transfers (decreased by USD 727 million, falling to USD 2.5 billion in the nine months as compared to the same period last year) and economic growth.
The negative net migration exceeded 285,000 from 2013 to 2023. The migration processes increased rapidly in recent times. Over 118,000 Georgian citizens left the country from 2022 to 2023 as compared to those who returned. This high rate of migration has accelerated the growth in money transfers; however, it should also be noted that transfers also increased in 2020 when there was a positive net migration due to the pandemic.
The volume of transfers from the US has significantly increased recently. Transfers from the US to Georgia reached USD 317 million in the first seven months of the current year, more than double as compared to the figure of the same period in 2021. Furthermore, the volume of transfers from the European Union is steadily increasing. The aggregate share of transfers from the US, the EU member states and Great Britain exceeds 60%.